Bilirubin. İçeriğinin normu. Sarılığın türleri 2019

Bilirubin. İçeriğinin normu. Sarılığın türleri 2019

Bilirubin. İçeriğinin normu. Sarılığın türleri 3 21.02.2019, 17:54

Bilirubin. İçeriğinin normu. Sarılığın türleri

Belirli bir sayıdaki herkes tutulurkandaki bilirubin. Oranı 17.1 μmol / l'den fazla olmamalıdır. Bazen vücuttaki bilirubinin sağlıklı bir karaciğerin normal işleyişi sırasında üretebileceğinden daha büyük miktarlarda üretildiği durumlar vardır. Artan bilirubin içeriği, bilirubin atılımını bozabilen karaciğer hasarından da kaynaklanabilir. Buna ek olarak, karaciğerin safra yollarının tıkanması çok yavaş ve az miktarda bilirubin atılır. Kandaki içeriğinin normu aşıldı. Bu duruma hiperbilirubinemi denir. Bu durumda vücuttaki bilirubin belirli bir konsantrasyonda birikir ve bundan sonra dokulara nüfuz eder ve sarı bir renk verir. Bu durum sarılık olarak adlandırılır.

Daha tam ve doğru anlamak için,sarılık ne gibi görünebilir diye öncelikle bilirubinin nasıl değiştirildiğini anlamalısınız. Bilirubin gövdesi esas olarak haemoprotein olarak bulunan heme gelmektedir. olgun kırmızı kan hücrelerinin çürüme sırasında ortaya çıkan Hemoglobin, bilirubin (% 70-80) en önemli kaynağıdır. kemik iliğinde ve bunlar da bu durumda vb katalaz, sitokrom gibi heme içeren enzimlerin hemoglobin olgunlaşmamış eritrositler ve bunların öncüleri oluşturulan yaklaşık olarak eşit bilirubin kalan, 250-400 mg -., bir yetişkin her gün oluşturulduğu toplam mi insan bilirubin. Analiz için norm 0.2-1.0 mg / dl'dir.

Plazmada bulunan bilirubin başlanırsaizin verilen eşiği aşarsa, sarılık gelişir. Bunun nedeni, normu önemli ölçüde aşılmış olan bilirubin, konjonktivanın ve derinin elastik liflerine bağlanmaya başlar. Sarılığın oluşum mekanizmasına göre sarılık üç çeşit olabilir:

 1. Hemolitik (veya süperhepatik).
 2. Parankimal karaciğer hasarından kaynaklanır (hepatik hücre).
 3. Safra yolunun tıkanması (subhepatik veya mekanik) sebep olur.

Hemolitik sarılık bol miktarda bulunurKonjuge olmayan bilirubin oluşumu veya vücutta durgunluk. Plazmada, toplam bilirubin konjuge edilmemiş nedeniyle yükselir. Idrarda hiç bilirubin yok. Bu, birleştirilmemiş bilirubinin hasar görmeyen böbrek filtresine nüfuz edememesi ile açıklanmaktadır. Hemolitik sarılık, hemolitik kriz, sıtma, intravasküler hemoliz, toksinler, vitamin B12 eksikliği ve uyumsuz kan transfüzyondan kaynaklanabilir. Eşlenik olmayan bilirubinin seviyesi Gilbert sendromu ile artabilir. Bu sendromu olan insanlar neredeyse her zaman mukoza zarlarının ve cildin kutterlerini kutlarlar. Bunun nedeni, karaciğerin bilirubini safra kılcal damarlarına yakalayamayacağı, birleştirdiği ve izole edemediğidir.

Parankimal sarılıp yükseldiğindeHer iki konjuge veya konjuge olmayan bilirubin. Bu durumun en yaygın nedeni karaciğer hücrelerinden bilirubin yanı sıra konjuge bilirubin karaciğer safra kalabalık kan kılcal girişini konjuge safra kesintiye kılcal indirekt bilirubin atılımı kanından açıklık rahatsız olabilir, hasarlı karaciğer hücreleri aracılığıyla. Aynı zamanda kan serumunda bilirubin düzeyleri idrar içine kaybedilmesini atılımında bir artış eşlik eder. Ancak idrar bilirubin hastalığın erken evrelerinde hemen hemen böyle bir test erken tanı denilen olamaz, böylece belirlenir.

Mekanik sarılık hepatik neden olursafra yolunun tıkanması, safranın dışarı akışının bozulması veya safra yolunun tamamen kapatılması (tümör, iltihaplanma, taş, vb.). Bu tür sarılık ile karaciğer kılcalları gerilir, çünkü karaciğer safralarında birikir, hepatositler sıkışır ve konjuge bilirubin kan kılcal damarlarına geçer. Kan plazmasındaki norm artar ve izin verilen böbrek eşiği aşılırsa (yaklaşık 30 μmol / l), idrarda bilirubin görülür.

Bilirubin. İçeriğinin normu. Sarılığın türleri 2019

Bilirubin. İçeriğinin normu. Sarılığın türleri 2019

Related news

 • Soya Sütü Nedir Zararları Nelerdir
 • Bu Sezon Sahip Olmanız Gereken 5 Ayakkabı
 • Cesur Yürek 20.Bölüm izle

 • Bilirubin. İçeriğinin normu. Sarılığın türleri 78

  Bilirubin. İçeriğinin normu. Sarılığın türleri


  Bilirubin. İçeriğinin normu. Sarılığın türleri 74

  Bilirubin. İçeriğinin normu. Sarılığın türleri 20

  Bilirubin. İçeriğinin normu. Sarılığın türleri 80

  Bilirubin. İçeriğinin normu. Sarılığın türleri 2

  Bilirubin. İçeriğinin normu. Sarılığın türleri 44

  Bilirubin. İçeriğinin normu. Sarılığın türleri 96

  Bilirubin. İçeriğinin normu. Sarılığın türleri 17