Dünyanın en iyi 10 vücut geliştirme salonu – 2019 2019

Dünyanın en iyi 10 vücut geliştirme salonu – 2019 2019
Dünyanın en iyi 10 vücut geliştirme salonu – 2019


Dünyanın en iyi 10 vücut geliştirme salonu – 2019

Demek vücut geliştirici olmak istiyorsunuz, öyle mi? O halde ihtiyacınız olan iki şey var: Birincisi ağırlıkları kaldırma azmi ve diğeri de bunu yapabileceğiniz süper kaliteli bir spor salonu! Burada inceleyeceğimiz spor salonları ne Los Angeles Fitness salonu, ne de lanet Planet Fitness salonlarından biri (Ed.N: Bu iki marka ABD’de franchise veren yaygın spor salonları olup, hardcore vücut geliştirme çalışanlara uygun yerler olmamakla tanınırlar ). Bunlar, heyecanlı ve titrek bir oğlan olarak girip, besili bir kedinin rahatça üzerinde yer bulacağı pazılara sahip, iri yarı, tam bir erkek olarak çıkacağınız yerler. Aşağıya, bu salonlardan hangilerini beğendiğiniz ve hangilerini görmek isteyeceğiniz konusunda yorum bırakmayı unutmayın.

power-house-bev-francis-gym

1. Bev Francis’s Powerhouse Gym – Syosset, New York

Müdavimleri arasında“Doğu kıyısının Mekke’si”olarak da adlandırılan Bev Francis’s Powerhouse Gym, Bev Francis’in kendisine ait; ki kendisi bench presste 136 kg ve üzeri ağırlık kaldırabilen ilk kadın. Etkileyici, değil mi? Günümüzde genç bir kız için bir selfie sahibi olmak ne ise, bir vücut geliştirici için de bu salon odur: “olmazsa olmaz!”. Yeni başlayandan profesyonel seviyeye kadar inanılmaz bir ekipman çeşitliliği var burada; hatta boks, kickbox ve No-Gi çalışabileceğiniz bir çalışma alanı bile mevcut. Düzenli şekildeJay Cutler,Phil HeathveKai Greenegibi ünlüleri antrenman yaparken görmeye alışık olduğumuz mekân pek çok kez, New York’ta yaşayan veya burayı ziyaret eden her vücut geliştirmecinin buluşma noktası olarak gösterilmiştir. Son olarak, buraya kısa veya uzun vadeli üye olunabiliyor; yılın 365 günü açık olan salonu kullanma sınırı yok… Anlayacağınız burası tam bir kas şişirme cenneti bayanlar ve baylar!

metroflex-gym

2. Metroflex Gym – Arlington, Teksas

Sekiz kez Mr. Olympia şampiyonu olanRonnie Coleman’ın yarışmalarda uzun süre başarılı olmasına katkıda bulunan ve tam gaz antrenman atmosferi sunan Metroflex Gym, listemizde ikinci sırayı alıyor. 1987 yılında, çivi gibi sert salonların yokluğu ve ticari salonlarda mevcut olan kısıtlamalar nedeni ile Brian Dobson tarafından kurulan Metroflex, her alandaki yoğun programı ile isim yaptı. 45 kilogram ve üzeri ağırlıktaki dambılların yere çarpışı, hali hazırda nefes almayı güçleştiren havaya yayılan tebeşir tozu ve sert bir mücadele sonucu elde edilen zaferin homurtusu, bu acımasız koridorlarda oluşan tablonun sadece küçük bir parçası… Bu salonu daha da müthiş kılan, üyelik için herhangi bir taahhütte bulunmak zorunda olmayışınız. Gitmek mi istiyorsunuz? Hiç sanmam, çünkü çok eğlenceli; ama her an gidebilirsiniz ve akabinde herhangi bir ücret ödemek zorunda değilsiniz.

