Burun Estetiği Nasıl Yapılır: Burun Estetik Ameliyatı 2019

Burun Estetiği Nasıl Yapılır: Burun Estetik Ameliyatı 2019
Burun Estetiği Nasıl Yapılır: Burun Estetik Ameliyatı


Burun Estetiği Nasıl Yapılır: Burun Estetik Ameliyatı

Burun Estetiği Nasıl Yapılır: Burun Estetik Ameliyatı

Burun estetik ameliyatı

Burun estetik ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı diğer adıyla rinoplasti günümüzde en sık yapılan estetik operasyonlardan  biridir. Burun kemiği yamuklukları, burun ucu düşüklüğü gibi burun deformasyonlarının düzeltilmesini amaçlayan bu prosedürlerde kıkırdak ve kemik yapısına müdahalede bulunulur.

Burun estetiği kimlere yapılır?

– Burnun yeniden şekillendirildiği ameliyatlar çoğunlukla burun şeklinden memnun olmayan kişilere yapılır. Burun kemiğinde çok fazla çıkıntı varsa ya da burun kemiği çok büyük ve yamuksa bu tür durumlarda daha komplike ameliyatlara ihtiyaç duyulur. Ancak burunda ufak yamukluklar ya da düşüklükler söz konusu ise rinoplasti yapılabilir. Rinoplasti burun yaralanmaları nedeniyle oluşan rahatsızlık ya da solunum güçlükleri ile başa çıkmada da etkili bir çözümdür. Rinoplasti için en uygun adaylar, genel sağlık durumu iyi olan kişilerdir.

Kimlere uygulanır?

– Yüze oranla burnun daha büyük olması durumu

– Burun kemeri üzerinde bir yumru olması

– Burnun geniş olması

– Burun ucunun çıkıntılı ya da düşük olması

– Burun deliklerinin çok açık ya da kapalı olması

– Burun eğriliği

– Alınan darbeler sonucu burunda asimetri

Rinoplasti günümüzde özellikle gençler arasında en popüler kozmetik cerrahi yöntemlerinden biridir. Burnun yeniden şekillendirilmesini sağlayan bu yöntem için en az 15 yaşında olunma şartı vardır. Bazı durumlarda rinoplasti diğer estetik uygulamalar ile birleştirilerek uygulanabilir.

Rinoplasti ne işe yarar?

– Burun köprüsü daraltılır.

– Burun delikleri genişletilir ya da daraltılır.

– Burundaki çarpıklık düzeltilir.

– Burun ucu yeniden şekillendirilir.

– Burun ve üst dudak arasındaki açı düzeltilir.

Çoğu durumda, burnu yeniden şekillendirmek için ameliyatlarda birçok kesi yapılabilir. Ancak rinoplastide gizli kesiler yapıldığı için estetik açıdan bir sorun oluşturmaz.

Rinoplasti fiyatları 2019:

– Rinoplasti ameliyatları genellikle diğer burun ameliyatlarına göre daha az maliyetlidir. Rinoplasti ameliyatı fiyatlarının da diğer estetik ameliyatlar gibi ilan edilmesi yasalara aykırıdır. Ancak fiyat aralığının 5 bin ila 10 bin arasında olduğu bilinmektedir.

Rinoplasti nasıl yapılır?

Cerrahi burun şekillendirme ameliyatları farklı türlerde uygulanır. Bu türler şunlardır:

Rinoplasti ile küçültme

– Rinoplasti ameliyatında en sık uygulanan yöntem küçültme yöntemidir. Burnun yeniden şekillendirilmesi için burun kemiği ya da burun deliklerinin küçültülmesi gerekebilir. Özellikle, burun köprüsünde çarpıklık ya da burun ucu büyüklüğü söz konusu ise bu alandaki şişliğin azaltılması için kıkırdak ya da kemik dokudan bir parça alınabilir. Genellikle doktor ameliyat öncesi hastanın bilgisayarda fotoğrafında oynama yaparak ameliyat sonrasındaki görüntüyü hasta ile paylaşır.

Rinoplasti ile büyütme

– Rinoplasti ile burun büyütme ameliyatı oldukça nadir yapılan ameliyatlar arasındadır. Burun ucunda küçüklük olması durumunda ya da burun kemiğinde içeri çöküklük olması durumunda uygulanır. Bu tedavi sırasında doktor burun ucuna ya da burun kemiğine ekstra doku yerleştirir. İmplantlar yardımı ile burun olması gerekn şekle sokulur. Doktor yine ameliyat öncesinde ameliyat sonrası burnun nasıl görüneceğini bilgisayarda hasta ile paylaşır.

Post travmatik burun estetiği

– Burun bölgesine herhangi bir darbe alınan kazalardan sonra post travmatik burun estetiği denilen ameliyatlar uygulanır. Bu teknik burun görünümünü ve işlevselliğini artırmaya yönelik yapılır. Burundaki deformitelerin düzeltilmesi için ve burun septumunu düzeltmek için de uygulanan bu ameliyatlar özellikle kırık söz konusu olduğunda tercih edilir. Ancak burun kırılması durumunda ameliyat öncesinde 10 gün ila 1 ay kadar beklenmesi gerekebilir.

Rekonstrüktif rinoplasti

– Kazalar, cilt kanseri ya da başka bir ciddi hastalık durumunda burunun tamamı ya da bir kısmının kaybedilmesi durumunda rekonstrüktif rinoplasti gerekebilir. Tedavi sırasında cerrah deri refti ve flep teknikleri ya da diğer gelişmiş yöntemlerle burnu yeniden oluşturur. Bu teknik karmaşık yapısı nedeniyle birkaç aylık bir süre içinde birden fazla ameliyat gerektirebilir. Buna ek olarak, rekonstrüktif rinoplasti özel bir işlemdir. Bu nedenle estetik alanında geniş deneyime sahip cerrahlar tarafından yapılması gerekir.

