Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim 2019

Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim 2019 Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim?

Makalede, verginin nasıl hesaplanacağını öğreneceksinizkar. Neyle uğraştığımızın genel fikri oluşturulduktan sonra bir örnek verilecektir. Sonuçta, gelir vergisi kendi içinde son derece önemlidir. Çok farklı nüansları ve özellikleri var.

Yani, bazı vatandaşların kaçırma hakkı varBu katkıdan ya da sadece azaltmak için. Ayrıca, hesaplamalar bazen çok kafa karıştırıcıdır. Ve başa çıkmak zorunda kalacaklar, çünkü hatalar çok fazla sorun çıkarabilir. Ve kimsenin buna ihtiyacı yok. Bu sayının tüm nüanslarını anlamaya çalışalım. Gelir vergisi nasıl hesaplanır? Bir örnek ve değil, bunu anlamaya yardımcı olacaktır.gelir vergisi örneği nasıl hesaplanır

Gelir vergisi

Ama neyle uğraşıyoruz? Gelir vergisi nedir? Kimler ücretlendirilir? Tahmin edebileceğiniz gibi, devlet hazinesine katkı - gelir sağlamak için mükelleften bir ödeme başka bir şey değildir. Rusya Federasyonu topraklarında bulunan herkes tarafından suçlanıyor. Yani, hem sakinleri hem de yerleşik olmayanlarla. Kim olduğu önemli değil - sadece bir birey, yasal, organizasyon veya IP. Asıl önemli olan vergi mükellefinin geliri olması.

Gelir vergisi en çok bilinen veRusya ödemelerinde yaygındır. Kimse ondan kaçamaz. Gayri resmi olarak çalışan vatandaşlar için. Ama kendi tehlikelerine ve risklerine karşı hareket ederler. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim? Bu durumda ne kadar ödeme yapmalıyım?

bireyler

Için geçerli olan koşullar ile başlayalımbireyler. Sonuçta, vergi mükelleflerinin büyük bölümünü oluşturuyorlar. Daha önce açıkladığımız gibi, gelirleri vergilendirilir. Sadece her zaman değil. Ve farklı hacimlerde.

Mesele şu ki bir bireyneredeyse her neyse. Ayrıca, gelirlerin% 13'ü oranında. Herhangi bir satın alma ve satış işlemlerinin yanı sıra ücretler vergiye tabidir. Kazanç ve hazineler de. İstisnalar var, ama onlardan pek de yok.

Örneğin, gelir için ödemek zorunda değilsiniz,yakın akrabalardan bağış şeklinde alındı. Ya da işlem, üç yıldan fazla bir süredir sahip olduğunuz mülkü içeriyorsa. Prensip olarak, bunlar şu anda yürürlükte olan tüm kısıtlamalar. Gayrimenkulün kiralanmasından, maaştan, bir şeyin satışından, belirli bir miktar para almanız ve devlete aktarmanız gerekir. Bu arada, kasa ve kazançlar% 35 oranında vergilendiriliyor.Kurumlar vergisi örneğinin nasıl hesaplanacağı

Organizasyon

Sırada ne var? Kurumlar vergisi nasıl hesaplanır? Daha sonra bir örnek verilecektir. Bunun yerine, hangi oranın hesaplanacağını öğrenmek hala faydalıdır.

Sorun şu ki burada teklikhayır. Bunun yerine, Rus vergi sistemi birçok alternatif yaklaşım ve çözüm sunmaktadır. Örneğin, kuruluşlar için standart oran% 20'dir. Bazı durumlarda,% 30,% 15 ve% 9 ile karşılaşabilirsiniz.

Ayrıca, gelir vergisinden muaf tutulurBelirli vergi biçimlerini seçen şirketler - diyor ki, USN. Hayır, gelir vergisi ödeyecekler, ancak sadece farklı bir sistemde. Bunun hakkında biraz sonra.

unutmayın: Kuruluşlar söz konusu olduğunda, doğru bir şekilde cevap verebilmek için, kar vergisini nasıl hesaplayacağınızı ("ciro örneği" ve bunun olmadan aşağıda belirtilecektir) dikkate almanız gerekir; vergi raporlama dönemi için hem gelir hem de masrafları dikkate almanız gerekir. Uygulamada, çoğu zaman tüm hesaplamalar çeyrek bir kez yapılır.

gelir vergisi örneğinin nasıl hesaplanacağı

PI'ler için

Bireye özel dikkat verilirgirişimciler. Neden? Gerçek şu ki, bu tür faaliyetler çoğunlukla kendileri için çalışmak isteyen vatandaşlar tarafından seçilmektedir. Ve pratikte görüldüğü gibi, özel bir vergi sistemi seçiyorlar. Özellikle bir tür "serbest" ya da "metin yazarlığı" söz konusu olduğunda. Çoğu iş aktivitesi basitleştirilmiş bir vergilendirme sistemine aktarılabilir. Ardından, kâr vergisini doğru bir şekilde nasıl hesaplayacağınızı düşünmek zorunda değilsiniz. Aşağıda belirtilen örnek, her şeyin ne kadar kolay ve basit olduğunu açıklayacaktır.

