Demans Nedir: Demansın Belirtileri 2019

Demans Nedir: Demansın Belirtileri 2019
Demans Nedir: Demansın Belirtileri


Demans Nedir: Demansın Belirtileri

Demans Nedir: Demansın Belirtileri

demansın belirtileri

demansın belirtileri

Demans nasıl başlar?

Demans, bireylerin zihinsel işleyişini etkileyen bir hastalıktır. Hafızayı olumsuz etkilerken aynı zamanda gündelik hayatı da etkiler.

Demansın belirtileri ve bulguları:

– Hafıza kaybı – kısa vadeli ya da uzun vadeli –

 – Kişilik değişiklikleri

– Açıklanamayan irrasyonel davranışlar

– İletişimde zorluk

– Halüsinasyonlar

– Korku ve obsesif duygular

– Kaybolma

– Görevlerin planlanmasında zorluk ve organizasyon sıkıntısı

– Koordinasyon bozuklukları

– Motor fonksiyonların bozuklukları

 – Görme sorunları

– Sinirlilik

– Depresyon belirtileri

– Kilo kaybı

– Kas zayıflığı

– İştah değişiklikleri

– Uyku sorunları

Demans belirtileri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Buna ek olarak tüm bireylerde yaşam kalitesini düşürdüğü bilinmektedir. Aile üyelerinden mutlaka destek alınması önerilir. Hastanın özenli bir bakım sürecine ihtiyacı vardır.

Eğer bu belirtiler görülmeye başlandıysa en kısa sürede bir doktora danışılması önerilir. Erken belirtiler arasında konuşma zorlukları ve unutkanlık vardır. Hastalık tedavi altına alınmadığında hızlı ilerler. Geçici ya da kalıcı hafıza kaybına neden olabilir.

Demans nedenleri:

– Bu hastalıkta beyin hücrelerinde hasar oluşur. Hasarın derecesi ve hastalığın derecesini belirler. Beyin hücrelerinin hasar alması tüm beyinsel fonksiyonların olumsuz etkilenmesine neden olur. Hafıza ve bilişsel fonksiyonlarda bozulma oluşur. Alzeheimer ile sık sık karıştırılan demansın en önemli belirtisi hafıza kaybıdır.

– Demans genellikle yaşın ilerlemesi ile oluşur. Ayrıca genetik faktörler de son derece etkilidir.

Demans nasıl teşhis edilir?

Demans tanısı için çeşitli testler yapılır. Bu testler şunlardır:

– Beyin inme veya tümör oluşumunu incelemek.

– Tiroid bezi işleyişi ve B 12 vitamini düzeyleri için kan testleri

– Bireyin hareketi, denge, duyu ve reflekslerinin değerlendirildiği nörolojik muayeneler

– Psikiyatrik değerlendirmeler, depresyon gibi hastalıkların kontrolü

Demans tedavisi:

Demansın kesin bir tedavisi yoktur. Sadece belirtileri azaltılabilir. Bunun için ise hastalığın derecesine göre ilaç tedavisi uygulanır. Demansının tedavisi için öngörülen çeşitli ilaçlar şunlardır:

– Donepezil, rivastigmin galantamin ve kolinesteraz inhibitörleri

– Memantin

– İkincil belirtileri engellemek için diğer ilaç tedavileri

Bu ilaçlara ek olarak, bireylere terapi tedavisi de yapılması gerekebilir. Terapi, gündelik hayatta kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlarken aynı zamanda belirtiler ile başa çıkmaya yardımcı olur. Demans evreleri geç kalınmadan anlaşıldığında; hastalığa ön aşamasında tanı konulduğunda daha iyi bir tedavi süreci gerçekleşir. Erken tedavi her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da önemlidir. Demans hastalarına ekstra bir barkım gerekir. Kişinin çevresindekilerin desteği oldukça önemlidir.

Demans hastalığı sık görülen hastalıkların başında gelir. Hafıza sorunlarının oluşması kişinin psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine neden olurken aynı zamanda hayatını da kötü etkiler. Demans hastalığının tedavisinde beslenme düzenine de mutlaka dikkat edilmesi önerilir. A vitamini, E vitamini, K vitamini, C vitamini ve B vitaminleri açısından zengin besinler tüketilmelidir. Demansa iyi gelen bitkiler ve demansa iyi gelen besinler mutlaka beslenme düzeninde olmalıdır. Özellikle B 12 vitamini hafızanın gelişmesine yardımcı olur. Vücut için gerekli olan tüm vitamin ve mineraller düzenli olarak tüketilmelidir. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan gıdalar; yağlı balıklar ve keten tohumu gibi besinler mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. Sağlıklı sıvıların tüketimi de artırılmalıdır. Her gün düzenli olarak 3 litre kadar su tüketilmesi önerilir. Ayrıca taze sebze suları da tüketilebilir. Brokoli, marul ve ıspanak suyu önerilir. Meyve suları mutlaka beslenme düzenine eklenmelidir. Yağlı ve kızartma besinlerden ise uzak durulmalıdır. İşlenmiş ve hazır gıdaların tüketilmesi hem genel sağlığı hem de beyin sağlığını olumsuz etkiler. Bu hastalığın doktor tedavisi gerektirdiği unutulmamalıdır.

Demans Nedir: Demansın Belirtileri 2019

Demans Nedir: Demansın Belirtileri 2019
Demans Nedir: Demansın Belirtileri


Demans Nedir: Demansın Belirtileri


Demans Nedir: Demansın Belirtileri


Demans Nedir: Demansın Belirtileri


Demans Nedir: Demansın Belirtileri