Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 2019

Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 2019
20.09.2019

Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 89

Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet

Çocuk kavramının anından dokuz ay sonrakesinlikle her kadının hayatında oldukça yoğun bir dönem. Anne karnındaki fetüsün ortaya çıkışıyla annenin vücudu daha fazla güç ve enerjiye ihtiyaç duyar. Çok sık bu dönemde vücuttaki tüm metabolik süreçlerin seyrini değiştirir. Dahası, sıklıkla gestasyonel insülin bağımlılığı vardır.

Yağ dokusu, karaciğer, kaslar küçülürHormon insüline duyarlı. Olumsuz koşullar ortaya çıkarsa, kan şekeri yükselir ve bu da genellikle diyabetin ortaya çıkmasına neden olur. Bu hastalık, bir kural olarak, kadın konsültasyonunda bir sonraki muayene sırasında ortaya çıkar. Analiz için 24 haftaya kadar, sadece venöz kan alınır ve üçüncü trimesterde özel bir test yapılır - bir şeker eğrisi.

Genel bilgi

Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus -Bu tedavide yetkin bir yaklaşım gerektiren oldukça ciddi bir hastalıktır. Bu rahatsızlığın özünde karbonhidratların yanlış metabolizması ya da daha ziyade glikoz toleransında bir düşüş yatıyor.gebelikte gestasyonel diabetes mellitus

ABD'de birkaç tane varBu konuda araştırma. Elde edilen bilgilere göre, kadınlarda gestasyonel diabetes mellitus, olguların% 4'ünde teşhis edilir. Avrupalı ​​bilim adamları diğer bilgileri açıkladı. Bu hastalığın prevalansının, toplam gebelik sayısının% 1 ila% 14'ü arasında değiştiği bilinmektedir. Doğumdan sonraki bayanların yaklaşık% 10'u bu rahatsızlığın belirtileriyle kalmaktadır, bu da daha sonra tip 2 diyabetlere dönüşmektedir.

Bu nispeten yüksek oranlarDünyadaki patolojinin yaygınlığı, her şeyden önce, bu hastalığın olası sonuçları hakkında kadın bilincinin bulunmadığını göstermektedir. Sonuç olarak, sadece bir kaç doktordan nitelikli yardım isteyin.

Hamilelik sırasında diyabet tehdidi nedir?

İlk olarak, fetus üzerindeki bu olumsuz etkiannenin rahminde. Diyabetin ilk aşamalarında, kendiliğinden düşük doğurmaya neden olabilir veya beynin yapıları ve bebeğin kalbi gelişiminde çeşitli mengenelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Hastalık daha sonraki bir tarihte (2-3 trimesterde) teşhis edilirse, aşırı fetal büyümenin olasılığı çok yüksektir, bu da diyabetik fetopatiye yol açar. Bu patolojinin ana belirtileri, fazla vücut ağırlığı (4 kg'dan fazla), solunum sıkıntısı, vücut orantısızlığı, hipoglisemi.

Hamilelik nasıl?

Bu durumda, bu soruya doğru bir cevap verilemez.Soru, her vaka bireysel olduğu için. Kural olarak bir kadın hastanede üç kez hastaneye yatırılır. Erken dönemde ilk kez, tam bir muayeneye girer, doktorun hamileliği sürdürme ve yönetmeye karar vermesi ve önleyici tedaviyi reçete etmesi. İkinci kez hospitalizasyon 20 haftalık bir sürede gerçekleştirilir, çünkü bu sırada ilk komplikasyonlar ortaya çıkabilir. 32. haftada, doktor gelecekteki doğumların yöntemini ve zamanlamasını seçer.kadınlarda diabetes mellitus

Bu hastalıktan en çok kimler etkilenir?

Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus, bir kural olarak, aşağıdaki gibi çeşitli faktörlerin etkisi altında gerçekleştirilen bir genetik yatkınlığın varlığında gelişir:

• Aşırı kilolu;

• idrarda aşırı şeker seviyeleri;

• çeşitli karbonhidrat metabolizması ihlalleri;

• yaş (30 yıldan fazla);

• önceki toksikoz ve gestosis;

• kardiyovasküler sistemin çalışmasında çeşitli bozukluklar;

• kronik düşük.

Başlıca nedenler

Kadınlarda gestasyonel diyabet mellitus gelişirVücudun hücrelerinin kendi insülinine olan alışılmış duyarlılığındaki azalmaya bağlı olarak. Bu, hamilelik sırasında sıklıkla görülen kandaki hormon düzeyindeki artışa bağlıdır. Ek olarak, kadınlar hızla glikoz seviyelerini düşürmektedir, çünkü şimdi hem fetüse hem de plasentaya ihtiyacı vardır. Yukarıdaki tüm faktörlerin bir sonucu, insülin üretiminde doğrudan pankreasın kendisinin telafi edici artışıdır. Yani, bu yüzden bu göstergelerin pozisyonunda kadınların kanında genellikle biraz artar. Eğer pankreas tek başlarına doğrudan görevleriyle baş etmiyorsa, yani gerekli miktarda insülin üretimi ile gestasyonel diyabet mellitus gelişir.

semptomlar

Bu hastalıktaki şeker seviyesinde artış,kural önemsizdir. Bu nedenle hamile kadınlarda belirgin belirtiler çok nadirdir. Bazı durumlarda, susuz ve sık idrara çıkma, yanı sıra kuru cilt var. Ancak, tüm bu belirtiler kadınlar tarafından durumlarının belirli özellikleri olarak algılanmaktadır.

