Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 2019

Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 2019
18.07.2019

Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 76

Güntekin Onay kimdir?

12 Ekim 1971 yılında dünyaya gelen Güntekin Onay’ın doğum yeri Adana’dır. Babası ünlü bir teknik direktör olan Gündüz Tekin Onay’dır. İlk ve ortaokul eğitimini Adana’da aldıktan sonra lise eğitimi için istanbul’a gelenGüntekin Onay, Özel Işık Lisesi’nde eğitim görmüştür.

İspanyolca, İngilizce ve İtalyanca da bilen Onay, liseden mezun olduktan sonra Bilkent Üniversitesi’nde eğitim görmeye başlamıştır. Burada bir süre eğitim alanGüntekin Onay,Bilkent Üniversitesi’ni yarıda bırakarak Boğaziçi Üniversitesi Turizm Bölümü’ne geçiş yapmıştır.

Buradan mezun olduktan sonra karşısına 1992 yılında bir fırsat çıkmıştır. O dönemler Kanal 6’da çalışan Şansal Büyüka; kendisine yeni bir ekip kurmak isteyip bu ekipte de hem yabancı dil bilen, hem de bilgili ve kültürlü elemanlar isteyince kendisi bu fırsatı değerlendirip Türk Spor Basını’na girmiştir.

Babası olan Gündüz Tekin Onay, oğlunu Şansal Büyüka’ya önerince de kendisi Doğan Yıldız ve Öztürk Pekin gibi isimlerle de tanıştırılıp bir takım görüşmelere sokulmuştur. Girdiği görüşmelerden olumlu sonuç alınca da takımın bir üyesi olarak eğitim almaya başlamıştır.

Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi

Güntekin Onay,mesleğine ilk olarak Kanal6’da başlamıştır. Bu kanalda dış haberlerden sorumlu kişi olarak göreve konmuştur. İlk yaptığı işinde Güney Amerika kupasını anlatanGüntekin Onay, daha sonra anlatımı beğenilince Almanya’ya gönderilip İnter – Dortmund maçını anlatması için görevlendirilmiştir.

1992 – 1993 yılındaki Türkiye Ligi maçlarının çoğunu Güntekin Onay seslendirmiştir. Türkiye’de ilk kez anlattığı önemli maç ise Beşiktaş – Kocaeli maçı olmuştur.

Maç sunumlarının da haricinde bir yandan da Kanal 6’nın sabah haberlerinde spor bölümünü sunmaya başlayan Güntekin Onay, bu dönemlerde Şansal Büyüka’nın yanında “Stadyum” programında yer almıştır.

Sonrasında ikili Kanal D’ye transfer olarak bir dönem büyük ses getiren spor programı “Televole”yi yapmışlardır. 1996 yılında ise tekrardan Şansal Büyüka ile transfer olanGüntekin Onay,bu sefer de Show TV’ye geçerek burada da programlarda yer almışlardır.

Bir sonraki yıl bu sefer Star TV’ye transfer olarak “Telegol” programının sunuculuğunu yapmıştır ve o dönemlerde oynanan UEFA Şampiyonlar Ligi maçlarının sunuculuğu da Güntekin Onay’a bırakılmıştır.

En son olarak NTV’de çalışmaya başlayanGüntekin Onay,kanalda genelde lig maçlarından sonra yayınlanan ya da Avrupa maçlarında yer alan Türk takımlarının maçlarından sonra yayınlanan “%100 Futbol” programını ünlü isim Rıdvan Dilmen’le yapmaktadır.

Bu program televizyonculuk dünyasında ve aynı zamanda Türk futbolu dünyasında referans olarak gösterilecek programlardan bir tanesi niteliğindedir. Rıdvan Dilmen’le bir dönem bu program dışında gece saatlerinde yayınlanan “Videolig”programını da yapmışlar, bu programda kıstas ayırt etmeksizin tüm Türkiye liglerinde oynanan maçların özetlerini göstererek birlikte uzunca yorumlamışlardır.

Güntekin Onayson olarak da “Gol” isimli programda yer alarak Emek Ege’yle birlikte Avrupa liglerinde oynanan maçlarını izleyerek yorumlamaktadır.

Güntekin Onaybugüne kadar iki kez de ödüle layık görülmüştür. Bu ödüllerden ilki 2009 yılında kendisine verilmiş; Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Ödülleri kapsamında “Yüzde Yüz Futbol” programıyla yılın spor programı seçilmiştir.

Daha sonrasında diğer ödülünü de 2011 yılında Altın Kelebek ödülleri kapsamında almış, bu ödüle yine aynı program olan %100 Futbol sayesinde en iyi spor programı olarak görüldükleri için layık görülmüştür.

Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 2019

Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 2019

Related news

 • Gülün doğal diyarı odadır. Gül Bakım Odası Özellikleri
 • Evde bulaşık makinası deterjanı yapımı
 • Bugün için en iyi tarayıcı nedir
 • Çocuklarınız buna bayılacak
 • Boynunu evde nasıl pompalayabilirim: egzersiz örnekleri ve özellikleri

 • Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 19

  Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi


  Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 55

  Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 17

  Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 19

  Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 60

  Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 70

  Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 91

  Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 93

  Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 7

  Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 96

  Güntekin Onay’ın kariyer geçmişi 35