Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 2019

Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 2019
21.09.2019

Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 85

"Gelin", A.P. Çehov: kısa bir özet. "Gelin" - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye

1903'de Çehov'un "Gelin" hikayesi yazılmıştır. Aşağıda verilen özet, sıradan bir eyalet kızının gerçekliğe yönelik tutumları nasıl değiştirdiğini ve hayatında çok ciddi bir karar aldığını gösterecektir.

çek kısa gelin

Bölüm 1

Nadia, yedi yıl önce evlenmeyi düşleyen, zatenyirmi üç yaşındaydı. Sonunda o, Peder Andrey'in oğlu olan güzel ve oğlu olan gelin oldu. Dini seviyordu, ama düğün günü ne kadar yaklaşırsa, Chekhov'un dediği gibi, gelin de o kadar sevinç yaşadı.

Akşamdan kısa bir özet, hangisindenhikaye başlar, aşağıdaki gibidir. Ana kahraman, evin sahibi olan anne ve büyükannesi ile yaşıyordu. Yaklaşık on gün önce Moskova'lı uzak bir akrabası olan Sasha onlarla birlikte kalıyordu. Her sene geldi ve Nadya'yı her seferinde hayatının anlamsız olduğu konusunda ikna etti. Ve şimdi kullarının paçavralarla yerde yattığını fark etti ve evde kimseyle bir ilgisi yoktu.

Aşağıdakiler arasında konuklar ile akşam yemeği açıklanmaktadır; bunların arasındaAndrei Andreevich babasıyla birlikte. Masadaki konuşmaları boşaltın. Şehirde bir sanatçı olarak adlandırılan damadın oyunu kemanla çalınır. Filoloji eğitimi gördükten sonra, ama şimdi hiçbir şey yapmadı, yalnızca ara sıra hayır işleri konseri verdi. Konuklar on iki kişiden sonra ayrıldı ve Nadia odasına çıktı. Bu akşam Çehov'un sonu geldi.

anton pavlich chekhov gelin özeti

"Gelin": 2 bölümden kısa bir özet

Kız şafak söndüğünde uyandı. Birkaç gece uyuyamadı. Yaklaşan düğünümü ve nişanlığım hakkında düşünüyordum. Onu seviyordu, ama nedense geleceğin korkusu gittikçe arttı. Bahçede yürürken annesiyle tanıştı ve endişeleriyle onunla konuşmaya çalıştı. Fakat prizhivalka mevkidinde kayınvalidesinin evinde olan Nina Ivanovna, kızını anlamıyordu. Anton Chekhov "Kız herkesten saklanmak istiyordu," yazıyor. Gelin - okuduğunuz hikayenin kısa hikayesi - gelip yaklaşmakta olanını düşünürken kendine tekrar gitti.

Öğle yemeğinden sonra Nadia ve Sasha yalnız kaldılar.yine tanıdık bir sohbet başlattı. Kızı mutlaka öğrenmesi gerektiği gerçeği. Bu şehirde kendini mahvedecek. Böyle yaşamak ne ahlaka aykırı. Ve Nadya sanki bunları zaten duymuş gibiydi.

gelin gelin kısa

Geceleri kız tekrar uyandı. Aniden, kocasını hiç sevmemiş olan annesinin ne kadar mutsuz olduğunu anladı ama şimdi büyükannesine tamamen bağımlıydı. Garip Sasha'yı hatırladım. Onun gerçekten öğrenmesi gereken fikir, artık bu kadar doğal görünmüyordu.

Bölüm 3

Ev düğüne hazırlanıyordu. Bir kat altı parça olan bir çeyiz ile büyümüş. Nadia evlerini izlemek için Andrey Andreyviç ile birlikte gittiğinde. Bu gün Çehov daha fazla anlatıyor. Kısa özet - gelin her zaman rahatsızlık hissetti - bu bölüm aşağıdaki gibidir.

Andrey Andreyevich kızları odalara sürdü ve oŞimdiden bundan nefret ediyordu. Özellikle de damadın öven olduğu çıplak bir bayanla resmi beğenmedi. Ve o hizmette insanları görmek onun için ne kadar nahoş olduğunu belirterek, devam etti. Fakat aynı zamanda ahenksizliğin renk olmadığını fark etti ve bu nedenle düğünden sonra köyde bir toprak parçası elde edeceğini ve bunun üzerinde çalışacağını hayal etti.

Nadya eve mutsuz döndü. Ayrıca, misafirlerin akşam tekrar geleceği düşüncesinden rahatsız oldu. Ve gülümsemeli, saçma konuşmaları dinlemeli ve keman çalmalı. Böylece Anton Pavlovich Chekhov bu günün açıklamasını bitiriyor.

