Griple savaşan gıdalar 2019

Griple savaşan gıdalar 2019
Griple savaşan gıdalar


Griple savaşan gıdalar

Kış aylarında küçük-büyük herkesin baş belası griple savaşta bazı gıdalar yardımcı oluyor. Yoğurt, tavuk çorbası ve zencefil gibi besinler bağışıklığı güçlendirerek bu rahatsızlığa karşı koruyor…

Soğuk kış günlerinde bağışıklığın zayıflamasıyla hastalıklar kendini göstermeye başlıyor. Grip, nezle ile soğuk algınlığı bu hastalıkların başını çekiyor.

Uzmanlar dengeli, doğru ve düzenli beslenmenin önemine değinerek, “Kışın gribe karşı savunmasız değilsiniz. 10 muhteşem gıdayla bu hastalığın üstesinden gelebilirsiniz” diyor. İşte can sıkan gribe karşı tüketilecek hastalık savar gıdalar şöyle sıralanıyor…

1 Yoğurt:Bu besin bağışıklığı güçlendirecek probiyotik bakteri içerir. Bunlar gribe karşı vücudun savunma sistemini güçlendirir.
Uzmanlar yoğurt ve kefir gibi gıdaların beslenme programına mutlaka eklenmesi gerektiğini belirtiyor.

2 Tavuk çorbası:Anti-inflamuar etki gösterir. Mukoza zarının iltihap ve şişmesine neden olan beyaz kan hücrelerini bloke eder. Ayrıca tavuk birçok vitamin, çinko ve demir içerir.

3 Yeşil çay:Bu çay yüksek C vitamini içeriğiyle virüslere karşı bağışıklık sistemini destekler. Anti-bakteriyel, anti-viral ve anti-enflamuar özelliktedir. Günde en az 1 bardak tüketmek hastalıkla savaşta etkili bir silahtır.

4 Zencefil:Sıcak bir zencefil çayı ya da çorbası soğuk algınlığından etkilenen mukoza zarının iyileşmesini sağlar. Öksürük ve boğaz hastalıkları için iyi bir balgam söktürücüdür.

5 Narenciye:Yapılan araştırmalarda günlük 100 mg. narenciye tüketiminin hastalığın süresini azalttığı bildirilmiştir. Bunlara ek olarak biber, kivi, ananas ve brokoli de tüketerek hastalıklara karşı koyabilirsiniz.

6 Sardalya:Özellikle kış mevsiminde D vitamini eksikiği had safaya çıkıyor.
Bunun eksikliği ise kış hastalıklarını beraberinde getiriyor. Sardalya ise içerdiği vitaminler ile bu eksikliği gideren muhteşem gıdalar arasında yer alıyor. Sığır eti: Sığır etinde bulunan çinko virüs kaynaklı hastalıklara ilaç gibi geliyor. Anti-inflamatuar bir etkiye sahip olan sığır eti griple savaşmada oldukça etkilidir. Ancak kalpdamar hastalıkları gibi kronik rahatsızlıklara sahip kişilerin tüketilen miktarı sınırlamaları gerekiyor.

7 Bal:Üst boğaz enfeksiyonunda etkilidir. Düzenli tüketildiği takdirde bağışıklığı güçlendirir. Vitamin ve mineral açısından zengindir.
Yiyecek ve içeceklere katarak tüketebilirsiniz. Sarımsak: Sindirim sistemini rahatlatan sarımsak, bakterilere karşı oldukça etkilidir. Bağışıklık sistemini uyarır.
Halk arasında doğal antibiyotik olarak da bilinir.

8 Deniz topalağı:C vitamini zengini bu meyve, sindirime yardımcı oluyor. Öte yandan içerdiği bir dizi lif ve maddelerle griple savaşıyor.

Griple savaşan gıdalar 2019

Griple savaşan gıdalar 2019
Griple savaşan gıdalar


Griple savaşan gıdalar


Griple savaşan gıdalar


Griple savaşan gıdalar


Griple savaşan gıdalar