Astıma Ne İyi Gelir: Astım İçin Bitkisel Çözüm


Astıma Ne İyi Gelir: Astım İçin Bitkisel Çözüm

Astıma Ne İyi Gelir: Astım İçin Bitkisel Çözüm

astım için bitkisel çözüm

astım için bitkisel çözüm

Astım bir solunum yolu hastalığıdır. Öksürük, nefes alma sorunları ve diğer solunum yolu hastalıkları belirtilerine neden olur. Astım mutlaka kontrol altına alınması gereken bir hastalıktır. Aksi halde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Astım nasıl geçer: Astıma bitkisel çözüm

1.) Astıma iyi gelen bitkiler: Çemen tohumu, bal, zencefil

– Astım belirtilerinin azaltılması ve krizlerin hafifletilmesi için en etkili çözüm çemen tohumu, bal ve zencefil karışımıdır. Bu karışım solunum yollarının açılmasına yardımcı olur. Nefes almayı kolaylaştırır.

Gerekli malzemeler:

– 2 yemek kaşığı çemen otu tohumu

– 1 tatlı kaşığı zencefil

– 1 tatlı kaşığı bal

– 1 litre su

Uygulanışı:

– 1 litre suya çemen tohumu eklenir. 1 saat kaynatılır. Ardından süzülür ve içerisine zencefil ile bal eklenerek tüketilir. Her gün en fazla 2 bardak tüketilmesi önerilir.

2.) Astıma iyi gelen şifalı bitkiler: Hint bektaşi üzümü

– Hint bektaşi üzümü ya da diğer adıyla amla; C vitamini açısından son derece zengin bir besindir. Bu içeriği ile bağışıklığı artırır ve astım belirtilerinin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda olası solunum yolu enfeksiyonlarını azaltmaya da yardımcı olan A vitamini içermektedir.

Gerekli malzemeler:

– 1 yemek kaşığı hint bektaşi üzümü tozu

– 1 tatlı kaşığı bal

Uygulanışı:

– Hint bektaşi üzümü tozu ile bal karıştırılır. Bu karışım her sabah düzenli olarak tüketilir.

3.) Astım için bal

– Bal birçok amino asitler, antioksidanlar ve vitaminler içerir. Bu içeriği ile astım hastalarına da önerilir. Nefes almayı kolaylaştırırken aynı zamanda öksürüğü de azaltır.

– Her gün düzenli olarak bir tatlı kaşığı bal tüketilebilir.

– Alternatif olarak ½ çay kaşığı toz tarçın ile 1 çay kaşığı bal karıştırılır. Bu karışım her gün bir ya da iki kez tüketilir.

– Bal, kekik tozu ile birlikte bir bardak suya eklenerek de tüketilebilir.

4.) Astım için sarımsak tedavisi

– Sarımsak içerdiği enzimler ile uzun yıllardır astım tedavisi için önerilen bir besindir. Solunum yollarının sağlıklı kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda eklem ağrısı, dolaşım sorunları, soğuk algınlığı, grip, sindirim sorunları, uyku yoksunluğu, karaciğer hastalıkları, sinüzit, ülser ve hatta kalp hastalıkları için de önerilir. Anti mikrobik, anti viral ve anti fungal özellikleri vardır.

– Sarımsak yemek ve salatalara eklenerek tüketilebilir.

– Alternatif olarak bir bardak sıcak suyun ya da sıcak sütün içerisine biraz sarımsak ezmesi eklenir. Bir süre bekletilir ve tüketilir.

5.) Astım için bitkiler: Meyan kökü

– Meyan kökü de atım olan kişilere önerilen bir bitkidir. Enfeksiyonu azaltır ve balgam söktürücü özellikleri vardır. Solunum yollarındaki bakterilerin ölmesine yardımcı olur.

Gerekli malzemeler:

– 2 yemek kaşığı kurutulmuş meyan kökü

– 1 adet çubuk tarçın

– 2 su bardağı su

Uygulanışı:

– Suyun içerisine meyan kökü eklenir. Yaklaşık 10 ya da 15 dakika kadar kaynatılır. Ardından süzülür ve çay şeklinde tüketilir. Günde 2 ya da 3 bardak kadar tüketilebilir.

6.) Astım için bitkisel ilaç: Aspir tohumları

– Aspir tohumları kalp hastalıklarını önlemede son derece etkilidir. Linoleik asitler bakımından zengindir. Bu içeriği ile astım hastalarına önerilir. Solunum yollarını rahatlatır ve daha rahat nefes alınmasını sağlar.

Gerekli malzemeler:

– Yarım çay kaşığı aspir tohumu tozu

– 1 yemek kaşığı bal

Uygulanışı:

– Aspir tohumu tozu ve bal karıştırılır. Bu karışım günde iki kez tüketilir.

Not: Aspir tohumu uygulaması kan inceltici ilaçlar kullanan kişilere önerilmez.

