Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçeklerDünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler

27.05.2019

Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler 96

Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler

Avrupa'da sanayi devriminin başlangıcı,Başlangıçta madencilik ve dokuma endüstrisinde kullanılan bir buhar motorunun icadı. Usta bir buluş olan spodviglo, mühendisleri ulaştırma ihtiyaçları için adapte etmeye ayarladı. Makalenin konusu, dünyadaki ilk lokomotif ve görünüşü ile ilgili ilginç gerçekler.

önkoşullar

Su pompası insanlıktan beri biliniyorantik. Birkaç yüzyıl ilk büyük Leonardo da Vinci başladığı pratik uygulaması üzerinde, buhar enerjisini kullanmaya öğrendiğini, geçmek zorunda. XVII yüzyılın sonunda oluşturulan Tek buhar motoru, - buhar kazanı Fransız Denis Papin (1680), pompa İngiliz Thomas Savery (1898) - gerçek nadir idi.Dünyanın ilk buharlı lokomotifi

Güvenli bir pistonlu motor oluşturma,Su ile enjekte edilen, İngiliz Thomas Newcomen (1711) adı ile ilişkilidir. Bu icatların iyileştirilmesi, makineyi Glasgow'dan James Watt dünyası ününe getirdi. Üretimde yaygın kullanıma uygun bir buhar motorunun (1769) oluşturulması için bir patent almıştı.

Dünyanın ilk buharlı lokomotifi sonra üretilecekana buluş: ana silindirin ve kondansatörün ayrılması, motorun sürekli olarak ısınması üzerine enerji harcamamaya izin verir. Buharlı motorların üretimi, tornalama, frezeleme ve planya tezgahlarının görünümünden dolayı 1776 yılında devreye alınmıştır.

1785'e kadar 66 motor inşa edildi. Bununla birlikte, çalışma miline bir dönme hareketi vermek için, çift etkili bir buhar motoruna ihtiyaç duyulmuştur. Watt, 1784 yılında patentini aldı ve 1800'de, diğer makinelerin tüm üretim dallarında kullanılmıştı.

Richard Trevithick

Dünyada ilk buharlı lokomotifi kim icat etti? Buhar makinesini nakliye ihtiyaçları için kullanmaya çalışan ilk kişilerden biri, kendinden tahrikli mürettebatı yaratan Fransız Nicola Cunho'ydu (1769). O zaman, Richard Trevithick bile doğmamıştı.Dünyadaki ilk lokomotif

Bir yerlisi Cornwall (İngiltere), ünlüMadencilik bölgesi, gelecekteki mucit 1771-m büyük bir ailede doğdu. Babası saygın bir madenciydi ve çocukluğundan beri matematiğe ilgi duyan Richard, yeraltında çalışmayı, buhar motorlarını ve maden pompalarını geliştirmeyi kolaylaştırmaya çalıştı. 1801 yılında, şirketin ihtiyaçları için, bir araba yarattı - ilk otobüsün prototipi, daha sonra bağımsız bir ulaşım aracı olarak yaygın olarak kullanıldı. Puffing Devil adı verilen izsiz bir lokomotifti (patentin elde edildiği yıl - 1802nd).

Eğer Watt'un motorları hantal olduğu içindüşük basınçlı buhar kullanmak, birkaç kez (en fazla 8 atmosfer) ile daha büyük bir R Trevithick korkulan değildir. Güç aynı kaldı, ancak motorun boyutu önemli ölçüde ulaşım gelişimi için önemli olan, azalır. Watt yüksek basınçlı güvensiz hariç olumsuz buna tepki gösterdi.Dünyadaki ilk lokomotif inşa edildi

test

Güney Galler'de, dökme demir raylar oluşturuldu,zamanda mucit Cambourne yaşadı. TREVİTHICK ampirik zaman pürüzsüz düz tekerlek savrulma ile temas halinde olan bir bağlantı parçası vagonları kömür yüklü olsa bile, motor hareket ettirmek için yeterli bir sürtünme kuvveti meydana gelir kanıtladı. Bu işletmelerin pratik amaçlar açısından çok önemliydi.

Endüstriyel ihtiyaçlar için dünyada ilk buharlı lokomotifduruşmasını (1803) önceki bir yıl içinde inşa etti. Onlar hakkında İngiliz gazeteleri, 1804 yılının Şubat ayında yazdığı demir 10 ton taşıma için icat makinenin kullanımını bildirmiştir. yaklaşık 70 kişi kalabalığın onaylayan kükreme altında binmek tırmanmak için bir şans aldı - Seyir yönü 15 ton kargo kadar şiddetini artırdı yardımıyla raylarda Motorlu Taşıyıcı, 9 mil yol kat etmiştir. Kazana su eklemek için gerekli olmasa da hızı saatte 5 mil olarak gerçekleşti. Ama Trevithick tasarımını geliştirmeye devam böylece çok hantal lokomotif yayılmış olamazdı olduğunu.

Beni kim yakalayabilir

"Beni kim yakala" diye adlandırılan yeni bir model için"Londra'nın eteklerinde, Trevithick raylardan bir çevre yolu inşa edebilir. Üreticilerin yeni makineyle ilgileneceğine inanıyor. Test sahasını yüksek bir çitle asarken, binmek isteyen, masrafları karşılamak ve kar elde etmek isteyenlere de bilet satmaya başlar. Yeni motor, 30 km / s hıza ulaşmayı mümkün kıldı.Dünyada ilk buharlı lokomotifi kim icat etti?

