Algı nedir 2019

Algı nedir 2019 Algı nedir

Algı nedir?

Her gün çeşitli uyaranlar tarafından saldırıya uğramaktayız: yüzler, haber yayınları, binalar, reklamlar, sohbetler - ne duyduğumuzu ya da bundan çok küçük bir kısmını göz önüne alsak bile. Bunun sebebi merak ediyorum. Cevap, algı nedeniyle oluyor. Algılamanın, bir kişinin beş duyusu aracılığıyla gelen tüm bilgiyi elde etmenin, bunun somut bir anlama geldiğini ve vermenin özel bir işlemi olduğunu bilmelisin. Bunun nedeni 3 bileşenin etkisidir:

- çeşitli uyarıların fiziksel özellikleri;

- Bu tür uyarıların çevreye oranı;

- Bireyin özel zihniyetleri.

Bunu yapan son bileşen budur.Bireyin algısı. Her şeyden önce, her birey mevcut uyaranları kendi referans çerçevesinde algılar. Genellikle dış dünya ile ilişkili olabilecek şeyleri tasvir ediyorlar. Fakat bizi etkileyen tüm uyarıcıların toplam sayısı, algılama sürecinin tamamını daha da karmaşık hale getirir. Bazıları tamamen absorbe edebiliriz, bazılarını - yalnızca kısmen, bazıları doğru ve bazıları yanlış. Sonuçta, uyaranlardan birini ihmal edip başkalarını tercih ederiz, çünkü beyne gelen tüm bilgileri derhal algılayamıyoruz.

İki aşamada seçtiğimiz tüm gösterimler: dış ve iç. İç seçim her zaman fizyolojik ve zihinsel nedenlerle gerçekleşir. Duygularımıza, tecrübelerimize veya çıkarlarımıza göre koşulan psikolojik seçim, belirli teşvikleri tamamen bozmaya veya hiç onları dikkatli kullanmamaya zorlar.

Algı oluştuğunda (zorunludur)durum), motor bileşenleri (gözlerin hareketi ve nesnelerin hissi, ilgili sesleri telaffuz veya şarkı söyleme) yer alır. Dolayısıyla algı konunun algısal etkinliği olarak daha doğru bir şekilde belirlenecektir.

Algı çeşitleri

Çevreleyen dünya, tüm insanlar farklı deneyimler, ama yine de, üç temel algılama tipini birbirinden ayırır:

 • işitsel (bunun algısı seslerin yardımıyla gerçekleşir);
 • görsel (resimlerle, resimlerle);
 • kinestetik (dokunma hissi, hisler yardımıyla).

İnsan görselleri çoğunlukla dünyayı görüyor, insanlar işitselduyulur, ama kinestetiki - hissediyorum. Bu üç tür algı, karar vermemize yardımcı olur, belirli durumlara nasıl yanıt vereceğimizi, çevremizde neler olup bittiğini gösterir. Bu nedenle, hatta düşünce türleri çağrılabilir.

Doğal olarak, sistemişitsel / görsel / kinestetik biraz basit görünüyor. Ne de olsa, hiç kimse sadece tek bir tip yardımıyla gerçekliği tek taraflı olarak algılayamaz. Bir kişi, bir tür algıdan diğerine geçerken ve tersi (etraftaki duruma göre değişir).

Algı gelişimi

İnsan hayatı boyunca, algı gelişmesinde oldukça karmaşık bir yoldan geçer. Özellikle yoğun olarak, bu gelişme çocuğun hayatının başlangıcında, onun ilk yıllarında gerçekleşir.

Bir çocuk az çok gelişmiş bir şekilde doğarÇevresel uyaranların en uygun şekilde algılanmasını sağlayan, reseptörlerin aparatlarının kurulumunda oluşan bir dizi geçici koşulsuz reaksiyon ile analiz sistemi. İlk günden itibaren çocuk algıda önemli değişiklikler hisseder. 6 ay içinde arama motoru aktiviteleri var. Zamanla, bebek karmaşık uyaranları daha karmaşık olarak algılamaya başlar, onları tanıyabilir ve hatta ayırt edebilir. Daha sonra gelişme bir sonraki seviyeye - nesnel algıya gider. Çocuğun anneyi zaten tanıdığı dönem budur. Ve adım adım bu algının giderek daha aktif hale gelmesi, çocukların aktif faaliyetleriyle bağlantılıdır. Daha sonra neredeyse bağımsız bir anlam kazanır ve daha yüksek zihinsel işlevlerin (farkındalık ve keyfiliğin) özelliklerine geçer.

Algı nedir 2019

Algı nedir 2019

Related news

 • Yumurtalı Ekmek Kızartması Tarifi
 • Moskovada troleybüs parkları
 • Meyhane Pilavı Tarifi
 • 72 Adet Bayan Şiş Yelek ve Minik Kır Çiçekleri Modeli Anlatımı
 • Dünyanın en iyi ve ödüllü saatleri

 • Algı nedir

  Algı nedir


  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir

  Algı nedir