Elif İçbilen Welsh 2019

Elif İçbilen Welsh 2019

Elif İçbilen Welsh 82 14.02.2019, 22:37

Elif İçbilen Welsh

Koç Üniversitesi, 3 yıldır çocuklar için ELC For Kids Kış ve Yaz Programları düzenliyor.

Program KoordinatörüElif İçbilen Welsh, programların amacının çocukların İngilizce konuşma pratiği alanındaki eksiklerini gidermek ve çocukların İngilizce konuşurken kendilerine güvenmelerini sağlamak olduğunu söylüyor.

Koç Üniversitesi olarak, çocuklara yönelik düzenlediğiniz ELC For Kids Kış ve Yaz programları ne zamandan beri devam ediyor?

ELC for Kids Kış ve Yaz Programları İstanbul’da, Koç Üniversitesi Rumeli Feneri Kampüsü’nde, 3 yıldır devam ediyor.

Bu programları hangi amaç doğrultusunda düzenlemeye başladınız?

ELC for Kids programlarını, çocukların ‘İngilizce Konuşma Pratiği’ alanındaki eksikliklerini gidermek, dilbilgisi bilgilerine rağmen İngilizce konuşulan bir ortamda özgüvenle kendilerini ifade etme konusunda yaşadıkları sorunları çözmek amacıyla; her ailenin 4-14 yaş grubundaki çocuklarını yurt dışına gönderme imkanı veya zamanı olmadığını düşünerek düzenlemeye başladık. Sınıf ortamından farklı bir mekanda, eğlenceli, keyifli ve ders dışında başka aktivitelere odaklanarak, farkında olmadan İngilizce konuşma pratiği yapmalarını hedefledik.

Programları hazırlarken dikkat ettiğiniz kriterler neler?

Programların hazırlanmasında dikkat ettiğimiz kriterlerin başında çocuklarımıza İngilizce konuşma pratiği konusunda destek verecek olan mentörler geliyor; anadili İngilizce olan mentörlerin (her 3 öğrenciye 1 mentör) tüm öğrencilerle yakından ilgilenmeleri sağlanıyor. Mentör seçiminin yanı sıra, atölye ve aktivitelerimizin de konusunda ihtisas sahibi veya ana dili İngilizce ya da İngilizce’ye ana dili kadar hakim eğitimciler tarafından yürütülmesi bizim bir diğer vazgeçilmez kriterimiz.

Gelecek dönemler için var olan programlarınız neler?

Gelecek dönemlerde de geçmişte olduğu gibi her 3 öğrenciye 1 anadili İngilizce olan mentör eşliğinde düzenlenecek olan birçok atölye ve aktivite planlıyoruz.  Çocuklarımız seçim yapmadan tüm aktivitelere katılabiliyorlar. Bu yaz, programımızda uygulanacak olan aktivite ve atölyelerimiz: Golf, beyzbol, vücut koordinasyonu için eğlenceli futbol, her sabah yoga ve fitness, aikido, mutfak sanatları, havuz eğlenceleri, çadır kurma ve kamp oyunları, her gün 1 ders sınıfta İngilizce, fotoğraf, organik bahçe ve Afrika dansı-ritim atölyeleri. Çocuklarımız bu aktivitelerde birbirinden donanımlı eğitimciler eşliğinde İngilizce’yi konuşarak, eğlenerek öğreniyorlar.

Koç ELC For Kids Kış ve Yaz Programları kapsamında neler yapılıyor, program kaç yaş aralığındaki çocukları kapsıyor?

2 farklı yaş programına yönelik düzenlenen programlarımız 16 Haziran 2014 tarihinde başlayacak. Her iki program da aynı tarihlerde ve 3 haftalık dönemler halinde düzenlenecek. 4-11 yaş aralığındaki çocuklara hitap eden programımız bu yaş grubundaki çocukların hafta içi her gün katıldıkları birbirinden eğlenceli ve aktif atölyelerde çocuklar gün boyu İngilizce konuşuyor ve iletişimin tamamen İngilizce olduğu bir ortamda kendilerini özgürce ifade etmeye alışıyorlar.

Yaz ve Kış Programlarının en ayırt edici farkları neler?

Kış döneminde Buz Pateni sahası ve kapalı havuz, tırmanma duvarı ve tüm kapalı mekanlardan faydalandıkları bir program uygulanıyor. Yaz döneminde ise; tüm öğrencilerimiz Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü’nün tüm imkanlarını kullanarak doğayla iç içe zaman geçiriyorlar. Yaz döneminde 11-14 yaş grubu için yatılı programımız düzenleniyor.

Yaz Yoğun İngilizce Yatılı Program hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yaz döneminde 4-11 yaş grubu programlarımıza ilave olarak 11-14 yaş grubuna yönelik sabahları yoğun İngilizce pratiği çalışmaları yapılan yatılı program düzenleniyor. Programa kayıt olan öğrencilerimiz Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü öğrenci yurtlarında 3 hafta boyu konaklayarak, sabahtan öğlene kadar üniversitemizin sınıflarında İngilizce okuma, konuşma ve anlama üzerine aktiviteler yapacaklar ve öğleden sonra da çeşitli aktivitelere katılıyorlar.  Kamp ve eğlencelerin de düzenlendiği bu program her düzeyde İngilizce konuşan öğrencilere açık olup, seviye belirlemesi yapılmıyor.

