Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı 2019

Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı 2019 Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı

Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı

Beton - çok talep gören bir malzememodern inşaat Temelleri, duvarları, yolları, köprüler vb. Inşa ederken kullanılır. Aynı zamanda, her durumda, kompozisyonu uygulanmalıdır. Betonun özel amacı, sınıf veya marka tarafından belirlenir. İkincisi genellikle ambalajın üzerinde belirtilmiştir.

beton kaliteleri ve özellikleri tablosu

Beton çeşitleri

Şu anda, bu malzemenin aşağıdaki markaları binaların ve yapıların yapımında kullanılabilir:

 • süper hafif;

 • Işık;

 • ağır;

 • çok ağır

Beton için bir karışım kullanılarak üretilmiştirfarklı dolgu maddeleri. İkincisinin türüne göre, bitmiş çözümün markası belirlenir. Bir dolgu maddesi hafif malzemeler (örneğin, genişletilmiş kil veya talaş) ve daha ağır (kum, kırılmış taş) olarak kullanılabilir. Endüstriyel yapılarda, özel özel betonlar bazen kullanılır. Bir dolgu olarak metal talaş kullanırlar. Böyle bir çözüm çok ağır kabul edilir.

Beton sınıfı

Bu gösterge özel olarak belirlenirdeneyimlere göre laboratuarlar. Hangi markanın betona sahip olduğunu bulmak için, 15 cm uzunluğunda bir küp yapılmış ve belirli bir basınca maruz bırakılmıştır. Aynı zamanda sıkıştırılabilirlik endekslerine bakarlar.

beton sınıfı ve beton sınıfı tablosu

Şu anda en çok varGenellikle temel beton markalarını kullanır. Ve özellikleri (aşağıdaki tablo onları açıkça göstermektedir) ve uygulama yöntemleri biraz sonra tarafımızdan kabul edilecektir. Yedi çeşit malzeme vardır. Bunların her biri M harfi ile ve cm2 başına kgf cinsinden hangi basıncın malzemeye dayanabileceğini gösteren bir sayı ile belirtilmiştir. Yani, örneğin, beton M200 200 kgf / cm² yük altında bütünlüğü koruyabilir.

Beton sınıfı

Betonun dayanıklılık derecesi doğrudan ilişkilidir.Bu malzemenin sınıfı. Bununla birlikte, ikincisi daha kesin ve somut bir değerdir. Sonuçta, bitmiş betonun kalitesi, dolgu macunu ve çimento markasına ek olarak, diğer birçok faktörü de etkileyebilir. Örneğin, dolgu maddesinin, koruyucunun ve bağlayıcının çeşitliliği ve saflığı, ayrıca dökme yöntemleri, katılaşma koşulları vb.

Beton sınıfını belirlerken, markanın yanı sıra düzeltme faktörleri de dikkate alınır. Formül ile hesaplanır:

B = R * (0.0980655 * (1 - 1.64 x V)),

R, malzemenin ortalama mukavemetidir (derece),

V, varyasyon katsayısıdır.

Biz böyle bir şey olduğunu öğrendimsınıf beton. Ve onların özellikleri (yazışma tablo açıkça bunu gösterir) ve kullanım kapsamı, çoğu durumda sınıfları ile örtüşmektedir. Bununla birlikte, ikinci şekil kgf / cm² ve ​​Pascal değil belirtilir. Yukarıdaki formülde 0.0980655 parametre - bir birimden diğerine bir geçiş katsayısıdır.

dayanım için beton sınıfı

Yani, belirli bir beton gücü markasıgenellikle kendi sınıfına karşılık gelir. Bununla birlikte, bazen bu malzemenin ortalama ve gerçek gücünün göstergeleri oldukça farklıdır. Bu durumda, marka ve sınıf eşleşmeyebilir. Örneğin, çok yüksek kaliteli dolgu veya çimento içermemesi nedeniyle beton sınıfı M200, B15 değil B10 olarak tanımlanabilir. Malzeme sınıfındaki rakam, MPa'daki belirli yüklere dayanma kabiliyetini gösterir. Bu nedenle, kendisine zarar vermeden B25 betonu 25 MPa'da basınç aktarır.

Tabii ki, malzemenin sınıfı onunmaliyet Çözüm genellikle hacme göre satılır. Yani, bu malzemenin fiyatının belirlendiği ölçü birimi bir metre küptür. Yani, 1 m³ M100 sınıf çözümü, M200 mal olacak yaklaşık 2200 r.. Yaklaşık 2.000 ruble maliyeti Ve M300 3.500 ruble karşılığında satın alınabilir.

