2 Yaş Sendromu 2019

2 Yaş Sendromu 2019
2 Yaş Sendromu


2 Yaş Sendromu

2 Yaş Sendromu

2 Yaş Sendromuyla Başa Çıkma Yolları

Yeni nesil annelerin2 yaş sendromuolarak adlandırdığı bebeklerin büyüme ataklarının ilk aşaması, birçok aileyi zor durumda bırakır.

Oysa ki 2 yaş sendromu, hazırlıklı olunması gereken bir durumdur. Çocuğunuzun hırçın olması, agresif olması ya da söz dinlememesi aslında sizin davranışlarınızın bir kopyasıdır. Dünyadaki her şeyin yabancısı olan bebek, büyürken sizi bir kaydedici gibi kaydeder ve sizin davranışlarınızı, tepkilerinizi ve hareketlerinizi doğru ya da yanlış olduğunu bilmeden tekrarlar. Bu yüzden bebeğin gelişimi için önemli olan ilk 3 yıl, çok büyük bir hassasiyet ve emek gerektirmektedir.

Bu durumu çevresinden gözlemleyen kişiler, çocuk sahibi olmaktan bu yüzden korkarlar. Bir insan dünyaya getirmek, onu yetiştirmek ciddi bir önem ister.

2 Yaş Sendromuyla Başa Çıkma

2 yaş sendromuyla başa çıkmak için öncelikle çocuğunuzun dilinden anlamanız önemlidir. İstediğini elde etmek isteyen minik çocuğunuzun kendini yerden yere atmadan krizinin geçmesi ya da bu durumdan bir sonuç elde edemeyeceğini anlaması gerekecektir.

İradeli olup, ağlayarak istediğini yaptırma kozunu verdiğinizde, onu her zaman kullanacaktır ve sizin zayıf noktanızı da bu şekilde bulacaktır. Genel olarak2 yaş sendromunun belirtilerişu şekildedir:

  • aya kadar sürebilir,
  • Sürekli hayır kelimesini kullanır,
  • Eşyalarını yere fırlatır,
  • Anne ve babaya şiddet gösterir,
  • Ağlayarak istediğini elde etmeye çalışır,
  • İstediği olmayınca kendini yerden yere atar,
  • Huysuzluk yapar ve kendine vurabilir, saçlarını çekebilir.

Bu durumu engellemek için gerekli olan sabrı ve anlayışı gösterdiğiniz takdirde, dönemi strese girmeden atlatabilirsiniz.

Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Çocuğa kesinlikle şiddet gösterilmemeli, inatlaşılmamalıdır. Bu yüzden oldukça kolay olan ilgisini dağıtma yöntemini tercih etmeniz gerekecektir.

2-3 yaş çocuğunun ilgisini kolayca başka bir tarafa çekebilirsiniz. Bu yüzden bağırıp kızmak yerine farklı yöntemler tercih edebilirsiniz. Parka gitmek için ısrar ediyorsa, havanın soğuk olduğunu ve parkta oynamak yerine odasında oyuncaklarla oynayabileceğinizi söyleyebilirsiniz.

Anne ve babalar2 yaş sendromuyla başa çıkma yollarıkonusunda bilgi sahibi değildir. Bu yüzden çocukla çatışarak, özgüvenini zedeleme ihtimali yüksektir.

2 Yaş Sendromu 2019

2 Yaş Sendromu 2019
2 Yaş Sendromu


2 Yaş Sendromu


2 Yaş Sendromu


2 Yaş Sendromu


2 Yaş Sendromu


2 Yaş Sendromu