Hastalık nasıl doğrulanır?

gebelik diyabeti tanısı glikoz düzeyleri ve özel glikoz tolerans testi (OGTT) için, bir kan testi ile anlamına gelmektedir.Gestasyonel diyabetes mellitus tanısı

Tıpta, bağımlılıkta iki tür GTT vardırGlikozun uygulanma biçiminden: intravenöz ve oral. İkinci testte, hasta tam olarak 50 gr şeker içeren şekerli bir sıvıyı içmeye teşvik edilir. 20 dakika sonra, venöz kanı analiz için alındı ​​(içindeki glukoz içeriğini belirleyin). Şeker seviyesi 140 mg / dl seviyesini aşarsa, intravenöz glukoz tolerans testi gerekli olacaktır.

Bu çalışmayı yürütürken, çok önemlidirbelirli koşulları gözlemlemek. Her şeyden önce, hastalar testin beklenen tarihinden beş gün önce olağan fiziksel yüklere ve beslenmeye uymaları tavsiye edilir, ancak diyetteki karbonhidrat içeriği 150 g'ı geçmelidir Kan örneklemesinin sadece sabahları ve aç karnına yapıldığını hatırlamak önemlidir. Hastayı test etmeden önce 14 saat oruç tutması önerilir. Araştırma sırasında sessiz olmak daha iyidir.

Tedavi ne olmalı?

Gebelikte gebelik diyabetes mellitusBir kadının günde dört kez glikoz düzeyini ölçmesi gerektiği sıklıkla karmaşıktır. Bu durumda ilaç tedavisinin, anne karnındaki bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebileceğinden, kesinlikle kontrendikedir.

Tedavi konusuyla ilgili olarak, bu durumdauzmanlar özel bir diyete uymayı tavsiye eder, düzenli olarak şeker göstergelerini kontrol edin. Yukarıdaki tüm ipuçları istenen sonuçları vermezse, insülin tedavisi reçete edilir.

Bu hastalık için diyet arasındaki fark nedir?

Gebelikte gebelik diyabetes mellitusBelli bir diyete işaret eder. Yukarıda belirtildiği gibi, doğru beslenme genellikle hastalığın başarılı tedavisinin anahtarıdır. Uzmanlar, besin değerlerini azaltmak için hiçbir durumda kalori içeriğinin bir miktar düşürülmesi tavsiye edilmez. Aşağıda bu tanı ile diyet konusunda etkili tavsiyeler veriyoruz.gestasyonel diyabet mellitus diyet

• Küçük yemekler yiyin ve her zaman belirli bir zamanda.

• Tüm kızartılmış ve yağlı yiyeceklerin yanı sıra sindirilebilir karbonhidratların (örneğin kekler, tatlılar) ve fast food'ların günlük diyetinden tamamen arındırılması tavsiye edilir.

• Diyabetle neler yiyebilirim? Rasyon, çeşitli yulaf lapası, taze sebze ve meyveler, makarna (sadece tam tahıllar) ile zenginleşir. Tüm bu ürünler hamilelikte çok yararlı olan çok miktarda lif içerir.

• Diyette yağsız et ve balık kullanabilirsiniz, füme ürünlerin, sosislerin ve sosislerin tüketimini sınırlamak daha iyidir.

• Pişirme, minimum miktarda yağ kullanarak fırında buharda pişirilmeli veya pişirilmelidir.

• Doğru içme rejimini (günde en az iki litre hala taze su) unutmamak tavsiye edilmez.

Fiziksel yük

Günlük egzersiz çok faydalıonlar kas tonusunu korumak beri hamile kadınlar için, sağlık ve insülin etkisini aşırı yağ çıkmasını önler. Tabii ki, bu durumda yük ılımlı olmalıdır. Kadınlar yoga derslerine katılmaya, her gün küçük yürüyüşlere çıkmaya ve havuzda yüzmeye teşvik edilir. Yaralanmaya neden olabileceğinden, aktif egzersizi aşırı kullanmayın (binicilik, paten ve kayak). Hamile kadının halihazırda refahına dayalı olarak her bir yükün sayısının düzenlenmesi önemlidir.diyabet mellitus yorumlar

Doğum sonrası takip

Doğumdan hemen sonra, gestasyonel diyabet mellitusKadınlar gitmeye eğilimlidir, ancak bazı durumlarda komplikasyonlara yol açabilir. Yukarıda belirtildiği gibi, bebek çok büyük doğar, bu nedenle sıklıkla sezaryene başvurmak zorunda kalırsınız. Mesele şu ki, doğal doğumla doğum travması yapmak mümkündür.