Yaş gruplarını oluştururken neyi baz alıyorsunuz?

Yaş gruplarını çocukların doğum tarihlerini baz alarak oluşturuyoruz. Her çocuk kendi yaşıtları ile aynı grupta yer alıyor. İngilizce seviyeleri ise, mentörleriyle İngilizce iletişim kurduklarında mentörler tarafından tespit ediliyor. Benzer seviyelerdeki öğrenciler aynı mentörün grubuna yerleştiriliyor ve 3 çocuğa 1 mentör olacak şekilde gruplandırılıyor.

Grup öğretmenlerinin formasyonları nelerdir? Hazırlık aşamasında herhangi bir pedagojik danışmanlık alıyor musunuz? Ya da ekibinizde bir pedagoji uzmanı mevcut mu?

4-11 yaş grubundaki mentörlerimizin tamamı Amerika ve İngiltere’den ilgili bölümlerin direktörleri tarafından yönlendirildikten sonra yapılan mülakatlarla, üniversite mezunları ya da son sınıf öğrencileri arasından seçiliyor. Programın başında pedagojik formasyonu olan bir direktörümüz ve her grubu yakından kontrol eden psikologlarımız hazır bulunuyor.

Program bitiminde çocuklardan ne gibi tepkiler alıyorsunuz?

Her program bitiminde tüm öğrencilerimiz okullar açıldığında ‘tekrar bu okula’ gelmek istediklerini ifade ediyor ve tüm velilerimiz çocuklarının İngilizce konuşmasındaki farklılıklara, özgüvene ve hakimiyete dair memnuniyetlerini belirtiyorlar.

Ebeveynlerin programların kapsamında, en çok önemsedikleri noktalar neler?

Ebeveynlerin program kapsamında en çok önem verdiği nokta İngilizce konuşulmasıdır. Her 3 öğrenciye 1 mentör düştüğünde, çocukların 4 kişilik gruplarda mentörleriyle sadece İngilizce konuşarak anlaşabildikleri programlarımız, Türkçe iletişimin, yürüten ekibin arasında dahi kullanılmadığı ve tek iletişim dilinin sadece İngilizce olduğu bir ortamda yürütüldüğünden tüm velilerimizin bu beklentisi yüzde 100 karşılanıyor.

Çocuklar için düzenlenen programların, onların kişisel gelişimlerine ne gibi katkılar sağladığını düşünüyorsunuz?

Velilerimizden gelen geribildirimler ışığında, tüm öğrencilerimizde hem özgüven hem de İngilizce konuşma alanında büyük gelişim kaydediliyor.

Dönemler için var olan programlarınız neler?

2014 Yaz Dönemi – 3 Hafta (4-11 Yaş) (Kayıtlar Açıldı)

Haftaiçi her gün, 09.00-15.00 saatleri arasında

16 Haziran-4 Temmuz
7 Temmuz-25 Temmuz
4 Ağustos-22 Ağustos

Yaz Dönemi – 3 Hafta (11-14 Yaş) (Kayıtlar açıldı)

16 Haziran-4 Temmuz
7 Temmuz-25 Temmuz
4 Ağustos-22 Ağustos

Yatılı-Yoğun İngilizce (11-14 Yaş)

3 Hafta boyunca, haftanın her günü.

Programlara ilişkin ücret bilgilerini öğrenebilir miyiz?

– ELC For Kids Yaz Programı 2014

3 Haftalık katılım: 3 bin 250 TL.

– Yatılı-Yoğun İngilizce Yaz Programı 2014

3 Haftalık katılım: 3 bin 850 TL.

* Röportaj için Koç Üniversitesi ve Elif İçbilen Welsh’e teşekkür ederiz.

Elif İçbilen Welsh 2019

Elif İçbilen Welsh 2019

Related news

 • Leningrad bölgesindeki futbol gelişimine ilişkin Paikin Boris Romanoviç
 • ÇİKOLATA SOSLU KAKAOLU PASTA
 • Bebek Panço Modelleri 2016
 • Zinerit: talimatlar, endikasyonlar, uyarılar
 • Ece Seçkinden boyunu eleştiren takipçisine ince ayar
 • 2019 İğne Oyasından Yatak Odası Örneği

 • Elif İçbilen Welsh 87

  Elif İçbilen Welsh


  Elif İçbilen Welsh 93

  Elif İçbilen Welsh 74

  Elif İçbilen Welsh 58

  Elif İçbilen Welsh 96

  Elif İçbilen Welsh 77

  Elif İçbilen Welsh 41

  Elif İçbilen Welsh 97

  Elif İçbilen Welsh 89

  Elif İçbilen Welsh 79

  Elif İçbilen Welsh 3

  Elif İçbilen Welsh 96