Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 2019

Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 2019
16.09.2019

Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 25

Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla

Gebelik esnasında çocuğundan kendisine geçen kök hücreleri anneler emzirerek bebeğine geri gönderebiliyor. Ama emzirmeyen annelerde bebeğin kök hücreleri annenin meme dokusunda klon oluşturuyor.

Bu durumun kanser nedeni olabileceğini belirten Tıbbi Biyoloji ve Genetik UzmanıProf. Dr. Osman Demirhan, gebelik sırasında bebekten anneye geçenkök hücrelerin emzirmeyen annelere bazı durumlarda kanser olarak geri dönebileceğini söyledi.

Demirhan, “Bebeğini emzirmeyen anneler,emziren annelere göre 4 kat daha fazla meme kanserine yakalanma riskine sahip” dedi.

YILIN TEMEL KANSER ARAŞTIRMACISI ÖDÜLÜNÜ ALDI

Moleküler Kanser Araştırma Derneği (MOKAD) tarafından 2002 yılından bu yana ulusal ve uluslararası ölçekte Temel Kanser Araştırma Toplantıları kapsamında verilen ödüllerden biri bu sene Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Osman Demirhan’ın oldu. 6. Multidisipliner Kanser Araştırma Kongresi adı altında Konya Selçuk Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen kongrede “Maternal mikrokimerik hücreler kanser kök hücrelerine dönüşür mü?” araştırmasıyla Yılın Temel Kanser Araştırmacısı Ödülü’nü alan Prof. Dr. Osman Demirhan, yaptığı araştırmayla ilgili bilgi verdi.

“BEBEKTEN GEÇEN KÖK HÜCRELER ANNEDE KANSERE NEDEN OLABİLİR”

Gebelik esnasında anneden bebeğe, bebekten anneye geçen kök hücrelere dikkat edilmesi gerektiğini belirten Demirhan, “Son yıllarda özellikle bu mikrokimerik hücre dediğimiz gebelik esnasında bebekten anneye, anneden bebeğe geçen kök hücrelerin geçişten sonra akıbeti konusunda günümüzde bir belirsizlik var. Bazen bu kök hücreler anneyi tamir ettiği, bazen de annede kansere neden olduğu ileri sürülüyor” diye konuştu.

“EMZİREN ANNELER MEME KANSERİNE DAHA AZ YAKALANIYOR”

Meme kanseri olan annelerde, gebelik sırasında bebeğinden geçen kök hücrenin kanser dokusu içerisinde bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Osman Demirhan özellikle meme kanseri geçiren annelerde kanser dokusu incelendiğinde doğurduğu çocuğun kök hücrelerini aldıklarını belirtti.

Kök hücre geçişlerinden oluşabilecek kanserlerden emzirme yoluyla korunulabileceğini söyleyen Demirhan, “Gebelik esnasında çocuğundan kendisine geçen kök hücreleri anneler emzirerek bebeğine geri gönderebiliyor. Ama emzirmeyen annelerde bebeğin kök hücreleri annenin meme dokusunda klon oluşturuyorlar. Onun için kadın doğumcular gebelik anneyi yeniler derler. Bu kök hücreler anneyi tamir eder normalde. Bazı kötü durumlarda bebeğin kök hücreleri bazı kanserlerde kanser oluşumuna katkıda bulunuyorlar. Annede görülen kanserlerin hepsi bebeğinden geçiyor gibi bir anlam çıkarılmasın. Ama emzirmeyen anneler, emziren annelere göre 3-4 kat daha fazla meme kanserine yakalanma riskine sahipler” şeklinde konuştu.

Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 2019

Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 2019

Related news

 • Beyaz Fasülyeli Kalamar Sote Tarifi
 • Paris Moda Haftasında Etam’dan göz alıcı iç çamaşırı defilesi
 • Sarımsağın Yararları ve Zararları: Sarımsak Dost mu Düşman mı
 • Peynir soslu yaz salatası tarifi
 • Sentezleyici Casio CTK-3000: talimat, özellikler ve incelemeler

 • Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 77

  Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla


  Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 74

  Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 84

  Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 65

  Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 5

  Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 44

  Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 14

  Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 15

  Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 43

  Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 55

  Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 42

  Emzirmeyen annede meme kanseri riski 4 kat fazla 86