Diyabete Ne İyi Gelir: Diyabet İçin Bitkisel Tedavi 2019

Diyabete Ne İyi Gelir: Diyabet İçin Bitkisel Tedavi 2019
Diyabete Ne İyi Gelir: Diyabet İçin Bitkisel Tedavi


Diyabete Ne İyi Gelir: Diyabet İçin Bitkisel Tedavi

diyabet için bitkisel tedavi

diyabet için bitkisel tedavi

Diyabet halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinir. Kandaki şeker düzeylerindeki dengesizlik ilerleyen durumlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olur. Kan şekerinin dengelenmesi için ise ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel çözümler kullanılabilir.

Diyabet tedavisi için neler yapılır: Diyabete doğal çözüm

1 – Diyabete iyi gelen yiyecekler: Tarçın:

Tarçın, içerdiği biyoaktif bileşenler sayesinde düşük kan şekeri düzeylerini ayarlamak için yardımcı olabilir.

Aile Hekimliği ve Diyabet dergisinde yayınlanan 2013 yılındaki bir çalışmada, tarçının Tip 2 diyabet hastaları için faydalı olduğunu göstermiştir. Bu çalışmaya göre tarçın, Tip 2 diyabet hastalarında besin almamış plazma glukoz, LDL-kolesterol, HDL kolesterol ve trigliserid düzeyleri üzerinde yararlı bir etkiye sahip olabilir. Tedavisi için, günlük çay şeklinde 1 ile 2 gram tarçın alınabilir. Ayrıca tarçın, yulaf ezmesi pişirme sırasında ve tatlılar üzerine serpilerek pişmiş ya da pişirmeden kullanılabilir. Başka bir seçenek ise tarçın takviyeleri almaktır. Ancak, uygun durum ve doz için mutlaka bir doktora danışmak gerekmektedir.

Not: Bir kan inceltici ilaç kullanan kişilerin tarçın almaktan kaçınması gerekmektedir.

2 – Diyabete iyi gelen bitkiler: Çemen:

Çemen diyabetik insanların diyet programlarında olması gereken bir bitkidir. Çemen, içerdiği hipoglisemik aktivite nedeni ile glukoz toleransını ve düşük kan şekeri düzeylerini artırabilir. Buna ek olarak, lif içeriği özelliği ise karbonhidrat ve şeker emilimini yavaşlatır. Vitamin için International Journal ve Beslenme Araştırma 2009 yılında yayınlanan çalışmasında, araştırmacılar tarafından Tip 2 diyabetli hastalarda kan glukoz ve lipid profili üzerinde, çemen tohumunun olumlu bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Tedavisi için, 1 ile 2 yemek kaşığı çemen tohumu suyun içinde bir gece bekletilir. Ertesi sabah, suyu içilir ve aç karnına tohumları yenir. Bu ilacın günlük olarak tekrarlanması önerilmektedir. Ayrıca çemen unu ile yapılan pişmiş yemekler yenilebilir. Başka bir seçenek ise bir doktora danıştıktan sonra ek form şeklinde çemen alınmasıdır.

3 – Şeker hastalığına iyi gelen şifalı bitkiler: Zencefil:

Zencefil, içeriğindeki anti-diyabetik, hipolipidemik ve anti-oksidatif özellikleri sayesinde kan şeker seviyesini kontrol etmede yararlıdır. Zencefil, aynı zamanda insülin duyarlılığını artırmak için oksidasyonu azaltır ve kolesterol düzeylerini arttırabilir. Hatta kilo kaybına yardımcı olur. Zencefil tedavisi için, sadece günlük 2 ile 3 bardak zencefil çayı içilmesi yeterlidir. Ayrıca, yemek pişirme sırasında taze ya da kuru zencefil kullanmak da diyabet için yararlı olur. Başka bir seçenek olarak, doktora danıştıktan sonra zencefil takviyesi almak da tavsiye edilir.

4 – Şeker hastalığına iyi gelen bitki: Zerdeçal:

Zerdeçal yüksek kan şekerini kontrol etmek için iyi bir baharattır. Zerdeçal içerdiği anti-inflamatuar, antioksidan, anti-aterosklerotik özellikleri ile kalp sağlığını korur ve diyabetik insanların kan şekeri düzeylerini yönetir. Bu özellikleri sayesinde diyabet hastalığı komplikasyonlarını azaltmanın yanı sıra, ağırlık azaltıcı etkisi de vardır. Kanıta Dayalı Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp dergisinde 2013 yılında yayımlanan bir çalışmada, diyabet ilişkili sağlık bozukluklarının önlenmesinde ve tedavisinde, zerdeçalın içeriğinde bulunan kurkumin adlı bileşenin çok önemi olduğu vurgulanmıştır. Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Dergisi’nde yayımlanan 2019 yılı çalışmasında, açıkça diyabetin yol açtığı böbreklere bağlı komplikasyonların kontrolunda zerdeçalın yararlı rolü gösterilmiştir. Bunun için yemeklerin pişirilme sırasında çiğ toz zerdeçal eklenebilir. Ayrıca, bir doktora danıştıktan sonra zerdeçal takviyesi alınması da tavsiye edilebilir.

5 – Şeker hastaları ne yiyebilir: Sarımsak:

Sarımsak, anti-diyabetik ve hipolipidemik özellikleri sayesinde diyabetik kişilerde sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olur. Sarımsak ayrıca, oksidatif hasar ve hatta yüksek kolesterole karşı koruma sağlayan kükürt bileşikleri içerir. Eczacılık Bilimleri Pakistan Dergisi’nde yayınlanan 2011 yılındaki bir araştırmaya göre, standart anti-diyabetik madde ile sarımsak takviyesi Tip 2 diyabetiklerde daha iyi kan şekeri kontrolü sağladığı belirtilmiştir. Sarımsak tedavisi için, aç karnına günde 2 ya da 3 diş çiğ sarımsak yemek etkili olur. Ayrıca, pişirilerek tüketilen sarımsağın yanı sıra bir doktora danıştıktan sonra ek form olarak sarımsak takviyeleri alınması da önerilebilir.