Bu neden oluyor? USN göründüğünde, karların% 6'sı şeklinde vergilere güvenebilirsiniz. Yani, burada hiçbir masraf dikkate alınmaz. Aslında böyle bir plan bireysel girişimcilerin yaşamını büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Fazladan makale ve rapor yok, hesaplamalarla işkence yok. Orta ve lise düzeyinde matematik bilmek yeterlidir. Ve hepsi bu.

Maaş için

Gelir vergisi nasıl hesaplanır?heyecan ve ilgi çok)? Bireylerden eksik olan bir özellik eksikti. Onlar için, çalışanların reşit olmayan çocukları varsa gelir vergisi belirli bir miktar azaltılabilir. Bu süreç, çocuklar için kesinti olarak adlandırılmaktadır.

Yani, gelir yılda 280 000'i geçmezseve ayrıca reşit olmayan çocuklar (veya 24 yaşına kadar olan tam zamanlı öğrenciler / öğrenciler / stajyerler) varsa, vergi matrahında indirim sağlayabilirsiniz. Bu vergi makamlarına yapılan ödemelerde azalmaya yol açar.gelir vergisi ve örnek nasıl hesaplanır

Bir ve iki çocuk 1400 ruble hakkına sahiptir.kesinti. 3 veya daha fazla, engelli çocuklar için olduğu gibi - 3000. Bazı durumlarda, sırasıyla, 6 ve 12 bin, ancak bu gibi olaylar Rusya'da neredeyse görülmemektedir. Eğer eşler bu yardımı reddettiyse, bireyler ayrıca vergi indirimini ikiye katlama hakkına sahiptir.

Genel prensip

Ayrı gelir vergisi nasıl hesaplanır?birim ve sadece? Bu, öğrenci için bile anlaşılabilir olan tek bir formüle yardımcı olacaktır. Yani, ödeme nedeniyle ödenecek miktarı almak için gerekli tüm değerleri yerine koymak yeterlidir. Tüm gelir vergileri için geçerlidir. Kiminle uğraştığı önemli değil - bir birey, bir kuruluş veya bir İP.

Ödenecek tutarı hesaplamak için ne yardımcı olacak? Sadece 2 elementten oluşan bir formül. Birincisi vergi oranıdır. Daha önce öğrendiğimiz gibi, bu ya da bu durumda özel olarak kurulur. İkincisi sözde üs. Bu iki bileşeni bir araya getirdiğinizde, bir kar vergi tutarı alacaksınız.

Veritabanı hakkında

Birçok insan burada bile soru var. Gelir vergisi nasıl hesaplanır? Örnek, vergi tabanının ne olduğunu anlayana kadar tam olarak getirilemez ve anlaşılamaz. Kazık iyi bilinen bir bileşen ise, ikinci elemanın durumu daha zordur.

Vergi tabanı bir toplamdan başka bir şey değil.stopaj vergisi. Hesaplamalara dayanması gerekecek. Çeşitli durumlarda azaltabilir. Yanlış bir tanım yanlış hesaplamalar ve vergi makamları ile sorunlara yol açar.faturalar üzerindeki gelir vergisi örneğinin nasıl hesaplanacağı

Bireyler için vergi tabanı sadece onlarıngeliri. Şirketler ve girişimcilik söz konusu olduğunda, bunların kar ve giderlerinden oluştuğunu söyleyebiliriz. Yani, bu durumda taban kayıplar ve maliyetler düşüldükten sonra alınan miktar olacaktır. Ayrıca bireylerden bahsetmek de önemlidir - veri tabanındaki çocuklar için vergi indirimleri başarısızlıkla dikkate alınacaktır. Şimdi sürecin incelikleri bilindiğinden, herhangi bir durumda bir aylık, çeyrek veya yıl için kar vergisini nasıl hesaplayacağınızı düşünebilirsiniz.

Bireyler için

Bireyler ile başlayalım. Onlarla, en az sorun. Örneğin, bir şirkette çalışıyorsunuz ve 19.000 maaşınız var, aynı zamanda kâr yılda 228.000 ruble olacak. Üç çocuk var - 5, 11 ve 25 yaşında ve ikinci ebeveyn çalışmıyor.

Ay için bu senaryo ile aşağıdaki resmi elde ederiz:

(19 000 - 1400 x 2) x 0.13 = 2106.

