Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek 2019

Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek 2019
Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek


Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek

Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek

Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek

 

Mavi gezegenimiz dünya yaşamaya ve yaşanmaya değerdir ve hayat bize verilen bir nimettir. Bu bilinçle harelet edersek ortalama ömrümüzü sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçirir aksi halde acılarla boğuşuruz. Sağlıklı olmak için birey olarak elimizden geleni yapmamız gerekir. Gerisi elde olmayan durumdur ki burda yapacak bir şey yoktur.

 

Pankreas ne işe yarar ve kanseri nasıl oluşur

 

Pankreas, karın en arka bölümünde yerleşmiş, yaklaşık 15 cm uzunluğunda, mide, onikiparmak bağırsağı ve kalın bağırsakla ön yüzü tümüyle kapatılmış bir organdır. Birçok önemli görevi olmakla birlikte, alınan gıdaların sindiriminde ve kan şekerinin dengede tutulmasında önemli rol oynamaktadır. Pankreas kanserleri organın her bölgesinden gelişmekle birlikte en sık baş bölgesinden gelişmektedir. Yine en sık salgı yapan hücrelerden köken alırlar ve adeno kanser olarak adlandırılırlar.

 Pankreas ne işe yarar ve kanseri nasıl oluşur

Risk Faktörleri

Hastalığın sebebi bilinmemekle birlikte sigara içenlerde ve şişman bireylerde daha sık görülür. Hastaların hemen hemen %30’unda pankreas kanserinin nedeni sigara kullanımıdır. Erişkin tip şeker hastalığına bağlı pankreas kanseri tartışmalıdır. Çok az sayıda hastada genetik yolla pankreas kanseri gelişebilir. Pankreas kanseri erkeklerde kadınlardan daha sık görülmekte olup risk yaşla birlikte artar. Ortalama yaş erkeklerde 63, kadınlarda ise 67’dir.

 Pankreas kanseri

Pankreas kanserinin belirtileri

 

Pankreas kanserinin belirtileri bütün kanser belirtileriyle hemen hemen ayndır.

 

  • Kilo kaybı
  • Karın ağrısı
  • Sarılık
  • İştah kaybı
  • Bulantı-kusma
  • Halsizlik-yorgunluk
  • İshal
  • Sindirim zorluğu
  • Sırt ağrısı

 

Pankreas kanserinin teşhisi

Pankreas kanseri belirtileri

Hastalık sinsi belirtilerle ortaya çıktığı için teşhisi zor olabilir. Bunun için doktor hastasından Ultrasonografi isteyebilir. Bu hemen daima ilk başvurulacak inceleme yöntemidir. Bu yöntem pankreasta sert ya da kistik kitle varlığı, kitlenin boyutu, kitlenin diğer çevre yapılarla olan ilişkisi ve damarsal yapılara olan yakınlığı hakkında bilgi verir. Bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme de pankreas tümörleri hakkında çok önemli bilgiler verir.

 

Hastalığın tedavisi

 

Tedaviye başlarken fizik muayene, laboratuvar ve radyolojik incelemelerin sonunda, pankreas tümörünün hangi evrede olduğu, komşu organlarla ilişkisinin ne durumda olduğu, özellikle komşu damarlara ve/veya uzak organlara yayılımının olup olmadığı ortaya konulup ameliyatla çıkarılma şansı değerlendirilir. İleri evredeki tümörlerde cerrahi uygulanamaz. Bu hastalara uygulanacak kemoterapi ile birlikte, mevcut sarılığının düzeltilmesi, beslenme desteğinin sağlanması, ağrının azaltılması yoluyla yaşam konforunu düzeltmek amacıyla bazı girişimler uygulanabilir. Erken dönem pankreas kanserinde ise cerrahi tedavi yöntemi uygulanır. Tümörün cerrahi olarak çıkartılması bu hastalar için tek kür şansını oluşturmaktadır. Pankreas başı tümörlerinde, cerrahi olarak yalnızca pankreasın baş kısmını çıkartabilmek mümkün olamadığı için ameliyat daha karmaşık olmaktadır. Uygulanan cerrahi yönteminde pankreasın başı ile birlikte, safra kesesi, ana safra kanalının bir kısmı, oniki parmak bağırsağı, midenin bir kısmı ve etraf lenf bezleri blok halinde çıkarılmaktadır.

Pankreas kanseri hastalığın tedavisi

Pankreas Kanserinin Cerrahi Tedavisi (Whipple Ameliyatı) Oldukça uzun süreli, çok çeşitli organların çıkartıldığı ve yeniden devamlılığın sağlandığı bu ameliyat sırasında veya kısa süre sonrasında hastanın ölüm veya kanama olması, sindirim sisteminin devamlılığını sağlamak için yapılan dikişlerden kaçak olması gibi kötü durumlarla karşılaşılabilmektedir.

 

Radyasyon Tedavisi: Radyoterapi de denir. Kanser hücrelerini öldürmek için yüksek enerjili ışınların kullanılmasını içermektedir. Radyasyon tedavisi, yanızca tedavi edilen alandaki hücreleri etkiler. Radyasyon bir makine aracılığı ile dışarıdan ışın verilmesi şeklindedir. Radyoterapi, özellikle tümörün yerleşimi ve büyüklüğü cerrahiyi zorlaştırıyor ise veya cerrahi uygulanamayan durumlarda cerrahinin yerine tek başına veya kemoterapi ile kombine kullanılmaktadır. Cerrahi öncesinde tümörü küçültmek için kemoterapi ile birlikte radyoterapi kombine kullanılabilir. Bazı durumlarda ameliyat sonrası nüksleri engellemek amacı ile radyoterapi verilebilir.

 

Kemoterapi: Kanser hücrelerini öldürmek için antikanser ilaçların kullanılmasıdır. Pankreas kanserlerinde ameliyat öncesi veya sonrası hastaların genel durumları dikkate alınarak kemoterapi denilen ilaç tedavisi uygulanabilir. Kemoterapi cerrahi öncesinde tümörü küçültmek için veya cerrahinin yerine primer tedavi olarak radyoterapi ile birlikte kullanılabilir.

 

Sonuçta bu hayat bize verilen bir fırsat, bir şanstır. Ne kadar dengeli ve sağlığımız için zararlıyı faydalıyı bilerek yaşarsak ve bunu bir disiplin halinde uygularsak acıdan uzak ve mutlu bir şekilde tamamlarız bu hayatı. Aksi durum hastaneler, doktorlar ve çok uzun süreli acılardır ki bunu kimse istemez. İstenmeyen durumu hayatımızdan çıkarmakta bizim elimizdeki bir durumdur.


Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek 2019

Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek 2019
Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek


Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek


Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek


Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek


Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek


Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek


Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek


Hayata Sıkı Sıkı Tutunmak Gerek