Ödem Atarak Zayıflama – Ödem Nasıl Anlaşılır Nasıl Atılır 2019

Ödem Atarak Zayıflama – Ödem Nasıl Anlaşılır Nasıl Atılır 2019
Ödem Atarak Zayıflama – Ödem Nasıl Anlaşılır Nasıl Atılır


Ödem Atarak Zayıflama – Ödem Nasıl Anlaşılır? Nasıl Atılır?

Ödem vücutta sıvı birikimi anlamına gelen bir vücut problemidir. Ellerde, ayaklarda, yüzde şişme yaratmasının yanı sıra vücudun gereğinde fazla suyu bünyesinde tutarak şişlik ve kilo görünümüne neden olur. Ödeme neden olan birçok hastalık bulunmaktadır: böbrek sorunları, kalp ve damar yolu hastalıkları, karaciğere bağlı rahatsızlıklar gibi.

Ödem oluşumu vücudun şişliğiyle anlaşılmaktadır. Bu şişlik bazen masumca tanımlansa da bazı durumlarda ayakkabı bile giyilemeyecek durumlara kadar ulaşır. Ayrıca vücudun ödem toplaması olduğunuzdan fazla kilolu görünmenize de neden olmaktadır. Bunu önlemek yine doğal yollarla daha sağlıklı olmaktadır. Bunun için özellikle tüketilmesi gereken besinler vardır. Bu besinlerle vücut hem sağlığını geri kazanır hem de kilo görünümü veren ödemi vücuttan atar.

İÇERİK ÖZETİ

Vücudumda Ödem Olduğunu Nasıl Anlarım?

Vücudunuzda ödem olup olmadığını anlamak için; ayak bileğinize, baş parmağınız yardımı ile bastırın ve 15 saniye kadar tutun. Parmağınızı çektiğinizde oluşan beyazlık, 10 saniyeden daha fazla kalıyor ise; vücudunuzda ödem olduğunu anlayabilirsiniz. Beyazlığın kalma süresi ise; vücudunuzda bulunan ödem miktarının bir göstergesidir.

Ödem Attıran Besinler

Mısır Püskülü: Liften zengin ve suyu çeken bir bitki olan mısır püskülü vücudun sağlık indeksini yükseltiyor. Vücuttaki fazla suyu atan mısır püskülü ister çay ister su isterseniz de salata olarak tüketilebilir.

Defne Yaprağı:Ödem attırıcı olarak bilinen defneyaprağı müshil etkisiyle vücudu zararlı toksinlerden arındırıyor. Bunun yanında salatalarda ayrı bir aroma yaratmak isteyenlerin tercihi de yine defne yaprağı oluyor.

Kiraz Sapı:Kiraz düşük kalorili ve yaz aylarının en lezzetli meyvesidir. Bu meyve sağlık için etkili olduğu kadar sapları da vücuda yarıyor. Bölgesel zayıflama için de kullanılan kiraz sapı aynı zamanda ödem attırıyor. Kiraz sapını kuruttuktan sonra çay olarak demleyip tüketmeniz mümkündür.

Maydanoz Sapı:Maydanoz içerisinde yağ barındıran bir bitkidir. Bölgesel zayıflamalarda, yağ yakma diyetlerinde kullanılan bu bitki aynı zamanda çok güçlü bir ödem söktürücü olarak karşınıza çıkıyor. Diğer bitki çayları ile de karıştırılarak içilebilen maydanoz sapı her sabah aç karnına içildiğinde kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

Vücutta Ödemin Belirtileri Nelerdir?

Ödemin neden olduğu belirtiler, kaybolmaya başladığında ödemin gitmeye başladığını anlayabilirsiniz. Ödem olduğunu belli eden bir bölgesel şişlik bulunmuyorsa ödem atıldığını anlamanın en kolay yolu vücuttaki rahatlama hissini takip etmektir. Ödem atıldığında ağırlık, şişkinlik hissi kaybolmaya başlayacaktır.

Ödemin atıldığını tartıda rahatlıkla fark edebilirsiniz. Ödem atmakla tartıdaki oynama çok fazla değil;1-2 kilo civarında olacaktır.Ödem atma süresince vücut var olan suyu bir şekilde atacaktır. Bu sık idrara çıkma ya da terleme yoluyla olabilir.

Ödem İdrarla Atılır mı?

Ödemi vücuttan uzaklaştırmak için yapılan uygulamaların birçoğu ödem atma işlemini idrar aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Ödemi atmak için alınan sıvı miktarı ile birlikte deri altında birikmiş olan ödemler de vücuttan atılır. Ödemin vücuttan atılması için en etkili araç idrardır. Ödem atıldığı zaman idrar rengi farklı olacaktır. İdrar rengi beyaz olana kadar vücudun temiz olduğu söylenemez.