6 – Şeker hastalarına faydalı yiyecekler: Köri yaprakları:

Aromatik özellikli köri yaprakları yüksek kan şekeri yönetiminde yararlı olabilir. Bu bitki içerdiği çeşitli mineraller sayesinde kandaki normal glukoz seviyesini koruma için yardımcı olur. Buna ek olarak, köri yaprakları karbonhidrat metabolizmasını etkiler. Ayrıca, oksidatif stres riskini azaltır. Gıda ve Beslenme Bilimleri Uluslararası Dergisi’nde yayınlanan 2013 yılında yapılan bir çalışmada diyabet sırasında açlık ve tokluk kan şekeri düzeyleri kontrolü, köri yaprağının içeriğinde bulunan toz hipoglisemik özellikleri ile sağlandığı vurgulanmıştır. Ayrıca, Etnofarmakoloji Dergisi’nde yayımlanan 2007 yılı çalışması, köri yaprağı özünün diyabet şiddetini düşürmek için yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bunun için, birkaç köri yaprağının her gün sabah aç karnına çiğnenmesi önerilmektedir. Ayrıca çorba ya da salata üzerine köri yaprağı tozu eklenerek kullanmak mümkündür.

7 – Diyabete faydalı bitkiler: Aloe vera:

Aloe vera jel, alt açlık kan şekeri düzeylerini düzenlemek için yardımcı olur. Aloe vera antihiperglisemik özelliklere sahip fitosteroller içerir. Buna ek olarak, yüksek lif içeriği ile vücut kullanımında etkili glikoz ve kandan aşırı şekerin temizlenmesine yardımcı olur. Diyabet ve Metabolik Hastalıklarda Dergisi’nde 2019 yılında yayımlanan bir çalışmada, pre-diyabetik hastalarda aloe vera özü kullanımı sırasında dört hafta içinde bozulmuş kan şekerini tersine çevirebileceği belirtilmiştir. Aloe vera, insülin akışını ve doğal olarak daha düşük kan şekeri düzeylerini düzene sokmak için yardımcı olmaktadır. Bunun için, günde iki kez 2 yemek kaşığı aloe vera jel ile hazırlanan aloe vera suyundan bir bardak içilmesi tavsiye edilir. Ayrıca kızarıklık, iltihaplanma, diğer cilt enfeksiyonları ve tahrişi azaltmak için dışarıdan saf aloe vera jeli uygulamak da etkili olabilir. Başka bir seçenek ise, aloe vera takviyesi almak için mutlaka doktora danışmak tavsiye edilir.

8 – Diyabet hastaları için şifalı bitkiler: Karanfil:

Bu bitki antioksidan özelliğinin yanı sıra daha düşük kan şekeri düzeylerini ayarlamak için yardımcı olan anti-inflamatuar özellikleri içerir. Karanfil, böbrek yetmezliği, kalp hastalığı, göz hastalıkları ve damar problemleri gibi diyabet ile ilişkili komplikasyonların bazılarını önlemeye yardımcı olur. Deneysel Biyoloji Amerikan Dernekleri Federasyonu Dergisi’nde 2006 yılında yayınlanan bir çalışmada, günlük 1 ile 3 gram karanfil alımı, glikoz ve total kolesterol düzeyleri yönetmek için Tip 2 diyabet hastaları açısından yararlı olduğu belirtilmiştir. Bunun için en basiti gıdalara bu bitkiden küçük eklemeler yapılabilir ya da günlük birkaç karanfil çiğnemek önerilebilir.

9 – Diyabet hastalığı için şifalı bitkiler: Ginseng:

Bu otu tüketmek kan şekeri seviyesini kontrol etmek için çok yararlıdır. Diyabet komplikasyonlarını azaltmak için insülin duyarlılığını artırır. Hatta Tip 2 diyabeti olan kişiler arasında karbonhidrata karşı yaygın bir sorun olan metabolize için yardımcı olur. Ginseng Araştırma Dergisi’nde 2012 yılında yayınlanan bir çalışmada, ginseng kullanımının diyabetin önlenmesi ve tedavisi için bir umut vaat ettiği belirtilmiştir. Bunun için, günlük 1 ile 2 bardak Ginseng çayı içilmesi önerilmektedir. Alternatif olarak, bir doktora danıştıktan sonra bir kaç ay için 500 mg ginsengi, günde 1 ile 3 kapsül almak tavsiye edilebilir.

Not: Hormonu ile ilgili sorunları olan kişilerin bu bitkiyi kullanmaktan kaçınmaları gerekmektedir.

Diyabete Ne İyi Gelir: Diyabet İçin Bitkisel Tedavi 2019

Diyabete Ne İyi Gelir: Diyabet İçin Bitkisel Tedavi 2019
Diyabete Ne İyi Gelir: Diyabet İçin Bitkisel Tedavi


Diyabete Ne İyi Gelir: Diyabet İçin Bitkisel Tedavi


Diyabete Ne İyi Gelir: Diyabet İçin Bitkisel Tedavi


Diyabete Ne İyi Gelir: Diyabet İçin Bitkisel Tedavi


Diyabete Ne İyi Gelir: Diyabet İçin Bitkisel Tedavi


Diyabete Ne İyi Gelir: Diyabet İçin Bitkisel Tedavi