İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 2019

İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 2019
19.09.2019

İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 24

İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü

Bir müteşebbisinHuzursuz bir karar verin: şirketinizi tasfiye edin. Bazen ceza davasından kaçınmanın ve kendinizi korumanın tek yolu budur. Elbette ki durum, daha az radikal yollarla denenebilir. Şirket orijinal olarak "bir günlük" olarak tasarlanmış olsa bile. Ancak, aşırı değişimi göz önüne alacağız: kuruluş nasıl tasfiye edilir (işlem sırası).

bir teşebbüsün tasfiye edilmesi

Tasfiyenin gönüllü şekli: her şeyin başladığı yerde

Prosedür hem gönüllü hem de zorunlu olarak uygulanabilir. Bir teşebbüsün eylem prosedürlerini gönüllü tasfiyesi aşağıdaki gibidir:

 1. Tasfiye ve tasfiye memuru ve komisyonun kararı.
 2. LLC'yi tasfiye kararı hakkında vergi dairesine mektup gönderin. Buna karşılık, şirketin tasfiye edildiğine dair bir uyarı yayınlanacak. Bu, Tüzel Kişilerin Birleşik Devlet Sicili'ne kaydedilir.
 3. Ayrıca, tasfiye halka açıktır. Bu aşamada alacaklılar ve alacak hesapları belirlenir. Bu bilgi, muhasebe belgelerinin yanı sıra denetçi ve denetçi tarafından çıkarılan sonuçların, denetimlerin ve diğer belgelerin verilerinden elde edilmiştir. Komisyon, alacaklılara LLC'nin tasfiyesini bildirir ve bir mülkiyet iddiaları yapılabileceği süreyi bildirir.
 4. Bu sürenin sonunda, bir toplantı düzenlenir.Aralarındaki tasfiye dengesini onaylayan Komisyon. Tasfiye organizasyonunun mülkiyeti, gerekliliklerin bir listesi ve bunların değerlendirilmesi hakkında bilgi sağlamalıdır.
 5. Toplantıda alınan karar bütçe dışı fonlara bildirilir. Tescil birimi, geçici tasfiye bakiyesini bölümlere gönderir:
 • borçların toplanması;
 • büro denetimleri;
 • yerinde teftişler;
 • kontrol faaliyetleri için yasal.

işletme şartlarının tasfiye edilmesi

Gönüllü tasfiye: mülk satışı

Tasfiye prosedürü devam etmektedir.adli kararların uygulanması için kurulan biçimde mülk satış biçimidir. Bu, maddi imkânlar alacaklıların taleplerini karşılamak için yetersiz kalırsa yapılmalıdır.

Tasfiye komisyonu,alacaklılarla ödemek için para mülkiyeti. Eğer alacaklılarla uzlaşma için yeterli fon satışı yapılamazsa, tasfiye iflas sırasına göre yapılabilir.

Hesaplanan temel araçlar,alacaklılar, para. Bununla birlikte, bu hesaplama biçimi zorunlu değildir. Alacaklı kabul ederse, talepler diğer mülkler tarafından karşılanabilir.

Gönüllü tasfiye: son aşama

Kayıt otoritesi o andan beriara hesap dengesi üzerinde anlaşmaya varıldı, tasfiye komisyonunun teşebbüse sızdırma planında alacaklılara ödeme yapılması da bulunuyor. Bu belirli bir düzene göre yapılır.

Birincisi, kuruluşun sağlık, yaşam, ödemelerin aktifleştirilmesi ve manevi tazminat için zarar vermesinden sorumlu olan vatandaşların talepleri karşılanmalıdır.

Daha sonra hesaplama ve ödeme yapılırbir teşebbüsün tasfiyesi için tazminat, işçilik ödemesi, iş sözleşmeleri imzalayan kişiler için kıdem tazminatının ödenmesi, yazarın sözleşmelerine göre ücret.

Ardından, fonlar bütçeye ve bütçe dışı fonlara ödenir. Sonra diğer ödemeler yapılır.

tasfiye planıBir sıradan diğerine geçiş gerçekleştirilirYalnızca önceki aşamadaki teşebbüsün tasfiyesi için tazminat ödeninceye kadar tamamen geri ödenmiştir. Tüm talepler, başta diğer alacaklılara olmak üzere teminatların satışı ile elde edilen fonların pahasına karşılanmaktadır. İstisnalar, alacaklıların birinci ve ikinci satırlarının yalnızca bir yükümlülüğüdür, çünkü onlar üzerindeki sözleşmeler, sözleşme imzalanmadan bile ortaya çıkmıştı. Eğer bu fonların pahasına alacaklıların iddiaları rehin fonlarından memnun değilse, bir sonraki dönüşteki alacaklı iddiaları ile birlikte geri ödenecekler.

Komisyon, mülk hesaplamaları ve envanterinden sonra dengenin onaylandığı bir toplantı düzenliyor. Daha sonra mülkiyet katılımcılar arasında dağıtılır, banka hesapları kapanır.

Daha sonra kayıt mercii aşağıdakileri kaydetmelidir:

 • Tasfiyeyi onaylayan bir bildirikanunla kurulan usullere uygun olarak, devlet kurumları ile tasfiye kurulması ve koordinasyonu ile uyumlu olarak, işlemler için prosedür;
 • tasfiye bilançosu;
 • devlet görevinin ödenmesi.

