ABDli Prof. açıkladı: Müslüman kadınlar çok güçlü 2019

ABDli Prof. açıkladı: Müslüman kadınlar çok güçlü 2019


ABDli Prof. açıkladı: Müslüman kadınlar çok güçlü 64 03.01.2019, 14:38

ABD'li Prof. açıkladı: Müslüman kadınlar çok güçlü

ABD'li Prof. Miriam Cooke "Arap Kültürü" üzerinde yaptığı araştırmalar sonucunda dünya da en güçlü kadınların "Müslüman kadınlar" olduğunu ve bu güçlerini Kur'an-ı Kerim'den aldıklarını açıkladı.

İstanbul'a, bir üniversitede ders vermek üzere gelen Miriam Cooke "İslam'i feminizim" üzerine Yenişafak'a bir röportaj verdi. Röportajda özellikle Batı Şeria'da İsrail'e karşı direnen kadınları ele alan Cooke, Müslüman kadınların çocukları ile beraber hiç korkmadan savaştıklarını vurguladı. Yıllar önce aynı şekilde Fransız işgaline karşı sokaklara dökülen Cezayirli Müslüman kadınların erkekleri ile beraber düşmana karşı başarılı bir direniş sergilediklerini de belirtti.

Cooke, öncelikle "İslami Feminizim" kelimesini şu ifadelerle vurguladı:"Öncelikle İslâmî feminizmin her iki terimini de tanımlamanın elzem olduğunu düşünüyorum. “Kadınlar İslâm’a Sahip Çıkıyor” adlı kitabımda anlamını daha net bir şekilde açıklamak için dinî ve ideolojik terminolojiyi kuramlaştırdım. Feminizm Nedir? Feminizm Batı’ya ait değildir ve sadece kadınlarla kısıtlanamaz. Erkekler de feminist olabilir."

GÜÇLERİNİ İSLAMİYET'TEN ALAN MÜSLÜMAN KADINLAR!

İslami Feminizim kelimesinin özgünlüğü ile yola çıkarak Müslüman kadınların Kur'an'daki emirler gibi hareket ettiklerini ve kendilerini savunurken öncü olarak Kur'an-ı Kerim'i aldıklarını ifade etti. Bu da Müslüman kadınlar güç verdiklerinden korkusuzca savunma mekanizması oluşturabildiklerini gösterdiğini anlatan Cooke, diğer dinlere mensup kadınlara oranla Müslüman kadınların daha ilerici düşündüklerini belirtti. 

Arap Kültür çalışmalarından yola çıkarak İslamın ve İslamın insan hayatına olan değerleri üzerinde de araştırma yapan Prof. Miriam Cooke İslam Feminizimin bir batılı feminizimin takibi olmadığı tamamen ondan daha bağımsız ve Müslüman kadınlarına özgü bir terim olduğunu da özellikle altını çizdi.

ABDli Prof. açıkladı: Müslüman kadınlar çok güçlü 2019

ABDli Prof. açıkladı: Müslüman kadınlar çok güçlü 2019

Related news

 • Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Yeni Yıl Konseri
 • Acaba Ne Olsam Kitap Serisi TUDEM’den Çıktı
 • İnternetsiz hayat panikletiyor

 • ABDli Prof. açıkladı: Müslüman kadınlar çok güçlü 40

  ABDli Prof. açıkladı: Müslüman kadınlar çok güçlü


  ABDli Prof. açıkladı: Müslüman kadınlar çok güçlü 48

  ABDli Prof. açıkladı: Müslüman kadınlar çok güçlü 87

  ABDli Prof. açıkladı: Müslüman kadınlar çok güçlü 61

  ABDli Prof. açıkladı: Müslüman kadınlar çok güçlü 37

  ABDli Prof. açıkladı: Müslüman kadınlar çok güçlü 10

  ABDli Prof. açıkladı: Müslüman kadınlar çok güçlü 85