Böbrek Taşı Nasıl Düşer: Böbrek Taşlarına Bitkisel Çözüm 2019

Böbrek Taşı Nasıl Düşer: Böbrek Taşlarına Bitkisel Çözüm 2019
Böbrek Taşı Nasıl Düşer: Böbrek Taşlarına Bitkisel Çözüm


Böbrek Taşı Nasıl Düşer: Böbrek Taşlarına Bitkisel Çözüm

Böbrek taşlarına bitkisel çözüm

Böbrek taşlarına bitkisel çözüm

Böbrekler vücudun filtrasyonunu, salgı üretimini ve adrenalin dengesini koruyan organ olarak bilinmektedir. Özellikle böbreklerdeki nefron bölgeleri filtre görevi görür ve yabancı maddelerin kandan arındırılmasına yardımcı olur. Yemek arttıklarının, toksinlerin ve zararlı partikülleri idrar ile dışarı atılmasını sağlar.

Ancak, böbreklerin çalışmasında aksama olursa ciddi sorunlar yaşanır. Özellikle çalışmaması halinde vücuttan atılması gereken toksinler vücutta birikir. Bu toksinlerin birikimi ile böbreklerde taş ve kum oluşumu görülebilir. Böbrek taşının yapısında çözünmemiş kristalize mineraller vardır. Bunun nedeni ise toksinlerdir. Mineral fazlalıklarını da içinde barındıran toksinler bölgede minerallerin yapısı gereği kristalize bir yapı oluşturur.

Böbrek taşının oluşumu böbreklerden sıvı çıkmasını engeller. Gittikçe hareket eden taşlar bir süre sonra idrar yolunu da büyük oranda tıkayarak idrar atımını zorlaştırır. Kum, taş ve benzeri yapıların vücuttan tek atılış şekli idrardır. Bu yüzden böbrek taşı olan kişiler ciddi ağrılar çekebilirler. İdrar yolları sanılandan çok daha dar bir kanaldır. Bu kanal içerisinde kristalize olmuş katı bir oluşum ilerlediğinde sinir ağları nedeniyle ve bu yola zarar vermesi nedeniyle yanma ve ağrı hisleri oluşur. Etkili ağrı kesici yöntemler ile bu ağrının önüne geçilmelidir, çünkü acı eşiği en yüksek ağrılardan bir tanesidir. Doktorlar tarafından genel olarak doğum yapmakla aynı acıya sahip bir hastalık olduğu savunulur.

Böbrek taşı kırma ve tedavisi nasıl olur?

“Lithiasis” ya da “nephrolithiasis” olarak da adlandırılan böbrek taşı küçük ve sert olan minerallerin böbreklerde birikmiş olan toksinler ile birlikte kristalize olması ile görülen katı yapılardır. Bu taşların yapısı incelendiğinde asidik bileşenler ve minerallerden oluştuğu görülmektedir.

Böbrek taşlarının idrar yolları, böbrek, mesane gibi ana etken nedenleri vardır. Çalışma koşulları kötüleşen böbrekler toksinleri atamaz ve var olan mineralleri toksinler ile kristalize ederek böbrek taşının oluşmasına neden olur. Taşlar böbrek üzerinde kaldığında kişide pek fazla belirti gözlemlenmez. Ancak, taşlar böbrekten çıkarak boşaltım yoluna doğru ilerlemeye başlarsa kişi çok ciddi şekilde acı ve ağrı çekecektir. Böbreklerden itibaren boşaltım sisteminin sonuna kadar bir hat vardır ve böbrek taşı bu hattan ilerlerken kişinin rektal kasılmaları ile şiddetli ağrılar çekilir. Diğer bir ihtimal olan böbrek taşlarının böbrek içerisinde kalması ise uzun süreli olarak düşünüldüğünde çok daha tehlikelidir. Sürekli büyüyerek böbreğin içinde kalan taşlar böbreğin çalışmasını engeller ve bir süre sonra bu durumu böbreğe zarar vererek kalıcı hale getirebilir. Kişinin diyaliz makinesine bağlı yaşması gerekebilir. Bu yüzden böbrek taşı dökmek daha sağlıklı bir süreçtir.

Uzmanlar tarafından böbrek ağrısı, doğum sancılarından sonraki acı değeri en yüksek ağrı sınıfı olarak adlandırılır. Ancak bu süreçte çekilen ağrının hafifletilmesi için yapılabilecek bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerin tıbbi olanları ve bitkisel olanları vardır. Öncelikle doktora başvurduktan sonra tedavi yöntemlerinden istenilen kullanılabilir. Ancak böbrek taşları böbreklere ve boşaltım kanallarına zarar verebileceği için doktora başvurmak şarttır. Eğer ciddi bir deformasyona neden olduysa ameliyat gerekebilir. Ancak olağandışı bir durum yoksa taşın doğal yollardan çıkması beklenir ve bu durum ağrılı olacağı için çeşitli yöntemler ile ağrının hafifletilmesi ve taşın daha çabuk çıkması sağlanır.

Böbrek taşı oluşumunun genel nedeni böbreğin az çalışmasıdır. Böbrekteki tembellik taş oluşumuna neden olduğu için böbreğin sık sık çalıştırılması taş oluşma riskini bir hayli düşürecektir. Su, böbreklerin en verimli ve hızlı şekilde çalışmasını sağlayan temel içecektir. Dolayısıyla sık bir şekilde böbrek taşı oluşumu görülen kişilerin öncelikle her gün bol su içmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra düzensiz beslenme de böbreklerde çalışma bozukluğuna ve dolaylı olarak böbrek taşı oluşmasına neden olabilir.

