Cilde İyi Gelen Yiyecekler: Cildi Güzelleştiren Yiyecekler 2019

Cilde İyi Gelen Yiyecekler: Cildi Güzelleştiren Yiyecekler 2019
Cilde İyi Gelen Yiyecekler: Cildi Güzelleştiren Yiyecekler


Cilde İyi Gelen Yiyecekler: Cildi Güzelleştiren Yiyecekler

Cildi güzelleştiren yiyecekler

Cildi güzelleştiren yiyecekler

Cilt sağlığının korunması için düzenli olarak cilt bakımı yapılmalıdır. Ayrıca beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Sağlıklı bir beslenme düzeni ile cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesi sağlanabilir. Özellikle bazı besinlerin mutlaka beslenme düzenine eklenmesi önerilir.

Cilt sağlığı ve beslenme: Cilt için faydalı besinler

1. Cildi besleyen yiyecekler: Portakal

– Portakal cilt için en faydalı besinlerden biridir. İçerdiği C vitamini ile cilt hücrelerinin onarılmasına yardımcı olur. Cilt tonunu dengeler ve cilt yapısını güçlendirir.

– Portakal, B1 vitamini ve folat içeren B kompleksleri içerir. Bu içeriği ile ciltte kan akışını artırır. Bu şekilde cilt hücrelerine daha fazla oksijen gider.

– Portakal meyve olarak ya da salatalar ile birlikte tüketilebilir.

2. Cilt güzelliği için gıdalar: Badem

– Cildin sağlıklı ve canlı görünmesine yardımcı olan bir diğer besin bademdir. Badem içerdiği vitaminler ve E vitamini ile cildin onarılmasına yardımcı olur.

– Badem ayrıca çeşitli antioksidanlar içerir. Bu içeriği ile kırışıklıklar, ince çizgiler ve diğer yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Badem ayrıca esansiyel yağ asitleri de içerir. Bu nedenle sivilce ve egzama gibi iltihabik durumlarda da etkilidir.

– Badem çerez olarak tüketilebileceği gibi salata, tahıl, yoğurt ya da pişmiş besinler ile birlikte de tüketilebilir.

– Badem tüketilmesinin yanı sıra badem yağı da cilde uygulanabilir.

3. Cilde yararlı meyveler: Avokado

– Avokado içerisindeki faydalı yağlar ile cildi besler ve nemlendirir. Ciltteki kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmaya yardımcı olur.

– Avokado C vitamini, E vitamini, K vitamini, folik asit, magnezyum ve potasyum içerir. İçerdiği E vitamini ile cilt hücrelerinin onarılmasında son derece etkilidir.

– Haftada 2 ya da 4 kez avokado tüketilmesi cildin daha canlı ve parlak olmasına yardımcı olacaktır. Avokado tek başına tüketilebileceği gibi püre haline getirilip süt ile karıştırılarak da tüketilebilir. Ayrıca biraz sütle karıştırılan avokado cilde doğrundan maske olarak da uygulanabilir.

4. Güzel bir cilt için yemesi gerekenler: Yaban mersini

– Cilt sağlığı için önerilen bir diğer besin yaban mersinidir. Yaban mersini C vitamini açısından son derece zengindir. Ciltte kolajen üretimini artırır. İçerdiği antioksidan ile kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltır.

– Yaban mersini ciltteki inflamasyonu azaltır. Cilt tonunu dengelerken aynı zamanda cildin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olur.

– Erken yaşlanma belirtilerini önlemek için, yoğurt veya tahıl ile birlikte her gün düzenli olarak yaban mersini tüketilebilir.

5. Cildi güzelleştirmek için domates

Domates cilt için son derece faydalıdır. Cildi güneş hasarına karşı korur. Likopen olarak bilinen anti-aging antioksidanlardan yüksek düzeyde içerir. Aynı zamanda domates asidik özellikleri ile sivilceleri ve cilt lekelerini de azaltır. A vitamini açısından da zengin olduğu için cildin daha aydınlık ve parlak olmasını sağlar.

– Domates her gün düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Ayrıca cilde düzenli olarak da uygulanabilir. Hamur haline getirilen domates cilde doğrudan uygulanır. 10 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

6. Cilt bakımı yeşil çay

– Yeşil çay antioksidanlar açısından son derece zengindir. Bu nedenle kırışıklık ve ince çizgiler için oldukça etkilidir. Ciltteki serbest radikallerin ve toksinlerin dışarı atılmasını kolaylaştırır.

– Yeşil çay akne, sedef, rosacea, kırışıklıklar ve siğil gibi birçok cilt hastalıklarının tedavisinde faydalıdır. Düzenli olarak günde 1 ya da 2 bardak içilebilir.

– Yeşil çayın kanseri önleyen etkileri de vardır.

