Böbrek amiloidozisi: formlar, semptomlar ve tedavi 2019

Böbrek amiloidozisi: formlar, semptomlar ve tedavi 2019

Böbrek amiloidozisi: formlar, semptomlar ve tedavi 52 06.02.2019, 13:53

Böbrek amiloidozisi: formlar, semptomlar ve tedavi

Birçok böbrek hastalığı var. Bunlardan biri amiloidozdur, bu da amiloidin dokularda birikmesidir. Amiloid metabolik süreçlerin bozulmasında oluşur ve proteinler ve polisakkaritlerin kompleks bir bileşimidir. Böbreklerin amiloidozunun birkaç temel şekli vardır:

1. Primer (hala idiyopatik ve genyinogo amiloidoz olarak adlandırılır), gözle görülür nedenlerin belirlenmesi zordur.

2. İkincil, kronik hastalıkların bir zemine karşı ortaya çıkar.

3. Protein sentezinin genetik bozukluklarının bir sonucu olarak ortaya çıkan genetik (kalıtsal, aile).

4. Yaşlı Adam

Pratik gösterdiği gibi, ikincil amiloidozBöbrekler primerden daha yaygındır. Bu durumda, ortaya çıkmasına neden olan enfeksiyon farklı olabilir. Tüberküloz, osteomiyelit ve aynı zamanda akciğerlerin takviyesi ile ilişkili hastalıkların bir sonucu olarak gelişebilir. Ayrıca hastalığın bu formu romatoid artrit, ülseratif kolit ile birlikte görülür. Nadir durumlarda, böbreklerin amiloidozu, sinüzit, bademcik iltihabı, mastit ve sifilizin arka planında meydana gelebilir.

Kural olarak, belirtileri ortaya çıkamayan böbreklerin amiloidozu birkaç olası birincil belirtiye sahiptir:

1. şişlik görünümünü

2. Periyodik zayıflık

3. İshal

4. Artan kan basıncı

5. Böbrek yetmezliği

İdrarda protein varlığı karakteristik bir özelliktir.tüm amiloidoz formları. Böbreklerin amiloidozu kalbin bozulmasına ve gastrointestinal sistemin arızalanmasına yol açar. Bir kural olarak, sabit bir kalp ritmi kaybolur ve kalp yetmezliği de oluşur. Karaciğer ve dalakta bir artış olsa da, işlevselliğini ihlal eden parlak belirtiler görünmeyebilir.

Böbreklerin amiloidozunu teşhis etmek için,böbrek, karaciğer, rektum ve deri biyopsisi yapılması gereklidir. Kural olarak, vakaların% 70'inden fazlasında rektum kabuğunun biyopsisi, amiloidlerin saptanmasına yardımcı olur. Doktorlar genellikle en çok biyopsi sonuçlarına güvenirler.

Amiloidozda ekokardiyografi de yapılır,sol ventrikül duvarlarının, ventriküller arasındaki septumun sıkışmasının yanı sıra diyastol işlevselliğinin ihlali belirtileri gösterebilir. Kural olarak, bu hastalık ile, normal büyüklükte sol ventrikül odası veya azalır. Bir ultrason gerçekleştirildiğinde, bu hastalıktaki böbreğin boyutu normal veya artmış olabilir.

Modern tıpta belirli bir özelliği yokturböbrek amiloidoz gibi bir hastalığın tedavisi. Genellikle kullanılan tedavi, esas olarak, hastalığın gelişimine neden olan nedenin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır (amiloidozun sekonder olduğu durumlarda bu durum geçerlidir). Kural olarak, hastaya özel bir diyet ve kemoterapi önerilmektedir. Bazen etkilenen organı değiştiren hemodiyaliz ve böbrek nakli gerçekleştirilir.

Amiloidler herhangi bir organda bulunursave vücutta dağılmayan amiloidoz, hastanın hayatı için tehlikeli değildir. Hastalığın belirtileri zayıf bir şekilde ifade edilir. Aksi takdirde iyileşme doğru tedaviye, tedavi yoğunluğuna ve amiloidoz gelişimine neden olan hastalığın şiddetine bağlıdır.

Gelişmeyi önlemek için sağlık için daha güvenlidirhastalığı. Kural olarak, önleme, böbrek hasarına ve amiloidoz gelişmesine neden olabilecek bir hastalığın zamanında tedavisinden oluşur. Bunun için düzenli tıbbi muayenelerden geçmek ve gerekli testleri yapmak gereklidir. Daha sonra bozulma riski ve patolojinin görünümü önemli ölçüde azalır.

Böbrek amiloidozisi: formlar, semptomlar ve tedavi 2019

Böbrek amiloidozisi: formlar, semptomlar ve tedavi 2019

Related news

 • ÇİÇEKLİ TIĞ OYASI MODELİ YAPIMI TÜRKÇE VİDEOLU
 • 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti Tutuklandı
 • Ağlayarak Açıkladı Tenis Efsanesi Andy Murray Kariyerini Sonlandırıyor
 • Cilt Kızarıklığına Ne İyi Gelir

 • Böbrek amiloidozisi: formlar, semptomlar ve tedavi 77

  Böbrek amiloidozisi: formlar, semptomlar ve tedavi


  Böbrek amiloidozisi: formlar, semptomlar ve tedavi 21

  Böbrek amiloidozisi: formlar, semptomlar ve tedavi 86

  Böbrek amiloidozisi: formlar, semptomlar ve tedavi 20

  Böbrek amiloidozisi: formlar, semptomlar ve tedavi 61

  Böbrek amiloidozisi: formlar, semptomlar ve tedavi 54

  Böbrek amiloidozisi: formlar, semptomlar ve tedavi 87

  Böbrek amiloidozisi: formlar, semptomlar ve tedavi 37