İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı: İştah Azaltan Yiyecekler 2019

İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı: İştah Azaltan Yiyecekler 2019
İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı: İştah Azaltan Yiyecekler


İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı: İştah Azaltan Yiyecekler

İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı: İştah Azaltan Yiyecekler

İştah azaltan yiyecekler

İştah azaltan yiyecekler

Kilo verme diyetlerinde amaç az kalori tüketimine bağlı olarak sağlıklı bir şekilde kilo vermektir. Bu diyet programlarında tüketilen besinlerin kalorisinin düşük olmasına dikkat edilir. Ayrıca bazı iştah kesen besinler de beslenme düzenine eklenebilir. Bu şekilde kişinin yemek yeme isteği azaltılır ve böylece daha hızlı kilo verilebilir.

İştahı kesmek için ne yapmalıyız: İştahı azaltma yolları:

İştahı azaltan şeyler: Kuşkonmaz

Kuşkonmaz vücutta olumlu etkileri olan sağlıklı bir besindir. Kilo vermeye yardımcı olur ve yağların daha hızlı yakılmasını sağlar. Vücuttaki toksinlerin hızla dışarı atılmasını sağlayan antioksidanlar içerir. Sindirim sistemini temizler. Yağ yakımını önleyen toksinleri de yok eder. İştahı bastırır ve açlık hissini azaltır. Yemek ve salatara eklenerek tüketilebilir.

İştahı kapatan yiyecekler: Avokado

Avokado diyet programlarına eklenen en popüler meyveler arasındadır. Yağ yakıcı özelliklerinin yanı sıra iştah azaltıcı etkileri de vardır. Yağların daha hızlı yakılmasını sağlar. Metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca gün içerisinde enerji düzeylerinin yükselmesine yardımcı olur. Öğün aralarında yarım avokado düzenli olarak tüketilebilir.

İştah azaltmanın yolu: Fıstık ezmesi

Fıstık ezmesi kalorili bir besin olsa da az miktarda tüketildiğinde kilo vermeyi hızlandırır. Badem yağında bulunan benzerbileşenleri ile metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflama sürecinde tüketilmesi önerilir. Özellikle sabahları kahvaltıda 1 dilim kepek ekmeği ile birlikte tüketilebilir.

İştah kesici yiyecekler: Somon

Somonun en bilindik özelliği omega 3 yağ asitleri yani yararlı ve sağlıklı yağlar içermesidir. Bu nedenle diyet programlarına eklenerek haftada 3 kez ızgara olarak tüketilmesi önerilir. Düzenli olarak tüketildiğinde metabolizmayı ve sindirimi hızlandırır. Vücutta biriken yağın çözülmesini sağlar. Ayrıca kalp ve damar sağlığı için de oldukça yararlıdır. İştahın azaltılmasına yardımcı olduğu için öğle yemeklerinde de tüketilebilir.

İştahı azaltan gıdalar: Organik ham elma sirkesi

Elma sirkesi içerdiği enzimler sayesinde sindirim sisteminin temizlenmesine yardımcı olur. İshal ve kabız gibi sağlık sorunlarını önler. Sindirim sisteminin ve metabolizmanın daha sağlıklı işlemesini sağlar. Her sabah bir bardak sıcak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklenerek tüketilebilir. Düzenli olarak tüketildiğinde daha hızlı kilo verilmesine yardımcı olur. Ayrıca sabah aç karna tüketilmesi gün boyu enerjik olunmasına ve açlık hissinin azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Yağsız yoğurt

Yoğurt en sağlıklı besinlerden biridir. Öğün aralarında tüketilebileceği gibi yemekler ile birlikte de tüketilebilir. Zayıflama sürecince özellikle yağsız, tuzsuz ve şekersiz yoğurt tüketilmesi önerilir. Yoğurt içerdiği proteinler sayesinde kas gelişimini destekler. Kas hacmini artırır ve yağların daha hızlı yakılmasını sağlar. Her gün kahvaltıda ya da öğün aralarında 1 kase yoğurt düzenli oalrak tüketilebilir. İştah kesici özellikleri de vardır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı salata ve yemeklerde kullanılan en sağlıklı bitkisel yağlardan biridir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücutta toksin birikmesini engeller. Bu sayede kilo verme sürecine de yardımcı olur. Akdeniz tipi diyetlerde en temel besinlerden biri olan sızma zeytinyağı iştahın azaltılmasında da etkilidir. Özellikle salatalara limon suyu ile karıştırılarak sos olarak eklenebilir. Ayrıca sebze yemeklerinde de sık kullanılır. Trans yağlar ya da ayçiçek yağı gibi yağlar yerine zeytinyağı kullanılması önerilir.

Yaban mersini

Yaban mersini kilo vermek için en etkili meyvelerden biridir. Çok sık tüketilen bir besin olmasa da diyet listesine eklenmesi önerilir. Tokluk hissi yaratır ve iştahı bastırır. Ayrıca içerdiği doğal şeker ile kan şekerinin de dengelenmesini sağlar. Şeker hastalarına da önerilen besinlerden biri olan yaban mersini yoğurt ile karıştırılarak öğün aralarında tüketilebilir. Özellikle öğle yemeği ve akşam yemeği arasında tüketilmesi akşama kadar acıkmayı engeller.