Ancak fikir başarıya ulaşmadı. Eğlence uğruna yaratılan dünyanın ilk lokomotifi, sanayicilerin ilgisini çekmedi. Kırık demir plaka yüzünden devrildi ve ciddi hasar aldı. Trevithick, başka icatları da alarak onu geri getirmedi. 1816'da Peru'ya motorlarını yerel madenlerde kurması için ayrıldı.

Trevithick'in kaderi: ilginç gerçekler

1827'ye kadar, ünlü mucit kaldıGüney Amerika. Ülkeye döndüğünde, başarılarının diğer mühendisler tarafından başarıyla kullanıldığını ve geliştirildiğini keşfetti. 1833'te neredeyse bir dilenci olarak öldü. Fikirlerinin yüzyılın başında gerçekleşmesini engelleyen temel sorun, yolların eksikliği idi. Servetini buhar vagonları için özel parkurları temizleyerek ağaçlardan ve taşlardan kurtardı.

Dünyadaki ilk lokomotif sebebiJames Watt İngiltere Parlamentosu'na hitaben yaptığı konuşmada, milletvekilleri motorları yüksek basınçlı buhar kullanarak yasakladı. Kanun kabul edilmedi, ancak hala Trevithick'in gelişimini askıya aldı.

Watt, öğrencisi "Botton ve Watt" şirketinden bir buhar motoru yaratma fikrini çalmakla suçladı. Bu, büyük bir skandala neden oldu ve Trevithick dürüst ismini savunmaya zorladı.

Sadece 1920'lerde buhar taşıma koşulları yaratıldı. Bunun nedeni George Stephenson'un adı.

Demiryolunun kamuoyu önünde açılması

Trevithica'nın hayatı sırasında bile, 1825'teStockton ve Darlington bağlayan demiryolu açıldı. Kendi kendini eğiten mühendis George Stephenson, lokomotifin düzgün raylar boyunca ağır bir tren çekmesini sağlayan kullanışlı bir tasarıma sahipti. Buluşunda, rayların kendileri önemli bir rol oynamışlardı, bunların izleri hala Batı Avrupa'da kabul ediliyor (1,435 mm). Demiryolunun açılışı sırasında vapur, Stephenson tarafından yönetildi ve yanında inişin gerisinde kalan atlı bir süvari alayı vardı. Kalabalığın hayreti sınırın ötesindeydi. Hız 24 km / s.Dünyanın ilk buharlı lokomotifi

Kamu ihtiyaçları için dünyanın ilk buharlı lokomotifi1814'te Stephenson'u yarattı. 30 km'lik bir mesafeyi aştı ve yüzyılın ortasına kadar bütün Avrupa bir demiryolu ağıyla kaplandı. Lokomotifler sadece malları değil, insanları da taşımaya başladı.

Sovyet versiyonu

Sovyetler Birliği'nde uzun süreBu lokomotif Stephenson ve Ruslar Cherepanov icat etti. Baba ve oğlunun Batı Avrupa'ya bakılmaksızın bunu yaptığını iddia etti. Aslına bakılırsa, Miron Cherepanov İngiltere'yi ziyaret etti, burada raylardaki yapıyı gördü. Vyysky fabrikasına geri döndüğünde, gördüklerini kopyalamaya çalıştı ama yine de fikrini geliştirmek için iki yılını aldı. Raylardaki ilk buharlı lokomotif 1804'te test edildi (çoğu kişi bu lokomotifin doğum tarihini düşünür) ve 1833'te Rusya'da “karasal gemi” ortaya çıktı.

Çevresinde bütün orman yok olana kadar cevher taşımak için kullanılmıştır. Lokomotifler, iki yıl sonra buluşu hatırlayarak at traksiyonu ile değiştirildi.Dünyadaki ilk lokomotif yıl içinde inşa edildi

Merak ediyor

Cambourne'da bir heykel var: Richard Trevithick, "Sucking Devil" ismini taşıyan ilk iz bırakmayan aracını tutuyor. Model, lokomotif bina tarihine adanmış birçok müzede görülebilir. Ve dünyanın ilk buharlı lokomotifi nerede?

Mucit bir zamanlar tavernada durdu, unutmadanKazanın sıcaklığını koruyan ateşi azaltın. Su kaynadığında, araba ateş yaktı. Birkaç dakika yetecek kadar gitti. Ancak, bu yeni icatlar üzerinde çalışmaya devam eden neşeli Trevithick'i üzmedi.

Mezarının yeri maalesef kaybedildi, ancak yetenekli mühendis adı dünya tarihinin altın harflerle yazılmıştır.

Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçeklerDünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler

Related news

 • Göz altı morlukları ve sivilcelere domates maskesi
 • Yatırım mutabakatı, yatırımcıyı çekmek için harika bir yoldur
 • Ege Çöp Şiş Tarifi Videosu
 • Sıradışı böcek, dünya dışı bir ziyaretçi gibi görünüyor’
 • Sümerler dönemi

 • Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler 26

  Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler


  Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler 9

  Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler 95

  Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler 89

  Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler 25

  Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler 64

  Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler 32

  Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler 79

  Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler 73

  Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler 1

  Dünyanın ilk buharlı lokomotifi: Yaratılış tarihi ve ilginç gerçekler 90