Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 2019

Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 2019
19.09.2019

Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 14

Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti

Sanayide SSCB'de hızla gelişen sanayiXX yüzyılın yarısı, şehirleri ve kasabaları üzerinde büyümeye başlayan devasa fabrika ve fabrikaların inşasına neden oldu. Bunlardan biri Tacikistan'daki Chkalovsk şehri oldu. Fergana Vadisi'nde zamanında Leninabad Madencilik ve Kimyasal Kombine inşa edildi. Bu sıkıcı isim altında, SSCB'deki ilk uranyum zenginleştirme kuruluşu gizlendi. Uzun yıllar boyunca stratejik öneme sahip olan şehir kapalı bir tesisdi, sadece özel geçişlere izin verildi. Bu, okullarının nükleer endüstrisinde gelecekteki uzmanlar tarafından üretildiği Chkalovsk'un (Tacikistan) kendine özgü görünümünü açıklıyor.

Şehrin ortaya çıkış nedenleri

Rusya pamuk, arz için Orta Asya'ya geldiAmerika Birleşik Devletleri'nde iç savaş sırasında sona erdi. Ancak, bu toprakların gerçek serveti uranyumdur. 20. yüzyıla kadar sadece cam ve seramik boyası olarak kullanılan maden, beklenmedik bir şekilde en önemli stratejik kaynaklardan biri oldu. İlk radyolitler Çarlık zamanında çıkarıldı ve savaş sırasında Mailuu-su'daki uranyum madeni çalışmaya başladı.chkalovsk Tacikistan

Hiroshima üzerinde Amerikan bomba patlaması sonrasındaSSCB, kendi nükleer endüstrisini ateşli bir şekilde inşa etmeye başladı. Uranyum kaynağı Güney-Batı Tien Shan'un madenleriydi. Buna göre, maden çıkarma yeri yakınındaki cevherin işlenmesi ve zenginleştirilmesi için bir işletme kurmak gerekiyordu. Bu bölgedeki en büyük yerleşim Leninabad idi, şimdi Khojent. Sovyetler Birliği'nin nükleer endüstrisinin öncüsü haline gelmiş en büyük birleşmeyi kurmaya karar verdiler. Bu düğüme, Orta Asya'nın uranyum yataklarından gelen taşıma arterlerinin yakınlaşması gerekiyordu.

Şehir inşaatı

Tacikistan'daki Chkalovsk'un karmaşık bir tarihi var. Leninabad Madencilik ve Kimya Kombine inşaatı 1945 başlarında başladı. Ülkenin dört bir yanından gelen uzmanlar, ilk test kuleleri, zaman kaybetmeden, doğrudan hack-barns'a monte edildi, ülkenin nükleer endüstrisi, kelimenin tam anlamıyla ahşap kazanlarda doğdu. Paralel olarak, Sotsgorod-6 inşaatı - fabrikada bir yerleşim yapıldı. Komi kamplarından Volga Almanlar tarafından inşa edilmiştir.şehir chkalovsk

Orta Asya iklimine karar verdiktenKuzeyden çok daha sağlıklı yaşam, inşaatın tamamlanmasından sonra çoğu orada kaldı. Ahşap kışlaların yerini ortak daireler aldı ve daha sonra ülkenin her yerinden nükleer sanayi uzmanlarının yaşamaya başladığı "hruschoby" vardı.

İlk atom bombasının yaratıldığı ve ilk nükleer reaktörün piyasaya sürüldüğü buradaydı.

Leninabad-30 nedir?

1956'da Leninabad'daki Sotsgorod-6madencilik ve kimyasal birleştirme resmi olarak şehrin durumunu aldı ve Chkalovsky oldu. Tacikistan, Sovyet orta ölçekli makine binasının gerçek evi oldu. O yıllarda atomik kompleks gizemli olarak adlandırıldı. Aynı zamanda ZATO rejimi olarak kaldı ve Leninabad-30'un adresini aldı.g.chkalovsk Tacikistan

SSCB'nin Minsredmash'ı gerçekten düşünülebilirdieyalette devlet. Buna göre, Tacikistan'daki bilinmeyen Chkalovsk bu özgün yerde gerçek bir sermaye haline geldi. Ülkenin dört bir yanından gelen uzmanlar, Sibirya ve Orta Asya'daki diğer kapalı şehirlerden gelen savaş durumları hakkında bilgi edinmek ve deneyim kazanmak için buraya geldi.

Devlet çiftliği "Pallas" da yetişen ağır teçhizat ve meyveler, ters yöne doğru saptı. Tacikistan'dan G. Chkalovsk, Birliğin nükleer mühendislerinin en gerçek Mekke'si oldu.

