Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri 2019

Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri 2019 Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri

Bir güç devresi nedir? Sunum materyalleri

Dünya'daki canlı organizmaların birçoğuorganik yiyecekler yiyin. Bitkiler, diğer canlıların bedenleri, yaşam aktiviteleri ve ayrışma ürünleri olabilir. Genel olarak, bir güç devresi nedir? Besin maddelerinin bir organizmadan diğerine tutarlı bir şekilde hareket ettiği durum budur.

bir güç devresi nedir

üreticileri

Bir güç devresinin ne olduğunu anlamak için,neyin yapıldığını öğren. Bu sıraya başlayan canlılar var. Onlara üreticiler denir. Bu canlılar (ototrofik) hayati faaliyetlerini organik olmayan malzemelerden gerçekleştirmek için harcarlar. Bunlara yeşil bitkiler ve suda, havada, karada ve yer altında yaşayan çeşitli bakterilerin türleri dahildir. Böylece, bitkiler güneş ışığında fotosentezle beslenebilirler. Mikroorganizmalar ise işlev için mineral tuzları ve gazları kullanırlar.

güç kaynağı zinciri tanımı nedir

consuments

Bir güç devresinin ne olduğunu belirlerken,bir sonraki bağ, zaten heterotrofik organizmalar olan tüketicileri teşkil etmektedir. Bunların arasında birinci derecede - üreticileri besleyen: mikroorganizmalar ve bitkiler. İkinci düzen yırtıcı: diğer hayvanları besleyen kişiler. Ardından, dizinin kapanana kadar üçüncü, dördüncü sıra ve benzeri konularda bilgi verilir.

Otçulcu

Bir güç devresinin ne olduğunu daha iyi anlamak için,Hayvanların tükettikleri gıdaların kompozisyonuna göre sınıflandırmaya geçelim. Sadece bitki yemekleri yiyen hayvanlara otobur veya otoburlar denir. Bu gibi yaratıklar, hayvanlar aleminin çeşitleri, sınıfları ve türlerinden herhangi birinde bulunur. Omurgasız hayvanların, zambak, böcek, kelebekler ve çekirge, arı ve arısı var. Omurgalılar - birçok balık, sürüngenler (kaplumbağalar), yırtıcı olmayan kuşlar. Memelerde, otoburalar, kara geyik ve geyik, atlar ve zebralar, inekler, filler, birçok kemirgenler.

güç devresi

Etçiller veya yırtıcılar

Arz zinciri birbirine tamamlayıcı bir bağlantıdır.Diğer. Kişi olmaksızın, yemeyecek hiçbir şey kalmaz, bu da belirli bir hayvan türünün tükenmesine yol açar. Doğada pek çok kez olduğu gibi, yırtıcıların besinleri yok edildiğinde, yavaş yavaş kendilerini yokederler. Böylece, etoburlar gıda zincirini kapatırlar. Otçul hayvanlarını besleyen bir veya daha fazla yırtıcı hayvan türü zincirde yer alabilir. Kural olarak, nihai bağlantı en büyük ve en güçlü hayvandır. Okyanusta, örneğin bir köpekbalığı. Orta ormanda bu bir kurt ya da vaşak olacak. Genellikle bu yırtıcılar fazla olmaz. Et gıdaları hayvanlara daha fazla enerji veriyor ve besin yırtıcı hayvan tüketimi otoburlardan daha az zaman harcıyor olmasına rağmen beslenme kaynakları (ve dolayısıyla hayati aktivite için enerji rezervi) sınırlıdır. En ünlü deniz avcıları arasında, örneğin, mavi köpekbalığı.

güç devresinin ne olduğunu yaz

Toprak - kaplanlar, aslanlar, kurtlar arasında. Hepsi diğer hayvanlardan et avlar ve yerler.

Omnivore hayvanlar

Bir güç devresi enerjinin tek bir geçişidir.yaratıklar diğerine. Aynı zamanda, her bir sonraki bağlantı ile, enerji kayıpları genellikle gerçekleştirilir. Örneğin, bir aslan antilopu yediği zaman, hayvanın yaşamı boyunca aldığı enerjinin sadece bir kısmını içerir. Ancak, aynı zamanda, hem bitki hem de hayvansal yiyecekleri yemeye meyilli olan hayvanlar da vardır. Onlar omnivores denir. Onlar da doğada oldukça fazla. Böcekler ve kuşlar, sıçanlar ve domuzlar, ayılar ve şempanzeler. Ve tabi ki adamım. Omnivor memelilerde keskin bir köpek yoktur ve çenenin önünde kesici dişler vardır. Ve mide hem hayvan hem de bitki besinlerini işlemek için uyarlanmıştır.

Güç devresi nedir?

temizleyiciler

Doğada özel bir rol, çöpçü hayvanlar tarafından oynanır,cesetleri ve diğer hayvanların kalıntılarını besler. Bunlar da oldukça fazladır: mikroorganizmalar ve böceklerden omurgalılara - kuşlar ve memeliler. Ölü maddeyi yok ederler, özgürleştirilen enerjiyi kullanırlar, yeniden işlemden geçirirler ve yaşamsal faaliyetleri için kullanırlar. Eğer bu yaratıklar için olmasaydı, tüm gezegen, varlığının tüm zamanları için ölülerin kalıntıları tarafından ele alınacaktır. Ve bakteri, besin zincirinde aktif bir rol üstlenir, sanki enerjinin yeni bir kaliteye işlenmesini tamamlarsa, toprağı bitkiler için hazırlarmış gibi.

Güç devresi nedir? tanım

Böylece, yukarıdakilerin tümünü analiz ettikten sonra,Terimin anlamına gidebilirsin. Güç devresi nedir? Tanım sözlükler ve ansiklopediler tarafından verilir. Birincisi, bunlar birbirleriyle "gıda-tüketici" ilişkisi ile ilgili olan bütün krallıkların (bakteri, protozoa, bitkiler, mantarlar, hayvanlar) organizmalarıdır. Zincirdeki bir sonraki bağlantının varlıkları, kendi yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmek için maddeyi ve enerjiyi kullanarak, önceki bağlantının temsilcilerini yerler. Böylece enerji ve maddenin aktarımı ve korunumu gerçekleşir, dolaşımları doğada gerçekleşir. İkincisi, zincirin bir bağlantısından diğerine geçilirken, enerji kaynaklarının çoğu, genellikle ısı kayıpları olarak dağıtılan (bazı durumlarda% 90'a kadar) kayıptır. Muhtemelen, bu nedenle, CPU'nun (gıda zinciri) bağlantı sayısı, en fazla 3-5 (maksimum) değildir.

"Güç tedarik zinciri: ne var?" Konulu sunum için öneriler

Bu konuyu sunarken, tavsiye edilirGıda zincirlerine katılan organizmaları betimleyen slaytları kullanır, hayvanların ne tür yiyecekleri yediğine, nasıl sürece katıldığına odaklanır.

Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri 2019

Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri 2019

Related news

 • Allığınız Nasıl Daha Kalıcı Olur
 • Xenonu kendiniz nasıl kurabilirsiniz
 • Küreselleşme: küresel sürecin olumlu sonuçları
 • Soğanlı Yumurta
 • Tuna salatası - lezzetli

 • Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri

  Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri


  Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri

  Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri

  Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri

  Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri

  Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri

  Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri

  Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri

  Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri

  Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri

  Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri

  Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri

  Bir güç devresi nedir Sunum materyalleri