Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler 2019

Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler 2019 Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler

Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler

Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler
Her yıl Dünya’da yarım milyon insan burun estetiği ameliyatı yaptırıyor. Ülkemizde de son derece rağbet gören burun estetiği ameliyatı ile ilgili en çok merak edilenleri Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emre İlhan’a sorduk.

Burun estetiği ameliyatlarını kısaca tanımlar mısınız?

 

Burun estetiği ameliyatı yani rinoplasti burun dış yapısının yüzün diğer parçaları ile estetik olarak uyumlu hale getirildiği,aynı zamanda septum denilen burun orta direğini oluşturan kıkırdak yapısının düzeltilebildiği bir ameliyattır.

 

Hangi yaşlar arasında burun estetiği yaptırılabilir?

 

Bayanlarda 14-15 yaşından sonra erkeklerde ise 17-18 yaşından sonra burun estetiği yapılabilir.Bu ameliyat için üst yaş sınırı yoktur.

 

 

Burun estetiği yaptırmak için uygun bir zaman var mıdır?

 

Bu ameliyat her mevsimde yapılabilir.Özel bir zaman yoktur.

 

Estetik burun ameliyatı yaptığınız hastalarınız genellikle ne tür şikayetlerle başvuruyor?

 

Bu ameliyatı olmak için bana başvuran hastaların çoğunda hem nefes alma problemi hem de estetik problemler oluyor.Ancak sadece estetik problemlerle başvuranların sayısı da oldukça fazla.

 

 

Burun ameliyatı için başvuran hastalarınızın en sık şikayetçi olduğu estetik problemler nelerdir?

 

Burun estetiği için bana başvuran hastaların sıklıkla burun sırtında kemer olması,burun ucunun geniş kutu veya top gibi olması ,burunda bir tarafa doğru eğrilik olması ve burun ucunun sarkık olması gibi estetik şikayetleri oluyor.Genellikle bu problemlerin birkaç tanesi bir arada bulunuyor.

 

 

Hastalarınız genellikle ne tür burun yaptırmak istiyor?

 

Son yıllarda toplumda gelişen estetik görüşün bir sonucu olarak insanlar artık ‘ameliyatlı görünümlü’ burunlar yerine doğal görünümlü , karakterli , çok kalkık olmayan,burun sırtı çok oyuk olmayan burunlar istiyorlar.

 

 

Sizin en sık gözlemlediğiniz estetik bozukluk?

 

Benim gözlemlediğim estetik problemler arasında sık olanlar; burun kemerinin yüksek olması,orta burun çatısının güçsüz olması, ve burun ucunun düşük olması,yine burun ucu ile burun sırtının birbiriyle uyumsuz olması.

 

Ameliyat öncesinde hastaneye ne zaman yatmalıyım?

 

Hastaneye ameliyat günü ameliyattan 2-3 saat önce yatılması gerekli tahlil ve muayenelerin yapılması için yeterli oluyor.

 

Ameliyat öncesinde kan tahlillerini ne zaman yaptırmalıyım?

 

Kan tahlilleri ameliyat günü yine ameliyattan 2-3 saat önce hastaneye yattıktan sonra yapılıyor.

 

Ameliyat öncesinde aç kalmalı mıyım?

 

Ameliyatlarımı genel anestezi altında yaptığım için en az 6 saatlik açlık istiyorum.Eğer ameliyatınız sabah erken olacaksa gece saat 12 den sonra hiçbir şey yiyip içilmemelidir.Eğer öğleden sonra ameliyat olacaksanız 6-7 saat öncesinde hafif bir şeyler yenilebilir.

 

Ameliyat öncesinde kullanmayı kesmem gereken ilaçlar?

 

Devamlı kullandığınız ilaçlarınız varsa bunları ameliyattan önce mutlaka bilmeliyiz.Bu ilaçlar duruma göre ameliyat öncesinde kesilebilir veya devam edilebilir.Ancak ağrı kesici ve özellikle Aspirin türevi ilaçlar 1 hafta önceden kesilmelidir.

 

 

Ameliyatlarınızı lokal anestezi ile yapıyor musunuz?

 

Hayır lokal anestezi ile estetik burun ameliyatı yapmıyorum.Bunun nedeni hem hastanın hem de hekimin konforunun yüksek olması.Bu ameliyat %100 konsantrasyon gerektiren bir ameliyat olduğu için hastanın uyanık olmasının ve en küçük bir rahatsızlığının hekimin konsantrasyonunu bozacağını düşünüyorum.

 

Genel anestezi hakkında detaylı bilgi verir misiniz?

 

Uygulanacak olan cerrahi işlem sırasında yapılanları hissetmemeniz ve hatırlamamanız amacıyla size, genel anestezi uygulanacaktır.

 

Bu uygulamalar bilimsel ve etik olarak tüm dünyada kabul edilmiş uygulamalardır.

