Andrea Palladio: biyografi, eserleri 2019

Andrea Palladio: biyografi, eserleri 2019 Andrea Palladio: biyografi, eserleri

Andrea Palladio: biyografi, eserleri

En büyük İtalyan mimar Andrea Palladio500 yıl sonra bile taklit ve hayranlık için bir örnek olmaya devam etmektedir. Dünya mimarisi üzerindeki etkisi aşırı vurgulanamaz, Palladyen tarzı, dünyadaki ayrı bir ustadan sonra gelen tek örnektir. Efendinin birçok başarıları ve keşifleri vardı, hayatı basit değildi, ama binaları gibi ahenkliydi.

Andrea Palladio

Aile ve çocukluk

30 Kasım 1508'de basit bir değirmenci ailesinde Pietro ve soyadı - - della gondol Padua Andrea onu babasından denilen, bir çocuk doğdu, ikinci bir isim aldı. Times çocukluktan beri çalışmak zorunda çünkü fakir, okula gitmek zorunda değilsiniz, çocuklar için zordu. Dahası, çocuk bir yetim kalır ve kendisinin bir parça ekmek alması gerekir. Andrea zaten 13 yaşında bir taş oymacısının atölyesinde asistan oldu. İşte, o taş işlemede ilk pratik deneyimini almak ve ona gelecekte yararlıdır onun yetenekleri, öğrendik olacaktır. çalışma koşulları köle vardı ve bir süre sonra Andrea ünlü heykeltıraş atölyesinde çırak olarak düzenlenmiştir Vicenza, içinde kaçar. Bu yüzden kaderini belirleyecek olan insanların çevresine düşer.

andrea palladio mimarisi

Meslek olmak

İlk başta taş mesleğine hakim oldufrizleri ve başkentleri hazırlar. İşverenler onun masonların loncasına katılmasına yardım ediyor ve istikrarlı bir gelir elde ediyor. Vicenza'da, sanatla yakın bir çevreye erişir ve yetimin kaderi tarafından nüfuzlu olan ve akıl hocası ve patronunun rolünü üstlenen hümanist Janjorjo Trissino'ya yaklaşır. Andrea'nın Yunan ve Roma mimarisinin eserlerini incelediği, antik çağ kültürü ile tanıştığı konusunda ısrar eden kişi. Andrea, Vitruvius'un eserlerini ve sanat ve mimarlık üzerine çeşitli çalışmaları inceler. İtalya'yı geziyor, eskizleri inceliyor, çiziyor ve hatta eski mimarinin seçkin anıtlarını ölçüyor, Hırvatistan ve Fransa'yı ziyaret ediyor. Trissino, geleceğin mimarının ilk müşterisi oldu ve Athena Pallada'nın onuruna, daha neşeli bir isim alması ve Andrea Palladio oldugunda ısrar etti. Mimar Andrea'ya sadece 30 yaşına geldiğinde, ancak bu zamana kadar eski mimarlık prensipleri hakkında zengin bir bilgi birikimine sahiptir.

andrea palladio çalışması

1534'te Trissino koğuşuna talimat verdi.Kendi villa üzerinde çalışmak, böylece Palladio ilk iş var - Vicenza merkezinde Cricoli villa. Andrea Trissino himayesi yoluyla satın aldı ilk iş, yanı sıra çok sayıda tanıdıklar, mesleğe bir yol genç mimarı açın.

İlk başarılar

Önümüzdeki 10 yıl içinde Andrea Palladio villalar inşa ediyorbir binada yaklaşık 2-3 yıl süren mimar, sadece projeyi değil, aynı zamanda yapının inşasını ve peyzajın tasarımını da yönetiyor. Palladio, kariyerinin başlangıcından itibaren, kendi prensiplerini fark ederek, yapının bölge ve çevre ile bütünleşmesi gerektiği fikrine bağlı kalıyor. Binalarının teftiş noktalarını dikkatle düşünmüştü, gerçek bir şehir planlama vizyonuna sahipti. 1540'dan beri Palladio stilinin kristalleşmesinde önemli bir adım olan palazzo yaratılması için birkaç emir aldı.

1545'te mimar bir yarışmayı kazanırVicenza'daki Belediye Binası'nın yeniden inşası için projenin uygulanması. Eski bina harap edildi ve şehrin ihtiyaçları için kıt hale geldi. Andrea, radikal bir yeniden yapılanma sunuyor, dekorun bir parçası olarak değil, önemli bir yapıcı unsur olarak, iki katmanlı kemer yaratıyor. Bu, yapının uyumlu bir bileşimini oluşturmasına ve yararlı alanı artırmasına izin verir. Güzellik, pratiklik ile yakından iç içe geçer. Bina bugün UNESCO tarafından korunan bir nesne ve şehrin önemli bir dekorasyonudur. Bu proje Andrea'yı ünlü kılıyor ve en büyük siparişlerin gerçekleşmesini talep edebiliyor.

