Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak

Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak


Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak 2 05.03.2019, 03:56

Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim? Otomobil markası üzerinde antifrizi almak

Hemen hemen tüm deneyimli sahipleriaraç hakkında tavsiye vermek kolaydır. Ancak, buna rağmen, farklı renklerin antifrizinin önlenip önlenemeyeceği sorusu, yeni başlayanlar için her zaman geçerli olmaya devam etmektedir. Gitti, arabanın içine su döküldüğü günler. Bu nedenle, kendine saygılı her araba sahibi, kırmızı, yeşil, mavinin birbirine karıştığı ve bu sıvıya neden ihtiyaç duyulduğunu antifriz ne anlama geldiğini anlamakla yükümlüdür.

Antifriz nedir

Motor arabada çalışırkenbüyük miktarda ısı. Soğutma amacıyla, bir tür ısı eşanjörü olan bir radyatör icat edildi. Motorun soğutma işlemi sıvıdır. Rolünde sıradan su veya özel bileşikler - antifriz davranabilir. Sonuncusundan, bunun dondurucu olmayan bir sıvı olduğu açıktır. Teknik alkol ve katkı maddelerinin eklenmesiyle su bazında yapılır.

Antifriz değerlendiği ana kaliteBu düşük bir donma noktasıdır. Bu nedenle konsantre distile su ile seyreltilmelidir. Karıştırmadan önce donma noktası seksen santigrat dereceye eşittir. Örneğin, bire bir su ve antifriz konsantresi (kırmızı) bağlarsanız, karışım -40 ° C'de buza dönüşecektir. İkincisinin fiyatı, bu arada, tamamlanmış seyreltilmiş soğutucununkinden daha büyük bir mertebedir.

Bir otomobil markasında antifriz almak

Ayrıca antifriz belirtilmelidirdonarken, sudan daha az genişler. Bu unutkan araba sahipleri için büyük bir artı. Örneğin, radyatörden antifriz süzmek için zamanınız yoktu ve hava eksi ellide çok soğuk bir dondan memnun kaldı. Su, donmuş, hacimde yüzde 9 oranında artacaktır. Ve antifriz yalnızca bir buçuk kez artmış, daha az kırılmaya sebep olmuştur.

Buna göre, soğutmanın kaynama noktasısıvılar sudan çok daha yüksektir. Böylece, ikincisinde yüz yirmi derece içinde dalgalanır. Antifriz konsantresi 197 ° 'ye eşit bir kaynama noktasına sahiptir (su ile karıştırıldığında aşağıya iner). Bu nedenle, kış ve yaz aylarında doldurmayı unutmayın. Sonuçta, her sürücü arabaların yolda nasıl "haşlanmış" olduğunu gördü.

Antifriz türleri

Araba deposunda her şeyden önce aceleGözlerde antifriz rengindedir. Kırmızı, yeşil, mavi ve hatta sarı - hemen hemen tüm gökkuşağı spektrumları. Hangileri sizin için gerekli - anlamak gerekir. Türlerin bilgisi, farklı renklerin antifrizinin önlenip önlenemeyeceği sorusuna bir cevap verecektir.

Kompozisyona bağlı olarak, soğutma sıvıları aşağıdakilere ayrılır:

 • bir tuz tabanı ile (renkler: mavi, yeşil);
 • asidik (kırmızı) ile.

Üreticinin değiştiği antifriz rengi,böylece araba sahipleri onları karıştırmaz. Her üretici kendi rengini kendisi yapar. Bununla birlikte, çoğu üretici tarafından yapıştırılan klasik bir antifriz renklendirme sürümü vardır.

antifriz hangi renklerle karıştırılabilir

Soğutma sıvılarının rengi:

 • TL mavidir. Antifriz ile kompozisyona en yakın olanıdır.
 • G11 - yeşil, mavi veya mavi-yeşil.
 • G12, G12 +, G12 ++ - kırmızı ve tüm tonları mor olur.
 • G13 - sarı, mor ve benzeri, bu tür antifrizlerin gökkuşağıdaki tüm renklere boyanması dikkat çekicidir.

