Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 2019

Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 2019
18.08.2019

Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 69

Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri

Direksiyonun servis verilebilirliği bağlı değilAracın sadece manevra kabiliyeti, aynı zamanda güvenliğiniz. Bazı durumlarda, bir hız makinesinin kontrolünü kaybetmek telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabilir. Aracın davranışlarındaki en ufak değişiklikleri veya kontrol sisteminin elemanlarından kaynaklanan fazladan sesleri tespit ettikten sonra, hareketi hemen durdurmalı ve tanımlamak ve gidermek için önlem almalısınız. Bu makalede, direksiyon simidini çevirirken direksiyon rafına vurma nedenleri ve bu olayın VAZ-2109 örneğindeki olası sonuçları hakkında konuşacağız. Ayrıca, raf ve pinyon mekanizması arızasını nasıl teşhis edeceğimizi anlamaya çalışacağız ve bunu kendiniz düzelteceğiz.

Direksiyon Rack Kolları

Kontrol sistemlerinin çeşitleri

Modern otomobillerin direksiyon tasarımı iki tipte olabilir:

 • solucan;
 • raf ve pinyon.

Hemen hemen tüm klasik modellerVAZ. Solucan denir çünkü mekanizmanın ana unsuru, dümen milinin bir uzantısı olan sözde kurttur. Aslında, bipodun şaftına sabitlenmiş bir makara ile sabit bir şekilde birleşir, ki bu da gücü direksiyon çubuklarına iletir. Bu tasarım, tekerlekleri geniş bir açıyla çevirmenize ve tekerleklerden gelen sarsıntıları ve titreşimleri mükemmel bir şekilde bastırmanıza olanak tanır.

Raf ve pinyon direksiyon dişlisi ile donatılmıştırönden VAZ ailesi "Samara" ve "Lada". Mekanizmaları farklı bir tasarıma sahiptir. Her şey biraz daha basit. Direksiyon milinin ucu, üst taraftaki dişlere sahip olan özel bir rafa basılarak, yatay hareket etmesine neden olan bir pinyon ile donatılmıştır. Bu tasarım basit, kompakt ve son derece güvenilirdir.

Raf mekanizması hakkında daha fazla bilgi

İlk bakışta, raf ve pinyon cihazıoldukça karmaşık görünebilir. Sadece ana kısımlarını dikkate alırsanız, direksiyon simidini ve sütunu saymazsanız, yirmiden fazla olacaktır. Komisyonun kendisi bir milin yarısı kadar büyük gibi görünüyor.

Direksiyon rafı akıyor

Üst kısmında uzunlamasına dişler vardır.tahrik dişlisi ile meshlenmiş. Raf, özel bir gresle doldurulmuş bir alüminyum krank muhafazasına konur. Merkezi kısmının, direksiyon çubuklarının iç uçlarını sabitlemek için delikler vardır. Bu noktada, karterin lastik bir anter ile kesilmiş bir testere vardır. İç kısımda, çubuk genellikle PTFE'den yapılmış bir destek manşonuyla yerinde tutulur. Hareketliliğini ayarlamak için özel bir vurgu vardır.

Gördüğünüz gibi, aslında, raf mekanizmasında karmaşık bir şey yoktur. Tüm elemanların ne işe yaradığını ve nasıl çalıştıklarını anlarsanız, herhangi bir özel problem yaşamadan bakım ve onarım yapabilirsiniz.

Direksiyon rafına vurmak

Ortalamada ortalama VAZ direksiyon rafı"Hemşire" 100 bin kilometreye kadar koşuyor. Doğal olarak, normal operasyonda. Bazı durumlarda, daha erken başarısız olabilir. Direksiyon rafının arızasının ana işareti bir vuruştur. Ya dümenin keskin bir dönüşü ile, ya da güçlü bir bükülme ile ya da bir yumru vurduğunuzda görünür. Demiryolunun vurulması aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • Sıkma somununu gevşetmek;
 • Direksiyon taslaklarının tespit cıvatalarının gevşetilmesi;
 • raf veya tahrik dişlisinin doğal yıpranması;
 • destek manşonunun arızalanması;
 • Anter kopması nedeniyle makine parçalarının aşınması.