Çocuk düşük seviyede doğarBununla birlikte, şeker, normalleştirilmesi için özel önlemler uygulanmaz. Anne bebeği göğsü ile beslerse, glikozun seviyesi normal olarak gelir. Bu gösterge, doğum hastanesinden uzmanlar tarafından sürekli olarak izlenmelidir.gestasyonel diyabet mellitus

Bir kadın hamilelik sırasında doktorun tüm reçetelerini açıkça takip ederse, bebeği gestasyonel diyabetes mellitus ile tehdit edilmeyecek, doğum sessizce geçecektir.

Bir kadın entegre bir ihmal varsaHamilelik sırasında yapılan bu tedavi, yeni doğmuş bir bebeğin diyabetik fetopatiye sahip olmasına yol açabilir. Aşağıdaki özelliklerle karakterize edilir:

• sarılık;

• artan kan pıhtılaşması;

• dokuların ödemi;

• Vücudun doğal oranlarının ihlali (örneğin, aşırı ince uzuvlar);

• çeşitli solunum sistemi bozuklukları.

Sonunda böyle bir hastalığı aşmak içinGestasyonel diyabet, diyet doğumdan sonra devam etmelidir. Kan şekerinin sonunda normale dönene kadar sıkı bir diyete uyulması önerilir.

Uzmanlar tüm kadınlara bu konuda tavsiyelerde bulunurtest yapmak için her yıl teşhis. Bu hastalığa sahip beş kadından birinin aslında teşhis edilmemiş tip 2 diyabeti keşfettiğine inanılmaktadır.

Koruyucu önlemler

Uzmanlara göre, bu hastalığın gelişmesini engellemek aslında çok zor. Sıklıkla, risk altındaki kadınlar diyabetlerden hiç etkilenmez.

gestasyonel diabetes mellitus semptomları

Hamileliğin planlanması önemlidirBu tanıdan sonra bir doktor gözetiminde olmalı ve önceki doğum tarihinden itibaren 2 yıldan daha erken olmamalıdır. Bu süreden bir kaç ay önce, kendi ağırlığınızı izlemeniz, günlük rutininize fiziksel egzersizler eklemeniz ve doktorunuza diyabetle ne yiyeceğinizi sormanız önerilir.

Kesinlikle herhangi bir ilaçHer zaman bir uzmana danışın. Kontrendikasyon hapları da dahil olmak üzere ilaçların kontrolsüz kullanımı, gestasyonel diabetes mellitus gibi bir hastalığın gelişmesine neden olabilir.

Uzmanların yorumları ve zaten kadınlara doğum yapmak demekBir doktor tarafından yetkin bir yaklaşım durumunda, olayların olumlu bir sonucu olasılığı çok yüksektir. Bu önemlidir ve bebeğinizin görünmesinden sonra vücudunuzu izlemeye devam edin. Örneğin, 1.5 ay sonra glikoz düzeyini belirlemek için bir test yapmanız gerekir. Sonuçlarına göre, uzman genel olarak gelecekteki beslenme ve yaşam tarzı için önerilerini verecek ve bir sonraki kontrol testinin tarihini de belirleyecek.

Sonuç

Sonuç olarak, bu tekrar belirtilmelidirPratisyen hekimden alınan bütün referansların uygulanmasında tanı, çocuğun kendi sağlığı tehditlerini pratikte taşımamaktadır. Bu durumda düşüncelerinizi olumlu bir şekilde ayarlamak, tüm sınavları zamanında geçirmek, doğru beslenmek çok önemlidir. Diyabet için ilginç yemek tarifleri bulabilir, sadece doğumdaki anneye değil eşine de yararlı olacaktır. Uzmanlar daha fazla dinlenmeyi, egzersiz yapmayı ve akşamları sevdiklerinizle birlikte yürümeyi önerir. Bir kadın hamileliğin güvenli bir şekilde geçeceği gerçeğine ayarlanmışsa, sonuç olarak, tamamen sağlıklı bir bebek ışığa görünür.

Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 2019

Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 2019

Related news

 • İfade gerostratova şan: yorumlama ve etimoloji
 • Aktris Anna Nakhapetova: biyografi, kişisel hayat. En İyi Filmler
 • Evlendiği Çocukluk Aşkını Kanserden Kaybettikten 6 Ay Sonra Başka Biriyle Beraber Olmaya Başlayan Adam
 • İğne Oyası Zengin Salatası Modeli Yapımı Anlatımlı Türkçe Videolu
 • Kremalı Sütlaç

 • Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 95

  Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet


  Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 27

  Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 33

  Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 74

  Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 15

  Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 76

  Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 43

  Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 84

  Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 99

  Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 53

  Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 19

  Gebelikte gestasyonel diabetes mellitus. Tanı, tezahürler, tedavi ve diyet 22