Hinduizmde Meru Dağı 2019

Hinduizmde Meru Dağı 2019

Hinduizmde Meru Dağı 95 25.02.2019, 14:33

Hinduizm'de Meru Dağı

Bu yazıda ne olduğunu öğreneceğiz.Meru Dağı. Budizm ve Hinduizm kozmolojisinde, “iyi önlem” anlamına gelen ve tüm manevi ve maddi mega-lekslerin merkezi olarak kabul edilen Sümerü denir. Bu zirve Brahma'nın ve diğer devasın bulunduğu yer olarak kabul edilir.

Puranalarda boyunun 80.000 olduğu yazılmıştır.Yojan (1, 106 milyon km) - bu büyüklükte, Dünya'dan Ay'a olan mesafenin üç katı olan çap (1.392 milyon km) Güneş'dir. Meru Dağı nerede? Aynı çalışmalar, gezegenimizin kıtalarından biri olan Jambudvipa'da bulunduğunu söylüyor. Kamboçya'daki Angkor Wat dahil olmak üzere Hindu tapınakları, Kailas, Meru Dağı veya Mandara'nın sembolik bir temsilidir.

Hindu kozmolojisi

Hinduizm mirasında, evren formda temsil edilir.Meru Dağı'nın merkezindeki nilüfer yüceltildi. En tepesinde Indra'nın en önemli deva cennetidir. Hinduizm kozmolojisinde, bu yükseklik evrenin merkezindedir. Bazen kuzey karasal kutbunun merkezine bağlanır. Puranalara göre, Vedik devalar Meru'nun zirvesinde yaşıyor.

dağ ölçüsü

Bazı Hint kaynaklarında Meru DağıSel boyunca su üstünde yükselen 16 Himalaya taşından biri olarak bahsedilmektedir. Himalaya zirveleri modern isimler arasında orada da Meru tepesi, ancak çoğu Kızılderililer dedikleri kutsal Dağı Kailash, düşünün "Shiva sonsuz meskenini." Aslında, her kaynakta Meru'nun en kuzeyde olduğu yazılmıştır.

Eski efsanelerde topraklara işaret edildi.kuzey yükselişteydi. İskitler, İranlılar ve antik Hintliler, tüm ünlü nehirlerin kuzey kutsal dağlardan aktığını varsaydılar. Kuzey Okyanusu kıyısı boyunca batıdan doğuya uzanan yüksek kayaların varlığının görüşü, Roma'da 1490 yılında yayınlanan Coğrafya kitabı için hazırlanan Ptolemy haritası üzerinde de sergilenmektedir. Bu karar, toplumda 16. yüzyıla kadar abartıldı.

Ünlü Farslı ortaçağ ansiklopedisi Al-Biruni “Hindistan'daki Çalışmalar” adlı koleksiyonunda Meru Dağı'nın dubalara ve denizlere olduğu kadar Jambudvipa'nın da merkezi olduğunu söyledi.

Büyük efsane

Mahabharata'da Meru bir dağ olarak sunuluyorAna tepenin Mandara kayası olduğu gökyüzüne kadar tepelere sahip bir ülke. Bu çalışma Himalayaların ötesindeki bölgeleri tanımlar: Pamir ve Tibet aralıkları, geçilmez ormanlar ve Orta Asya çölleri, kutup bölgeleri ve kutup harikaları - taşınmaz Kutup Yıldızı; Güneş yılda sadece bir kez yükseliyor; yatay düzlemde dönen, dairelerinin her birini 24 saatte tamamlayan yıldızlar (yükselmezler ve gitmezler); Büyük Ayı'nın en yüksek takımyıldızı; gece ve gündüz altı ay süren; uzun karanlık bir bölge; aurora borealis ve benzeri. Kitap, bu toprağın kenarında, kuzey yamacının Süt Suyu ile yıkandığı kutsal dağ Meru'nun bulunduğunu söylüyor.

dağ ölçüsü nerede

Purana'da ne yazıyor?

Puranik kozmolojiye uygun olarakMeru'nun zirvesi, tüm güçlü Devas Brahma ve Indra tarafından işgal edilir ve tüm yıldızlar etrafına döner. Indraloka, Indra, baş Vedik deva, ve dağın en tepesinde yer alır. Aynı zamanda bir yayın balığı bitkisi yetiştiren bahçedeki parlak Indra Sarayı'na ev sahipliği yapar - ondan, ölümsüzlüğün kutsal içeceği yapılır.

Brahma Yumurta evren ve birkaç oluşurdünyalar (lokmalar). Tüm Loki üç temel gruba birleşiktir: şeytanın kilitleri, üst ve orta olanlar (burada ve Dünya aittir). Üst dünyalar, çeşitli devaların yaşadığı cennet ve yüksek kürelerden oluşur. Tüm katmanların merkezi, cennet tepesi loki'nin üzerinde yükselen Meru Dağı'dır. Onların altında yedi eşmerkezli kıta-adalar bulunur. Merkezi olan, Jambudvipa'nın düz ve yuvarlak arazisidir. İkinci kıta Gomedaka (ya da Plaksha) denir: pekmez denizi ile çevrilidir.

