Candida Mantarı Nedir 2019

Candida Mantarı Nedir 2019 Candida Mantarı Nedir

candida mantari nedir

Candida mantarı nedir?

Candida mantarı, her canlıda bulunabilen bir maya bakterisidir. İnsan vücudunda mukoza zarına sahip olan her bölgede yaşayabilir. Bu yüzden ciğerler, mide, göz, genital bölge gibi pek çok bölgede görülmektedirler. Vücudumuzda bünyemiz tarafından kontrol altında tutulduğu sürece herhangi bir problem teşkil etmeyen candida mantarı, kontrolden çıkarak ve çoğu kez de dış etkenlerin sebep olmasıyla bir anda çoğalmaya başlarsa kişinin bünyesi için pek çok sıkıntıyı da beraberinde getirir.

Candida mantarı türü kadınlar için korkulan bir türdür çünkü candida mantarı kadınlarda çok sık genital bölgede mantarlanma oluşmasına sebep olmaktadır. Bunun dışında çoğalmaya başladıkları an sindirim sistemi, alerjik sistem gibi pek çok yapımıza da zarar vermeye başlayacak bir mantar türü olma özelliğini taşır. Normal şartlarda vücudumuzda bulunması insan vücudu için hiç bir problem teşkil etmez. Çünkü normal sayıda ve normal evresinde bulunancandida mantarlarıvücuttaki zararlı bakterilere savaş açar ve onları yok eder.

Özellikle insanların ölümünden sonracandidavücudu aktifleşerek vücudu yok olma evresine geçirmeye başlar ve bu yüzden insan bedeninin bir nevi candida mantarlarına ihtiyacı vardır. Ancak insan hala hayattayken bir şekilde bu mantarların önü alınmayacak şekilde çoğalmaya başlaması bir çok organın dengesini ve sağlığını bozacaktır.

Candida mantarının belirtileri nelerdir?

Belirli şeylere duyulan alerjiler ( sigara kokusu, parfüm, kedi-köpek tüyü, deterjan kokuları vb.)

Astım

Gribal hastalık belirtileri

Boğazların ve burnun hastalık belirtileri göstermesi

Vücut ısısında önlemez düşüş

Ayak ve ellerde sürekli olarak üşüme hissi

Vücudun herhangi bir yerine ufak bir darbe dahi alınsa hemen morarma

Sık sık ağız kuruluğu yaşama

Yumurtalık bölgesinde kist oluşması

Cinsel organda şekil bozuklukları

Kulakların genel olarak çınlama, aşırı kirlenme, duymada zorlanma vb. şikayetlerden muzdarip olması

Gözlerde görme bozukluğu, kuruluk, yaşarma, sürekli göz önüne gelen anlık görüntüler

Saçların bir anda kepeklenmeye başlaması

Sürekli yorgun hissetme durumu

Alın bölgesinde ve oradan devam ederek elmacık kemiklerinde yaşanan ağrılar

Kadınlarda genital bölgede sık sık akıntı yaşanması ve süreklileşen kaşıntılar

Sürekli temizlense de geçmeyen ayak, saç ya da vücut kokusu

Ayak ve el tırnaklarında mantarlanma belirtileri

Sürekli sıkıntılı bir şekilde ve alakasız saatlerde uykudan uyanma, bazen de uyuyamama

Mide ağrısı

Candida mantarı için yapılabilecek su testi

Vücudunuzda candida mantarı olup olmadığını merak ediyorsanız, kendiniz gayet basit şartlarda bunu deneyleyip sonucu kendi gözlerinizle görebilirsiniz. Sabah uyandığınız andan itibaren en ufak bir şey yiyip içmeden ağzınızda kendi tükürüğünüzü biriktirin. Sonrasında bir bardak suya (bardağın dışının şeffaf olmasına özen gösterin çünkü gözlem yapmanız gerekecek) ağzınızdaki bu salyayı tükürün. Bundan sonraki 1 saatlik süreçte 15 dakikalık periyotlarla tükürüğünüzün suyun içerisinde nasıl şekiller aldığını gözlemleyin. Eğer suyun üzerinde duran tükürüğünüzden aşağıya doğru kesitler sarkıyorsa (bir deniz anasının kafasını ve aşağı doğru sarkıttığı solungaçlarını düşünün), bünyenizde candida mantarına rastlamak mümkün anlamına gelmektedir

