5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem 2019

5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem 2019 5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

Ayşen Hanım’ın 5 ayda 40 kilo verme sürecini ve 100 Kg’dan 60 Kg’a düştüğü ni bizimle paylaştığı için teşekkür ederiz. Hızlı zayıflamasının ardından ideal kilosunu hayatı boyunca korumasını dileriz.

Kilolu olmanın birçok dezavantajını kendi hayatında yaşamış biri olarak, bu durum kısa bir süre önce zayıflama isteğimi tetiklemiş ve bende zayıf biri olarak istediğim kıyafetleri giyebileceğim inancının oluşması ile kendime olan güvenimin gelmesi ile diyet yapma kararı aldım. Kilolu olmak her zaman olumsuz bir durum olsa da özellikle genç yaşta daha da can sıkıcı bir durumdur. 1.67 boyunda ve yaklaşık 100 kilo olan bedenimle her ne kadar barışık olmaya çalışsam da henüz 27 yaşında iken pek de barışık olmak mümkün olmuyor.

İÇERİK ÖZETİ

Diyete Kaç Kilo İle Başladım?

Tartıya çıktığımda 100 kiloyu geçmeye başladığımı gördüğüm anda bir an düşündüm ve zayıflamam gerektiğine karar verdim. Kilolu kişiler için zayıflama isteği her zaman olan bir duygu olsa da bunu hayata geçirebilenlerin sayısı oldukça azdır. Bunu başarabilmiş biri olarak zayıflama hikâyemi, benim için başarı hikâyemi okuyarak kendine örnek almak isteyenlerin olabileceği düşüncesiyle paylaşmak istedim. Şişman insanların iştahlarının hep açık olduğu herkes tarafından bilinir. Bu nedenle açık bir iştahla nasıl zayıflanır ve ne kadar süre dayanılır gibi sorular herkes gibi benimde aklımdan geçmiş olsa da, zayıflayacağıma ve benimde zayıf bir kadın olacağıma inanarak zayıflama hikâyeme kendimi hazırladım. Ayrıca kilo vermeye başlamamda çevremdekilerin desteği ve kilo verme hakkındaki araştırmaların sırasında okuduğum pek çok zayıflama hikâyesinin oldukça büyük etkisi olmuştur.

5 Ayda 40 KiloVermek İçin Neler Yaptım?

Bu yaşıma kadar hep balıketli olarak bilinen şekilde bir kiloya sahip olmuş olsam da, son yıllarda aldığım aşırı kiloların psikolojimi ve sosyal yaşantımı oldukça etkilemesinden dolayı zayıflama kararı alarak, zayıf bir kadın olabilmenin ilk adımını attım. Yaklaşık 5 ay önce 100 kilo iken şimdilerde tartıda 60 kiloyu görebilmenin mutluluğunu sadece kilolu olanlar ve benim gibi zorlu bir diyet mücadelesinden çıkanlar anlar.

Kilo vermede beslenme kadar hareketli bir yaşam da büyük önem taşıyor. Bunu fark etmemle birlikte, oturduğum apartmandaki asansörü daha az kullanmaya başladım. Beşinci kattaki evime merdivenleri kullanarak çıkmak, yaptığım diyete katkı sağlamanın sevincini yaşatırken, aynı zamanda da hareket ederek kilo vermemi kolaylaştırmaktaydı. Bu nedenle diyet yapan herkesin asansör yerine merdivenleri kullanmalarını tavsiye ederim.

5 Ayda 40 Kilo Vermek İçinNasıl Beslendim?

Zayıflamak için oluşturduğum beslenme düzeninde pek çok diyet listelerinden örnekler çıkarmış olsam da, genel olarak sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen göstererek kilo verme yolculuğuna başladım. Birçok uzmanında belirttiği gibi sık sık olan öğünleri az yiyerek geçiştirmenin kilo vermem de etkisi büyüktür. Ara öğünlerde mutlaka atıştırmalık kuru meyve ya da kuru yemiş tüketmeye özen gösterdim. Zayıflama sürecimde irademi doğru kullanabilmemde en etkili unsurlardan biri de küçülttüğüm porsiyonlarım olmuştur. Daha küçük porsiyonlar ile doyabileceğime kendimi ikna etmiş olmam ve sık beslenmenin avantajı bu noktada kilo verme sürecimin başarıyla devam etmesini sağlamıştır.

5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Maceram(100 Kilodan 60 Kiloya Maceram)

Spor İle 5 Ayda 40 Kilo

Kısa sürede 40 kilo gibi bir kilonun vücuttan gitmiş olması, vücudun doğal olarak deforme olmasına ve sarkmasına neden olacaktır. Bu durum tabi olarak bende de oldu ancak, düzenli spor yapmanın avantajını, vücudumun daha az sarkmış olması ile yakalamış bulunmaktayım. Sporun yanı sıra hareketli bir yaşama sahip olmanın da artısı olarak, 5 ayda 40 kilo verdikten sonra, aşırı sarkmalarım oldu diyemem. Kilolu biriyken spor yapmaya üşenen biriyken, zayıflama kararım ile yaşamıma sporunda eklenmiş olması, sağlıklı yaşam adına oldukça önemli gelişmelerden biri olmuştur.

