Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 2019

Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 2019

Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 38 17.02.2019, 03:12

Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis

Güneş olmasaydı hayat olurdu.gezegenimiz. Göksel cisim ışınları çok fayda sağlar. Kışın sevinç veriyorlar, ilkbahar ve yaz insanlara sıcaklık sağlıyor ve dokunulmazlığı güçlendirmede önemli bir rol oynamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki güneş zarar verebilir. Örneğin, bazı insanlar güneş maruziyeti sırasında bir alerji yaşayabilir.

fotodermatitten alınan merhem

Fotodermatit nedir?

Güneş ışığına karşı alerji doktorlara fotodermatit derler. Bu hastalık esas olarak parlak güneş ışığına karşı cildin hassasiyetinin artmasıyla oluşur. Bu fenomen, dünya nüfusunun yaklaşık% 20'siyle karşılaştığı için nadir olarak nitelendirilemez. Fotodermatit, çoğunlukla güneş aktivitesinin arttığı ülkelerde görülür, ancak tezahürü deniz kıyısında normal dinlenme sırasında da mümkündür.

Fotodermatit türleri

çocuklarda fotodermatit

Tıpta güneşe karşı dermatit iki bölüme ayrılır.tipi, hangi doktorların fotodermatit tedavisini reçetelendirdiği özelliklere dayanmaktadır. İlk tür endojendir. Vücudun bağışıklık sisteminin metabolizmasına ve işleyişine bağlıdır. Bu hastalık tipine porfiri, güneş egzaması, güneşte pruritus, polimorfik fotodermatoz ve pigment kseroderması gibi belirtiler dahildir. İkinci tür ise dış etkenlerden kaynaklanan ekzojen dermatittir. Güneş ışığının bir kişinin cildinde deodorant veya krem ​​ile çarpışması sonucu ortaya çıkar.

Dış risk faktörleri

Fotodermatit tedavisi geneldeoluşmasının sebepleri, bu yüzden her şeyden önce alerjenden kurtulmanız gerekir. ultraviyole ışığı ile reaksiyona girerken, birçok parfüm veya kozmetik bir parçası olan çeşitli maddeler, alerjiye neden olabilir. Eğer merhem, krem, kolonya veya parfüm kullanımı güneşe çıkmadan önce güneş dermatit olabilir. Aşağıdaki fotoğraf, bu hastalığın yüz cildi üzerinde nasıl oluştuğunu açıkça göstermektedir.

fotodermatit belirtileri

Çoğu zaman güneşe karşı bir alerji ortaya çıkarBir adam doğaya güveniyor. Çiçeklenme döneminde çok sayıda tarla bitkisi, epidermisin yüzeyine yerleşen furokoumarin ile belirgin bir madde ile vurgulanır. Furokouarin'e ve ultraviyole ışığa eşzamanlı maruz kalınması, cildin kızarması ve üzerinde kabarcık oluşumuna neden olur. Böyle bir döküntü şiddetli kaşıntı eşlik eder ve bir süre sonra etkilenen bölgeler pigmentasyonla doludur.

Fotodermatit ilaçlı neden olabiliranlamına gelir. Bu etki bazı antibiyotiklere sahiptir, örneğin "Tetrasiklin" ve "Doxycycline". Ayrıca, hastalığın nedeni, örneğin "Trasicor" ve "Amiodaron" gibi kardiyovasküler hastalıkların tedavisi için fon olabilir. Ayrıca, "Aspirin" veya "Ibuprofen" gibi anti-enflamatuar steroid olmayan ilaçlar güneşe alerjiye neden olabilir. Çoğu zaman, bu alerjinin gelişimi, barbitüratlar, sülfonamidler ve oral kontraseptifler tarafından teşvik edilir.

İçsel Risk Faktörleri

fotodermatit nasıl tedavi edilir

Ayrıca bunun olasılığı üzerindehastalık insan cildinin tipini etkiler. Esmer ciltli insanlar hızla güneşlenir ve neredeyse güneşe karşı alerjiyle karşılaşmazlar. Açık tenli insanlarla farklı bir durum. Güneşlenmek çok sık güneşlenir, güneş yanığına veya alerjik reaksiyona maruz kalırlar. Çocuklarda fotodermatit erişkinlere göre çok daha fazla gelişir. Bu sadece bebeklerin adil derisine değil, aynı zamanda zayıf bağışıklıklarına da bağlıdır.

Bir güneş dermatiti kışkırtmak için bir organizmanın çalışmasında çeşitli ihlaller yapabilir. Başlıcaları böbrek ve karaciğer yetmezliği, endokrin sistemi veya beriberi ile ilgili problemlerdir.

Fotodermatit nasıl ortaya çıkıyor?

dermatit resimleri

Bu hastalığın belirtileri cildidirdöküntüler. Farklı bir doğadan olabilirler. Güneş dermatiti kaşıntı ile birlikte kırmızı lekeler veya küçük sivilce ve kabarcıklar olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca, bu hastalık kuru dökülme veya şişmede de ifade edilebilir. Genellikle yüzünde bir fotodermatit var. Ama aynı zamanda, döküntü vücudun bazı kısımlarında meydana gelir ve çok nadiren uzuvlarda kendini gösterir. Böyle bir alerji, kural olarak, güneşte uzun bir süre kaldıktan sonra gelişir. Cilt üzerindeki semptomların kaybolmasından sonra pigmentli lekeler kalabilir.

