Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkilerBakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler

21.05.2019

Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler 18

Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler

Ilıman bölge florasının önemli bir kısmı vetropik baklagiller. Bu yaklaşık 700 cins ve en az 17 bin türlere sahip oldukça geniş çiçekli bitki ailesidir. Üç alt aileden oluşur: tsezalpinia, mimoza ve aslında baklagiller (güveler). Bunlar lianas ve otlar, çalılar ve çalılar, ağaçlar. Ve dağılımlarının genişliğine göre, tahıllardan sonra ikinci sırada yer alırlar.

Bu bitkilerin yaprakları çoğunlukla düzenli vekarmaşık: çoğunlukla stipules ile palpate, pinnate ve üçlü. Onların çiçekleri genellikle biseksüel, düzensiz ve çiçek salkımına dönüşürler. Baklagil bitkisinin tohumları, çoğunlukla endosperm olmaksızın düz ve büyük bir embriyoya sahiptir. Eh ve onlara bir meyve - bu doğal, bir fasulye. Baklagil ailesi, farklı doğal koşullara mükemmel uyum sağlamıştır. Ve bu kültürler, birçok bitki topluluğunun çevre oluşturucu maddeleridir.

Ve baklagillerin en büyük alt familyasıkelebek. Çeşitli kültürel, yem, süs ve şifalı bitkileri içerir. Herkes bu tür baklagilleri fasulye, bezelye veya aynı soya olarak bilir. Bunlar yıllık bitkilerdir, sebze dönüşlerinde büyürler. Vitaminler, proteinler, karbonhidratlar, fosfor, potasyum, magnezyum ve kalsiyum mineral tuzları bakımından zengindirler. Ve yemek için, bu fasülyelerin olgun ve olgunlaşmamış tohumları, meyvelerinin bir kapsülü veya kürek kemiği gibi genç yumurtalıkları da uygundur. Ayrıca korunabilir veya taze kullanılabilir.

Örneğin, baklagiller, baklagil ailesinin bir parçası,200'den fazla tür. Ve bunların 20'den fazlası tahıl ürünleri olarak yetiştirilmektedir. Bütün bu türler coğrafi özelliklere göre gruplara ayrılır. Asya grubu için (fasulye köşeli, altın) baklagil küçük tohumlu türü içerir. İkinci grup Amerikan büyük tohumlu türleri birleştirir. Bu fasulye çok lifli, devekuşu, sıradan ve benzeridir.

Ayrıca fasulye ailesinde soya. Ve bugün tüm gelişmiş ülkeler, onu 21. yüzyılın en umut verici bitkilerinden biri olarak görüyorlar. Ve şimdi neredeyse tüm kıtalarda yetişiyor. Asya ülkeleri soya ağırlıklı olarak kendileri üretmiş ve kullanmıştır. Eh, ABD bu fasulyelerin büyük bir kısmını dünya pazarına maruz bırakıyor. Rusya'da da bu kültürün sanayi üretimi gelişiyor. Ve ana bitkileri Amur Bölgesi'nde ve Krasnodar Bölgesi'nde yoğunlaşmıştır.

Soya çok değerli ve eşsiz bir besindir.ürünü. Şeker, karoten, mineral ve pektin maddelerinin yanı sıra% 45'e kadar protein içeren% 45'e kadar protein içerir. Buna ek olarak, soya, B, P, PP, E, K ve C vitaminlerinin bir deposudur. Bu çekirdeklerdeki protein, tavuktan 14 kat daha fazla, sığır etinden 3,5 kat daha fazladır. Yine de bu proteinler insan vücudu tarafından iyi emilir, çünkü suda çözünürdürler. İçlerindeki amino asitlerin içeriği optimaldir ve vücuda kolesterol olmadan girerler. Soya yağında kolayca sindirilebilen ve vücudu vasküler hastalıklardan koruyan birçok doymamış asit bulunur.

Başka bir baklagil ailesi çeşitli yemler içerirörneğin çimen, yonca. Bu bitkinin en az 200 türü vardır. Ve bunlardan biri yonca melezidir. Sadece bir çim değil, iyi bir bal ve bir şifalı bitkidir. Bu yonca, çiçeklenme zamanında kesilmiş zemin kısmı, şifacılar bronşit, angina ve anjina pektoris için bir çare olarak kullanılır. Ayrıca, halk şifacıları kendi amaçları için yaygın olarak yonca çayır kullanırlar. Bu bitkinin taze suyu alerjiler için gözlerle yıkanır ve ezilmiş yapraklar yaralar, ülserler ve yanmış cilt bölgelerine uygulanır. Ayrıca, halk hekimliği bu bitkinin diğer türlerini kullanır.

Ayrıca baklagil ailesinde teknikBir crotalia gibi kültür. Bu çok yıllık ve yıllık otlar yanı sıra çalılar ve yarı çalılar içeren bir bitki cinsidir. Ve bu cins, çoğunlukla tropikal ve subtropikal iklimde yetişen 500'den fazla tür içerir. Örneğin, Hint keneviri ve Hint keneviri gibi isimler altında bile bilinen bir kasık kasık. Bu eski iplik kültüründen halatlar, halatlar, çuval bezi, balık ağları ve yelkenler yapılır. Özel kağıt türlerinin üretiminde de kullanılır.

Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkilerBakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler

Related news

 • 10 Parmaklı Maske Yapımı
 • Emoji ve seks
 • Misafirlerinizi Şaşırtacak Tatlı Sunumu
 • Brokoli Çorbası Tarifi
 • Düğün için elbise modelleri 2019

 • Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler 66

  Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler


  Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler 3

  Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler 19

  Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler 2

  Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler 15

  Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler 21

  Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler 21

  Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler 81

  Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler 65

  Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler 81

  Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler 19

  Bakliyat ailesi - kültürel, tıbbi, yem ve teknik bitkiler 78