Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 2019

Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 2019
21.08.2019

Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 32

Şiirin "Yaprak düşmesi" Bunina IA analizi

Ivan Alekseevich her zaman parlak lirik ile kendini ayırt ettidoğal doğanın açıklamaları. İçinde, çok basit ve aynı zamanda muazzam, şair tüm insan yaşamının özünü gördü. Mevsimler değiştikçe, zamanın geçişini izler, yağmur yağar ya da karlar yavaşça düşer, doğanın ihtişamına saygı gösteririz. Tüm hayatımızın bir süredir yaşadığı sıkıntılar arka plana dönüşüyor. En derin düşüncelerin iletilebileceği bir doğadır.

Şiir kalma

ayetin kısa bir analizi

Şiirin analizine başlamadan önce "Yaprak düşüşü"Bunin, oluşturulduğu ve yayınlandığı zaman hakkında birkaç şey söylemeniz gerekiyor. Bizi ilgilendiren Ivan Alekseevich Bunin'in eseri, çalışmasının ilk dönemine aittir. Şair 30 yaşındayken, 1900 yılının Ağustos ayında yazılmıştır. Ve aynı yılın Ekim ayında, çalışma "Sonbahar Şiiri" altyazısı ve Maxim Gorky'ye adanmışlık "Petersburg" dergisinde yayınlandı. Ivan Alekseevich'in bu ayeti, 1901'de ortaya çıkan bu yazarın ilk şiirsel koleksiyonunun adını verdi. "Listopad" koleksiyonuna Pushkin Ödülü verildi (1903'te). Hayatın sonuna kadar, ilgimizi çektim. Bunin.

"Listopad", içinde gizli olan birçok ilginç özelliği ortaya koyan bir şiirdir. Benzer şekilde, yazar da sonbaharda sadece özenli bir görünüme açılan şeyi bulur.

Şiir teması

şiir analizi

"Listopad" Bunin şiirinin bir analizini başlatkonunun tanımı ile takip eder. Bu eser manzara lirik şiirine ait. Onun teması sonbahar doğasının bir açıklamasıdır. Nasıl değiştiğini gözlemleyen yazar, insan yaşamının seyrini yansıtır. Bu yansımalar felsefî motifleri şiire getiriyor.

Bina ve kafiye

Kompozisyonun gerçek ustası, Bunin. "Listopad" tuhaf, çok sıradışı bir yapıyı ayıran bir şiir. Kafiye göre, iş dört ayaklı bir iambik ile yazılmış 7 quatrains ve 2 couplet oluşur. Bu durumda, 1, 3 ve 5 stanzas, kadın ve erkek tekerlemelerin değiştiği çapraz kafiye ile karakterize edilir. Diğer bazı özellikler 6, 8 ve 9 stanzas var. Onlar bir halka kafiye ile yazılır. 2, 4 ve 7 stanzas için, bitişik tekerlemeler ile karakterizedir. Birçok eleştirmen, şiirin folklorun yakınına ve özel bir melodiye sahip olduğunu açıkça belirtiyor.

İşteki mekan ve zaman

"Listopad" Bunin şiirini analiz ederkenbiri kesinlikle alan ve zaman hakkında söylenmelidir. İşte özel bir rol oynuyorlar. Bunin, anlatı boyunca mekansal ve zamansal sınırlarını genişletir. Şiirin başlangıcındaki zaman kısaydı - bu “bugün”, yani bir gün. Ve işin eylemi bir glade ile sınırlıdır. Bu, okuyucunun mutluluğun son anlarını yakalamasına izin verir: son güveni görmek, güneşin veda sıcaklığını hissetmek, gelişen sürüngeyi duymak. Çalışma sırasında zaman genişler. Şimdi bütün bir ayı kapsıyor ("Eylül, borlarının çalılarını çizerek ..."). Aynı alan hakkında da söylenebilir - tüm gökyüzünü ve tüm ormanı içerecek şekilde daha büyük büyür. Şiirin sonundaki zaman ve mekan, gerçekten tüm gezegen ölçeklerini kazanır.

Sonbahar görüntüsü

Şiirde sonbahar kollektiftirkavramı. Bir yandan, bu yılın zamanı. Ama öte yandan, sonbahar bağımsız bir varlık olarak ortaya çıkıyor. Bu, ormanın metresi "sessiz dul". İnsanlaştırılmış imge sayesinde sanatçı, doğanın iç hayatını okuyucuya açar. Onun dünyası sevinç, acı ve ıstırap dolu.