Ardından, her bir nedene daha ayrıntılı olarak bakacağız, ancak önce arızaları doğru ve doğru bir şekilde nasıl teşhis edeceğimizi anlayacağız.

Direksiyon simitlerinin tamiri

arıza teşhis

Yani, direksiyonun çalıyor olduğunu fark ederseniz,Tam olarak bu vuruşun nereden geldiğini belirlemek ve aracın çalışan donanımının elemanlarındaki arıza değişkenlerini atmak gerekir. Ortak noktalarla başlayalım. Aracı düz bir yüzeye yerleştirin. Kabinden çıkın, kapağı açın. Direksiyon simidini sağa ve sola döndürmeye başlayıncaya kadar çevirerek açın. Bu işlem sırasında direksiyon rafı çalıyor ve direksiyon simidini keskin bir şekilde çevirerek karakteristik bir ses üretiyorsa, bunun tam olarak bu olduğunu ve şok emiciler değil SHRUS olduğundan emin olabilirsiniz. Daha fazla ikna edici olmak için asistandan kontrol tekerleğini döndürmesini isteyin ve avucunuzu karterinin üstüne koyun. Tekerlekler söndüğünde, bu çok vuruş sırasında kesinlikle bir el titreşimi hissedeceksiniz. Bu işaretler, rafın kendisinin, tahrik dişlisinin veya destek manşonunun arızalanması için tipiktir. Benzer belirtiler, durdurma somununun zayıf bir şekilde sıkılmasıyla ortaya çıkabilir.

Tekerlekleri döndürürken bir vuruntu göstermiyorsanız, direksiyon çubuklarını çekin ve elinizle tutarak çekin. Bir problem varsa, kesinlikle uygun oyunu bulacaksınız.

Sıkma somununu gevşetmek

Çoğu zaman, direksiyon rafı bir sebepten dolayı çalıyorkrank karterindeki hareketini ayarlamak için kilit somununu gevşetmek. Ne kadar sıkılırsa, direksiyonun eğimi daha sıkı olur ve bunun tersi de geçerlidir. Başka bir deyişle, gerekli olandan daha fazla serbest bırakılan somun, çubuk ve durma arasındaki geri tepme görünümünü kışkırtır. O, vuruşun sebebidir.

Direksiyon rafı VAZ düğmelerini

Direksiyon rafının tam olarak kilitlendiğini kontrol edinbu sebep zor değildir, ancak 17 için özel sekizgen bir anahtara ihtiyacınız olacaktır. Bunu herhangi bir araba satıcısından alabilirsiniz. Şimdi somunun yerini bulmalısın. Ayrıca, vakumlu fren güçlendiricinin yakınındaki taşıyıcı rafın alt kısmında bulunur. Genellikle, çıkarılması gereken plastik veya lastik bir kapakla korunur. Bu yapıldığında, somunu saat yönünün tersine çevirerek sıkmak için anahtarı kullanmayı deneyin. Somun durma noktasına sarıldığında ve ardından 24 dereceye kadar bırakıldığında normal sıkma dikkate alınır. Bu, 12 mm'ye eşit olan durdurma ile bunun arasında bir boşluk sağlar.

Direksiyon mili cıvatalarını gevşetmek

Her direksiyon çubuğu yardımı ile rayına bağlanır.bir cıvata. Önünde, kabaca ortalanmışlar. Bu cıvataları sıkmak için 22'lik bir anahtarın (başın) yanı sıra büyük bir tornavidaya ihtiyacınız olacaktır. İkincisi ile, plakanın kenarlarını, kilitleme kafalarını bükmeniz gerekecektir. Her bir cıvatayı durma noktasına kadar sıkın, el ile çubuklar ve raf arasındaki boşluğu kontrol edin.

Demiri söküyoruz

Şimdi olmayan hatalara dönüyoruzDireksiyon dişlisini sökmeden tespit edilebilir. Çubuğu ve rafı ve bununla durma arasındaki süreyi kaldırırsanız ve vurma kaybolmazsa, tüm aygıtı sökmeniz gerekir.

