FSH normu - bu ne anlama geliyor 2019

FSH normu - bu ne anlama geliyor 2019

FSH normu - bu ne anlama geliyor 81 24.01.2019, 16:37

FSH normu - bu ne anlama geliyor?

FSH veya follitropin üretilirseks bezlerinin aktivitesini düzenleyen hipofiz bezi hormonu. Bir erkek ve bir kadın vücudunda, FSH benzer bir temel işlevi yerine getirir: erkek (sperm) ve dişi (oosit) cinsiyet hücrelerinin olgunlaşmasını teşvik eder.

Erkek ve dişi üreme sistemlerinin yapısı, veAyrıca onlar içinde meydana gelen süreçler de önemli ölçüde farklılık gösterir, FSH normları da sırasıyla farklıdır. İnsan vücudundaki follitropin miktarı sadece cinsiyete göre değil, aynı zamanda yaş, hastalıkların varlığı, beslenme, kötü alışkanlıklardan da etkilenir.

FSH'nin erkeklerde işlevleri bir artış içerirkandaki testosteron seviyeleri ve uygun seviyede libido korunur. Kadının vücudunda, FSH düzeyi folikül oluşumunu ve yumurtlamanın başlangıcını etkiler. Farklı bir zaman diliminde insan vücudundaki folikotropin seviyesi dalgalanma gösterebilir. Bununla birlikte, FSH düzeylerinde anlamlı bir artış veya azalma, çoğunlukla vücudun çalışmasındaki sapmayı gösterir.

Kandaki hormon seviyesini belirlemek,analiz için ver. Bir adam, ayın herhangi bir gününde, bir kural olarak, FSH seviyesine kan verir. Sağlık kurumuna gitmeden önce sigara içmek, fiziksel olarak stres ve alkol almak tavsiye edilmez. Kan testi yarım saat içinde üç kez verilir. Çitleri damardan yapılır. Erkeklerde FSH 1.37-13.58 mU / l'dir.

Bir kadının kanındaki hormon seviyesionun adet döngüsünü etkiler. Bir kadında folikül uyarıcı hormon seviyesine bir kan testi genellikle adet döneminin altıncı veya yedinci günde, alınır. Kadınlarda hormon üzerinde seviyeleri büyük ölçüde doğum kontrol hapları etkilenen ve yaşı (menopoz) vardır. Uzman, tanı koyarken bu faktörleri dikkate almalıdır. Doğurganlık çağındaki kadınlarda FSH normu 2.8-11.3 mU / l'dir. Oral kontraseptif önemli menopoz sırasında 4.9 IU / litre veya daha az bir seviyede, indirgenmiş zaman, tam tersine, bu 153 lU / l seviyesine kadar keskin bir şekilde yükselir.

Bu hormonun analizi için endikasyonlar: düşük, infertilite şüphesi, rahim kanamasının açılması, endometriozis, üreme sisteminin iç organlarının iltihaplanması, polikistik yumurtalıklar, ergenlik döneminde gecikme.

Hastanın kanındaki follitropin seviyesinin düşürülmesi, bu tür hastalıkların varlığına işaret edebilir:

 • hipofizik nanizm ya da cücelik - çocuğun fiziksel gelişiminde ve büyümesinde gecikme;
 • Symmonds hastalığı - bazı vücut fonksiyonlarının ihlali ile birlikte hipofiz bezinde bir sapma;
 • sekonder amenore - kadınlarda uzun süreli menstruasyon yokluğu.

Çoğunlukla, kadınlarda FSH düzeylerinin düşürülmesinin nedeni, diyet, açlık, obezite, bazı ilaçları almak, şiddetli doğum veya kürtajla, aşırı kan kaybı ile birlikte olabilir.

FSH'nin yükseldiği durumlarda, bir uzman aşağıdaki teşhislerden birini uygulayabilir:

 • böbrek yetmezliği - böbreklerin temel işlevlerinin ihlali;
 • birincil hipogonadizm - testiküler hipofonksiyon ile ilişkili konjenital veya kazanılmış hastalık;
 • seminom - malign testis tümörü;
 • Ovaryan sistoz, yumurtalıklarda iyi huylu neoplazmların ortaya çıkmasıyla ilişkili bir hastalıktır.

Çoğunlukla follitropin düzeylerindeki artışın nedeniKan sigara içmek, içmek, X ışınlarına maruz kalmaktır. Menopoz döneminde kadınlarda kandaki hormon seviyesinde keskin bir artış olur. Postmenopozal dönemde FSH 19.3 ila 100.6 IU / ml arasındadır. Genellikle bu herhangi bir patolojinin varlığını göstermez.

Üreme çalışmaları üzerinde önemli etkisiİnsan sisteminde hipofiz bezi tarafından üretilen başka bir hipofiz hormonu - lutropin (LH) vardır. Erkekte, lutropin, bir kadının vücudunda, estrojen üretiminde testosteron üretimine etki eder.

Tıbbi tedaviye dönüşen birçok hastaKandaki FSH düzeyini belirlemek için bir kurum, LH ve FSH oranı üzerine bir analiz yapılması önerilmektedir. Kandaki her iki hormon seviyesinin oranının belirlenmesi, üreme sisteminin birçok hastalığının saptanmasında ve ayrıca infertilite şüphesi durumunda zorunludur.

FSH normu - bu ne anlama geliyor 2019

FSH normu - bu ne anlama geliyor 2019

Related news

 • Tarot Aşıklar: değer, kombinasyon
 • Tığ İşi Nazar Boncuğu Motifi Yapılışı Videolu
 • Abdulkadir Emin Önen

 • FSH normu - bu ne anlama geliyor 41

  FSH normu - bu ne anlama geliyor


  FSH normu - bu ne anlama geliyor 14

  FSH normu - bu ne anlama geliyor 75

  FSH normu - bu ne anlama geliyor 30

  FSH normu - bu ne anlama geliyor 84

  FSH normu - bu ne anlama geliyor 84

  FSH normu - bu ne anlama geliyor 10