Marka ve sınıfın uygunluğu

Her türlü inşaat işi yapılırkenBu veya bu tür bir çözümün sahip olduğu özelliklerin bilinmesi genellikle gereklidir. Daha sonra, somut beton özelliklerinin neler olduğuna bir göz atalım. Ve özellikleri (aşağıda sunulan tablo, birçok kurucu için kesinlikle yararlı olacaktır) ve daha önce de belirtildiği gibi kapsam, çoğu durumda belirli bir sınıfın özelliklerine karşılık gelmektedir.

sınıf

işaret

kuvvet

(kgf / cm²)

uygulama

B5

M75

65

Bir sıva olarak

V7.5

M100

98

Kaldırım taşı kenarları

V12.5

M150

131

B15

M200

196

Vidalar

V22.5

M300

294

temeller

B25

M350

327

Monolitik duvarlar, betonarme

B30

M400

393

Köprüler, banka depoları

Beton M100

Böylece, genel anlamdaSomut kalitelerin neler olduğunu ve özelliklerini incelediler. Tablo, bu malzemenin kapsamının temel olarak gücüne bağlı olduğunu göstermektedir. Sonra, her sınıfın nasıl kullanıldığına daha yakından bakalım. M100 markasının malzemesi, örneğin, mukavemet ile çok güçlü değildir. Bu nedenle, genellikle duvarların sıvalanması, bir yolun boşalması veya bir temelin dikilmesi sırasında hazırlık çalışmalarının yapılması için kullanılır. İkinci durumda, bu malzeme, betonarme kafesin monte edildiği düz bir platform olan sözde alt-betonu üretmek için kullanılır.

Genellikle bu beton aynı zamanda özel gerilmelere maruz kalmayan bordür taşlarının montajı, düşük geçirgenlikli kaldırım yollarının dökülmesi vb. Için de kullanılır.

Beton M150'nin kapsamı yaklaşık aynıdır. Malzeme, yüklere maruz kalmayan, ancak "ciddi" nesneleri doldurmaya yetecek kadar güvenilir olmayan yapıların inşa edilmesinde oldukça güçlüdür.

M200 yap

B15 sınıfı beton genellikle yapılırbeton zeminler ve şaplar. Ayrıca, bu marka iyi küçük merdivenler, yolları, oyun alanları ve doldurmak için uygundur vb .. hatta ışık malzemelerden yapılmış duvarları ile evin temelinin altında, bu çözümün yardımıyla inşa banliyö alanlarında Bazen sahipleri. Bununla birlikte, beton M200 markası bu amaç için sadece kararlı topraklarda kullanılabilir. Bu durumda yeraltı suyu yeterince derin olmalı.

beton çeşitleri

Beton M300

Bu bileşimin bir çözümü, soruya mükemmel bir cevaptırVakıf için hangi marka beton en iyi uyuyor. Ayrıca bu sınıfa ait materyalden yapılan malzemeler genellikle istinat duvarları, merdivenler ve çitlerdir. Kötü olmayan bu seçenek, konut ve ev kullanımı için alçak binaların monolitik duvarlarının inşası için uygundur. Mark M300 bugüne kadar - banliyö alanları sahiplerinin en popüler beton türü.

M350

Temel ve monolitik duvarların dökülmesi - bu,Temel olarak bu beton sınıfı (ve beton sınıfı) kullanılır. Tablo, bu tür bir mukavemet malzemesinin, betonarme ürünlerin imalatı için de kullanıldığını göstermektedir. Kirişler, levhalar vb. Olabilir. Ayrıca, M300 betonu genellikle şap ve zeminlerin dökülmesi için kullanılır. Bazen kalıpta ev yapımı monolitik tavanlardan yapılır.

Beton M400

Bu, kullanılan çok güçlü bir malzeme türüdür.Özellikle binaların ve özel tesislerin yapımında. Örneğin, köprülerin rafları ve tuvalleri kalıplanmış, banka kasaları yapılmış, hidroelektrik santraller barajları yapılmıştır. Aynı beton, havaalanlarının pistlerini doldurmak için kullanılır.

beton m3

Diğer göstergeler

Yani, en önemli parametreler markaBeton ve beton sınıfı. Yazışmalarının tablosu, bu veya bu çeşitliliğin ne kadar güçlü olabileceğini gösterir. Tabii ki, belirli yüklere dayanma kabiliyeti - beton seçerken dikkat etmeniz gereken ilk şey budur. Bununla birlikte, herhangi bir durumda, aynı derecede önemli olan ve malzemenin uygunluğunu belirleyen başka parametreler de vardır. Bu nedenle, yalnızca mukavemette değil aynı zamanda donma direnci, nem direnci ve plastisite gibi göstergelerdeki beton kaliteleri de vardır.

Betonun düşük sıcaklıklara dayanabilme yeteneği

Orta ve kuzey enlemleri koşullarında, dayanıklılıkve hazır beton yapıların güvenilirliği büyük ölçüde donma direnci gibi bir göstergeye bağlıdır. Önceden, bu plandaki çözümlerin markası MP3 olarak belirlendi. Şimdi betonun dona karşı direnci F harfi ile sınıflandırılmıştır. Aşağıdaki resim, kaliteden ödün vermeden malzemeye dayanabilecek maksimum donma ve çözülme döngüsünü karakterize eder.

