Adım Adım Bebek Mevlüdü


Adım Adım Bebek Mevlüdü

Adım Adım Bebek Mevlüdü

Adım Adım Bebek Mevlüdü, Bebek Mevlüdü Nasıl Yapılır? Mevlidin Yapılışı, Lohusa Şerbeti, Süslemeler

Her kültür ve geleneğin kendi içerisinde yeni ve büyük olaylar için duaları, adakları ve ritüelleri bulunmaktadır. Bunlardan biride bebek mevlüdü 'dür.Gerçekleşen olayların olumlu ya da olumsuz olmasına göre gerçekleşen etkinlikler birbirine göre değişiklik gösterebilmektedir. Ölüm ya da kayıp gibi olumsuz ve acı veren olaylarda gerçekleştirilen ritüeller, yaşanan olumsuzluğu kabullenmeye yönelik bir amaç taşırken  mutluluk ve sevinç veren olaylarda ise gerçekleştirilen ritüeller, yaşanan mutluluğa şükür ve teşekkür etme amacını taşımaktadır. Yeni doğmuş bir bebeğin yarattığı olay da tüm kültürlerde olduğu bizim geleneğimizde de oldukça önemsenen ve sevinçle karşılanan bir olaydır. Hem yeni doğan bebek hem de anne için hayatlarında önemli bir dönüm noktasını oluşturmaktadır.

Genellikle yenilikler oluşum aşamasında bazı tehlikelere ve olumsuzluklara karşı açık olmaktadır. Bu durum doğum süreci için de geçerli olmaktadır. Hamilelikte ilk 3 aylık dönem gibi doğumdan sonraki ilk 40 gün de anne ve bebek için  kendi içinde olası tehlikeleri barındırmaktadır. Doğumdan sonraki ilk 40 gün içerisinde anne, lohusa dönemi ile mücadele ederken yeni doğan bebek de yeni bir ortama adapte olurken olası enfeksiyonlarla mücadele eder. Kritik sayılan bu 40 günlük dönem atlatıldığı zaman bebek mevlüdü ritüeli gerçekleştirilir. Bebek mevlüdü, gelenekselleşmiş bir dini törendir. Bebek mevlüdü ile atlatılan bu tehlikeli dönem için şükretme amaçlı dualar okunur, bebek ve anne en güzel kıyafetlerini giyer, misafirlere yiyecek ve şerbet dağıtılır ve gelen misafirler de bebek için aldıkları hediyeleri vererek bebek ve annesi için sağlık, şans dileklerinde bulunurlar. Peki, anne ve bebek için hayatlarında dönüm noktası olan bu deneyimi sevdikleriyle kutlamaları için nasıl bir hazırlık yapılmalı ya da nelere dikkat edilmeli? İşte adım adım bebek mevlüdü hazılığı...

Bebek Mevlüdü Nasıl Yapılır ?

Davetiye ve Yemek Planı:

Öncelikle mevlüdün yapılacağı tarih belirlenir ve mevlüde katılması istenen kişiler davet edilir. Ardından mevlüde davet edilen kişilerin sayısına bağlı olarak yiyecek türüne karar verilmelidir. Eğer davetli sayısı çok sayıda değilse günlük atıştırmalık türde yiyecekler misafirlere sunulabilir. Eğer katılacak davetli sayısı fazla ise pide, tavuklu pilav gibi dışarıdan kolaylıkla sipariş verilebilecek yiyecekler tercih edilebilir.

Lohusa Şerbeti:

Bebek mevlüdünün olmazsa olmazlarından biri de lohusa şerbetidir. Market ve mağazalarda lohusa şerbetine özel şişe ve bardakları temin ederek ritüeli eski zamanlarda olduğu gibi yapılarak nostaljik bir atmosfer yaratılabilir. Lohusa şerbetini hazır olarak alıp suda kaynatıp misafirlerin tercihine göre ılık ya da soğuk bir şekilde dağıtabilirsiniz.

Süslemeler :

Süslemeler ritüelin en eğlenceli bölümüdür. Tercihinize göre yaratıcılığınızı ve becerinizi gösterip süslemeleri kendiniz yapabileceğiniz gibi internet ortamından ya da bu tarz organizasyonlar için süsleme satan pek çok mağazadan temin edebilirsiniz. Süslemeleri, misafirleri karşılayacağınız noktada vebebekodasında yoğunlaştırıp duaların okunacağı odayı daha sade bir şekilde bırakabilirsiniz. Buna ek olarak kalıcı ve güzel bir anı bırakması açısından misafirlere üzerinde bebeğinizin adının yazılı olduğu şeker, sabun, koku ya da magnet gibi süslemeler hediye edilebilir.

Adım Adım Bebek Mevlüdü

  • Mevlidin Yapılışı:

Mevlide kadın hoca davet edilir. Mevlit duası okunduktan sonra bazen ilahiler de okunabilir. Dua ve ilahilerin okunmasının ardından kadın hoca, bir yastık üzerinde yatan bebeği iyi dilek ve dualar okuyarak sallar. Ardından bebek, diğer kadınlar tarafından da kucaklanarak sallanır. Kucaklama bölümü sonrasında bebek için alınan hediye ve takılar takılır ve misafirlere yiyecek ve şerbet servisine geçilir. Yemeklerin yenilmesinin ardından adet gereği misafirlere gül suyu ikram edilir.
Adım Adım Bebek Mevlüdü


Adım Adım Bebek Mevlüdü


Adım Adım Bebek Mevlüdü


Adım Adım Bebek Mevlüdü


Adım Adım Bebek Mevlüdü


Adım Adım Bebek Mevlüdü


Adım Adım Bebek Mevlüdü