Güneşli dermatit anında gelişmez. Semptomlar plaja çıktıktan sonra ve bazen birkaç gün sonra kendilerini belli edebilir.

Fotodermatit komplikasyonlarıkonjunktivit ve cheilit. Ek olarak, hasta güneşli dermatiti karmaşıksa genel halsizlik ve hızlı yorgunluktan muzdarip olabilir. Aşağıdaki fotoğraf bu alerjinin nasıl görünebileceğini göstermektedir.

fotodermatit tedavisi

Hastalığın teşhisi

Güneşte alerjiyi teşhis etmek içinÜç uzmanla görüşmeniz gerekecek. Onlar bir dermatolog, bir immünolog ve bir alerjist. Başlangıçta, doktor hastalığın nasıl başladığını, ilk belirtilerin neler olduğunu sorar, sonra aile içinde güneşe duyarlı olan insanların olup olmadığını ve mesleğinin ne kadar zararlı olduğunu merak eder. Teşhis sırasında, zorunlu bir test yapılır - cildin güneş ışınlarına duyarlılığını belirleyen bir test. Ardından hastada bu tip alerjinin varlığını kanıtlayın veya inkar edin.

tedavi

Hastalık yerel olarak tedavi edilir. Doktor, methyluracil veya çinko içeren fotodermatitten merhem reçete eder. Döküntü iltihaplı eşlik ediyorsa, glukokortikoitler içeren bir merhem reçete. Cildin yenilenmesini iyileştirmek için "Panthenol" atayın.

Bağışıklığı geliştirmek için, iç kullanım için özel bir vitamin kompleksi reçete edin. Bunlar B grubu vitaminler, nikotinik asit ve C, E ve A vitaminleridir.

Güneşe alerjisi soyulma ile ortaya çıkarsa,çeşitli nemlendiriciler önerilir. Halk ilaçları yardımıyla fotodermatit tedavisi bazen mümkündür. Örneğin, sivilceleri kurutmak ve cildi nemlendirmek için, kırlangıçotu, papatya veya ipin kaynatılmasıyla losyonları kullanabilirsiniz.

Fotodermatitin endojen formu kendini tedavi ettiğindeHastalığın nedeni. Örneğin, böbrek yetmezliği veya karaciğer patolojisi ile, bir doktor belirli bir organın performansını artıran bir ilaç reçete eder.

Baloncuklar büyük miktarda içeriyorsaEksüda, açıldılar. Bir uzmanın bunu yapması tavsiye edilir, çünkü bu durum onu ​​özensizleştirebilir veya bir enfeksiyon oluşturabilir. Bazen semptomlar hızla gider, ancak temel olarak fotodermatitin tedavisi birkaç gün sürer ve komplikasyonlar halinde haftalarca devam edebilir.

önleme

yüzünde fotodermatit

Bu hastalığı önlemek için yöntemlerAyrıca oldukça basit, bunlardan çok yok. Hassas bir cilde sahip bir kişi bir şemsiye altında veya bir tente altında güneşlenmelidir. Güneşin altında, 11: 00-16: 00 saatleri arasında, göksel beden en aktif olan dönemde, arzu edilmez. Yüzü bir başörtüsü ve vücut yardımı ile korumak gerekir - örneğin pamuk veya keten gibi doğal kumaştan yapılmış olan gevşek kıyafetler. Üç yaşına ulaşmamış çocuklar, parlak güneş ışınlarının altında olmamalıdır. Hassas deriye sahip kişiler, özel koruyucu ekipman kullanmalıdır.

Plaja gitmeden önce kullanamazsınparfümler, deodorantlar veya nemlendiriciler. Böyle şeyler genellikle alkol içerir, böylece yanık oluşabilir. Su geçirmez bir güneş kremi kullanmayın, gözenekleri tıkar, daha sonra apselerin görünmemesi kararlaştırılır.

Doktor olmadan tedavi

Genellikle tatil yerlerinde almak için yolu yokturdoktora Bu durumda, fotodermatitin nasıl tedavi edildiğini bilmeniz gerekir. Akut alerjik belirtiler çeşitli soğuk losyonların yardımıyla çıkarılabilir. Bunu yapmak için, sadece buz kullanabilirsiniz ve yapabilirsiniz - çayı demlemek veya süt ürünleri. Kızarıklık belli bir yerde lokalize ise, bunu güneş ışınlarından kapatmanız gerekir. Kaşıntıyı en aza indirmek için antihistaminikler kullanabilirsiniz.

Güneşe alerjisi atmayınSadece harici uygulama yoluyla, daha sık bu tür tedavi yeterli olmayacaktır. Birkaç gün içinde kendi kendine geçse bile hastalığın göz ardı edilemeyeceği göz önünde bulundurulmalıdır. Mümkünse, her zaman bir doktora danışmalısınız. Uzmanların önerilerine bağlı kalmak, fotodermatozdan kurtulmak zor olmayacaktır.

Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 2019

Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 2019

Related news

 • Akkuyu NGSye İnşaat Lisansı verildi
 • Eski sevgiliyi kazanmak için yapılacaklar
 • Türk Kahvesi Kilo Verdirir Mi Nasıl Zayıflatır
 • Adaçayı: tıbbi özellikleri ve uygulaması
 • Diyetler
 • Duygu Çetinkaya Kimdir Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

 • Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 52

  Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis


  Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 72

  Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 59

  Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 96

  Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 81

  Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 94

  Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 73

  Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 25

  Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 46

  Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 86

  Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 31

  Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 36

  Fotodermatit tedavisi. Sebepler, semptomlar, teşhis 75