– Yeşil çay bazı kişilerde alerjiye neden olabileceği için dikkatli kullanılması önerilir.

7. Cilde faydalı sebzeler: Ispanak

– Ispanak en faydalı yeşil yapraklı sebzeler arasındadır. Cilt için faydalı olan birçok bileşen içerir. Ispanak ayrıca cilt için etkili olan A vitamini, B vitamini, C vitamini ve E vitamini içerir. Potasyum, demir, kalsiyum, magnezyum ve omega 3 yağ asitleri açısından da zengindir.

– Antioksidan özellikleri olan ıspanak, hücre hasarına ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olur. Beta-karoten içeren ıspanak cilt kuruluğunu önlemek için de önerilir. Cildi güneş hasarına karşı korur.

– Her gün düzenli olarak yarım bardak ıspanak suyu tüketilebilir. Ayrıca salatalara da ıspanak doğranarak tüketilebilir.

8. Bitter çikolatanın cilde faydaları

– Bitter çikolata cilt için son derece faydalıdır. Bitter çikolatada bulunan flavonoidler, cildi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korur. Cilt sağlığının korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt altında kan akışını artırır. Cildin nem kaybını önler ve cilt tonunu dengeler.

– Bitter çikolata içerdiği kakao özü ile cildin daha pürüzsüz ve canlı olmasını sağlar. Ayrıca cilt iltihabını azaltmada da etkilidir.

– Bitter çikolata kalori açısından fazla olduğu için az tüketilmesi önerilir. Günde 3 küçük parça tüketilebilir. Bitter çikolata aynı zamanda kek gibi besinlerde de kullanılabilir.

9. Cilde yararlı gıdalar: Somon

– Somon da cilt sağlığı için önerilir. Yağlı bir balık olan somon yağ asitleri açısından son derece zengindir. İçeriği omega 3 yağ asitleri sayesinde cildi besler ve cilt yapısını geliştirir. Kırışıklıkların azalmasını sağlar. Cildin daha genç ve sıkı görünmesine yardımcı olur.

– Omega 3 yağ asitleri aynı zamanda genel sağlık için de çok önemlidir. Dolaşımı geliştirir ve sağlığa faydalı olan selenyum ve çinko içerir. Selenyum cildi güneşin zararlı UV ışınlarından korumaya da yardımcı olur. Ciltteki ölü derilerin dışarı atılmasında etkilidir.

– Somon balığı ızgara şeklinde tüketildiğinde daha faydalı olacaktır.

10. Yumurta

– Yumurta yüksek kaliteli proteinler içerir. Ayrıca A vitamini, D vitamini ve E vitamini açısından da son derece zengindir. B kompleks vitaminleri de içerir. Demir, bakır ve selenyum gibi mineraller ile cilt yapısını geliştirir. İçerdiği A vitamini ise ciltte yeni hücrelerin gelişimini destekler. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

– Yumurtada bulunan bakır mevcut cildin elastikiyetini arttırır. Ayrıca, yumurtada bulunan antioksidanlar ince çizgileri, kahverengi lekeleri, yaşlılık lekelerini azaltır. Kansere karşı da koruyucu etkileri vardır.

– Cildin sağlıklı kalması için her iki günde 1 yumurta tüketilmesi önerilir. Yumurta cilt maskesi olarak cilde de uygulanabilir.

Cilt sağlığını korumak ve cilt hücrelerinin yenilenmesini teşvik etmek için tüm bu besinler beslenme düzenine eklenmelidir. Özellikle A vitamini, E vitamini ve C vitamini açısından zengin gıdalar tüketilmelidir. Bu besinlerin tüketilmesi yaşlılık belirtilerini azaltır ve kırışıklıkları önler. Ayrıca su tüketimine de dikkat edilmelidir. Her gün düzenli olarak 3 litreye yakın su içilmelidir. Su tüketiminin artırılması da cildin onarılmasını ve cilt hücrelerinin üretilmesini teşvik eder. Aynı zamanda cildin esnek ve canlı kalmasını sağlar.

Cilde İyi Gelen Yiyecekler: Cildi Güzelleştiren Yiyecekler 2019

Cilde İyi Gelen Yiyecekler: Cildi Güzelleştiren Yiyecekler 2019
Cilde İyi Gelen Yiyecekler: Cildi Güzelleştiren Yiyecekler


Cilde İyi Gelen Yiyecekler: Cildi Güzelleştiren Yiyecekler


Cilde İyi Gelen Yiyecekler: Cildi Güzelleştiren Yiyecekler


Cilde İyi Gelen Yiyecekler: Cildi Güzelleştiren Yiyecekler


Cilde İyi Gelen Yiyecekler: Cildi Güzelleştiren Yiyecekler