Cilt ve Sağlık İçin Meyan Kökünün 22 Faydası 2019

Cilt ve Sağlık İçin Meyan Kökünün 22 Faydası 2019
Cilt ve Sağlık İçin Meyan Kökünün 22 Faydası


Cilt ve Sağlık İçin Meyan Kökünün 22 Faydası

Cilt ve Sağlık İçin Meyan Kökünün 22 Faydası

Meyan kökünün öz suyu şekerden daha tatlıdır.Cilt ve sağlık için meyan kökünün faydaları eski çağlardan beri kullanılmaktadır.Meyan kökünün kökleri yapılan doğal ilaçlar boğaz enfeksiyonlarının tedavi edilmesinde son derece yararlıdır.Enfeksiyon, ülser, deri döküntüleri, karaciğer bozuklukları, menopoz sorunları ve depresyona da iyi geldiği bilinmektedir.

Evde meyan kökü çayı nasıl yapılır

Malzemeler:1 tatlı kaşığı kurutulmuş meyan kökleri,4 bardak su
Nasıl yapılır: Suyu orta ateşte bir tencereye koyun.Su kaynamaya başlamadan öne kurutulmuş meyan köklerini koyun.Karışımın kaynama noktasına gelmesini bekleyin.Bir fincan üzerine ince gözenekli süzgeci yerleştirin ve içine karışımı dökün.Kökleri atın.

Meyan kökünün cilt için faydaları

1-Cildi yatıştırır ve nemlendirir:Bir çayın düzenli olarak tüketilmesi nemi cildin içinde tutunmasını sağlar.Hatta cilt üzerine serin meyan çayı uygulamak cildi yumuşatır.
2-Cildi aydınlatır:Meyan kökü cildi aydınlatma özelliğine de sahiptir.1 çay kaşığı zerdeçal tozu karıştırarak yüz maskesi hazırlayabilirsiniz.Cildinizi nemli tutmak için içine zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı ve bir kaç damla badem yağı ekleyin.
3-Cilt bozukluklarını giderir:Soğutulmuş meyan çayı, sedef, egzema, deri döküntüleri ve kuru cilt gibi bir çok cilt bozukluğunu engeller.
4-Güneş ışınlarından korur:Diyetlerine bu çayı eklerseniz Zararlı UV ışınlarından cildinizi koruyabilirsiniz.Çay gibi kaynatarak güneş yanıklarından korunmak için güneş koruyucu olarak kullanabilirsiniz.

Meyan kökünün saça olan yararları

5-Saç derisine iyi gelir:Nemlendirici özellikleri ile bilinen meyan kökünden yapılan çay saç derisini nemli tutmaya yardımcı olur.Kuru olan kafa derisini yatıştırır kepeği önler.Bir kaç damla Hindistan cevizi yağı ile karıştırıp saç derisine uygulayın 1 saat bekletip yıkayın.
6-Saç büyümesine yardımcı olur:Saç köklerinin gür büyümesi için kafa derisine gereken nemi hapseder.Saçınızın gür olmasını ve hızlıca büyümesini sağlar.
7-Erken kelliği önler:Bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da insanlar eski çağlardan beri aşırı saç dökülmesini engellemek için meyan kökünü kullanmışlardır.
8-Saç bakımı:Kına ve amla suyu ile meyan kökünü karıştırarak hazırlayacağınız bir maske, güneşten yıpranmış hasarlı saçı, kepekli ve donuk saçları iyileştirir.

Meyan kökü çayının sağlık için faydaları .

meyan kökü çayı tarifi ve faydaları

meyan kökü çayı tarifi ve faydaları

9-Depresyonla mücadeleye yardımcı olur:Doğal biranti-depresandır.Stres,anksiyetekronik yorgunluk ve sinirlilik gibi rahatsızlıklara iyi gelir.Günlük diyetlerine 2 bardak meyan kökü çayı ekleyin.
10-Doğal çözüm :Bu bitkisel çay soğuk algınlığı ve öksürük için en etkili çaylardan biridir.Enfeksiyonlarla mücadele ederken bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.Boğaz ağrılarını hafifletmek için iyi bir yoldur.Balgam söktürücüözelliği ile tıkanmış burunu açar.Bronşiyal rahatsızlıklara iyi gelir.
11-Ağrılara iyi gelir:Artrit gibi enflamatuar durumlara bağlı olarak yaşanan ağrıları hafifletmeye yardımcı olur.Eklem hareketlerinin gelişmesini sağlar.
12-Kalp bozukluklarından korur:Safra akışını uyaran bir potansiyele sahiptir.Kolesterol düzeylerini dengede tutmaya yardımcı olur.Ktü kolesterol düzeyinin düşük olması kalp sağlığını da korur.
13-Karaciğeri korur: Bu çay güçlü detoxifying özelliğe sahiptir.Bu bitki çayından günde 2 bardak içmek karaciğeri toksinlerden arındırır ve güçlendirir.

15-Mide bozukluklarına bitkisel çözüm :Meyan kökünün özlerinin hafif müshil özelliklere sahip olduğu bilinir.Kökleri ile hazırlanan bir çay kabızlığa iyigelir.Yatıştırıcı özellikleri mide sorunlarını rahatlatan bir özelliğe sahiptir.Sindirim de sistemini güçlendirir.
16-Maya enfeksiyonları için faydalıdır:Bir çok kadının sorunu olan vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı etkilidir.Çayın oral olarak alımı bu enfeksiyonlarla mücadele eder ve iyileşme sağlar.
17-Diyabet:Meyan köklerinin özleri şeker gibi tatlıdır.Bir fincan meyan kökü çayı daha sağlıklı olmanızı sağlar.
18-Kilo kaybına yardımcı olur: Çalışmalar yaklaşık 8 hafta çay şeklinde kullanılan meyan kökünün 3,5 gr gibi vücut yağ kütlesini giderdiğini ortaya koymuştur.Dengeli bir diyet ,egzersiz ile 12 hafta içinde gözle görünür bir kilo farkını sağlar.
19-Menopoz sırasında:Antioksidan ve fito ile donatılan bu çay sıcak basması,yorgunluk gibi menopoz rahatsızlıklarını giderir.
20-PMS ile yardımcı olur:Çay anti-enflamatuar ve antispazmodik özellikler ile doludur.Östrojenik seviyesi de vardır.Şişkinlik, bulantı, göğüslerde hassasiyet gibi adet öncesi belirtilerini hafifletmek için tüketilebilir.
21-Doğal detoks ajanı:Bu çayın detoks özellikleri kilo için kullanılabilir hatta böbreklerden toksinleri ve taşları temizlemek içinde kullanılabilir.
22-Aft ülseri için ana çözüm: Dil ve yanaklarda görülen ağrılı iltihaplar için meyan kökünden yapılmış çay ile gargara yapılabilir.Gün içersinde bu çay ile 4kere gargara yapın.Ağrı ve yaralar hızlı şekilde iyileşecektir.


Cilt ve Sağlık İçin Meyan Kökünün 22 Faydası 2019

Cilt ve Sağlık İçin Meyan Kökünün 22 Faydası 2019
Cilt ve Sağlık İçin Meyan Kökünün 22 Faydası


Cilt ve Sağlık İçin Meyan Kökünün 22 Faydası


Cilt ve Sağlık İçin Meyan Kökünün 22 Faydası


Cilt ve Sağlık İçin Meyan Kökünün 22 Faydası


Cilt ve Sağlık İçin Meyan Kökünün 22 Faydası