"Gelin": 4-5 bölümlerin bir özeti

Geceleri rüzgarla yağmur yağmaya başladı ve Nina İvanovna,Sokakta çalırak rahatsız, kızının odasına girdi. Nadia aniden hıçkırarak ayrılmak istediğini söylemeye başladı. Andrei Andreevich'i sevmiyor. Hayatının, annesi ve büyükannesi kadar küçük ve aşağılayıcı olmasını istemiyor.

Ve sabah kız Sasha'nın aldığı karar hakkında bilgi verdi.Chekhov devam ediyor. Kısa içerik (gelin, şimdi onun görüşüne göre çok ciddiydi) konuşmaları, Sasha'nın bavulunda Nadi'nin eşyalarını toplamaya söz verdiği gerçeğine indirgeniyor. Petersburg'a bir bilet alacak. Kız onu görmeye gitmek zorunda kaldı ve üçüncü zilin ardından trene binmek zorunda kaldı.

gelinin hikayesi

Her şey planlandığı gibi ortaya çıktı. Dışarıda yağmur yağıyordu ve sadece Nadia istasyona gitti. Şimdiden vagonda, kesinlikle ayrılacağını anladı. Ve trene bindiğimde, her şey hayattan bir topak gibi geçti. Ön taraftaki devasa ve geniş bir şey ortaya çıktı.

Bölüm 6

Mayıs'tı. Nadia - şimdi Petersburg'da okudu - sınavları geçti ve eve gitmeye hazırdı. Yolda Moskova'ya Sasha'ya geldim. Kız, hayatını değiştirmesine yardım ettiği için ona teşekkür etti. Ancak, yardım edemedim ama şimdi, son toplantıdan birkaç ay sonra Sasha'nın ona eski moda geldiğini itiraf ettim.

Evde, kız bekliyordu. Annesi ve büyükannesi uzun zaman önce onu affetti. Geçmişin hiçbir şeyinin olmadığını hissettiler. Sokakta korkmak için, misafirler neredeyse almadı. Yalnızlıkta bir ay geçti. Bahçede daha çok yürüyen Nadya, şehirdeki her şeyin eskimesi, eskimesi ve yeni bir şey beklemesi gibi görünüyordu. Çehov, bu değişikliklerin çok uzak olmadığını söyledi.

Kısa açıklama - "Gelin" anlatıyorBir insanın yaşam tercihi - Sasha'nın ölümü hakkında bir mesajla biter. Nadia, üzücü haberi öğrenince, aniden yaşadığı şehirde ne kadar yalnız olduğunu anladı. Geçen kız, geçmişin izlerini bırakmış olan her şeye elveda demek için evin etrafında yürüdü. Onun önünde, onu çeken ve cezbeden yeni, gizemli bir hayat vardı. Nadia eşyalarını topladı ve ertesi gün şehri terk etti. Şimdi, ona göründüğü gibi, sonsuza kadar.

anton chekhov gelin özeti

Sonuç

Rusya için zor yazılmış bir çalışmadaZaman, yazar dünyaya çok heyecanlı olan yeni bir bakış açısına değiniyor. Çağdaşların mahkumiyetine göre, hikaye iyimser ve taze görünüyordu. Eroinin yeni bir hayata geldiğini ve akrabalarına acı çektirdiğini unutmamıza rağmen, annem yokluğunda aylar yaşattı, anneannem uzun bir süre kaldı. Hikayenin finali de soruları gündeme getiriyor. Bu şehre geri dönmeyeceğine inanan Nadia'ya ne oldu? Anton Pavlovich Chekhov, okuyucunun bunu düşünmesini sağlıyor.

Özet ("Gelin" bir istisna değildir)herhangi bir eser, detaylara vurgu yapmadan hikayenin ana noktalarını aktarır. Bu arada, bu yazarın tüm yazılarının önemli bir parçasıdır. Bu nedenle, yazarın niyetini anlamaya çalışmak için, öykünün tam metnini okumak yine de gereklidir.

Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 2019

Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 2019

Related news

 • Kaş yaparken göz çıkarmayın
 • 9 milyar dolarlık anlaşma
 • Halkalı Şeker Fıstık Tığ Oyası Yapılışı Anlatımlı Videolu
 • Bulut Yayınları Yayınevi Kitapları
 • Ev Tipi Yoğurtlu Kebap Videosu

 • Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 51

  Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye


  Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 33

  Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 70

  Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 56

  Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 74

  Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 97

  Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 56

  Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 14

  Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 17

  Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 53

  Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 68

  Gelin, A.P. Çehov: kısa bir özet. Gelin - yaşam yolunun seçimi hakkında hikaye 35