Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz 2019

Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz 2019 Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz

Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz

Bu bulaşık makinesi karmaşık değilteknik, ilk bakışta göründüğü gibi. Tasarımı birkaç temel unsurdan oluşur ve modele bağlı olarak ilave olanlar farklılık gösterebilir. Her durumda, bulaşıkların kusursuz temizliği ve hostes tarafından kaydedilen zaman, herhangi bir bulaşık makinesinin sağladığı sonuçtur. Bu teknik, içten, yıkama sürecinden geçen tabaklar, iş sırasında ortaya çıkabilecek sorunlar ve bunlarla nasıl başa çıkılacağı ile nasıl çalışır? - makalede bütün bunları anlatacağız.

bulaşık makinesi nasıl çalışır

Bulaşık makinesi kurulumu

Bulaşıkları yıkamak karmaşık bir süreçtir.Birçok öğe aktif olarak yer almaktadır. Onlar için temel, paslanmaz çelikten yapılmış, iyi sızdırmazlığı olan bir metal kasadır. Isı ve ses yalıtım özelliklerine sahip olup, agresif kimyasallara ve sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklıdır.

 • Durumun dışında kontrol panelini bir ekranla (bu model bir ekran sağlıyorsa), kontrol düğmelerini ve bir zamanlayıcıyı görebilirsiniz.
 • Bulaşık makinesinin çalışmasından sorumlu ana unsur elektrik motorudur.
 • Kurutma, hava yolundan sorumludur.
 • Yemekler özel sepetlere konur. Her çeşit tabak için - bardaklar, tabaklar ve çatal-bıçak takımı - bunlar kendileridir.
 • Makinenin içindeki deterjan ve suyun dağıtımı, rocker kollarına takılır. Su, bir tüpler ve püskürtücüler sistemi ile basınç altındadır.
 • Suyun ayarlanan sıcaklığa ısıtılması bir ısıtıcı sağlar.
 • Pompa su beslemesinden sorumludur ve hacmi özel bir valf tarafından düzenlenmiştir. Makineye doğrudan girmeden önce, su bir filtre sistemi ile temizlenir ve yumuşatılır.
 • Atık su, bir drenaj cihazı vasıtasıyla makinenin dibine boşaltılır.
 • Boşaltma hortumu tasarlanmış ve şamandıra regülatörü sızıntıları önler.
 • Bulaşık makinesinin stabilitesi karşı ağırlık şekilde monte edilmiş garanti etmektedir.
 • Kapının içinde deterjan, tuz, yumuşatıcı maddeler için kaplar bulunmaktadır.

Bu temel unsurlardan herhangi biribulaşık makinesi Nasıl çalışır, modele bağlıdır ve bazı ek işlevler de farklılık gösterir. Örneğin, kurutma sırasında enerji tüketimini azaltmak için bir ısı değiştirici tasarlanmıştır. Ayrıca, tedarik edilen suyun saflık derecesine ve gerekli deterjanların kullanılabilirliğini kontrol eden sensörlere duyarlı sensörleri olan makineler de vardır. Ve turboşarj işlevine sahip modellerde fanlar ve ek ısıtma elemanları vardır.

bulaşık makinesi nasıl çalışır

Çalışma prensibi

Şüphesiz birçok kişi kendilerine nasıl sordubulaşık makinesi çalışır. Her şey dışarıdan ilkeldir. Teknisyen kurulduktan ve bağlandıktan sonra başlatmayı başlatabilirsiniz. Hücrelere deterjan ve durulama koyar ve bulaşıkları raflara ve çekmecelere yerleştirirsiniz. Ardından istenilen programı seçin, başlat düğmesine basın ve kendi işlerini yapabilir.

Ama dışarıda ama bulaşık makinesi nasıl çalışır?Makineyi içeriden ve düğmeye bastıktan sonra ne olur? Her şeyden önce, vana açılır ve özel kaba su girer. İstenilen sıcaklığa kadar ısıtırken tuz ve deterjan ile karışır.

bulaşık makinesinin içinden nasıl çalışır

emmek

Diğer çalışma prensibi seçilene bağlıdırprogramı. Standart veya özel olabilir, örneğin çok kirli bulaşıklar için, önceden ıslatma modu gereklidir. Bu modu seçtikten sonra, sirkülasyon pompası küçük parçalarda deterjanla karıştırılmış su tedarik edecektir. Bu nedenle, kirli bulaşıklar, kalan yiyecek kalıntılarını renklendirmek için belli bir süre püskürtülür.

Bulaşık yıkamak

Yıkama ayrıca bir sirkülasyonun katılımıyla gerçekleşirpompalamak. Suyu basınç altında dönen bir sprinklere pompalar, bu da onu püskürtür, bulaşık yıkar. Harcanan sıvı filtrelere girer, burada filtrasyon prosedüründen geçtikten sonra ikincil durulama tankına yeniden girer. Burada suya daha fazla deterjan beslenir, böylece bulaşıklardan kir çıkarılır.

Durulama ve kurutma

Yıkama programının tamamlanmasından sonrakontrol ünitesi, tahliye başlar. Su, kanalizasyon sistemine pompalanır ve tank temiz su ile doldurulur. Sprinklerin içine basınç altında beslenir, yiyecek ve deterjan kalıntıları giderilir. Daha kapsamlı durulama için bu işlem birkaç kez tekrarlanabilir. Daha sonra su tekrar pompalanır, kurutma işlemi başlar. Bazı modellerde, doğal olarak oluşur, diğerlerinde sıcak hava, zorlanmadan, fanların yardımıyla zorlanır.

bulaşık makinesinin içinde nasıl çalışır

Bütün süreç ne kadar sürer?