Rinoplasti teknikleri

Rinoplasti farklı tekniklerde uygulanır. Bu teknikler şunlardır:

Kapalı rinoplasti

– Kapalı rinoplasti genel olarak birkaç küçük cerrahi kesi yapılarak uygulanır. Bu kesiler burun içinden yapılır. Kemik ve kıkırdak dokuya çok fazla müdehale edilmez. Kesiler içerde olduğu için operasyon sonrasıda rahatsız edici bir görüntüye neden olmaz.

Açık rinoplasti

– Açık rinoplasti burun kıkırdak ve kemiklerine erişimi daha olanaklı kılan bir tekniktir. Burun altından yapılan kesi ile kemik ve kıkırdak yapıdan gerekiyorsa parça alınır. Ardından kesi kapatılır. Operasyon sonrasında kesi yapılan alanda ufak bir iz kalabilir. Ancak altta kaldığı ve küçük olduğu için rahatsız edici bir görüntüye neden olmaz.

Rinoplasti öncesi yapılması gerekenler:

– Rinoplasti ameliyatı öncesinde hastalar sağlıklı bir beslenme planı takip etmelidir. Bol yeşil sebze ve meyvelerden oluşan bir diyet programına uyulabilir. Özellikle C vitamini ve A vitamini içeren besinlerin tüketilmesi iyileşme sürecini hızlandırır.

– E vitamin, zencefil ve ginseng gibi bitki ve besinlerden kaçınılmalıdır. Bu tür besinler homeopatik ve bitkisel takviyeler anestezi ile komplikasyonlara neden olabilir.

-Alkol doğrudan karaciğerin metabolize yeteğini olumsuz etkiler. Bu nedenle operasyondan 15 gün sonra ve önce alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Alkol gibi sağlığa zararlı olan sigara da içilmemelidir.

– Düzenli ilaç kullanılıyorsa mutlaka doktora bilgi verilmelidir. Kan sulandırıcı özellikleri olan ilaçların da tüketilmemesi önerilir.

Rinoplasti sonrası:

– Rinoplasti operasyonundan sonra ilk günlerde burun bölgesinin darbelere karşı korunması gerekir. Kesi alanlarına pansuman yapılması da gerekebilir. Ameliyat sırasında yapılan kesiler kapattıldıktan sonra burnun yeni şeklinin muhafaza edilmesi için küçük bir atel burun üzerine yerleştirilir. Bu atel doktor uygun gördüğünde çıkarılır.

– Burun yüz yapısında önemli bir rol oynar. Burun düzeltme estetiği ile başka estetik müdehaleler birleştirilerek de uygulanabilir. Özellikle çene büyütme ve çene küçültme, yanak estetiği, facelift, kaş kaldırma, blefaroplasti gibi teknikler ile bir arada uygulanabilir.

– Rinoplasti ameliyatları sonrasında göz altlarında ve burun çevresinde morarma ya da şişlik oluşabilir. Bu belirtiler genellikle bir hafta içerisinde hafifler. Tam iyileşme 1 ayı bulabilir.

-Ameliyattan sonraki ilk 48 saat içinde dinlenilmelidir. Yüksek yastıkta yatılması önerilir. Diş fırçalarken yavaş hareketler yapılmalıdır. Şişlikleri önlemek için soğuk kompres uygulamaları yapılabilir.

– Beslenme düzenide daha çok lifli ve yumuşak besinlerin olması önerilir.

– Doktor tavsiyelerine uyularak burun bölgesine düzenli olarak pansuman yapılmalıdır.

– Tipik olarak hastalar ameliyat sonrasında iki hafta içinde işe dönebilir. Egzersiz gibi fiziksel aktivitelere dönülmeden önce doktora danışılmalıdır.

– Ameliyat sonrası şişliklerin azaltılması için tuz tüketimi mutlaka sınırlandırılmalıdır.

– Ameliyat sonrasında burun bölgesinin güneşten korunması gerekir. Bu nedenle en az 30 faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır.

Sonuçlar

– Rinoplasti ameliyatı günümüzde popüler estetik uygulamalar arasındadır. Bu ameliyatlar büyük ölçüde hastanın görünümünü değiştiren ameliyatlardır. Burun yüz bölgesinde en önemli alanlardan biridir. Bu nedenle burundaki değişiklikler tüm yüzün görünümünü etkileyecektir.

– Rinoplasti sonrası genellikle istenilen estetik hedeflere ulaşılır. Ancak burunda çok yoğun deformitasyon olması durumunda ikinci bir düzeltme operasyonu gerekebilir.

Burun Estetiği Nasıl Yapılır: Burun Estetik Ameliyatı 2019

Burun Estetiği Nasıl Yapılır: Burun Estetik Ameliyatı 2019
Burun Estetiği Nasıl Yapılır: Burun Estetik Ameliyatı


Burun Estetiği Nasıl Yapılır: Burun Estetik Ameliyatı


Burun Estetiği Nasıl Yapılır: Burun Estetik Ameliyatı


Burun Estetiği Nasıl Yapılır: Burun Estetik Ameliyatı


Burun Estetiği Nasıl Yapılır: Burun Estetik Ameliyatı


Burun Estetiği Nasıl Yapılır: Burun Estetik Ameliyatı