yaratıcılık andrea palladio

Andrea Palladio Şehri

Mimar başkentte çalışmaya çalıştı amaVenedik ile ilişkisi karmaşıktı. Orada birkaç çok önemli bina inşa etti. Ancak kendisi, gerçek görkeminin başka bir şehir olacağından şüphelenmedi. Birkaç mimar, şehir planlama konseptinin progenitörleri olmaktan mutluluk duyuyor. Biyografisi Vicenza'ya sıkı sıkıya bağlı olan Andrea Palladio böyle bir şans aldı. Hayatı boyunca bu şehirde ve çevresinde, bu yerin ihtişamını oluşturan ve dünyanın dört bir yanından gelen turistleri çeken bir sürü lüks bina yarattı. Adının caddesi Corso Andrea Palladio, yaratılışlarının bir sergisidir. Burada sadece mimarın yeteneğini somutlaştırmakla kalmayıp, aynı zamanda şehrin yaratıcısı olarak da çalışabiliyordu. Caddenin düzeni ve iki ana meydan, onun tarafından belirlenir ve insan algısı için tasarlanmıştır. Binalar detayların ahengi, ihtişamı ve düşüncesini etkilemektedir. Vicenza mimar için gerçek bir armağan oldu, burada bir çok tasarım gerçekleştirebildi, ancak bazıları 1580'de ölümünden sonra bitmemiş kaldı. Bazı binalar öğrencileri tarafından tamamlandı. Fakat genel olarak, şehir mimarın büyüklüğünü somutlaştırır, bu her klasik mimarın Vicenza'ya kendi gözleriyle bu klasikleri görmeye çalıştığı bir şey değildir.

Mimarın ana yapıları ve mirası

Andrea Palladio, eserleriGeç Rönesans mimarisinin altın fonu, soyundan gelenlere önemli bir miras bıraktı. onun en önemli projelerinden şunlardır: Roton villa, Venedik'te Palladio'nın kilise San Giorgio Maggiore, Teatro Olimpico, Loggia del Capitano Bazilikası. Andrea Palladio'nun mimarlığı, eski prensiplerin ve geleneklerin düşünceli bir şekilde sürdürülmesi, cömertlikle ayırt edilir. Toplamda, mimarın ardından İtalya genelinde farklı ölçeklerde 80'den fazla bina var.

Binalara ek olarak mimar bir miras bıraktı"Dört Mimarlık Üzerine Kitaplar" adlı esere ait eser ve Antik Dünya mimarisinin anıtlarına ait çeşitli eserler. Bu kitaplar birçok nesil mimar için ders kitapları haline gelmiş ve büyük üslupların oluşumunda temel bir rol oynamıştır: Barok ve klasisizm.

andrea palladio biyografi

Palladio'nun dünya mimarisine etkisi

Andrea Palladio'nun işi silinmez kaldıdünya mimarisinde bir iz. Bugün, Palladio sayesinde kurulan klasik tarzda binalar, tüm gelişmiş ülkelerde. Kısa biyografisi iki kelimeyle uyuşan Andrea Palladio: “Palladyen üslup”, mimarlık tarihinde artık yaşanmayan “kendinizin adı” nın tüm yönünün kurucusu oldu. XVII-XVIII yüzyıllarının Avrupa mimarisi, Palladio'nun eserlerinin doğrudan izlenimi ve ilkeleri temelinde yaratılmıştır.

andrea palladio kısa biyografi

Palladio ve Rusya

Andrea Palladio da Rusça'daki izini bıraktımimari. XVII. Yüzyılda tutkulu takipçileri olan Giacomo Quarenghi ve Charles Cameri'nin ikisi Kuzey başkentinin yüzünü oluşturdu. Daha sonra, Palladio ilkelerini emmiş olan Rus mimarlar, Moskova'da ve diğer birçok şehirde klasik tarzda çok sayıda bina inşa ettiler. Andrea Palladio'nun mirasındaki son ilgi dalgası, estetik ilkelerine dayanan Stalin imparatorluğudur.

Andrea Palladio: biyografi, eserleri 2019

Andrea Palladio: biyografi, eserleri 2019

Related news

 • KOLAY AÇMA TARİFİ – Pofuduk ve çok lezzetli hamuru ile
 • TÜRKÇE ÇOK DETAYLI ANLATILAN PENGUENLİ ÖRGÜ ÇOCUK HIRKA
 • Dereotlu Taze Bakla Tarifi Videosu
 • Hava Durumu
 • Piknik için ayarlar: şık, kompakt, kullanışlı

 • Andrea Palladio: biyografi, eserleri

  Andrea Palladio: biyografi, eserleri


  Andrea Palladio: biyografi, eserleri

  Andrea Palladio: biyografi, eserleri

  Andrea Palladio: biyografi, eserleri

  Andrea Palladio: biyografi, eserleri

  Andrea Palladio: biyografi, eserleri

  Andrea Palladio: biyografi, eserleri

  Andrea Palladio: biyografi, eserleri

  Andrea Palladio: biyografi, eserleri

  Andrea Palladio: biyografi, eserleri

  Andrea Palladio: biyografi, eserleri

  Andrea Palladio: biyografi, eserleri