Çocuklar için kesinti olmadan, olmasaydı, sadece ödemek zorunda kalacaksınız:

19.000 x% 13 = 2,470.

Yıl için, her iki durumda da, vergi miktarı sırasıyla 25.275 ve 29.640 ruble. Zor bir şey değil mi? Şu anda problem yok.

Organizasyon

Örgütlü her şey çok daha karmaşıktır. Sonuçta, harcamalar, gelirler, zararlar, karlar ve benzeri konularda hangi verilerin dikkate alınacağını tam olarak bilmeniz gerekir. Birçoğu düşündükleri anda korkar ve panik yaparlar. Peki gelir vergisi nasıl hesaplanır? Örnek en basit olanı olacaktır.

gelir vergisi nasıl hesaplanır

Yani, çeyrek 4 için var bir firma var200.000 ruble kar. Çalışanlar için ücret, KDV, amortisman ve hammaddeler 1 milyon harcanmıştı ve son raporlama döneminde vergi kaybı 200.000 olarak gerçekleşti, Rusya'da yabancı bir kurumla değil, ortak bir organizasyonumuz var.

Ardından vergi oranının% 20 olacağı ortaya çıkıyor. Bu durumda veritabanı şöyle tanımlanır:

(4 200 000 - 1 000 000 - 200 000) = 3 000 000 ruble.

Bu miktardan tüm hesaplamaları yapacağız. Şimdi geriye kalan tek şey, üssü bahisle çarpmak. Bu çıkıyor:

3 000 000 x 0.2 = 600 000 ruble.

Bu tutarda kurumlar vergisi hesaplanacaktır.

Liste için

Vadesi gelen ödemeleri kendiniz hesaplamak içinbu yüzden zor. Fakat onları ciro-bilançosunda göstermek çok basit bir görev değildir. Sonuçta, birçok farklı kod ve bileşen var. Her bir unsur, bu veya diğer gelirleri, gelirleri, zararları ve giderleri yansıtmaktadır. Onları hesaba katmalı ve reçete yazmalıdır.

Burada sadece en temel kodları dikkate almalısınız. Bunlar:

 • 90.01 - gelir;
 • 90.03 - KDV;
 • 91.01 - satış dışı gelirler;
 • 90.02 - üretim maliyeti.

Prensip olarak, çoğu zaman vatandaşlar sadeceHesapların yazışmasını dikkatlice okuyun ve bunları gider-gelirlerle karşılaştırın. Hangi bilgilerin ele alınacağını bildiğinizde her şey son derece basittir. İlgili raporlama programlarındaki referanslar mevcuttur. Tüm yorumlar hesapların karşısında listelenir.

Dikkate alınacak son noktagirişimcilik faaliyeti. Bir IP'nin kar vergisi nasıl hesaplanır? Bu örnekte örnek bireylerden daha kolay olacaktır. Girişimcilerin genellikle USN üzerinde çalıştığı söylenmişti. Yani,% 6 vergi oranı alacaklar. Tabanı ile, ayrıca belirlemek çok kolay - bu durumda var olan her şey vergilendirilir.

Yıl için geliri almanız ve% 6 ile çarpmanız gerekiyor. Örneğin, bir yılda kar 269 000 ruble yapıyor. Sonra vergi otoritelerini buna göre ödemek zorunda kalacaksınız:

269 ​​000 x 0.06 = 16 140 ruble.

Ayrıca, Emekli Sandığına ve sağlık sigortasına belirli miktarda katkı payı aktarın. Ama bu tamamen farklı bir mesele.Bir ay için kar vergisi nasıl hesaplanır

Gördüğünüz gibi, bu konuda zor bir şey yoktur. Vergilendirme sisteminin bu gibi özelliklerinden dolayı, USN'deki iş Rusya'da gelişiyor. Gereksiz ifadeler, devasa ciro cirosu bilançoları, sayısız hesap ve benzeri yoktur.

Genel olarak, kar vergisi hesaplanabilirözel çevrimiçi hesap makineleri yardımcı olur. Bu en iyi seçenek değil, ama öyle. Paralel olarak sizin için bir ifade oluşturan hizmetler de vardır. Bunları kullanabilirsiniz, ancak kötüye kullanmanız gerekmez.

Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim 2019

Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim 2019

Related news

 • Sodalı Bayatlamayan Poğaça
 • Akıllı akıllı telefon: ilk şarjı nasıl yapacaksınız
 • Künefe
 • Pas dönüştürücü Tsinkar dır. Yorumlar, uygulamanın özellikleri
 • Yufkalı Makarna

 • Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim


  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim

  Gelir vergisi nasıl hesaplanır: bir örnek. Gelir vergisini nasıl hesaplayabilirim