temple-gym

3. Temple Gym, Birmingham, İngiltere

Temple Gym 1962’de kuruldu ve 20 yıl sonra ilk kez kapısından geçen,Dorian Yatesadında gelecek vadeden genç bir yetenek (Temple Gym’in şimdiki sahibi) salonun kaderini tamamen değiştirdi. Temple Gym, sıradışı biliyorum ama, bir bodrum katında faaliyetini sürdürerek, her ne pozitif değişimi amaçlarlarsa amaçlasınlar, toplumun her kesiminden insanlara kapısının açık olduğunu gösteren (ki bunu hepimiz destekleriz) ciddi bir ağırlık çalışma tesisidir. Broşürüne göre size “hardcore ambiyans ile süslenmiş bir zindanda hayatınızın egzersizini yaşadığınızı hissedeceğiniz” bu mekanı tarif etmek için en mükemmel tanımlama, son teknoloji ile yapılan eski moda antrenmandır. Bu salonun orijinal Nautilus aletlerine ev sahipliği yaptığını söylemiş miydim? Sakin olun millet! Sonuçta eğer 6 kez olimpiyat şampiyonu olan Dorin Yates’in Süpermen’i bile kıskandıracak bir vücuda kavuşmasını sağlayacak kadar iyiyse, size yeter de artar bile!

golds-gym-venice

4. Gold’s Gym – Venice, Kaliforniya

“Pumping Iron” filmi sizde bir çağrışım yaptı mı? Mutlaka yapmalı; çünkü bu unutulmaz belgeselde güneşli Kaliforniya Venice’deki Gold’s Gym pek çok kezArnold Schwarzeneggerdenen Avusturyalı deve kulis olmuştur. “Vücut geliştirmenin Mekke’si” takma adı verilen Gold’s Gym, ünlü “Muscle Beach”te edindiği tecrübeleri kendi özgün tasarımına kanalize eden fitness efsanesi Joe Gold tarafından kuruldu. Şu anda Amerika’nın 38 eyaletinde ve dünyanın 28 ülkesinde 3 milyondan fazla üyeye hizmet vermektedir. Gold’s bugün, fitness camiasında en tanınmış isimdir. Bu salonun duvarları arasında yer alan kaslı görkem içinde bir gün antrenman yapmak her vücut geliştirmeci ve her çete mensubunun en ateşli hayali olmuştur. Ancak daha bitmedi! Salon sadece vücut geliştirme sporuna ev sahipliği yapmıyor; aynı zamanda düzenli Yoga, Zumba, cycling ve karışık dövüş sanatları kursları da düzenleyerek cazibesine cazibe katıyor.

firehouse-fitness-gym

5. Firehouse Fitness – Abiline, Teksas

Listemizin ortasına, 465 metrekare alanı ve hayvan gibi konsepti ile Firehouse Fitness oturuyor. Aslında terk edilmiş bir itfaiye binası olan mekânı gören salonun sahipleri Timothy ve Pam Smith, altın bir fırsat olarak gördükleri bu yeri restore etmek için işe koyuldular. Bu salon standartlarınızın çok üstünde. Öncelikle, CrossFit, ağırlık kaldırma, yoga ve Zumba kursları için ayrılmış olan 185 metrekarelik körfez manzaralı açık hava bölümünden bahsedelim. Bunu acayip havalı bulmuyorsanız, siz hayatta değilsiniz arkadaşım! Ha, şunu da söyleyeyim: Firehouse Fitness’te, kendi mutfaklarında hazırladıkları, sağlık bilincine uygun öğle yemeği menülerini yiyebileceğiniz gibi, hazırlanıp dondurulmuş sağlıklı öğünleri toptan satın alabilirsiniz. Bu mekân, muhtemelen hayatınız boyunca karşılaşacağınız en yaratıcı salon ve bu yüzden de listeye girmeye hak kazandı.

titan-fitness-gym

6. Titan Fitness – Sydney, Avustralya

Titan Fitness’i farklı kılan kalitesidir ve 26 yıllık varlığı boyunca temel değerlerine sadık kalmış olması onun, baştan aşağı elit bir salon olarak yerini sağlamlaştırmıştır. Salon sahipleriMuratve Mets Analın tarafından kelimenin tam anlamıyla parça parça seçilmiş en iyi ekipmanla dolu olan bu mekan, sıradanlıktan bıkan fitness-severler için hava değişimi sağlıyor. 1000 metrekarelik alan ile ücretsiz çocuk bakım ünitesi ve sağlıklı beslenme programı gibi sayısız ekstra sizi bekliyor. Ayrıca personal training ve toplu fitness kursları, müşteri hizmetlerinin en önemli öncelik olduğu Titan’da sunulan hizmetler arasında yer alıyor. Muhteşem bir ekibe sahip iyi bir salon! Böyle bir mekân benim kitabımda ya kazanır, ya kazanır…