Üçüncü anakara - Shalmala - şarapta yer almaktadırSura'nın su kütlesi ve dördüncüsü Kusha denilen, Sarps rektifiye yağı ile yıkanır. Beşinci dünya Crounchcha denir ve Dadhi'nin yoğurt gölüdür. Altıncı kıta - Svetadvipa - Kshir'in süt okyanusunda yer almaktadır. Yedinci arazi - Pushkara - görünür evrenin karanlık dünyasından ayrılmasıyla Lokalok'un en yüksek dağlarının bulunduğu bölgeye bitişik büyük bir yuvarlak berrak su gölüyle çevrilidir. Lokalok dağlarının ardında, sonsuz gecenin ve daha sonra da evrensel yumurtanın kabuğunun bulunduğu yer yatıyor.

kutsal dağ ölçüsü

Bu yumurtanın yapısına benzer bir düzen, Upanishadların yanı sıra epik ve puranik masallar için de yaygındır. Ancak, farklı dünyaların isimleri ve numaraları değişir.

Vayu, Lanka ve Meru

Hindu geleneklerinde Meru Dağı'ndan bahsediliyorsayısız zaman. Rüzgâr Vayu ve Meru kayalarının tanrısının da arkadaş olduğunu belirttiler. Bir gün, Vedik düşünür Narada, Vayu'yu kutsal kayayı üfleyerek gücünü göstermek için ikna etti. Vayu bir yıl boyunca korkunç bir güçle patladı, ama Garuda Meru'nun yardımına uçtu ve kanatlarıyla kapladı. Bir yıl geçti ve Garuda dinlenmeye karar verdi. Sonuç olarak Meru Dağı'nın zirvesi, Sri Lanka adasında reenkarne olacak şekilde okyanusa çöktü.

Vindhya, Meru ve Agastia Dağları

Bilinen başka bir efsane şöyle diyor:Vindhya Sırtı Güney ve Kuzey Hindistan'ı böldükten sonra büyümeye başladı. O kadar büyüdü ki, Güneş'in hareketine müdahale etmeye başladı. Aynı zamanda, Vindhya dağları, Surya'nın güneş tanrısı'nın her gün etraflarında dolaşarak Meru Dağı'nı (ki bunlara göre, birçoğu kuzey kutbundadır) geçerken, etrafta dolaşır ve ısrar ederler. Sonuç olarak, Vindhya'yı cezalandırma ihtiyacı ortaya çıktı ve bu sebeple düşünür Agastya böyle bir görevi yerine getirmek için seçildi.

Meru bir dağdır, yüksekliği dikkat çekerBirçok. Böylece, Agastya kuzeyden güneye gitti ve yolda geçilmez Vindhya sırtını karşıladı. Dağ sırasına dalmaya başladı ve böylece Güney Hindistan'a gitmesine izin verdi. Vindhya dağları ünlü Risha Agasti'ye saygı duyuyordu, bu yüzden ondan önce eğildiler ve filozof ve ailesine güneye gitmelerine izin verildi. Ayrıca Kuzey Hindistan'a dönene kadar büyümemeye söz verdiler.

dağ ölçüsü yükselişi

Yine de, Agastya güneyde yaşadı veVindhya sırtı, kelimenin tam anlamıyla, hiçbir zaman boyut olarak artmadı. Böylece Agastya, zorla elde edilemeyen bir şeyin kurnazlığını başardı.

Meru Dağı. konum

Modern dünyada Meru Dağı nerede? Himalayalar, Dünya'nın en yüksek dağ sistemi olup, bunlar, Kuzey Kutup Bölgesi (kuzeyde) ve Hint-Çingene platosu (güneyde) arasındadır. Nepal, Hindistan, Pakistan, Tibet Özerk Bölgesi ve Bhutan bölgelerinde bulunuyorlar. Bu yüksekliklerin etekleri de Bangladeş'in aşırı kuzey kesiminde yer almaktadır.

 Himalayalar'ın dağ ölçüsü

Peak Mera Sagarmatha bölgesinde yer almaktadır (Himalayalar,Hinku Vadisi) ve Nepal'de trekking için en yüksek tepe olarak sınıflandırılır. Üç ana sırt içerir: Meru Severnuy (6 476 m), Güney (6 065 m) ve Merkez (6 461 m). Meru'nun merkezi dağı nedir? Üzerinde tırmanmak çok popüler, çünkü zirvenin önemli bir yükseklikte rota teknik olarak basit. Bu yüzden takip yarışmaları sürekli olarak devam ediyor.

Hinduizmde Meru Dağı 2019

Hinduizmde Meru Dağı 2019

Related news

 • 2 Şişle İnci Süslemeli Çeyizlik Kolay Patik Tarifi
 • Alevilik mezhebi hakkında bilgiler
 • Nubuk ayakkabılarına nasıl bakacak ve güzel kalacaksınız
 • Pollyanna – Mutluluk Oyunu
 • ÖRÜMCEKLİ KUM BONCUK MODELİ TIĞ OYASI

 • Hinduizmde Meru Dağı 11

  Hinduizmde Meru Dağı


  Hinduizmde Meru Dağı 63

  Hinduizmde Meru Dağı 68

  Hinduizmde Meru Dağı 82

  Hinduizmde Meru Dağı 69

  Hinduizmde Meru Dağı 88

  Hinduizmde Meru Dağı 72

  Hinduizmde Meru Dağı 86

  Hinduizmde Meru Dağı 98

  Hinduizmde Meru Dağı 12

  Hinduizmde Meru Dağı 28

  Hinduizmde Meru Dağı 63