Bir fare manipülatörü bir giriş cihazıdır. Bilgisayar Fareleri ve ÇeşitleriBir fare manipülatörü bir giriş cihazıdır. Bilgisayar Fareleri ve Çeşitleri


Bir fare manipülatörü bir giriş cihazıdır. Bilgisayar Fareleri ve Çeşitleri 15 18.02.2019, 04:03

Bir "fare" manipülatörü bir giriş cihazıdır. Bilgisayar Fareleri ve Çeşitleri

Belki herkes bir bilgisayar fare gördü. Bu bir bilgisayarla çalışmak için gerekli bir cihazdır. Yardımıyla tıklama, nesneler arasında geçiş yapma, oyunlarda hareketleri kontrol etme vb. Yani, "fare" manipülatörü bir giriş aygıtıdır. Şu anda pek çok farklı türü var. Makalede, her biri ayrıntılı olarak ele alınacak.

Doğrudan tahrikli fare

fare bir cihazdır

Bu formda manipülatör icat edildi.Başlangıçta: 2 birbirine dik yönlendirilmiş gövde tekerlek, dışarı edildi. Bir yatay ve diğer hareket sorumluydu - dikey. Sürüş esnasında her ikisi de iplik. Tabii ki, hareket çok doğru değildi ve rotasyon genellikle zordu. İlk manipülatör "fare" Douglas Engelbart tarafından 1963 yılında oluşturuldu.

bilgisayar fare oyunu

Optomekanik fare

Aygıt gelişiminin bir sonraki aşaması - topmanipülatör "fare". Bu cihaz, 90'lı yıllarda bilgisayar donanımı ile "arkadaş edinmeye" başlamış olanlar tarafından iyi hatırlanıyor. Davanın alt kısmında kauçuklaştırılmış bir topun dışarı baktığı bir delik vardı. Farenin içinde topun hareketleri hakkında veri alan sensörler vardı. Sorunsuz, yalnızca özel paspaslar üzerinde çalıştı. Pürüzsüz yüzeylerde topun dönüşü olmamıştır.

Buna ek olarak, vücuttaki delik içindensürekli evcil hayvanların çöp ve yün düştü, bu nedenle silindir periyodik olarak temizlenmesi gerekiyordu, aksi halde "sıkıştı" ve döndürmedi. Bununla birlikte, daha ileri optik aygıtlarla değiştirilene kadar en iyisi olarak düşünülen topuzlu bilgisayar faresi "fare" uzun sürdü.

Birinci kuşağın optik faresi

İlk rakip topdur. Aşağıda ele alınacak olan bazı eksiklikler nedeniyle bunu yerine koyamadı.

Farenin içinde özel bir diyot vardı;Manipülatörün yüzey üzerindeki hareketleri izlenir. Bu sayede, monitördeki imleç hareketleri daha doğru hale geldi. Bununla birlikte, grafik manipülatör "fare" yalnızca, hizalama şeritlerinin uygulandığı özel bir halıda çalıştı. Diğer yüzeylerde cihaz tepki göstermedi. Her fare modeli için bir halı vardı. Başka bir cihazla değiştirirken yer işaretlerini okumadı. Manipülatör kirliliğe karşı çok hassastı. Ayrıca substrat ve fare belirli bir şekilde yönlendirmek için gerekli, aksi halde yanlış çalıştı. Tüm bu kit oldukça pahalı, bu yüzden sıradan kullanıcılar bilye manipülatörünü tercih etti.

fare tipi manipülatör

Optik LED fare

Bu cihaz artık halı üzerinde değil,olmadan da çalışabilirsin. Hepsinden iyisi, LED, katı yüzeyleri algıladı. Bu nedenle, ikinci jenerasyonun optik faresi tüm öncüllerini kolaylıkla devirmiştir. Aynı aşamada, özel bilgisayar fareleri - oyun fareleri ortaya çıkmaya başladı.

Burada çalışma prensibi oldukça farklı: Kasanın içinde hiçbir şey dönmüyor ve LED ve kamera takılı. Birincisi halıyı veya başka bir yüzeyi aydınlatır, ikincisi ise mikrografları yüksek hızda yapar (saniyede 1000'e kadar). Fotoğraflar, uzayda yer değiştirmeye dönüştüren mikroişlemci tarafından işlenir.

