Hastalığına bak doğru tarafa yat 2019

Hastalığına bak doğru tarafa yat 2019
Hastalığına bak doğru tarafa yat


Hastalığına bak doğru tarafa yat

Kaliteli uyku için yatış şekli önem taşıyor. Astım ve KOAH hastalarına yüksek yastıkla sırt üstü yatmalarını öneren Doç. Dr. Aksu, ‘Tansiyon ve reflüsü olanlar sola dönmeli’ diyor.

Hayatkalitesinisekteye uğratanuykusuzluk ciddi sağlıkproblemlerine de yol açıyor.Sürekli yorgun yatıp yorgunkalkmaktan, uykusunu alamamaktanyakınanlara uzmanlar,“Yatışpozisyonunuzu gözden geçirin”uyarısında bulunuyor.ŞişliFlorence Nightingale HastanesiOrtopedi Bölümü’nden Doç.Dr. Neslihan Aksu, her hastalığaözgü bir yatış şekli olduğunu belirterek,bunları şöyle sıralıyor…

SIRT ÜSTÜ UYUMAK
Boyun ve bel ağrıları sırt üstü yatarak engellenebilir.Astım,KOAH gibi solunum yollarıhastalığı, kalp yetmezliğiolanlar yüksek yastıklarla sırtüstü yatarakdaha rahat eder. Omurgasında kireçlenme olanlar sırtüstü, dizlerini ve bel kavislerini yastıkla destekleyerek yatmalıdır.Beyin damar tıkanıklığıolanlarda sırt üstü yatabilir.

NEFESİNİZ TIKANABİLİR
Uyku apne sendromu,horlaması olanlar ve obezlersırt üstü yatmamalıdır.Anisolunum durmasına nedenolabildiğigibi sarkanyumuşak damağınnefesyolunu tıkayarak solunumunve uykunun kalitesinindüşmesinesebep olur.

SOL TARAFI TERCİH EDİN
En sağlıklı uyku pozisyonu sol tarafa yan yatmaktır. Vücudun kalbe giden ana toplardamarı bası altında kalmayacağı için, kalbe vücuttan kan dönüşü kolay olur.Yüksek tansiyonlu hastalariçin uygun bir pozisyondur.Bu pozisyon ayrıcadaha azhorlamayısağlar,reflüyüde azaltır.Horlayanlar, uyku apne sendromu olanlar için de uygundur.Gebeleresol tarafa yatmalarıönerilir.Çünkü bu pozisyonda kan akışı daha iyidir. Cenin pozisyonunda bacaklar karna doğru çekilip iki bacak arasına yastık, ayrıca baş boyun altına da orta yükseklikte bir yastık konulması uygundur.Kronik kalp rahatsızlığıbulunanlar için bu yatışpozisyonu önerilmez.Kronik kalp hastalıklarında sol yana yatmak kalp atışını hızlandırabilir ve bunun olumsuz etkileri olabilir.

KALP HASTALARI…
Reflüsü olanlar için sağ tarafa yatmak uygun değildir.Kalprahatsızlığı bulunanlar solyerine sağ yana yatmalıdır.Sonuç olarak hamile değilseniz veya kalp rahatsızlığınız yoksa kendinizi rahat hissettiğiniz tarafa yatabilirsiniz. Ayrıca uyurken aldığınız pozisyonu tüm uyku süresi boyunca koruyacağınızın garantisi de yoktur.

YÜZÜSTÜNÜN RİSKLERİ
Horluyorsanız, bel ve boyun ağrısından mustarip değilseniz, yüzüstü yatabilirsiniz. Bu pozisyonunkötü tarafıboyun ve bel ağrısınaneden olmasıdır.Omurgada kireçlenmesi olanlara tavsiye edilmez. Eklemlere baskı uygulayarak ve sinirlerin geçtiği kanalları daraltarak sinirlerin sıkışmasına;ağrı, uyuşmave karıncalanmayayol açar.Yüzüstü başınız saatlercebir tarafa dönük kalırve boynunuzun ağrımasıkaçınılmaz olur.Saatlerce bu pozisyonda uyumakomuzdasıkışma sendromunave omuz ağrılarına yol açar. Omuz sorunları ve kollarında sinir sıkışması olanlar için bu pozisyon uygun değildir.

YATAKTANKALKARKENNELEREDİKKAT ETMELİ?
Uyanınca yataktan hızlı bir şekilde kalkmayın. Yataktan ani kalkışınız belinizin tutulmasına neden olabilir. Çünkü tüm gece istirahat döneminde olan kaslar uykuda gevşer, aniden harekete reaksiyon gösteremez. Bu durum da omurgada ve eklemlerle ciddi ağrılara, zedelenmelere neden olur.
Uyandıktan sonra yatak içerisinde 5 dakika gerinerek, kaslarınızı ve eklemlerinizi esnetin. Böylece gevşeyen kaslarınızı yavaşça harekete geçirmiş olursunuz.
Yataktan kalkarken, önce blok olarak yana dönün ve bacaklarınızı yatak kenarından aşağıya sarkıtın, sonra kollarınızın yardımıyla vücudunuzu yatak kenarında, dik bir konuma getirin.
Bir müddet yatak kenarında oturarak tansiyonunuzun dengelenmesine izin verin sonra ayağa kalkın. Vücudunuzun içine gömüleceği değil, ortopedik yataklar tecih edin. Vücudunuz yatağa değil yatak vücudunuza adapte olmalıdır.
Doğuştan bel ve boyun bölgemizde eğriliklerimiz vardır. Çok sert veya çok yumuşak yataklar doğal eğriliklerimizin artmasına ya da azalmasına neden olur.

Hastalığına bak doğru tarafa yat 2019

Hastalığına bak doğru tarafa yat 2019
Hastalığına bak doğru tarafa yat


Hastalığına bak doğru tarafa yat


Hastalığına bak doğru tarafa yat


Hastalığına bak doğru tarafa yat


Hastalığına bak doğru tarafa yat


Hastalığına bak doğru tarafa yat