Artritte Beslenme: Artrit Diyeti 2019

Artritte Beslenme: Artrit Diyeti 2019
Artritte Beslenme: Artrit Diyeti


Artritte Beslenme: Artrit Diyeti

Artritte Beslenme: Artrit Diyeti

Artrit diyeti

Artrit diyeti

Artrit eklemlerde iltihap ve şiddetli ağrılara neden olan bir hastalıktır. Ağrılar ile birlikte şişlikler ve eklemlerde sertlik de görülür. Bu belirtilerin azaltılması için ilaç tedavisinin yanı sıra beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Bazı besinlerin düzenli olarak tüketilmesi söz konusu iltihabı azaltırken aynı zamanda ağrıları da azaltır.

Artrit hastaları için diyet: Artrite iyi gelen yiyecekler:

Artrite faydalı yiyecekler: Zerdeçal

– Zerdeçal genel sağlık için en faydalı baharatlardan biridir. Antioksidan etkileri ile vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Ayrıca zerdeçala rengini veren kurkumin adlı madde de etkili bir antioksidandır.

– Yemek ve salatalara zerdeçal eklenerek tüketilir. Alternatif olarak bir bardak sıcak suyun içerisine bir ya da iki çay kaşığı zerdeçal eklenir. 10 dakika demlenmesi beklendikten sonra süzülür ve tüketilir. Günde 1 bardak tüketilmesi ağrıların azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Artrite yararlı besinler: Zencefil

– Zencefil de zerdeçal gibi benzer özelliklere sahiptir. Sindirim sistemini geliştirir ve mide ağrısının yatıştırılmasına yardımcı olur. Zencefil aynı zamanda inflamasyon üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Yapılan bilimsel çalışmala ağrı kesici özelliklerinin olduğunu göstermiştir. Salata ve yemeklere eklenebileceği gibi çay şeklinde demlenerek de tüketilebilir.

Eklem ağrılarına iyi gelen bitkiler: Karanfil

– Eklem ağrılarına neden olan artrit gibi hastalıklarda ağrı kesici özellikleri ile karanfil de önerilen bitkisel çözümler arasındadır. İçerisinde bulunan eugenol denilen bir madde sayesinde anti inflamatuar özellikler gösterir. Ağrı ve acının azaltılmasına yardımcı olur. Karanfil yağı ile eklemlere düzenli olarak masaj yapılabilir. Ayrıca günde üç kez yemeklere baharat olarak eklenebilir. Çay şeklinde tüketilmesi de yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikler gösterecektir.

Eklem ağrısı için ne yapılmalı: Keten yağı

– Artrit diyetinde mutlaka temel bileşeni omega 3 esansiyel yağlar olan besinlere yer verilmelidir. Doğal anti inflamatuar özellikleri de vardır. Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı keten tohumu eklenerek her gün düzenli olarak tüketilebilir. Keten yağı ile etkilenen eklemlere masaj da yapılabilir.

Romatoid artrit diyeti: Chia tohumları

– Artrit hastalarına önerilen en etkili besinler omega yağ asitleri içeren besinler arasındadır. Chia tohumları omega 3 yağ asitleri içerir. Bu nedenle beslenme düzenine eklenmesi önerilir. 1 kase yoğurda eklenerek ya da salatalara eklenerek tüketilebilir. Var olan eklem inflamasyonu ile mücadeleye yardımcı olur. 1 yemek kaşığı chia tohumları ile pişmiş yulaf ezmesi karıştırılarak da tüketilebilir.

Artrit hastalarına önerilen besinler: Balık

– Somon, ringa ve sardalya gibi yağlı balıklar da anti inflamatuar özellikler gösteren omega 3 yağ asitleri açısından zengindir. Haftada 3 ya da 4 gün düzenli olarak ızgara balık tüketilebilir. Balık yüksek protein ve düşük yağ oranı ile genel sağlık için de son derece faydalıdır.

Artrit için ne yemeli: Kiraz

– Kiraz vücuttaki serbest radikallerin zararlı etkilerini en aza indirir. Ayrıca içerdiği antosiyanin adlı özel antioksidanlar ile toksinlerin hızla dışarı atılmasını sağlar. Güçlü anti inflamatuar bileşikleri ile artritin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olur. Hastalık nedeni ile oluşan akut ağrıyı dindirir. 1 fincan kiraz her gün düzenli olarak tüketilmelidir.

Koyu yeşil sebzeler

– Koyu yeşil sebzeler de antioksidan içeriği yüksek besinlerdir. İltihabın azaltılmasına yardımcı olurken aynı zamanda eklemlerdeki ağrı ve şişlikleri azaltır. Vücudun asidik düzeyinin dengelenmesini sağlayan mineraller de içerir. Ispanak ve lahana en etkili sebzeler arasındadır. Ayrıca roka, brokoli, karnabahar ve marul da diyet listesinde olmalıdır. Yeşil sebzeler günde 5 porsiyon kadar tüketilebilir.

Portakal

– Portakal içerdiği C vitamini ile bağışıklık fonksiyonunu artırmaya yardımcı olur. Bu nedenle artrit hastalarına da özellikle önerilir. C vitamini sağlıklı kolajen üretimini artırırken kıkırdak ve eklem sağlığını korur.

Tam tahıllı besinler

– Kepekli tahıllar sindirim sağlığı için önerilen besinler arasındadır. İçerdiği besin öğeleri ile inflamasyonu azaltır. Lif açısından zengin içeriği ile eklem ve kemik sağlığını da korur. Günlük diyete yulaf ve kahverengi pirinç ya da tam tahıllı kahvaltılık gevrekler eklenmelidir.

Artritte Beslenme: Artrit Diyeti 2019

Artritte Beslenme: Artrit Diyeti 2019
Artritte Beslenme: Artrit Diyeti


Artritte Beslenme: Artrit Diyeti


Artritte Beslenme: Artrit Diyeti


Artritte Beslenme: Artrit Diyeti


Artritte Beslenme: Artrit Diyeti


Artritte Beslenme: Artrit Diyeti


Artritte Beslenme: Artrit Diyeti