Tüm antifrizler için ortak olan nedir

Tüm soğutmanın kompozisyonu ile başlamaya değer.sıvılar yaklaşık yüzde seksen aynıdır. Damıtılmış su ve teknik alkoldür. Ve farklı renklerin antifrizini önlemenin mümkün olup olmadığı sorusuna olumlu cevap vermek isterim, ama kalan yüzde yirmi kadar? Ve bunlar belirli bir durumda soğutucu akışkanın davranışını belirleyen katkı maddeleridir.

Farklı renklerin antifrizine müdahale etmek mümkün mü?

Böylece, örneğin, yeşil ile antifriz mavi karıştırırsanız, o zaman yüzde seksen aynı olacaktır.

Farklı olan

Daha önce bahsedildiği gibi, tüm soğutmakendi aralarında sıvı katkı maddeleri. Yani, damıtılmış su ve endüstriyel alkol ile birleştirilir. Ana bileşenlerin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak için öncelikle katkı maddeleri gereklidir. Sonuçta, su ve etilen glikol, birleşik, metal yüzeyler için güçlü bir destroyerdir.

Geleneksel olarak, katkı maddeleri iki gruba ayrılabilir:

 • Koruyucu. Metal parçaların içindeki bu katkı maddeleri, daha sonra parçalanmasına izin vermeyen ince bir film oluşturur. G11'de daha yaygın olarak kullanılır.
 • Anti Korozyon. Bu katkı maddesi süreci çok ilginç. Bu antifriz koruyucu bir tabaka oluşturmaz. Ancak, paslı bir odağı olduğu anda, hemen yayılmasına izin vermeyecek olan katkı maddeleri tarafından engellenir. G12 ve G12 + 'da kullanılır.

Adil olarak, G13'ü hibrit katkı maddeleri ile belirtmeliyiz. Prensip olarak, bu türün, iki etki kombinasyonunun antikorozif ve koruyucu olduğunu açıkça belirtmiştir.

hangi antifriz eklenebilir

Ve şimdi, müdahale edilip edilemeyeceğine dair soruya cevap vermekFarklı renklerin antifrizi, zaten onun gölgelerinin önemli olmadığını anlıyoruz. Her zaman soğutma sıvısını oluşturan katkı maddelerine dikkat edin.

Bir otomobil markası için antifriz nasıl seçilir

Antifrizi ilk etapta değiştirirken, gerekliAracınızın özelliklerine ve kabul şartlarına bakın. İkincisi, antifriz ile tankta da belirtilecek olan kodlarına sahiptir. Bundan sonra, otomobil markası üzerinde antifriz almak mümkündür.

Bir aracın serbest bırakılma süresine bağlı olarak bir soğutma sıvısı seçimine ilişkin koşullu bir tablo vardır.

Araç tarihine göre antifriz seçimi

11

1996'ya kadar serbest bırak.

12

Serbest bırakmanın 1996-2001.

12+

2001'den beri serbest bırak.

13

Aşırı koşullarda kullanılan spor ve otomobillerde

Tablonun şartlı olduğunu hatırlatırız, bu nedenle OX'in yalnızca kabul için belirtilen spesifikasyona uygun olarak doğru şekilde seçilmesi mümkündür.

Hangi koşullar altında antifriz dökülmek için daha iyidir

Soğutmanın yanı sıra diğer sarf malzemelerinin değiştirilmesiAracın sıvıları, mevsimsel işgal: Radyatör ve soğutma sisteminin onarımı veya yenilenmesi ile ilişkili. Ayrıca, oto mekaniği kullanılmış bir araba satın aldıktan sonra antifriz değiştirmenizi tavsiye eder. Ve bu olaydan önce, soru antifriz ile doldurulmasının daha iyi olduğu durumlara dayanmaktadır.

yeşil ile antifriz mavi

Daha önce belirtildiği gibi, soğutma sıvılarında kullanılan katkı maddelerine bağlı olarak, bunlar G11, G12, G13'e ayrılır. Seçim küçük ama öyle.

G11 sınıfı antifrizler en ucuz olarak kabul edilir. Minimal miktarda katkı maddesi içerirler. Kabaca söylemek gerekirse, sıvı iç antifriz ile aynıdır.

Antifriz sınıfı G12 - tam tersiG11 maliyetle. En pahalı soğutma sıvılarından biridirler. Bu yüksek fiyatın mantıklı bir açıklaması vardır. Bu antifrizler mükemmel korozyon önleyici özelliklere ve ısı transfer özelliklerine sahiptir.