Betonun mukavemeti, donma direnci gibi veyaBaşka yollarla deneyimler tarafından belirlenir. Örnekleri seri olarak inceleyin. Bu durumda, betonun mukavemeti önceden ölçülür. Ayrıca, birkaç donma / çözme döngüsüne uğrar. Son aşamada gücü tekrar belirlenir.

vakıf için hangi marka betonŞu anda, beton F25'den F1000'e kadar don direnci üretmektedir. Özel konutlarda, düşük sıcaklıklara karşı en büyük direnç, elbette, dış mekan çalışmaları için betona sahip olmalıdır.

Ancak, bu göstergeye dikkat edinSoğuk bölgelerde evlerin yapımında değil, aynı zamanda bu tür köprüler, barajlar, havaalanı kaldırımlar, yollar gibi önemli yapıların inşasında sadece gerektiği.

Nem dayanımı için pullar

Bu gösterge, seçim yaparken dikkate alınması önemlidiryüksek nem koşullarında çalışan bina ve yapıların inşası için tasarlanmış beton. Su geçirimsizliği, bir malzemenin gelen nemi basınç altında geçmemesidir. Bu bağlamda, farklı beton türleri vardır. Su direnci için ana markaları sadece beş: W2, W4, W6, W8, W12. Daha önce, bu göstergenin beton kalitesini belirlemek için B harfini kullanıldı.

İşaretlemede W'den sonraki rakam, hangiSu kolonunun basıncı, prototip su geçirmiyor. Neme dayanıklılık üzerindeki beton testleri "ıslak nokta" yöntemi kullanılarak gerçekleştirilir. Uygulamada, iki su direnci göstergesi yaygın olarak kullanılmaktadır:

 • Numunenin yüzeyinde sızıntı belirtisi olmadan dayanabileceği maksimum su basıncı.

 • Filtrasyon katsayısı. Bu, birim zamanda belli bir basınçta malzemeye nüfuz eden su miktarıdır.

  beton m200 markası

Modern sanayi sadecesıradan ama aynı zamanda özel, hidrolik mühendislik betonu. Bu malzeme suya oldukça dayanıklıdır. Üretildiği zaman, yüksek dereceli portland çimentosu veya plastikleştirilmiş varyantı kullanılır. Dolgu maddelerinin kalitesine, özel gereksinimler yapılır. Organik kalıntılar içermemelidir. Hidrolik beton üretiminde kullanılan maksimum izin verilen tane boyutu 5 mm olmalıdır.

Plastisite için kaşeler

Bu parametre her şeyden önce,beton karışımının işlenebilirliği. Bazı durumlarda, bu gösterge çok önemli olabilir. Örneğin, boru hatları boyunca pompalamak için veya makine kullanarak yapıları döküldüğünde yeterince dökülebilir beton kullanılmalıdır.

Bilindiği gibi, çözeltinin plastisitesi yükselir,su eklerken. Ancak, çok fazla olması durumunda, beton gücünü kaybedecektir. Bu nedenle, çözümümüzün zaman içinde hareketliliğini arttırmak için, özel katkı maddeleri kullanılmaktadır - plastikleştiriciler.

Bu materyal, M harfinin akışkanlığı için işaretlenmiştir. Bu planda, aşağıdaki beton türleri vardır:

 • PC1 - koninin daldırma derinliği 1-4 mm'dir.

 • PC2 - 4-8 mm.

 • PC3 - 8-12 mm.

 • PK4 - 12-14 mm.

Sünekliği aşağıdaki gibi belirleyin:

 • Teneke, bir koni, 200 mm geniş çaplı ve 30 derecelik bir tepe açısı ile yapılır.

 • Üç adımda, bir tokmağı olan bir beton karışımıyla doldurun.

 • Betonu düzleştirin ve koniyi düz bir yüzeye getirin.

 • Belli bir zaman zarfında ne kadar betonun batığına bakarlar.

Yani, her şeyden önce hazır bir çözüm satın almagücünün sınıfına bakmalısın. Gerekirse, nem direncinin, don direncinin ve hareketliliğinin işaretlerinin belirli koşullara karşılık geldiğinden emin olmak da gereklidir. Bu durumda, bitmiş yapı güvenilir ve dayanıklı olacak.

Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı 2019

Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı 2019

Related news

 • Buğdaylı Sebzeli Tavuk Çorba Tarifi – Çorba Tarifler
 • Sonbahar Makyajı ve Cilt Bakımı
 • Maliyetleri azaltmanın yolları - profesyonellerden tavsiye
 • Ruanda otelleri ve Afrikada harika bir tatil geçirmenin çeşitli yolları
 • Sonbaharda nasıl giyinmeliyiz

 • Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı

  Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı


  Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı

  Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı

  Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı

  Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı

  Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı

  Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı

  Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı

  Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı

  Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı

  Beton kaliteleri ve özellikleri: tablo. Dayanım için beton sınıfı