Ne kadar sürdüğünü açıkça söylemek zorbulaşık makinesi Bu, belirli bir modelin teknik performansının yanı sıra seçilen yıkama programı ve tabakların kirlenme derecesinden etkilenir. Fakat genel olarak, yıkama işlemi belirli aşamalardan oluşur.

Ana yıkama 15-25 içinde gerçekleştirilirdakika. Bu süre zarfında deterjanla karıştırılmış su, basınç altındaki bulaşıklar üzerine püskürtülür. Daha sonra durulama işlemi (15-20 dakika), prensibi aynıdır, ancak deterjan içermez, durulama veya yumuşatıcı tuz ile yapılır. Bir sonraki aşama 15-20 dakika süren kurutmadır. Ortalama olarak, tüm döngü 45 ila 60 dakika sürecektir.

Zamanı etkileyen başka faktörler var.çalışması. Örneğin, yanmış yağ veya eski gıda rasyonlarıyla birlikte çok kirli bulaşıklar uzun sürecek. Ön-ıslatma seçilirse, bu aynı zamanda döngü süresini de arttıracaktır. Mark ayrıca bulaşık makinesinin ne kadar uzun süre çalıştığını da etkiler: Bosch, Candy veya Electrolux farklı sonuçlar gösterir.

bulaşık makinesi

Genel olarak, bulaşık makinesi çok fazla harcamıyorçok zaman. Ayrıca, bu işlemi el ile gerçekleştirdiğinizden çok daha az su gider. Manuel yıkama ile ideal bir temizliğe ulaşmak çok kolay değil. Ve, daha az deterjanla, dikkat edin.

Makinenin işleyişindeki sorunlar, nedenleri ve giderilmesi

Şimdi sonra ne olduğunu biliyorsunbulaşık makinesi kapanır: su besleme, boşaltma, kurutma ve diğer nüanslar nasıl çalışır. Fakat maalesef, iş süreci her zaman ideal değildir ve bazı problemlerle ilişkilendirilebilir. Bulaşık makinesinin çalışmasında karşılaşılabilecek zorluklar nelerdir ve bunları çözmenin yolları nelerdir?

Kötü yıkanmış bulaşıklar

Yıkama döngüsü bitti, ama bulaşıklar üzerindebeyazımsı lekeler kaldı ya da zayıf yıkandı. Bu sorun, deterjan miktarının yanlış ayarlanması nedeniyle ortaya çıkabilir. Çok küçükse, bulaşıklar üzerinde kirli lekeler olacak, eğer çok fazla - yemekleriniz beyaz boşanmalarla kaplanacaktır. Dozu azaltın veya artırın ve problem çözülecektir.

Kötü akış veya deşarj

Bulaşık makinesi düzgün çalışmıyorsa, buhortumların veya filtrelerin tıkanmasından kaynaklanabilir. Çoğunlukla, su beslemesi zor veya hiç yapılmaz - bu durumda nozulları kontrol edin, çıkarın ve dikkatlice temizleyin. Tahliye zor ise, filtreleri gıda enkaz ile tıkamaktır. Bu parçaları düzenli olarak temizleyin ve güçlükten kurtulacaksınız.

bulaşık makinesi

Diğer sorunlar

Bulaşık makinesinin nasıl çalıştığını izlersenizmakine, içinde çok fazla köpük olduğunu fark ettiniz, bunun nedeni, saç kremin fazlalığından kaynaklanmaktadır. Kesinlikle normlara indirilmeli, daha fazla değil. Bir dahaki sefere dozaj ayarlarını kontrol edin ve gerekirse toz miktarını artırın - köpüklenme önleyici özelliklere sahiptir.

Bazen işteki zorluklar,Deterjanın tükendiği veya beslemesinin engellendiği gerçeği, sepetlerdeki bulaşıkların yanlış yerleştirildiğini veya modu yanlış seçmiş olmanız anlamına gelir.

bulaşık makinesi

Teknik nüansları

Çalışma tarafı iyi ise, o zaman bulaşık makinesinin nasıl çalıştığının sonucu. En yaygın teknik problemlerden bazıları şunlardır:

 • yabancı ses - püskürtücüler, pompa veya yatakları düzensiz çıktı;
 • Su uygulamayın - egzoz valfini değiştirin;
 • işin ortasında durmak - pompa tamir edilmeli veya değiştirilmelidir (bazen sorun su giriş yolu veya devridaim filtreleriyle de bağlanabilir);
 • su ısınmaz - sıcaklık sensörü veya ısıtıcı bozulur;
 • Makine çalışmıyor ve bir elektrik akımı tarafından şok.

Şimdi her şeyi nasıl biliyorsunbulaşık makinesi, nasıl çalışır ve bulaşıkları yıkarken ortaya çıkabilecek problemler. Her biri ile değil, bağımsız olarak danışmak mümkündür. Bu yüzden risk almamak daha iyidir ve ciddi bir arıza varsa bir uzmana başvurun.

Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz 2019

Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz 2019

Related news

 • Mezuniyet Abiye Modelleri 2019
 • Bir ekran kartı nasıl bağlanabilir
 • 2018in en trend saatleri
 • Zayıflama ilaçları kullanımı
 • İnkübatör otomatik: seçim önerisi. Yumurtalar için otomatik kuluçka makineleri: yorumlar, fiyatlar

 • Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz

  Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz


  Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz

  Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz

  Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz

  Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz

  Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz

  Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz

  Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz

  Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz

  Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz

  Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz

  Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz

  Bulaşık makinesi: nasıl çalışır, cihaz