Küçük Şehir Bilim ve Kültürü

Chkalovsk'un ilk sivil objelerinden biri(Tacikistan) 1949'da merkez meydanda inşa edilmiş muhteşem bir kültür sarayı oldu. Kültür Sarayı'nın açılışı, şehrin inşaatçılarını bir araya getiren parlak bir top oldu. Başlangıçta bir eğitim kurumuna uyum sağlamak için tasarlanmıştı, ancak kültürel değerlere kavuşturmaya karar verildi.chkalovsk tajikistan resimleri

Lenin'den sonra Orta Asya Politeknik OkuluKomsomol meydanın karşı tarafında inşa edilmiştir. Eğitim kurumu Minsredmash, ülke çapında nükleer endüstrideki uzmanları yetiştirdi ve ünlü birleşmeyle birlikte şehrin ikinci sembolü oldu. Bugün, Tacikistan Madencilik ve Metalurji Enstitüsü olarak yeniden adlandırılıyor ve cumhuriyetin madencilik endüstrisinin uzmanlarını eğitiyor.

Ayrıca şehirde eski Leninabad'dan Chkalovsk'a (Tacikistan) taşınan Rus Drama Tiyatrosu ve şimdi de Khujand.

Orta Asya Vitrini

Nükleer sanayi ve kapalı bölgenin başkentikendi yasalarına göre yaşadılar ve komşularından çok daha iyi bir şekilde karşılandılar. Birçoğu küçük bir kasabaya küçük bir Moskova deniyordu. 1991'den önce Tacikistan'da Fotoğraf Chkalovsk rejiminin sayesinde çok nadirdir. şaka ülkede onu aradım Ancak, mevcut binaların ve yapıların altında Atomobada şeklinin bir izlenim oluşturabilir.

Şehir merkezi konut binaları ile inşa edilmiştirSovyet standartlarına göre konfor. Bunun sebebi, 80'lerin sonlarında Khujand yakınında meydana gelen bir depremdi. Şehrin herhangi bir zayiatı yoktu, ancak birçok bina tahrip edildi. SSCB'deki seksenli yıllarda sivil mimarlık heyecanı ulaştı ve birçoğu o yılların yeni binalarında yaşamaya çalıştı. Chkalovsk'ta hasarlılar karşılığında birçok yeni ev inşa edildi.

Buston

SSCB'nin çöküşünden sonra, eski sendika cumhuriyetleriyeniden adlandırma dalgasını geçti. Orta Asya güçleri de bu kaderden kaçmadı. Frunze Bişkek, Leninabad - Khujand oldu. Yakın zamana kadar Tacikistan'daki Chkalovsk, Rus toponymine sahip tek şehrin unvanını korudu. Ancak, yerli olmayan nüfusun cumhuriyeti neredeyse tamamen terk etmesi nedeniyle, Chkalovsk'un ismini değiştirmesinin zamanı geldi. Başlangıçta, şiirsel olarak düşünülmüş şehir liderleri, kraliyet şehri anlamına gelen Shokhkant'ı aramaya karar verdiler.chkalovsk Tacikistan okulu

Ancak, merkezi hükümet kuşatmaya yatmaya karar verdi.kibirli Khojents ve şehre Proton adı Buston - çiçek açan bir verdi. Ülkenin kalbi olan Madencilik ve Kimyasal Kombine, Tacikistan ve Chkalovsk'un bağımsızlığından sonra uzmanlığını değiştirdi. Bundan sonra altın cevheri işlenmeye başladı, mücevher işletmeleri çalışmaya başladı. Bugün bitki en iyi günlerden geçmiyor ve yok olma eşiğinde, Tacikistan için kötü olacak. Chkalovsk bugün esas olarak kendi kurumu tarafından tutuluyor ve aslında bir öğrenci şehri.

Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 2019

Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 2019

Related news

 • Jel-vernik kaplama - avantajları ve teknolojisi
 • Sarkaç: Romancının Romanı
 • Kıymalı Taze Fasulye Yemeği Tarifi Videosu
 • Etekten Başlamalı Bebek Yeleği Yapılışı
 • TCDD trenlerinde ramazan uygulaması: Yemekli vagonlar kapatıldı

 • Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 52

  Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti


  Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 58

  Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 68

  Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 17

  Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 34

  Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 35

  Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 19

  Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 87

  Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 83

  Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 14

  Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 25

  Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 14

  Chkalovsk, Tacikistan: İmparatorluğun eski atomik başkenti 34