Göz küresinin enükleasyonu - nedirGöz küresinin enükleasyonu - nedir


Göz küresinin enükleasyonu - nedir 24 08.03.2019, 09:36

Göz küresinin enükleasyonu - nedir?

Göz küresinin enükleasyonu gözün çıkarılmasıdır. Bu çeşitli görme bozukluklarını tedavi etmek için geri döndürülemez bir yöntemdir. Hastalığın hayvanın yaşamını tehdit ettiği durumlarda kullanılır.

Göz küresinin enükleasyonu: endikasyonlar

Aşağıdaki nedenleri tahsis et:

 1. Delikli veya yırtılmış bir göz küresi gibi şiddetli çaresiz travma.
 2. Kontrolsüz glokom.
 3. Tedaviye cevap vermeyen gözlerde veya gözlerin içinde enfeksiyon veya iltihaplanma.
 4. Göz kanseri
 5. Gözün konjenital deformiteleri.
 6. Gözlerin yörüngenin ötesindeki hastalıkları.
 7. Göz içindeki hastalıklar vücudun geri kalan kısmına yayılabilir.

Göz küresinin enükleasyonu da saklıdırherhangi bir gözün acısını hafifletmek için son seçenek olarak, özellikle kör ve hayvanın ihtiyacı olmayan ise. Enükleasyon ve körlük, köpekler ve kediler tarafından iyi tolere edilir.

göz küresinin enükleasyonu

Kedilerde gözü çıkarmak için veteriner yardımı

Genellikle bir kedinin gözbebekünün enükleasyonuGözü kurtarmak için girişimlerde bulunuluyor. Son 20 yılda veteriner oftalmoloji alanında elde edilen başarılar sayesinde, daha önce tedaviye cevap vermeyen birçok göz hastalığını başarılı bir şekilde tedavi etmek ve çoğu durumda hayvanın görüşünü korumak mümkün olmaktadır.

Kanser gözün içine veya çevresine teşhis edildiğinde,Göz kör ve sürekli ağrılı olduğunda veya gözün tedavi maliyeti mal sahibi için çok yüksek olduğunda, göz küresinin enükleasyonu ilk tedavi olarak seçilebilir.

Cerrahi prosedür

Cerrahi enükleasyon için iki seçenek vardır:

 1. Kaslar ve diğer yakın dokular da dahil olmak üzere göz küresi içindeki tüm dokuların çıkarılması ektoterasyon olarak adlandırılır. Bu prosedür, öncelikle gözün kanserli kütlesini çıkarmak için kullanılır.
 2. Hepsini almadan gözbebekünü çıkarmaÇevreleyen doku enükleasyon olarak adlandırılır ve en sık uygulanan prosedürdür. Gözün çıkarılmasından sonra, göz kapaklarının kenarları kalıcı olarak kapatılır. Saç büyüdüğünde, kedinin görünümü normale döner.

göz küresinin enükleasyonu

Bazen orbital implant kullanılır. Gözün çıkarılmasından sonra, göz küresinin hacmini geri kazanmak ve göz protezinin ve göz kapağının hareketini veya hareketliliğini arttırmak için yerleştirilir. Göz küresi, yaklaşık 24 milimetrelik bir çapa sahip, hafif uzatılmış bir küre şeklindedir. Göz yuvasına girmesini önlemek için, bu hacme yaklaşan implant, çıkarılmış gözün uzağına yerleştirilebilir, sabit ve doğal sklerayı kaplayan bir kapsül ve mukoza ile kaplanabilir. İmplantlar, en yaygın olanları plastik, hidroksilapatit, metal alaşımı veya cam olan birçok malzemeden yapılabilir.

Sonra, konjonktiva iyileşir iyileşmez, vepostoperatif şişlik azalmış, doğal bir gözün ortaya çıkmasını sağlayan bir oküler protez oluşturulabilir. Şekli, fincan şeklindeki bir disktir, böylece orbital implantı kaplayan konjonktürün üzerinden yüzyıllar sonra bir cebe rahatça oturabilir. Göz protezinin dış kısmı renklidir ve gözlerin doğal rengini, şeklini ve parlaklığını simüle etmek için tamamlanır. Periyodik olarak temizlenebilir ve temizlenebilir.