Rayda çalıyor

VAZ direksiyon raylarının onarımı zor değilsüreci. Bir kez kendiniz sökün ve hemen operasyonunun ilkesini anlayın. Öncelikle, karterin sağ tarafındaki lastik desteği çıkarın ve lastik tozu kapağını çıkarın. Sol tarafta ayrıca koruyucu kapağı ve desteği de çıkarın. Bir oktahedral anahtar kullanarak, durdurma somununu sökün ve durdurucuyu kesin.

Tahrik dişlisinin lastik bagajını kaldırmak ve çıkarmak için bir tornavida kullanın. Yatak sabitleme somununu "24" tuşu ile sökün. Vites kutusunu karterden sökün. Bundan sonra tırmanın kendisini dışarı çekebilirsiniz.

aşınma

Tahrik dişlisinin durumuna dikkat edin. Dişlerinin herhangi bir mekanik hasar belirtisi olmamalıdır.

Direksiyon Rack Fiyat

Eğer mevcutlarsa, değiştirilmesi gerekiyor. Aynısı kaburgaların dişleri için de geçerlidir. Ona bir pinyon takın ve nasıl takıldığını gözlemleyin. Aşınma ve yıpranma varsa, mekanizma değiştirilmelidir. Direksiyon raflarının onarımı, onların restorasyonunu ima etmek mümkündür, ancak pek haklı değildir. Bir şey yapmayı başarabilirsem bile, bir süre için. Bir süre sonra, hata kendini gösterecektir.

Mekanizma aşınmışsa, bir çıkış yeni bir direksiyon rafıdır. Yedek parçaların fiyatı yaklaşık 3500 ruble. Kabul et, güvenlik söz konusu olduğunda bu çok pahalı değil.

Destek kol

Raf ve dişli ile tamam mı? Daha ileri gidiyoruz. Floroplastik burcu krank karterinden çıkarın. Bunun sebebi, en sık direksiyon rafı VAZ-2109'u veya daha çok aşınma ve yıpranma nedeniyle vurmaktır. Yıpranmış veya deforme olmuşsa, derhal değiştirilir, çünkü bir kuruşa değer. Ama en iyisi de bunlardan birini almamaktır, ancak bir somun ve yaylı bir durdurmanın yanı sıra bir dizi mühür ve conta içeren bir tamir kiti. Kovanı ve tüm bu küçük parçaları değiştirmek için tamamen çalışan bir direksiyon rafı alırsınız.

Direksiyon simidini döndürürken direksiyon rafını vurma

Anter rüptürü ve mekanizmanın yıpranması

Karterdeki lastik anter korumaya yararDireksiyon mekanizmasının tamamı kir, toz ve neme yol açar. Ek olarak, karter yağlayıcıdan sızıntıyı önler. Muhtemelen "akan direksiyon rafı" ifadesini duymuşsunuzdur. Böylece, bu yağlayıcı yırtılmış toz kapağı içinden akar. Hasarı kaçınılmaz olarak kontrol mekanizmasının erken başarısızlığına neden olacaktır. Yağlamadan ayrılmanın yanı sıra, tozlu nem de aşınma sürecini ciddi şekilde hızlandıracaktır. Aracınızda direksiyon rafının aktığını fark ederseniz, hemen yeni bir anter için mağazaya gidin. Ve yağ almayı ihmal etmeyin.

Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 2019

Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 2019

Related news

 • En yaşlısı 3 milyar yaşında
 • Hamilelik reflüsüne karşı pratik önlemler
 • Paramparça 68.Bölüm izle
 • SU ŞİŞESİNDEN SEPET YAPIMI TÜRKÇE VİDEOLU
 • Eton markasının ürettiği en pahalı gömlek

 • Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 58

  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri


  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 99

  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 23

  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 7

  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 53

  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 18

  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 92

  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 75

  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 23

  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 36

  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 28

  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 66

  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 72

  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 44

  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 84

  Direksiyon rafı çalınır: sebepleri ve bunların elenmesi. Direksiyon simidi tamiri 96