Böbrek taşı belirtileri: Böbrek taşı ağrısı bele vurur mu?

Böbrekler taş oluşması ile görülebilecek olan belirtiler şu şekilde sıralanabilir:
– Şiddetli sırt ağrıları

– Kaburga ağrıları

– Kasık ağrıları

– Alt karın bölgesinde ağrı

– Zor idrara çıkma

– Kırmızı, pembe ya da kahverengi idrar

– Bulanık idrar

– İdrarda ağır koku

– Kusma

– Mide bulantısı

– Ani işeme isteği

– Olağandışı boyutlarda sık idrara çıkma

– Titreme

– Ateşlenme

– Fazla idrara çıkma isteğine rağmen az miktarda idrar atımı

Böbreğin içinde çok fazla oksalat, kalsiyum birikmesi idrardaki ürik asit miktarını arttırır. Bu da idrarın kokmasına neden olur. Böbrek taşı olan kişilerde bu durum çok yoğun görülür.

Tüm bu belirtilerin ortadan kaldırılması için çeşitli yöntemlere başvurulabilir. Bunlardan en etkili olanı ve en hızlı etki edeni bitkisel olanlarıdır. Üstelik bitkisel yöntemlerin yan etkileri de bulunmamaktadır.

Böbrek taşlarından kurtulmak için kullanılabilecek bitkiler ve bitkisel ürünler şu şekilde sıralanabilir:

– Zeytinyağı

– Uva ursi

– Barbunya fasulyesi

– Nar suyu

– Magnezyum deposu besinler

– Organik kereviz

– Fesleğen

Böbrek taşı ağrısı nasıl giderilir: Böbrek taşı ağrısı nasıl giderilir?

1 – Böbrek taşına yararlı yiyecekler: Zeytinyağı:

Böbrek taşından muzdarip olan kişilerin kullanabileceği en etkili bitkisel ürünlerden biri zeytinyağıdır. Kullanımı da oldukça basittir. Geniş bir kasenin içerisine eşit miktarlarda (1’er yemek kaşığı) limon suyu ve zeytinyağı konarak iyice karıştırılır. Elde edilen karışımın böbrek taşı ağrısı hafifletmesi için doğrudan içilmesi gerekir. Bunun ardından 30 dakika kadar beklenir ve sonrasında 1 bardak suya yarım limon suyu sıkılarak karıştırılır ve bu karışım da içilir. Daha etkili sonuçlar için karışımlara birer çay kaşığı elma sirkesi eklemek gerekir. Elde edilen son karışım yavaşça içilir. En etkili sonuçlara ulaşılması için bu tedavi yönteminin her gün uygulanması gerekmektedir. Ancak günlük sadece 1 kere içildiğinden emin olunmalıdır.

2 – Böbrek taşı düşüren besinler: Barbunya fasulyesi:

Barbunya fasulyesi iyileştirici özellikleri içerdiğinden, etkili ve doğal olarak böbrek taşı tedavisi kullanılabilecek en güçlü bitkisel tedavi ürünlerinden bir tanesidir. Ayrıca, bakla da barbunya gibi tıbbi açıdan güçlü bir tonik olarak kullanılır. Barbunya fasulyeleri doğal hallerinde kabukludurlar. Bu kabuklarından kurtulmaları gerekmektedir. Kabuklu barbunyalar bir tencere suya ilave edilir ve altı saat boyunca kaynatılır. Ardından kaynayan fasulyeler süzülür ve kabukları kolayca soyularak çıkartılabilir. Elde edilen kabuksuz fasulyelerde ezilerek elde edilen özü süzülen suya karıştırılır ve bu karışımın böbrek taşına karşı olarak tüketilmesi gerekir. Gözle görülür etkili sonuçlara ulaşılabilmesi için en azından bu tedavi yönteminin 2 hafta boyunca uygulanması gerekmektedir. 2 hafta boyunca her gün 1 kez (tercihen gece yatmadan önce) uygulanması gerekmektedir.

3 – Böbrek taşına iyi gelen bitki: Nar suyu:

Sağlık açısından sadece böbrek taşına karşı değil birçok hastalığa karşı tedavi edici özellikler taşıyan nar suyunun tüketimi günümüzde gittikçe artmaktadır. İçerisindeki bileşenleri ile sindirim sistemine yardımcı olan bu bitkisel ürün böbrekler üzerinde düzenleyici etkiler gösterir. Nar suyunun sadece düzenli olarak tüketilmesi yeterli olacaktır. Her gün ya da 2 günde bir 1 bardak tüketmek böbreklerin çalışmasını ve böbrek taşının oluşumunun engellenmesini destekleyecektir.

Böbrek Taşı Nasıl Düşer: Böbrek Taşlarına Bitkisel Çözüm 2019

Böbrek Taşı Nasıl Düşer: Böbrek Taşlarına Bitkisel Çözüm 2019
Böbrek Taşı Nasıl Düşer: Böbrek Taşlarına Bitkisel Çözüm


Böbrek Taşı Nasıl Düşer: Böbrek Taşlarına Bitkisel Çözüm


Böbrek Taşı Nasıl Düşer: Böbrek Taşlarına Bitkisel Çözüm


Böbrek Taşı Nasıl Düşer: Böbrek Taşlarına Bitkisel Çözüm


Böbrek Taşı Nasıl Düşer: Böbrek Taşlarına Bitkisel Çözüm