quads-gym

7. Quads Gym – Chicago, İllinois

Quads Gym, Amerikalı’lara yabancı değil. Nitekim Muscle & Fitness dergisinin 2005 yılında hazırladığı en iyi 10 spor salonu listesine ve Muscular Developement dergisinin 2007 yılında yayınladığı en iyi 10 spor mekânları listesine girmeyi başarmıştır. Diğer bir deyişle pek çok kişinin bu mekânın iyi olduğu hususunda hemfikir olduğu açıkça ortaya çıkıyor. Halter efsanesiEd Coan’ın çalışmasına resmen ev sahipliği yapıyor olması size bu mekânın açıkça en sıkı antrenmanı sunduğunu anlatır. 3700 metrekare alan üzerinde binden fazla üyeye hizmet vermek üzere mevcut olan 15 antrenör, Quad’ın büyüklüğünün kanıtıdır. Üstüne üstlük ne yapacağınızı bilemeyeceğiniz kadar ekipman bulundurmaları da cabası… Son olarak bu mükemmelliği tamamlamak üzere salonun 1 günden 1 yıla kadar uzanan üyelik fiyatları mevcut. İşte ben buna fitnesste esneklik derim!

big-tex-gym

8. Big Tex Gym – Austin, Teksas

Teksas listemizde bir kez daha sahneye çıkıyor; bu kez Austin’de. Big Tex Gym pek çok açıdan özeldir. Öncelikle bu mekânda halterciler için ayrı bir çalışma odası bulunduğunu belirterek başlayalım; böylece bireyler gerçekten dikkatlerini dağıtacak etkenler olmaksızın zihinsel olarak kendi çalışmalarına yoğunlaşabilmekte ve kendilerini verebilmektedirler. Buranın başka çekici bir özelliği, vücut postürünü çalışmak isteyenler için sunulan ve bunun için gereken sessizlik ve rahatlığı sağlayan alandır. Bunun dışında açık havada özellikle teker çevirebileceğiniz bir alan da mevcut ki burada müziği dilediğinizce değiştirebiliyorsunuz. İşte bu fitnessta özgürlüğün doruk noktası! Son olarak, Big Tex’in ekibi halk tarafından oldukça dostane ve aşırı yardımsever olarak tanımlanıyor. Üyeler arasında böyle bir itibara sahip olmak gerçekten hem iş için hem de burada kanıtlanan üne kavuşmak için iyidir. Büyük mü olmak istiyorsunuz? Big Tex’e gidin!

axiom-gym

9. Axiom Gym – Boise, Idaho

Axiom Gym gerçekten tavanına kadar ekipmanla dolu olan ve zekice bir basketbol sahası, havuz ve hatta solaryumlarla tamamlanmış bir mekân. 13 yıl önce farklı bir isim altında kurulan Axiom, mükemmel yeni markalaşma sürecinin de etkisi ile Amerika’nın en havalı spor salonlarından biri haline gelmiştir. Genç atletlerin performanslarını ağırlık çalışarak geliştirmesine yardımcı olan Axiom Performans Merkezi ile birlikte bu mekânda, kondisyonlarını yeni zirvelere taşımak isteyen bireylere bir metabolik kondisyon kursu (Ax-Fit) sunmaktadır. Salon ayrıca Axiom Perx adlı mobil aplikasyonu ile, üyelerine bir teşekkür mahiyetinde, küçük yerel işletmelerde indirimler sağlamaktadır. Şimdi artık tek düşünmeniz gereken, Boise’ye ne zaman taşınacağınız…

Oxygen-Gym-Kuveyt

10. Oxygen Gym – Kuveyt

Listemizi tamamlayan tesis öyle lanet büyük ki nereden başlayacağınızı bilemeyeceksiniz. En iyisi Bader Bodai tarafından inşa edilip işletilen ve Mısırlı vücut geliştirmeci Mamdou “Big Ramy” Elssbiay’a evsahipliği yapan, Kuveyt’in mevcut dört spor salonlarından en yenisini gezip görün.

Dünyanın en iyi 10 vücut geliştirme salonu – 2019 2019

Dünyanın en iyi 10 vücut geliştirme salonu – 2019 2019
Dünyanın en iyi 10 vücut geliştirme salonu – 2019


Dünyanın en iyi 10 vücut geliştirme salonu – 2019


Dünyanın en iyi 10 vücut geliştirme salonu – 2019


Dünyanın en iyi 10 vücut geliştirme salonu – 2019


Dünyanın en iyi 10 vücut geliştirme salonu – 2019