Lazer fare

Modern, iyi bilinen bir manipülatör. Görünüşte, LED'den farklı değildir, ancak lazer aydınlatma için kullanılır. Bu sayede kamera daha net resimler çeker. Sonuç olarak, yer değiştirmelerin doğruluğu artar. Lazer fare, ayna dahil olmak üzere herhangi bir yüzey üzerinde çalışabilir. Rahat çalışma için halı gerekli değildir. Bilgisayar fare oyunları çoğunlukla bu tip ile ilgilidir.

bilgisayar faresi

trackball

Görünüşe göre, bu farenin yaratıcıları bunu hatırladıSilindiri parmaklarınızla döndürdüğünüzde, tükenmez manipülatörün hareketi çok daha doğru oldu. Bu nedenle, trackball'u manuel olarak döndürebileceğiniz bir cihaz geliştirdiler. Aksine bir top faresi gibi görünüyor: bir dışbükey topu kasanın dış tarafında ve parmak ya da avuç içi ile döndürülebilir. Manipülatörü hareket ettirmenize gerek yoktur.

Tabii ki, trackball fareler daha fazlası için yaratıldıileri teknolojiler, özellikle, onlar silindir kendisi kolayca döndürülebilir, ancak daha yakından yuvalarında oturuyor ve çöp bu miktarı toplamayan edilir topu çok daha kolay. Yine, sadece mekanik değil, aynı zamanda optik hareket sensörleri kullanır.

Indüksiyon fare

Ana fark onun içinAyrı bir güç kaynağına (pil veya tel) gerek yoktur. Manipülatör, halıdan alınan indüktif enerjinin pahasına çalışır. İkincisi bilgisayara bağlanır. Grafik tablet prensibi ile çalışır. Bu bağlantı yöntemi, grafiklerle çalışırken özellikle önemli olan daha fazla hareket doğruluğu sağlar. Ancak, indüksiyon farelerinin büyük bir dezavantajı vardır: bir indüksiyon manipülatörü "fare" belirli bir halıya bağlı bir cihazdır. Kitin parçaları değiştirilemez. Bu manipülatör sadece halı üzerinde, diğer yüzeylerde çalışabilir - hayır.

grafik fare

Roskopik fare

Modern pazarın yeniliklerinden biri. Üç boyutlu uzayda gezinmenizi sağlayan bir gyro ile donatılmıştır. Başka bir deyişle, fare hareketleri hakkındaki bilgileri doğru bir şekilde okumak için artık herhangi bir yüzeye bağlanmaz. Sadece fırçayı havada hareket ettirerek imleci kontrol etmek için bir masa, halı, vs. kullanılmadan alınabilir. Böyle bir fare, kısmen bir iletkenin batonu ile karşılaştırılabilir.

Bu tür henüz geniş satışa girmemiş ve her elektronik mağazasında bulunmaz.

"Fare" manipülatörü, içindehala birçok fırsat ve gizli fırsat var. Büyük olasılıkla, 10-15 yıl içinde görünümleri tanıma ötesine geçecektir. Ve çoğunluğun alışık olduğu fareler, disket ve kasetlerle birlikte arşivlere gidecekler.

Bir fare manipülatörü bir giriş cihazıdır. Bilgisayar Fareleri ve ÇeşitleriBir fare manipülatörü bir giriş cihazıdır. Bilgisayar Fareleri ve Çeşitleri

Related news

 • Rüyada Efsun Görmek
 • Dambıl ile sırt için yararlı bir egzersiz
 • CHPli Atıcı, Militan yetiştiriliyor dediği kampa girdi

 • Bir fare manipülatörü bir giriş cihazıdır. Bilgisayar Fareleri ve Çeşitleri 22

  Bir fare manipülatörü bir giriş cihazıdır. Bilgisayar Fareleri ve Çeşitleri


  Bir fare manipülatörü bir giriş cihazıdır. Bilgisayar Fareleri ve Çeşitleri 62

  Bir fare manipülatörü bir giriş cihazıdır. Bilgisayar Fareleri ve Çeşitleri 58

  Bir fare manipülatörü bir giriş cihazıdır. Bilgisayar Fareleri ve Çeşitleri 12

  Bir fare manipülatörü bir giriş cihazıdır. Bilgisayar Fareleri ve Çeşitleri 45

  Bir fare manipülatörü bir giriş cihazıdır. Bilgisayar Fareleri ve Çeşitleri 40

  Bir fare manipülatörü bir giriş cihazıdır. Bilgisayar Fareleri ve Çeşitleri 38