Gebelikte Düşük Ve Nedenleri 2019

Gebelikte Düşük Ve Nedenleri 2019
Gebelikte Düşük Ve Nedenleri


Gebelikte Düşük Ve Nedenleri

Gebelikte Düşük Ve Nedenleri

Gebelikte Düşük Ve Nedenleri? Düşüğe Neden Olan Sağlık Sorunları, Tekrarlanan Düşükleri Önleme Yolları,

Literatürde adı “spontan abortus” olarak geçen düşük, gebeliğin ilk 20 haftası içerisinde son bulması anlamına gelir. Sıklıkla ilk 13 hafta içerisinde meydana gelen düşük durumu, birçok farklı sebeple ilişkilendirilebilir. Yaşanan düşük sonrasında çiftler, bunun nedenleri üzerine hep bir suçlu arama yoluna girse de asıl sebepler hep göz ardı edilir. İşte akılları kurcalayan gebelikte düşük yapmanın sebepleri!

Gebelikte Düşük Yapmaya Neden Olan Sağlık Sorunları

Kromozom Bozuklukları:

İlk 3 ayda ortaya çıkan ve bir kerelik olan düşük sebepleri arasında embriyo gelişimindeki sıkıntılar yer alabilir. Embriyonun gelişimi ile ilgili yaşanan sıkıntılar, kromozom bozukluklarını işaret eder. Döllenme aşamasındayken kendini gösteren bu kromozom bozuklukları, ekstra kromozomdan ya da eksik genlerden kaynaklanabilir. Bu düşük şekli daha çok 35 yaş sonrasında gebe kalan anne adaylarında meydana gelir.

Bağışıklık Sistemi Problemleri:

Anne gebe kaldıktan sonra, vücudu için embriyo bir yabancı olarak algılanır. Vücut, dokusunun yarısı babadan gelen bu embriyoya karşı kendini koruma altına alarak bu maddeden kurtulmaya çalışır. Tam bu noktada vücudu koruma altına almak isteyen bir mekanizma devreye girer, ancak bazı vücutlarda bu koruma kalkanı iyi çalışmaz ve bağışıklık sistemi embriyoyu reddeder. Bunun haricinde vücutta bulunan enfeksiyonlarla savaşmak için bağışıklık sistemi tarafından üretilen, antikor adlı proteinler bulunur. aPL olarak adlandırılan bu antikorların seviyesi, art arda birden fazla düşük yapmış olan kadınlarda oldukça yüksek çıkar. Bu yükseliş kan pıhtılaşmasına yol açtığından düşük meydana gelebilir.

Gebelikte Düşük Ve Nedenleri

Plasenta Problemleri

Oksijeni, birtakım besin maddelerini bebeğe ulaştırmaya yarayan organ olan plasentanın gelişiminde sorun yaşanması embriyonun güçsüz kalmasına, beslenememesine ve düşüğe sebep olur.

Enfeksiyonlar

Bakteriyel enfeksiyonlar, aileden gelen Herpes virüsü, HIV, vajinada meydana gelen bakteriyel sorunlar,cinselyolla bulaşan virüsler düşüğe sebep gösterilir.

Sağlık Sorunları

Anne adayında özellikle ilk 3 ayda meydana gelen ciddi sağlık sorunları, bebeğin gelişimi için bir risk faktörüdür. Böbrek rahatsızlıkları, diyabet, tiroid rahatsızlıkları, çölyak hastalığı, tansiyon rahatsızlıkları bu sağlık sorunları arasında yer alır.

Alınan İlaçlar

Gebelikte ilaç alımı çok önemli bir konudur. Anne adayının, doktorunun izni altında alabile0ceği belli başlı birkaç ilaç çeşidi vardır. Bu ilaçların dışına çıkmak bebeğinizin sağlık durumunu etkileyebilir.

Yaş

Anne adayının 35 yaş üstünde olması düşük riskini artıran sebepler arasında yer alır. 35 yaş üstü bir anne adayını düşük yapma ihtimali %20 ile %35 arasında seyrederken 45 yaş üstü bir anne adayının düşük yapma riski %50’leri bulabilir.

Tekrarlanan Düşükleri Önleme Yolları

Üst üste 4 kez düşük yapmış olan bir anne adayının tekrar düşük yapma ihtimali yüksektir. Bu durumda yapılan düşükler arasında mutlaka incelenmeler yapılmalı ve düşük sebeplerinin üzerinde durulmalıdır. Düşüklerden sonra, fetüs incelenmelidir. Düzenli bir takip yapılmalı ve düşüğe sebep olan faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.

Gebelikte Düşük Ve Nedenleri 2019

Gebelikte Düşük Ve Nedenleri 2019
Gebelikte Düşük Ve Nedenleri


Gebelikte Düşük Ve Nedenleri


Gebelikte Düşük Ve Nedenleri


Gebelikte Düşük Ve Nedenleri


Gebelikte Düşük Ve Nedenleri