7.) Astıma iyi gelen yiyecekler

– Astım durumunda beslenme düzenine dikkat edilmesi gerekir. Önerilen besinler şunlardır:

İncir: 3 ya da 4 adet incir ılık su ile yıkanır. Ardından bir kase suyun içerisine konulur. Bu şekilde 1 gece bekletilir. Ertesi sabah ezilir ve tüketilir.

Muz: Muz da astım hastalarına önerilen besinler arasındadır. İçerisindeki potasyum ile son derece etkili bir besindir.

Kuru üzüm: Bir kase içerisine su ve kuru üzüm konulur. Bir gece bekletilir ve ertesi sabah süzülerek

Nar: Eşit miktarda nar suyu, zencefil suyu ve bal karıştırılır. Bu karışım günde 3 ya da 4 kez 1 tatlı kaşığı kadar alınır.

C vitamini içeren meyveler: C vitamini alımının fazlalaştırılması bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Bu nedenle özellikle C vitamini içeren papaya, yaban mersini ve çilek tüketilmelidir.

8.) Astıma kesin çözüm: Nane

– Nane bakterilerin ölmesine yardımcı olurken aynı zamanda astım belirtilerini hafifletici özellikler de içerir. Kısa sürede rahatlama sağlar.

Gerekli malzemeler:

– 6 ila 8 yaprak nane

– 4 ya da 5 yaprak fesleğen

– 2 çay kaşığı zencefil

– 1 tatlı kaşığı bal

– 2 bardak su

Uygulanışı:

– Kaynamış suyun içerisine nane ve fesleğen yaprakları eklenir, kaynatılır. Daha sonra ezilir zencefil çayının içerisine eklenir. Bal da eklendikten sonra tüketilir.

9.) Astıma iyi gelen yağlar

– Kolay nefes alınması ve solunum yollarının açılması için bazı yağlardan faydalanılabilir. Özellikle hardal yağı ya da ghee yağı ile kaya tuzu karıştırılarak göğüs bölgesine masaj yaparak uygulanabilir.

– Alternatif olarak biraz sıcak susam yağı ile tuz karıştırılır. Elde edilen karışım göğüs bölgesine masaj yaparak uygulanır. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır.

10.) Astıma buhar iyi gelirmi?

– Buhar uygulaması da astım tedavisi için en etkili çözümlerden biridir. Burun kanallarının açılmasına yardımcı olur. Daha rahat nefes alınmasını sağlar.

– Sıcak kaynar suyun içerisine biraz kimyon tohumu eklenir. Karıştırılır ve sudan çıkan buhar teneffüs edilir. Uygulama günde birkaç kez yapılabilir.

11.) Astıma neler iyi gelir: Elma sirkesi

– Elma sirkesi de astım tedavisi için önerilir.

– Bir bardak ılık suyun içerisine biraz elma sirkesi eklenir. Karıştırılır ve tüketilir. Her sabah düzenli olarak tüketildiğinde etkili sonuçlar alınacaktır.

– Özellikle organik elma sirkesi kullanılması önerilir.

Astım en sık görülen solunum hastalıklarından biridir. Nefes almada zorluk ve öksürük en sık görülen belirtileri arasındadır. Astım belirtileri mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Aksi halde ciddi nefes darlığı sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilir. Belirtilerin kontrol altına alınması için tüm bu bitkisel ve doğal çözümlere uyulması önerilir. Beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Bağışıklığın artırılması astım belirtilerini azaltır. Bu nedenle bağışıklığın artırılmasına yardımcı olan vitamin ve mineral açısından zengin gıdaların tüketilmesi tavsiye edilir. C vitamini içeren portakal, limon ve greyfurt mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. Ayrıca astım bazı alerjenler tarafından tetiklenebilir. Bu nedenle özellikle toz akarları, hayvan tüyü ve polenden uzak durulmalıdır. Alerjik astım durumunda da yoğun şekilde öksürük ve hapşırma atakları yaşanabilir. Astım hastalarının yastık ve çarşaflarını sık sık değiştirmeleri önerilir. Ayrıca evi camı açarak havalandırmak yerine hava nemlendirici ve hava temizleyicilerin kullanılması tavsiye edilir. Tozların derinlemesine temizlenmesi için ise yüksek çekim gücüne sahip elektrik makineleri kullanılmalıdır. Astım krizi ve belirtileri çok sık yaşanıyorsa ya da nefes almayı zorlaştıracak kadar güçlüyse mutlaka en kısa zamanda bir doktora gidilmelidir.
Astıma Ne İyi Gelir: Astım İçin Bitkisel Çözüm


Astıma Ne İyi Gelir: Astım İçin Bitkisel Çözüm


Astıma Ne İyi Gelir: Astım İçin Bitkisel Çözüm


Astıma Ne İyi Gelir: Astım İçin Bitkisel Çözüm


Astıma Ne İyi Gelir: Astım İçin Bitkisel Çözüm