Antifrizler G13 en çokdostu soğutucu. Bu zehirli değildir ve aynı zamanda önceki iki antifriz tipinin tüm pozitif özelliklerini birleştirir. Bu nedenle, zamanımızın çoğu üreticisi bu tür sıvıları tercih ediyor.

Farklı üreticilerden ve renklerdeki antifrizleri karıştırmak mümkün mü?

Uzun bir süre gitmen gerekiyoryolculuk, bir cat naplakal olarak bir soğutma sıvısının radyatöründe ve yeni satın almak için zamanınız olmadı. Ve şimdi garajdaki kurtarıcı komşusu ödünç alabilir, ama renkte farklı. Ne antifriz ekleyebilirim?

kırmızı yeşil mavi

Soğutucu seçimi bunu belirlerkimyasal bileşim ve katkı maddelerinin varlığı. Buna göre, antifrizi toplamak için, şu anda arabada olanla aynı olana ihtiyacınız var. Buradaki soğutma sıvısının rengi, kesinlikle herhangi bir şeyde, sadece boyada olduğu gibi, antifrizle herhangi bir ilişki içinde olmamak kaydıyla. Aracınızı kaydetmek için bu uyum gereklidir, çünkü katkı maddeleri birbirine agresif bir reaksiyona sahiptir. Ne yazık ki, hemen görünmez, ancak bir süre sonra.

Farklı soğutucu akışkanları karıştırırsanız ne olur?

Soğutma sistemine antifriz eklediysenizeve ulaşmak için başka bir bileşim ve renk ve şimdiden şantiyeye vardıklarında, bu karışım kaldırıldı, gerekli olanla değiştirildi, sonra olumsuz bir etki olmayacaktı. Ancak aracın bu şekilde uzun süre çalışması radyatörünüz için fark edilmeyecektir.

Şu anda soğutma üreticileriSıvılar, içerik antifrizinde benzer şekilde üretilmeye başlandı. Bu nedenle, değiştirirken veya eklerken, önce bileşime dikkat edin. Bir soğutma sıvısındaki katkı maddelerinin bakımının aynı olduğu ve renklerin farklı olduğu varsayılmaktadır. Aynı zamanda, aynı renk size farklı kompozisyonlar nedeniyle birbirinin tamamlayıcı olma olasılığını garanti etmemektedir.

İpuçları

Her üretici ona herhangi bir renk antifriz, onun türüne dikkat etmiyor vermek hakkına sahip olduklarını unutmayın. Bu nedenle, ne tür antifriz renklerinin karıştırılabileceği sorusu, sadece yeni başlayanlar sorar.

antifriz konsantresi kırmızı fiyat

Maliyet ve renk soğutma seçmeyinSıvı. Örneğin, farklı üreticiler için antifriz konsantresi kırmızı (fiyatı 200 ruble ve litrede daha yüksektir) bileşimde farklı katkı maddelerine sahip olabilir. Ve bu, bildiğiniz gibi, kötü çalışma, bazen arabanızın ciddi arızaları ile doludur.

Antifriz satışında mevcut olduğu unutulmamalıdır.Kullanım için hazırlanmış konsantre ve sıvı şekli. Birincisi, arabaya dökmeden önce, distile su ile seyreltmeniz gerekecek ve ikincisi, daha önce anladığınız gibi, karıştırmanız gerekmeyen hiçbir şey olmadan. Hangisini tercih ederseniz, sadece pratiklik temelinde karar vermek size kalmıştır.

Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak

Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak

Related news

 • Bahçeci Grubu, Balkanların ilk Kadın Sağlığı, Doğum ve Tüp Bebek Özel Hastanesini açtı
 • Evdeki pastayı basit ürünlerle dekore ediyoruz
 • Çocuklar Ünlü Ressamlardan Esinlenerek Kendi Eserlerini Yarattı
 • KELEBEK KANADI SIRALI TIĞ OYASI YAPIMI
 • Kalça sinoviti: nedenleri, belirtileri, tedavisi
 • Spor salonlarında nelere dikkat edilmeli

 • Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak 66

  Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak


  Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak 69

  Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak 66

  Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak 41

  Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak 42

  Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak 70

  Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak 60

  Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak 4

  Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak 29

  Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak 84

  Farklı renklerde antifrizi önleyebilir miyim Otomobil markası üzerinde antifrizi almak 11