Bundan sonra, tüzel kişiliğin tasfiye belgesi çıkarılır ve Birleşik Devlet Tüzel Kişilik Kayıt Listesinden çıkarılır.

bir teşebbüsün tasfiyesi için tazminat

Zorunlu tasfiye

Kuruluşun oluşturulması büyük ölçüde ihlal ediliyorsaKanunların ve sonuçların ortadan kaldırılması mümkün değildir, işletmenin zorla tasfiyesi yapılabilir. Şartları genelde gönüllü bir biçimde aynıdır.

Mahkemede bir talep vergi makamları tarafından açılabilir. Çoğu zaman bunun temelini vergiler kanunlarının ihlalidir. Sonra vergi makamları, ihlal edilen Vergi Usul Kanunu'nun belirli maddelerine istinaden tahkim mahkemesine başvururlar.

Davaların açılmasının sık nedenleri, kuruluşların kanuni şartlara uygun olarak kurucu belgeleri getirmemesidir.

bir işletmenin işçileri tasfiyesi

Mahkeme kararı ile tasfiye

Bir etkinlik varsa, mahkeme teşebbüsün tasfiyesine atanabilir (ki bunlar her zaman ayrı ayrı belirlenir):

 • gerekli izin olmadan;
 • yasalarca yasaklanmış;
 • brüt veya yasaların veya diğer yasal düzenlemelerin tekrarlanan ihlalleri ile;
 • başka sebeplerden dolayı.

Ayrıca, kuruluş tasfiye edilebiliriflas ilan edildikten sonra. Bu durumda, yetkili devlet organları ve MLA'nın mahkeme ile dava açarak tasfiye talebinde bulunma hakkı vardır.

Sebepleri ne olursa olsunŞirket tasfiye edilir, işlem iflas yasasına uygun olarak devam eder, eğer süreçte şirket alacaklıların taleplerini karşılayamazsa.

iflas

bir devlet teşebbüsünün tasfiyesi

Bu durumda, sahibi alırİlgili karar, uygulamayı vergiye gönderen tasfiye komisyonu oluşturulur. Denetim, tasfiyenin başladığını teyit eden bir belge verecektir. Orada, alacaklıların bir sicili hazırlanmakta ve iddiaların çözümünün mümkün olmadığı görülmektedir. Buna dayanarak, tahkim mahkemesinde iflas başvurusunda bulunulması, gerekli belgelerin kurumun durumuna girmesi mümkündür.
Basında bir yayın yayınlanır ve alacaklılar bir ay içinde hak iddia edebilirler.

Aynı zamanda mahkeme aTasfiyeden sorumlu olacak yönetici. Teşebbüsün iflas tasfiyesi bittiğinde, işlem prosedürü, yöneticinin üretimin tamamlanmasının vergi tanımını göndermesini zorunlu kılar. Bir vergi incelemesi, birleşik Devlet Sicili'nden şirketin dışlanma sertifikası verir.

Alternatif seçenekler

Bir LLC'nin tasfiyesi veya örneğin devlete ait bir kuruluşun tasfiyesi, sorunları çözmenin tek yolu olmayabilir. Başka birçok, daha kansız seçenekler var.

 1. Yönetmenin ve kurucunun değişimi.
 2. Reorganizasyon.

Bu yöntemlerin nelerden oluştuğunu kısaca düşünelim.

Kurucu ve yönetmen değişikliği

Bu en kolay ve en kolay yoldur. Bunun yanı sıra, yeniden seçimden sonra raporlama yükümlülüğü yeni kafaya geçiyor. Kayıt otoritesindeki değişiklikler 10-14 gün içinde yapılacaktır.

tasfiye prosedürü

reorganizasyon

Bu alternatif seçenek 2-3 ay daha uzun sürecek. Yeniden birleşme, birleşme veya üyelik biçiminde mümkündür.

Bazen insanlar şöyle der: bir teşebbüsün tasfiyesi ve yeniden örgütlenme bir ve aynıdır. Ancak böyle bir yargı doğru değildir. Yeniden örgütlenmeden sonra, bu şirketin görev ve hakları, kurucuların yeniden örgütlenmekte olan işletmelerin katılımcısı olduğu yeni oluşturulmuş tüzel kişiliğe gidiyor. Ancak bu durumda, önce müdürü değiştirmek ve ardından yeniden düzenleme prosedürüne başlamak tavsiye edilir.

İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 2019

İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 2019

Related news

 • Çamaşır makinesi nasıl sabitlenir
 • Limon Çiçeği Yelek Modeli Videolu Anlatımı
 • Gamze Aksu Kimdir Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi
 • Kolay Mantı Tarifi Videosu
 • Derin Dondurucu Saratov 170 (МКШ-180): yorumlar ve talimatlar

 • İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 41

  İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü


  İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 68

  İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 64

  İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 83

  İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 59

  İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 95

  İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 50

  İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 11

  İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 44

  İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 87

  İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 47

  İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 10

  İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 3

  İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 56

  İşletmenin tasfiyesi: eylem prosedürü. Tasfiye prosedürü 13