Hindi göğüs eti

Hindi göğüs eti protein açısından oldukça zengindir. Kas gelişimini destekler. Aynı zamanda fazla yağların yakılmasına da yardımcı olur. Özellikle öğle ya da akşam yemeğinde haşlama olarak tüketilebilir. Hindi göğüs eti içerdiği yağsız protein ve düşük karbonhidrat ile iştahın bastırılmasına yardımcı olur. Et tüketimi için en tercih edilebilir et ürünü, hindi göğüs etidir. Eğer vücut geliştirme ya da metabolizmayı hızlandırmak amaçlanıyorsa çok daha etkili sonuçlar alınacaktır.

Keten tohumu

Keten tohumu da diyet programlarına eklenmesi önerilen besinler arasındadır. Yoğurt ve yulaf ezmesi ile karıştırılarak kahvaltıda tüketilebilir. Tokluk hissi yaratır ve yağ yakımı ile metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca omega 3 yağ asitleri gibi sağlıklı yağlar içerir.

Taze besinlerin tüketilmesi iştahın azaltılmasında son derece etkilidir. Bu tür besinler aynı zamanda antioksidan da içerdiği için vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olurlar. Hazır ve paketlenmil gıdalar yerine her zaman taze ve organik besinler tercih edilmelidir. Bu şekilde gıdalar besin değerlerini yitirmeden tüketilebilir.

Çorba tüketimi de zayıflama sürecinde önerilir. Çorbalar hem tok tutar hem de vücut için gerekli olan tüm besin öğelerini içerirler. Vücudun nemli kalmasına da yardımcı olurlar. Sindirimi geliştirirken metabolizmayı hızlandırırlar. Sebze ve tavuk suyuna çorbalar düzenli olarak tüketilebilir. Ancak kremalı ve yüksek kalorili çorbalardan uzak durulmalıdır.

İştahı azaltma yöntemleri:

İştahın kontrol altına alınması için kahvaltı kesinlikle atlanmamalıdır. Bu öğünde besleyici ve doyurucu gıdalar tüketilmelidir.

Her gün mutlaka 7 ila 8 saat uyunmalıdır.

Kafein iştah bastırıcı özelliklere sahiptir. Bu nedenle gün içerisinde şekersiz kahve ve şekersiz çay tüketilebilir.

Yeşil çay da günde 3 bardak şekersiz olarak tüketilebilir. Antioksidan özellikleri ile yağ yakımını hızlandırır.

Özellikle öğleden sonra şekersiz sakız çiğnenebilir. Sakız çiğnemek hem kişiyi oyalar hem de iştahı azaltır.

Tarçın en etkili iştah bastırıcı baharatlardan biridir. Yemek ve salatara eklenerek tüketilecebileceği gibi bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı tarçın eklenerek de tüketilebilir.

Her yemek sonrasında 1 tatlı kaşığı zeytinyağı tüketilebilir. Bu şekilde mide yavaş yavaş boşalır. Safra salgısı artar ve tokluk hissi yaratır. Zeytinyağı ya da hindistan cevizi yağı ve keten yağı da tüketilebilir.

Fındık, ceviz için giib kuruyemişler günde 1 avuç kadar tüketilebilir.

Lifli besinler tokluk hissi yaratır. Bu nedenle öğün aralarında lifli meyveler tüketilebilir.

Her sabah kahvaltıdan önce bir bardak ılık suya biraz limon suyu eklenrek tüketilmesi önerilir. Hem iştahı azaltır hem de yağ yakımını hızlandırır.

Protein tüketimi mutlaka artırılmalıdır. Protein içeren gıdaların tüketilmesi kas gelişimini hızlandırırken aynı zamanda iştahı da azaltır. Sabah kahvaltıda 1 adet haşlanmış yumurta tüketilmesi gün boyu yemek yeme isteği oluşmasını engeller.

Kilo verme sürecinde tüm bu besinler tüketilebilir ve bu önerilere uyulabilir. Tok tutan ve iştahı azaltan gıdalar mutlaka beslenme düzeninde olmalıdır. Ancak sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Bu nedenle kişiye özel bir beslenme planı için bir diyetisyene de başvuruşabilir. Kilo verme süreci tek yönlü değildir. Sadece beslenme düzenine dikkat edilmesi yeterli değildir. Mutlaka düzenli egzersiz ve spor da yapılmalıdır. Bölgesel yağlanma söz konusu ise bir spor salonuna gidilebilir.

İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı: İştah Azaltan Yiyecekler 2019

İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı: İştah Azaltan Yiyecekler 2019
İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı: İştah Azaltan Yiyecekler


İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı: İştah Azaltan Yiyecekler


İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı: İştah Azaltan Yiyecekler


İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı: İştah Azaltan Yiyecekler


İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı: İştah Azaltan Yiyecekler


İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı: İştah Azaltan Yiyecekler


İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı: İştah Azaltan Yiyecekler


İştahı Azaltmak İçin Ne Yapmalı: İştah Azaltan Yiyecekler