Bol Su İçerek Zayıfladım

Su içmenin önemi her insan için son derece büyük olsa da, zayıflamak isteyenler için daha önemlidir. Bu konuda pek çok kişi gibi bende gün içinde su içmeyi unutan ve üşenen kişilerden biriydim. Ancak kilo verme kararım ile suyun önemini de kavramış olarak, günde mutlaka iki buçuk litre su içmeye özen gösterdim ve hala da bol su içmeyi alışkanlık haline getirmiş durumdayım. Ayrıca önceleri su ihtiyacımı çeşitli meyve suları ve gazlı içeceklerle karşılarken, ne kadar yanlış yaptığımın farkına varmış olarak, artık bu tür içecekleri içmemeye ve eve almamaya özen gösteriyorum.

Uykumu Düzene Koydum

İnsanın ideal kilosuna sahip olmasında beslenmesi kadar uyku kalitesinin de önemli olduğu zayıflama kararım sonrasında öğrendiğim bir bilgi olmuştur. Bu doğrultuda düzensiz olan uyku düzenimi belirli bir düzene koyarak, erken yatıp erken kalkmaya kendimi programladım. Çalışanlar için uyku düzeni oluşturmak daha kolay olsa da, benim gibi günün büyük bölümünü evde geçirenler için bu durum çok da kolay olmayacaktır. Dinlenmemiş olarak kalkan bir vücudun metabolizmasının da yavaş çalışacağı bilgisi ile bende uykumu düzene koyarak 5 ayda 40 kilo vermeyi başardım.

Kilo Vereceğime İnandım Ve Başardım

Kilo vermek için atılan ilk adım sonrasında çoğu kez vazgeçmeler ve başaramayacağıma inanma gibi duygu ve düşünceler benimde yaşadığım hisler arasındadır. Ancak her seferinde kendime başaracağım yönünde verdiğin telkinler sayesinde 5 ayda 40 kilo verdim. Elbette sadece telkin ve inançla verilecek bir kilodan söz etmiyorum ancak, dışarda gördüğümüz zayıf bayanlardan olabilmek için iç geçirmenin ötesinde bir şeyler yapabilmenin inancı ile şu anki bulunduğum kilodayım.

5 Ayda 40 Kilo VerirkenHiç Kaçamak Yaptım Mı?

Diyet yapıp da kaçamak yapmayan çok az kişi vardır. Maalesef o az kişinin içinde bulunamamış olsam da, yaptığım kaçamakları sonrasında telafi edebilmemle 5 ayda 40 kilo vermeyi başarabildim. İştahlı bir bayan olarak, her an büyük bir dilim pasta yeme isteği ve tatlı atıştırmalıklarla televizyon karşısında vakit geçirme dürtüsü zaman zaman benimde kâbusum olmuştur. Ancak bu tür duygulara karşılık zayıflama azmimin baskın gelmesi sonucunda ideal kiloma ulaşabildim.

İlk başlarda fazla olan kilonun verilmesi daha kolay oluyor. Ancak vücudun beslenme düzenine alışması ve o düzene göre çalışan metabolizma sonucunda, aylık verilen kilo 8 ilen 4’e düşebiliyor. Bu nedenle daha az kilo verme dönemlerinde kaçamak yapma isteği daha fazlaydı. Tatlıyı ya da yemeği fazla kaçırdığım günlerde bir sonraki öğünlerde porsiyonlarımı küçülterek telafi etmeye çalıştım ve 5 ayda 40 kilo gibi bir rakama ulaştım.

5 Ayda 40Kilo Verdikten Sonra Sarkma Oldu Mu?

Vücuttan giden 2-3 kilonun dahi oldukça büyük izleri olurken, 5 ayda 40 kilo veren bir kişinin vücudunda da elbet sarkmalar olmuştur. İlk başlarda aşırı zayıflama isteği ile kilo verdikten sonra vücudumun nasıl görüneceği aklıma gelmemiş olsa da, birkaç ay sonra kilo vermeye başlama ile birlikte, vücudumdaki sarkmalarda dikkatimi çekmeye başladı. Bu noktada vücudun toparlanmasında sporun etkisini bildiğim için, vücudum toparlanmasına yönelik spor yaptım ve az da olsa vücudumun aşırı sarkmasına engel oldum diyebilirim.

Zayıf kadınların giyim konusunda özgür olmaları, kilolu ilen özendiğim konulardan biri olmuştur. Bu nedenle şimdilerde zayıf bir kadın olarak istediğim kıyafetleri giyebilmenin özürlüğü ile kendimi daha mutlu hissediyorum. Zayıflama hikâyemin benim kilomda olan pek çok bayana umut verici olmasını diliyorum ve herkese sağlıklı bir yaşam diliyorum.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Betül Yücel

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu genç bir diyetisyenim. Zayiflamaiksiri.com sitesinden geniş bir kitleye ulaşmak ve insanların kilo verme süreçlerinde destek olmak istiyorum.

5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem 2019

5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem 2019

Related news

 • Erkekleri çekici yapan detaylar ile Etiketlenen Konular
 • Bu Kışın En Güzel 100 TL Altı Kazak ve Hırkaları
 • Çikolata güçlü antioksidan
 • Evde Pastırma Videosu
 • Plastik Şişelerden Nasıl Oyuncak Araba Yapılır

 • 5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem

  5 Ayda 40 Kilo Verdiğim Diyet Hikayem