Ödemden kurtulmak için su, bitki çayı ve detoks suyunu yüklenme neticesin de idrara çıkma sayısında da artış görülecektir. Bu artışın ödemin vücuttan atıldığına işaret olduğunu unutmamalısınız ama ödem tamamen gittikten sonra sıvıyı bol tüketmek yerine sıvı tuz dengesini korumaya yönelmelisiniz.

Ödem Atma Detoksu Nasıl Yapılır?

Zayıflama konusunda ciddi bir engel olan ödemin vücuttan atılması için çeşitli detokslar uygulanabilir. Zayıflama sürecince uygulanan detoksların kilo vermeye de faydası olacaktır. Ödem atma detoksları hem ödemden hem toksinlerden kurtulabilir hatta yağ bile yakabilirsiniz.

Zayıflamaya yardımcı olacak detoks programının eksiksiz olarak uygulanması önemlidir. Bunun için öncelikle aksatmadan sabah uyanır uyanmaz iki bardak limonlu su tüketmelisiniz. Ardından diyet programınızda var olan kahvaltı öğününü yapmalısınız. Günün devamında yine ara öğün ve öğle öğünlerini eksiksiz yapmalısınız. Bu süreçte sıvı tüketimini en üst seviyede tutmalısınız.

Gün içinde içerebileceğiniz detoks suyunu hazırlamak içinse 1’er tane salatalık ve limona, 10 taze nane yaprağına ve yarım litreye yakın suya ihtiyacınız olacak.Hazırlamak için öncelikle salatalık ve limonu küp küp keserek suyun içine ilave edin. Son olarak karışıma taze nane yapraklarını ekleyin. Bu karışımı bir gece buzdolabında bekletmeniz önemlidir. Ertesi gün hazırlanan karışımı gün içinde dilediğiniz aralıklarda tüketebilir; su içindeki malzemeleri yiyebilirsiniz. Gün içinde tüketmek için bu miktar yeterli gelmezse tarifi iki katı olacak şekilde hazırlayabilirsiniz.

Ödem Atıcı Su Tarifi

Zayıflamaya yardımcı olacak ödem atıcı suyun hazırlanması için basit detokslar dışında özel ödem atıcı sular hazırlayabilirsiniz. Bunlar arasında en etkili olan ödem atıcı su için 2 su bardağı kadar maydanoz suyu, 3 çorba kaşığı limon suyu, 1 orta boy elma, 2 su bardağı kadar salatalık suyunu karıştırmalısınız. Bu karışımın içine sonradan bir tane kereviz sapı, çok küçük bir parça zencefil, 400 ml kadar da maden suyu ilave etmelisiniz.

Karışımı hafif derin bir kapta hazırlamanız önemlidir. Tümünü karıştırdıktan sonra blender kullanarak iyice karıştırmalısınız. Ödem atıcı suyu gün içerisinde 1-2 bardak kadar tüketebilirsiniz. Her gün yeniden hazırlanması önemlidir.

Ödem Atma Yöntemleri Nelerdir?

Ödemi vücuttan atarak zayıflama sürecinizi desteklemek istiyorsanız birkaç adıma dikkat etmeniz gerekiyor. Vücudu ödemden kurtarmak ilk uygulanacak yöntem sıvı tüketimini artırmaktır. Tükettiğiniz suyun bu anlamda işe yaraması için tuz ve şeker tüketiminde ciddi oranda azalma olması gerekir.

Herhangi bir sağlık sorunu olmayanlar ödem atmaya yardımcı çaylardan tüketebilirler. Ödemin atılmasında kiraz sapı, biberiye, ısırgan otu çayları faydalı olacaktır. Yeşil yapraklı sebzeler ödem atma yöntemleri arasında en doğal olanlarındandır. Ödem atan çaylar konusunda daha detaylı bilgi almak içinbu yazımızada bakabilirsiniz.

Uygulanan diyet programında ara öğünlerde tüketilen probiyotikli yoğurt ya da kefir ödem atmak konusunda başarılıdır. Ödem oluşan bölgeyi harekete geçirmek için dolaşımın hızlanmasına yardımcı olan çeşitli masajlar yaparak da ödemden kurtulabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki ödem olduğu sürece kilo verme süreciniz başarılı bir şekilde ilerlemeyecektir.

Ödem Oluşumu Nasıl Engellenir?

Zayıflama süresince kilo vermenin yavaşlamaması ve hatta duraksamaması için bir takım önlemler alınmalıdır. Ödem oluşumunu engellemek de bu önlemlerden bir tanesidir. Ödemden korunmak için tuz su ve şeker dengesine çok dikkat etmek gerekir. Şekerin fazla tüketilmesi sonucunda vücuttan atılması için çok fazla su harcanır. Dolayısıyla vücut susuz kalabilir ve tuz, su dengesi bozulur. Bu nedenle hepsinden kararınca tüketmekte yarar vardır ama zayıflama süresince şekerden uzak durulmalıdır.

