Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 2019

Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 2019

Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 24 18.02.2019, 04:07

Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri

Bugünün hastalığı kabul edilirtiroid bezinin en sık görülen hastalığı. Bu, o kadar çok hormon ürettiği sonucu olarak bez üzerindeki antikorların artmış bir etkisiyle karakterize edilen bir otoimmün hastalıktır. Tıpta bu hastalık yaygın toksik guatr olarak bilinir. Nitekim, hastalığa tiroid bezinde yoğun bir genişleme ve guatr oluşumu eşlik eder.

Basould hastalığı: nedenleri

Daha önce de belirtildiği gibi toksik guatrotoimmün hastalık grupları. Bir kusurun sonucu olarak, insan vücudundaki lenfositler, bezin aktivitesini uyaran anormal protein bileşiklerini üretirler.

Kural olarak, bu hastalık iletilirGenetik olarak, bu nedenle çocuklar ve ergenler arasında oldukça yaygındır. Buna ek olarak, diyabet, vitiligo ve addison hastalığı olanlarda toksik guatr geliştirme riski önemli derecede yüksektir. Basedova hastalığı, vücutta kronik enfeksiyon odakları bulunduğunu gösterebilir. Aynı hastalık, iyotun radyoaktif izotopunun vücuda girmesi ile oluşur.

Graves hastalığı: semptomlar

Hastalık oldukça fark edilmeden başlıyor. İlk belirtiler uyku bozuklukları, hiperaktivite, sık duygudurum salıncakları, migren, panik ataktır. Ekstremitelerde terleme, titreme vardır. Bir kişi normal beslenmeye rağmen aniden kilo veriyor. Hastalar, kural olarak, sıcaklığı tolere etmezler, serin mevsimlerde bile sıcaktırlar.

Hastalık geliştikçe semptomlar ortaya çıkar vegörsel sistem tarafında. Gözler büyür ve parlaklaşır. Bazı durumlarda gözlükler gelişir. Bir adam gözkapaklarının altında yanma hissi ve kum hissi ile yakınıyor. Göz bölmelerinde kan dolaşımı ihlali, sıklıkla konjunktivit ve iltihaplanma ile sonuçlanır. Göz kapakları üzerindeki ciltler kararır.

Zamanla tiroidte bir artışbezi. Dokunmak için, sağlamdır ve dokunduğunda ağrıya neden olur. Bulantı, diyare, kusma gibi sindirim sistemi belirtileri var. Kişi ayrıca kalp çarpıntılarından yakınır. Daha ağır vakalarda kalp yetmezliği gelişebilir.

Fazla tiroid hormonu, endokrin sistemin diğer bölümlerini etkiler. Bu nedenle, sıklıkla hastalık adet döngüsünün ihlali, cinsel isteğin azalması, potens ile ilgili sorunlar eşlik eder.

Basedova hastalığı: tedavi ve tanı

Böyle bir hastalığın tedavisi yapılabiliryalnızca deneyimli bir endokrinolog - büyükanne tariflerini kullanarak hastalığa kendiniz baş vurmaya çalışamazsınız. Hasta, ultrason muayenesi ve hormonlar için kan testi de dahil olmak üzere bir dizi çalışmadan geçmelidir. Ancak bundan sonra kesin teşhis yapılır.

Konservatif tedavi yöntemleri arasındatiroit hormonlarının sentezini yavaşlatan ve inhibe eden özel ilaçlar alarak. Başlangıçta, kural olarak, iyileşme sürecinde kademeli olarak azalan büyük dozlar öngörülmüştür. Bu tür ilaçların alınması en az bir yıl sürer.

Graves hastalığına müsaade edilmezsetıbbi tedavi, hastaya bir operasyon reçete edilebilir, bu süre zarfında cerrah bezin bir kısmını çıkarır. Bu, sorunu ortadan kaldırmaz, ancak hormonların insan vücudundaki olumsuz etkilerini azaltır. Ameliyattan sonra hastanın ilaç alması için bir kursa ihtiyacı var.

Genellikle kullanılan ve başka bir yöntem - ile tedavitiroid bezinin dokularına yapay olarak eklenen radyoaktif iyot kullanan hücreler yavaş yavaş ölüyor. Ancak bu tedavi sadece artık çocuk sahibi olamayan hastalar için kullanılır.

Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 2019

Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 2019

Related news

 • Diş İltihabı ve Beze
 • Şöbiyet Tarifi Videosu
 • Akarlar cildin altına nasıl bakarlar ve bizim için hangi tehlikeyi temsil ediyorlar
 • Tavan nasıl macunlanır
 • TIĞLA YATIK YAKA YELEK ÖRNEĞİ TÜRKÇE VİDEOLU
 • Beşiktaş: 76 - OGM Ormanspor: 78 MAÇ SONUCU

 • Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 21

  Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri


  Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 94

  Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 97

  Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 62

  Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 75

  Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 49

  Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 62

  Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 56

  Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 95

  Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 38

  Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 8

  Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 42

  Basedova hastalığı: nedenler, semptomlar, tedavi yöntemleri 6