Category Archives: Doğal Tedaviler 2019

Category Archives: Doğal Tedaviler 2019
Category Archives: Doğal Tedaviler


Category Archives: Doğal Tedaviler

Ağız Yanması Nasıl Geçer: Ağız Yanmasına Çözüm

Ağız Yanması Nasıl Geçer: Ağız Yanmasına Çözüm

ağız yanmasına çözüm

ağız yanmasına çözüm

Ağız yanması birçok neden ile olabilir. Bazı durumlarda ağızda iltihap ve enfeksiyon durumu da oluşabilir. Ağız yanması için doğal çözümler kullanılabilir:

Ağız yanmasına ne iyi gelir: Ağız yanmasını ne geçirir?

1 – Ağız yanmasına çözüm: Diş macunu:

Halk arasında da en çok başvurulan yöntemdir. Diş macunu yapısı gereği iltihap ve tahriş gibi durumlarda en çok kullanılan maddelerden bir tanesidir.

Özellikle sodyum sülfat içeren diş macunları bu doğrultuda daha sık kullanılabilir. İçerisindeki bileşenleri ile herhangi bir bölgede biriken vücut suyu ya da iltihabı kurutur. Ağız yanmasında ağız içinde görülen su kabarcıkları ve iltihapların kuruması için de diş macunu kullanılabilir. Sorunlu bölgeye iltihap ya da su kabarcığı tamamen kapanacak şekilde diş macunu sürülür. Ardından bu bölge hava ile temas ettirilerek macun kuruyana kadar beklenir. 15 – 20 dakika kadar beklemek yeterli olacaktır.

2 – Ağızda yanma hissi için lavanta yağı:

Ağız yanmasının ağrı ve yanma belirtilerinin ortadan kaldırılması için bölgeyi uyuşturacak maddelerin kullanılması etkili olacaktır. Uyuşturucu etkisi olan maddelerinden biri de lavanta yağıdır. Ağız yanması olan kişilerin ağzını uzun süre lavanta yağı ile çalkalaması ağız içinin belli oranda uyuşmasını sağlar. Uyuşma durumu ise yanma, ağrı ve benzeri belirtilerin hissedilmemesini sağlayacaktır. Ağrı yatıştırıcı ve iltihap kurutucu etkisi olan lavanta yağının aynı zamanda kişinin sinirlerini yatıştırıcı ve stres azaltıcı etkisi de vardır. Ağzın çalkalanmasında da yüzeye yakın sinir uçları üzerinde etki göstererek kişinin rahatlamasını sağlar.

En iyi sonuçları elde etmek için ağız yanması olan kişilerin her gün 2 kez 40’ar mg lavanta yağı ile ağzını çalkalaması gerekmektedir.

3 – Ağız yanmasına bal:

Bal, sadece ağız değil genel olarak vücudun her bölgesi için ağrı kesici ve nemlendirici etkiler gösterir. Bu etkileri doğrultusunda ağız yanması için de kullanılabilen bal, kısa sürede belirtilerin yok olmasını sağlar. Ayrıca tabii ki yaralarla beraber bu sağlık sorununun iyileşme sürecine de katkıda bulunur. Hem sürülerek hem de tüketilerek kullanılmalıdır. Etkilenen bölgelere bal sürülmeli ve bu şekilde yaklaşık 30 dakika kadar beklenmelidir. Bunun yanı sıra her sabah 1 yemek kaşığı bal tüketmek de tedavi sürecini hızlandıracaktır.

Bunun yanı sıra balın çeşitli ürünler ile karıştırılarak tükettiği de gözlemlenebilir. Ancak güvenilir kaynaklardan öğrenilmeyen karışımların uygulanmaması gerekmektedir. Aksi takdirde yanlış bir karışımın uygulanması ile cilt üzerinde ciddi tahrişler, yaralar ve alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bu durumda bir daha karışımı uygulamadan, karışımın bir örneği ve mümkünse malzemeleri ile beraber doktora başvurmak gerekmektedir.

4 – Karbonatla ağız gargarası:

Ağız ortamında nötralize etkiler gösteren bir maddenin olması ağız yanmasının tedavisine yardımcı olabilir. Eğer karbonat yoksa bunun yerine kabartma tozu da kullanılabilecek bir başka ev tedavisi malzemesidir. Bu madde, vücudun pH seviyesinin dengelenmesini sağlar. Bu durumda lokal uygulandığında uygulanan bölgede bazik ya da asidik bir bileşen kalmasını engeller. Ağız yanmasında görülen yaralar, tahriş ve su kabarcıkları asidik ve bazik bileşenler ile daha artar. Bu yüzden ağzın içindeki tahrişin artmaması için nötralize edilmesi etkilidir.

Karbonat ile kabartma tozu için de aynı özellikler geçerlidir. Ağız yanmasına karşı anti-enflamatuar ve antiseptik özellikler gösterirler. Uygulanışı ise oldukça basittir. Ağız içerisindeki tahrişli bölgeler karbonat ya da kabartma tozu ile kaplanır ve bu şekilde 10 dakika kadar beklenir.

Etkili sonuçlara ulaşmak için gün içerisinde 4 – 5 kez olmak üzere 3 – 4 gün boyunca uygulamak yeterli olacaktır.