Candida mantarından korunma yolları

Candida mantarı, görmüş olduğunuz üzere daha pek çok şekilde de örneklendirebileceğimiz gibi bir çok sağlık sıkıntısına sebep olmaktadır. Vücudumuzda candida mantarını normal seviyelerde tutabilmek ve dengeyi bozmamak için yapmamız gerekenlerden bazıları ise şöyle;

İlk olarak yapmamız gereken vücudumuzda bağışıklık sistemimizi güçlendirmek. Çünkü eğer bir kişinin bünyesinde bağışıklık sistemi sağlamsa ve iyi çalışıyorsa, o kişinin pek çok hastalığa yakalanma riski daha düşük seviyelerdedir. Ve pek tabi candida mantarlarıyla mücadele dönemine girilecekse de o kişinin bağışıklık sistemi güçlü olmalıdır. Bunu sağlamak için taze et ve balık yenmeli, doğal gıdalarla beslenilmeli ve mümkün oldukça D, K, E ve A vitaminlerinin bulunduğu yiyeceklerle beslenilmelidir.

Az önce değindiğimiz bağışıklık sistemini güçlü tutma konusunda da bununla alakalı olarak vücuda vitamin alımını eksik etmemeyi söyleyebiliriz. Vücudumuza aldığımız vitaminler ve mineraller, doğrudan bağışıklığımızla ilişkilendirilir ve bu minerallerin vücutta emilimiyle bağışıklık sistemi bir nevi korunma altına alınmış olur.

Vücudun candida mantarına yakalanma durumlarından biri de kullandığımız gereksiz ve bilinçsiz antibiyotiklerdir. Candida mantarının teşhisi konulmadan soğuk algınlığı ya da grip adı altında çabuk toparlanmak için içilen antibiyotiklerin her biri vücutta candida mantarının çoğalmasına zemin hazırlamaktadır. Antibiyotikler vücuda alındıktan sonra asıl sıkıntı olan candida mantarlarını yok etmek için hiç bir vasfa sahip değildir, aksine onlardan sayıca çok olan yararlı mikro organizmaların da dengesini bozmaktadır. Böylelikle mantar kendisine yayılmak için çok müsait bir ortam oluşturur ve gün geçtikçe yayılmaya başlar. Sonuç olarak böyle bir durum yaşanmaması için mutlaka antibiyotik kullanımına dikkat edilmesi gerekir.

Candidaların vücuda verdiği bu zarar doğrultusunda vücut için prebiyotik besin alımını yükseltmek akıllıca bir adım olacaktır. Sindirim sistemimize son derece yarar sağlayan prebiyotikler, candida mantarlarıyla savaşmak için doğru aracılardır.

Candida mantarlarının en çok beslendikleri ve en çok sevdikleri gıda maddesi şekerdir. Şekerli tüm yiyeceklerde ve hazır gıdalarda candida mantarı bulunabilir. Dolayısıyla candida mantarı yüzünden gireceğiniz tedavi döneminde hiç bir şekilde şekerli hiç bir ürünü tüketmemeniz gerekmektedir. Sadece birebir şeker olan ürünler değil, içerisinde bir miktar da olsa şeker içeren ürünleri de tamamen hayatınızdan çıkarmanız sağlığınız için doğru bir adım olacaktır.

Candida Mantarı Nedir 2019

Candida Mantarı Nedir 2019

Related news

 • Tüp Bebek İşlemlerinde Devlet Katkısı
 • Farklı tarayıcılarda sayfaların otomatik olarak güncellenmesini nasıl yapılandırabilirim
 • Bir meşe altındaki bir domuz nasıl adım adım atılır
 • Saçlardaki vitamin düşmekten - ne seçeceksiniz
 • Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet

 • Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir


  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir

  Candida Mantarı Nedir