Ödemden korunmanın bir diğer yolu egzersiz yapmaktır. Egzersiz yaparak ödemi engellemiş olmakla kalmaz kilo verme sürecinize destek olmuş olursunuz. Tuzun tamamen kesilmesi çok doğru bir tercih olmayacaktır. Bunun yerine doğal kaya tuzu tüketilmeye başlanmalıdır. Diyet yaparken yapılan yanlışlar vücudun dengesini bozacaktır. Bu işi dengeli beslenme planı hazırlayacak bir zayıflama uzmanıyla birlikte sürdürmelisiniz.

Ödem Atınca Kilo Verilir mi?

Ödem vücutta tutulduğu sürece tartıda artılarda çıkmak normaldir. Ödem vücudun dolaşım sistemini engellediği için kilo verme sürecini ciddi şekilde sabote eder. Bu nedenle ödem vücuttan atıldıktan sonra kilo vermeye devam edebilirsiniz. Ödem atılınca tartıda görülen düşüş kilo vermekten değildir ama sonrasındaki eksiler kilo düşüşleri olarak kabul edilmektedir. Ödem vücutta bu seviyede bir kilitlenmeye neden olduğu için zayıflamak istiyorsanız öncelikle ödemden kurtulmalısınız.

Ödem Atmanın En Kolay Yolu Nedir?

Vücuttan ödemi atmanın en kolay yolu sıvı alımını artırmaktır. Bunun için en önemlisi de su tüketimini çoğaltmaktır. Suyun fazla tüketilmesi zayıflamak konusunda da yardımcı olur. Ancak kilo vermeye destek olan birçok bitkisel çay da ödemin atılmasına yardımcı olacaktır. Ödem atma, yağ yakma gibi faydaları olanbiberiye çayını önerildiği şekilde demleyerek kullanabilirsiniz.

Sıvı tüketimini gün içine yayma imkânı olduğundan ödem atmanın en kolay yolu sıvı tüketimini artırmak kabul edilebilir. Özel programlar biraz zahmet ve ilgi gerektirirken sadece su ve bitki çayı içerek de ödemden kurtulmak mümkündür.

Lenf Drenaj Masajı Nasıl Yapılır?

Lenf drenaj masajının yapılabilmesi için özel aletlere ihtiyaç vardır. Bu masajı yapan birçok deneyimli merkez bulunmaktadır. Sık sık ödem sorunu yaşıyorsanız; dönem dönem masaja giderek ödemi engelleyebilirsiniz. Bunun yanında aynı etkiyi yapacak hareketleri evde de uygulayabilirsiniz.

Amaç uygulanan hareketlerle damardaki lenfatik akışın itilmesidir. Parmaklarla belli noktalara baskı uygulandığında kullanılmış olan lenfler atılıyor ve yenilerli oluşmaya başlıyor. Bu işlem bölgedeki kan dolaşımının hızlanmasına etki ediyor.

Diyet Yaparken Neden Ödem Oluşur?

Diyet yaparken birçok insan yanlış beslenme neticesinde vücut dengesini bozabilmektedir. Bilinçsizce yapılan diyetler ödemin nedenleri arasında kabul edilebilir. Diyet yaparken sıvı tüketimine önem vermemek, dengeli şekilde beslenmemek ödem oluşumunu tetikleyecektir. Bu nedenle diyet yapılacaksa bir uzman tarafından kişiye özel hazırlanmış programlar tercih edilmelidir. Başkası için hazırlanan bir diyet programını kullanmak tamamen yanlıştır. Ödem arttıran diyet listesine göz atmak isterseniz;buyurun.

Dolaşım sistemini, hormonların işleyişini dengesiz beslenme ile bozmak yerine uzman yardımı almak en doğrusudur. Diyet yaparken ödem oluşumuna neden olabilecek bir diğer yanlış davranış da hızlı kilo vermek adına yetersiz beslenmektir. Yetersiz beklenerek hızlı kilo verebileceğini düşünen kişiler vücudun tüm sistemini derinden sarsmaktadır. Bu durumda ödemin ortaya çıkması normaldir.

Ödem Atarak Zayıflama – Ödem Nasıl Anlaşılır Nasıl Atılır 2019

Ödem Atarak Zayıflama – Ödem Nasıl Anlaşılır Nasıl Atılır 2019
Ödem Atarak Zayıflama – Ödem Nasıl Anlaşılır Nasıl Atılır


Ödem Atarak Zayıflama – Ödem Nasıl Anlaşılır Nasıl Atılır


Ödem Atarak Zayıflama – Ödem Nasıl Anlaşılır Nasıl Atılır


Ödem Atarak Zayıflama – Ödem Nasıl Anlaşılır Nasıl Atılır


Ödem Atarak Zayıflama – Ödem Nasıl Anlaşılır Nasıl Atılır


Ödem Atarak Zayıflama – Ödem Nasıl Anlaşılır Nasıl Atılır


Ödem Atarak Zayıflama – Ödem Nasıl Anlaşılır Nasıl Atılır


Ödem Atarak Zayıflama – Ödem Nasıl Anlaşılır Nasıl Atılır