5 – Ağızda yanma ve kuruluk için alfa-liopic asit:

Ağız yanmasının belirtilerinin ve kendisinin tedavisi için kullanılabilecek maddelerden bir tanesi de alfa-liopic asittir. Üstelik diğer birçok yönteme göre çok daha etkilidir.

Oral patoloji günlükleri ve tıp araştırmalarının sonuçlarına göre ağız yanmasına sahip kişilerin tedavisinde alfa-lipoik asit (ALA) hızlı bir iyileştirici rolü oynamaktadır. Bu besin zararlı serbest radikallere karşı vücudu korumak için yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidan olarak hareket etmektedir. Aynı zamanda vücudun iç sinir hücrelerinin işleyişi ve daha fazla hasarı önleyerek dokuları kurtarma konusunda da yardımcı olabilir. En iyi sonuçları elde etmek için günlük alarak 600 mg alfa-liopic asit alınması önerilmektedir.

6 – Ağızda yanma hissi için B vitamini alımı:

Ağız yaraları da dahil tüm yaralanma ve yanıkların tedavisinde en önemli besin maddesi B vitaminidir. Doğrudan yeni hücre üretimi ve ciltteki açıklıkların kapanmasında B vitamini doğrudan görevlidir. Bu etkisi kekik yağı ile kanıtlanmıştır. Kekik yağı en çok B vitamini içeren besinlerden bir tanesidir. Geleneksel tıp tedavilerinde de kullanılan kekik yağı, yara olan bölgelere sürüldüğünde yaranın kısa süre içerisinde kapandığı ve bölgenin iyileştiği görülmüştür. Sonrasında B vitamini üzerinde yapılan araştırmalar ile kekik yağındaki bu etkinin içerisinde bulunan yüksek miktardaki B vitamininden geldiği kanıtlanmıştır.

Bu yüzden uzmanlar ağız yanması olan insanlara da B vitamini tüketmesini önermektedir. Tabii ki B vitamin sadece kekik yağında değil, bunun dışında birçok besinin içerisinde bulunmaktadır. Et ve kümes hayvanlarının yemeklerinde herhangi bir baharatla beraber kullanılabilen kekik yağının yanı sıra, birçok besin doğrudan B vitamini içermektedir.

Doğal olarak ağız yanması olan kişilerin beslenme planlarına B vitamini takviyesi yapılması gerekmektedir. Bu durumda ise B vitamini açısından zengin olan besinlerin bilinmesi şarttır.

B vitamini açısından zengin olan ve beslenme planına eklenebilecek besinler şu şekilde sıralanabilir:

– Kırmızı et

– Balık

– Kahverengi pirinç

 -Tam taneli tahıllar

– Tam tahıllı ekmekler

– Buğday tohumu

– Soya fasulyesi

Ancak asidik içeriği olan besinlerin tüketilmemesi gerekmektedir. Örneğin kırmızı etin yağda kızartılanı içerisinde alkali ve asidik bileşenler bulundurur ve bu bileşenler ağızdaki yaraların artmasına neden olur.

7 – Sigara ve asidik gıdalardan kaçınmak gerekir:

Domates, portakal suyu, mandalina suyu, greyfurt suyu, alkollü içecekler ve kahve gibi asidik içecekler ağız yanması durumunda asla içilmemelidir. Aksi takdirde ağızdaki tahriş şiddetlenir ve yaralar oluşarak belirtiler daha vahim bir durum alır. Ağız içinin bu maddeler ile daha beter bir hale getirilmesi yerine nötr ya da nötralize edici özellikteki besinler ile belirtilerin daha hafifletilerek iyi hale getirilmesi gerekmektedir. Ağız içini nötralize ederek ağız yanması belirtilerini hafifletecek en etkili besinlerden bir tanesi süttür. Bu hastalığa sahip kişilerin her gün 1 sabah 1 akşam olmak üzere 2 bardak süt içmesi etkili olacaktır.

Alkalisi fazla asidi az olan, yani ağız içini nötralize edebilecek besinler şu şekilde sıralanabilir:

– Tüm sebzeler salata, ızgara, haşlama ve zeytinyağlı olarak tüketilebilir

– Badem

– Ceviz

– Kuruyemişler

– Zencefil

– Zerdeçal

– Tarçın

– Lor peyniri

– Kefir

– Soğuk deniz balıkları

– Baklagiller

Bunların yanı sıra bol omega-3 tüketmek de etkili olacaktır. Soya ve balık ürünlerinin fazla tüketilmesi vücuda yüksek miktarda omega-3 alınması demektir.

Tabii ki ağzın pH dengesi başta olmak birçok dengesini bozan, ağız kanserine ve ağız ülserine neden olabilen, hem ağız hem diş hem de tüm vücut sağlığı için zararlı olan sigarayı da içmemek gerekmektedir. Ağız yanması olan kişilerin sigara içmesi anlık olarak belirtilerin çok fazla artmasına neden olacaktır.

Category Archives: Doğal Tedaviler 2019

Category Archives: Doğal Tedaviler 2019
Category Archives: Doğal Tedaviler


Category Archives: Doğal Tedaviler


Category Archives: Doğal Tedaviler


Category Archives: Doğal Tedaviler


Category Archives: Doğal Tedaviler


Category Archives: Doğal Tedaviler


Category Archives: Doğal Tedaviler


Category Archives: Doğal Tedaviler