 

Sizi, operasyon için ameliyat öncesi ameliyata hazırlık amacıyla hazırlık bölümüne getirdiklerinde, ameliyat salonuna alınmadan önce, anestezistiniz uygun görecek olursa bir ilaç verilecektir. Bu ilaç, ağız kuruluğu, geçici unutkanlık ve uyku hali yapabilir.

 

Daha sonra ameliyat salonuna alınacaksınız ve bu sırada;

 

• Kalbinizin durumunu değerlendirmek için EKG elektrotları vücudunuza yapıştırılacak,

 

• Serum takılması için damarınıza özel bir iğne ile girilecek,

 

• Parmağınıza, kanın oksijenlenmesini gösteren bir cihaz takılacak,

 

• Kolunuza tansiyon aleti bağlanacaktır.

 

Bunların dışında anestezistinizin gerekli göreceği özel uygulamalar yapılabilir. Eğer yapılacaksa bu uygulamalar hakkında size detaylı bilgi verilecektir.

 

Damarınıza takılan iğneden verilecek ilaçlarla veya maskeden solutulacak oksijen ve anestezik ilaç karışımı ile uyumanız sağlanacak, gerekirse ilaçlarla solunumunuz durdurularak aletler yardımıyla kontrol edilecektir. Bu işlemleri hatırlamayacaksınız. Solunum kontrolü için gerekli görülürse soluk borunuza takılacak olan tüp yoluyla oksijen ve anestezik ilaç verilmesine devam edilecektir.

 

Bu işlemlerden sonra ameliyata başlanmasına izin verilecektir. Ameliyatınız süresince yaşamsal fonksiyonlarınız sürekli olarak izlenecektir. Gerektiğinde ilaç uygulama ve düzenlemeleri yapılacaktır. Yapılan tüm işlemler, “Anestezi İzleme Formuna” kaydedilecektir.

 

Operasyon bittikten sonra, size verdiğimiz oksijen dışındaki ilaçları uygulamayı keseceğiz. Bazılarının etkilerini ortadan kaldıran ilaçlar vereceğiz. Eğer takılmış ise boğazınızdaki tüpü çıkaracağız. Durumunuzu takip için uyanma odasına alacağız. İyice uyandığınıza karar verildikten sonra cerrahi kliniğe gönderileceksin.

 

Hastanede anestezi doktoru beni görecek mi?

 

Hastaneye yatıp kan tahlilleriniz yapıldıktan sonra anestezi doktoru gelip sizi muayene edecek, genel anestezi almaya uygun olup olmadığınızı değerlendirecektir.

 

 

Adetli olmam ameliyatımı etkiler mi?

 

Adetli olmanız bu ameliyatı olmanıza mani değildir.

 

Ameliyat öncesi sigara kullanımı zararlı mıdır?

 

Sigara kullanmanız hem genel anestezi sırasında akciğerlerinizi zorlayacak , uyanmanızı güçleştirecektir.Bu yüzden ameliyattan en az 15 gün önce bırakılmalıdır.Ameliyat sonrasında da yara iyileşmesini kötü yönde etkilediği için bir dönem kullanılmaması gerekir.

 

Ameliyat öncesi grip oldum, ne yapmalıyım?

 

Ameliyat öncesi soğuk algınlığı, grip gibi basit enfeksiyonlar bile ameliyat olmanıza engel teşkil eder. Tam iyileşme olduktan sonra ameliyat olmanız uygun olur.

 

 

Hastaneye gelirken yapmam gereken hazırlıklar var mı , nasıl bir kıyafet giymeliyim?

 

Hastaneye gelmeden önce ılık bir duş almanızda yarar var.Bunun dışında rahat bir kıyafet giymeli baştan geçmeli değil önden düğmelenen kıyafetleri tercih etmelisiniz,saçlar uzunsa örülmesi iyi olur.Makyaj yapılmamalı ayaklardaki ve ellerdeki ojeler çıkarılmalıdır.Takı takılmamalıdır.

 

 

Ameliyat sonrasında hastanede kaç gün kalırım,yanımda refakatçi olmasına gerek var mı?

 

Estetik burun ameliyatından sonra hasta aynı gün içinde narkozun etkisi tamamen geçtikten sonra taburcu edilebilir.Ancak ben hastalarımı genellikle 1 gece hastanede yatırıyorum.Hatanın yanında 1 refakatçi olması ,ihtiyaçlarını gidermesi açısından yararlı olacaktır.


Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler 2019

Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler 2019

Related news

 • Antikobot (doku): temel tipler, özellikler
 • En çok tercih edilen ilk dans müzikleri
 • Rusyadan Dünyanın yörüngesinde tur fırsatı
 • İncelemeler: UDS Oyunu. Uluslararası indirim sistemi
 • FISTIKLI YAZMA OYASI YAPIMI

 • Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler

  Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler


  Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler

  Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler

  Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler

  Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler

  Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler

  Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler

  Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler

  Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler

  Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler

  Burun estetiği ile ilgili en çok merak edilenler