Enükleasyon ile postoperatif bakım

Ameliyattan sonra insizyon (dikiş kısmı)İyileşene kadar korunur. Operasyon bölgesine sürtünmeyi veya yaralanmayı önlemek için bir kedi bir Elizabethan tasma ile birlikte gönderilebilir. Göz ya da yörünge ameliyat sırasında enfekte olduğunda antibiyotikler reçete edilebilir.

hayvanlarda göz küresinin enükleasyonu

Genellikle küçük bir postoperatif varBir tümör, ve eğer göz ameliyattan önce iltihaplandıysa, bölgede morluklar da görülebilir. Bazen bir kedi hapşırır ve ameliyatla aynı taraftaki burun deliğinden az miktarda kanama sıvısı salınabilir. Bu semptomlar genellikle iki ila dört gün içinde tolere edilebilir. Sütürler genellikle yedi ila on gün sonra kaldırılır.

Sonra evcil hayvanınızı dikkatlice takip edinoperasyonları. dikişleri gelen herhangi bir sızıntı olup olmadığını geçmeyen şişlik belirtileri varsa, hayvan iyi hissetmiyor edilirse, veteriner bilgilendirmek. Evcil hayvanların çoğu ameliyattan tamamen kurtulur ve 48-72 saat boyunca iyi hissedilir.

Enükleasyonun sonucu nedir?

bir kedi göz küresi enükleasyonu

Enükleasyonun amacı, neden olduğu ağrıyı hafifletmektir.Operasyona yol açan gözün başlangıç ​​durumu. Çoğu hayvan, işlemden birkaç gün sonra iyileşir. Kalan göz fonksiyonlarının (yani, görebileceği) sağlanması koşuluyla, köpekler tek bir göz kaybını hissetmezler. Kısa bir adaptasyon döneminden sonra, hareketlilikleri, davranışları normale döner. Bazen bir köpeğin her iki gözü de çıkarması gerekir. Garip ya da acımasız görünebilir, ama bunun kendi değerleri vardır. Operasyon, yaşam kalitesini artırabilir ve acıyı ortadan kaldırabilir. Tabii ki, bunlar özel ihtiyaçları olan köpekler, ek bakım ve güvenli bir ortama ihtiyaç duyuyorlar, ancak kural olarak, sağlıklı oldukları ve ustaları tarafından sevildikleri için mutluyuz.

Göz küresinin enükleasyonu - nedirGöz küresinin enükleasyonu - nedir

Related news

 • İngiltere Dışişleri Bakanından korkunç hata
 • Kuyruklu smokin modelleri 2019
 • Ağız ve diş temizliği için kürdan kullanılmalı mı
 • Yeni Gelin 43.Bölüm Fragmanı izle
 • Yalancı İşkembe Çorbası Tarifi – Çorba Tarifleri
 • Ilaç ornidazol. Yorumlar. uygulama

 • Göz küresinin enükleasyonu - nedir 30

  Göz küresinin enükleasyonu - nedir


  Göz küresinin enükleasyonu - nedir 26

  Göz küresinin enükleasyonu - nedir 19

  Göz küresinin enükleasyonu - nedir 31

  Göz küresinin enükleasyonu - nedir 70

  Göz küresinin enükleasyonu - nedir 90

  Göz küresinin enükleasyonu - nedir 67

  Göz küresinin enükleasyonu - nedir 36

  Göz küresinin enükleasyonu - nedir 88

  Göz küresinin enükleasyonu - nedir 45

  Göz küresinin enükleasyonu - nedir 97

  Göz küresinin enükleasyonu - nedir 91

  Göz küresinin enükleasyonu - nedir 79

  Göz küresinin enükleasyonu - nedir 34

  Göz küresinin enükleasyonu - nedir 57