Doğa durumlarının değişimi

Bunin yaprağı sonbahar şiiri

Şair doğanın durumunda bir değişimi gösteriyor.çeşitli sanatsal teknikler ve araçlar kullanarak. Aynı zamanda, doğal çevreyi insandan ayırmadan, Ivan Alekseevich şaşırtıcı bir şekilde lirik kahramanın kendisinin havasındaki değişimi açık bir şekilde tanımlar. Şiirinde şiir, evrenin döngüsel süreçleri ve sonsuz yaşam fikrini barındırır. Bunun için şiirde bir yüzük yaratır. Altın sonbaharın güzelliğinin, doğanın acı ve güzelliğinin güzelliğiyle nasıl değiştirildiğini görüyoruz ve sonra yeni bir güzellik ortaya çıkıyor - soğuk, kışlı ve güzel.

Sonbahar orman görüntüsü

Ivan Alekseevich, onun ilk bölümündeeserler sonbahar ormanın pitoresk bir görüntüsünü oluşturur. Bunun için çeşitli zıtlıklar ve renkler kullanır ("gümüş ağlar", "mor terem", "parlak, güneşli çayır", "yaprakların kehribar yansıması"). Sonbaharın bir peri masalını çizen şair, uygun peri masalı kelime bilgisine başvurur. O ormanı oyulmuş kule, temizlemeyi - geniş bir avluyla, ve onun için yapraklardaki lümenlerle - bir pencere gibi - karşılaştırır.

şiir yaprağı sonbahar çörekler analizi

Bunin ayetinin analizi "Yaprak düşüşü" sağlarsonbahar ormanın hafif, kuvvetli algısının yavaş yavaş şiirde yerini küçük bir ruh haliyle değiştirdiğine dikkat edin. “Sessiz dul” imajının işte olduğu kadar ölüm motifinin de ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır. Ivan Alekseevich, erken ölmek üzere hazırlanan ormanın sessiz sessizliğinin bir resmini çiziyor.

Hayat ve ölüm

Üçüncü bölümde, ölmek,karşılık gelen sesler. Parlak renklerin karnavalının artık unutulmaya yüz tuttuğunu ve sonbaharın daha güneyde ilerlediğini görüyoruz. Ama şiirin son bölümünde neşeli bir olay geliyor. Kış rüzgarları, yine ölümün yerini alan yeni bir yaşam getirir. Bu, Ivan Bunin tarafından yaratılan şiirin, hayatı doğrulayan bir anlamla nasıl dolduğudur.

"Listopad": Etkililik araçlarının analizi

Çalışmada hareket aktarımı organize edildiböylece birinci ayetin dönüşümü ( "dökülen yağmur", "anafor yapraklar"), hem de yön ( "kazlar uçuş tutmak") ve rastgele hareketini ( "anafor yaprak") karşı zıddı olarak, ifade için bir araç kullanılarak.

ayet bunina yaprak sonbahar analizi

Tropes bolluğu "Yaprak düşmesi" şiiri ile karakterize edilir(Bunin). Bunun analizi ayrıca yazarın anaphora kullandığını fark etmeyi mümkün kılar. Buna ek olarak, Bunin şiir melodisini veren "o" ve "e" seviyelerini uygular. Ve yeşillik ve sessizliğin hışırtılmasının ses görüntüleri, "c" ve "w" seslerinin ayrıcalıklarını yaratır.

Bunin'in şiiri karşılaştırmalarla doludur. Güve, örneğin, beyaz bir taç yaprağı ile karşılaştırır. Ve kumaşlar, bir "gümüş ağ" gibi parlıyor. Buna ek olarak, ürün karşılamak metafor ( "geniş avlu arasında" "rengarenk kulesi",), kimliğe bürünme ( "bir kulenin" nin sonbahar kısmı), sıfatları ( "Ayaz Gümüş", "ölüm sessizliği", "sessiz Dul").

Bunin Ustalığı

ivan bunin yaprağı sonbahar analizi

"Listopad" Bunin şiirinin analizini sonuçlandırmak,yazarının gerçek bir sanatçı olduğunu görüyoruz. Çalışmasında, sözlerini ve dünyadaki çeşitliliği, doğanın ihtişamı ve güzelliğini anlatmayı başardı. Birçok edebi eleştirmenin görüşü, “Listopad” ın peyzaj lirik şiirinin standardı olduğu gerçeğiyle birleşmektedir. Bu şiir, doğru ve basit bir şekilde, doğada meydana gelen süreçleri ortaya koyan sözcükleri ustalıkla seçmiştir. Birisi, sadece soyut bir yaratığın orman içinden dolaştığını değil, hayatın sona erdiğini söyleyen gerçek bir kadın liderin mülklere veda ettiğini söylüyor. Dahası, okuyucu olan her şeye karışmış gibi görünüyor, oyunculuk oyunculuğu haline geliyor. Sonbahar gibi, boyalı kuledeki yalnızlıktan ve yağmurdan kaçabilir.

Sizi ayetin kısa bir analizini yapmaya davet ediyoruz.Bunin "Listopad". Elbette işin ilginç özelliklerini de bulabilirsiniz. Muhtemelen, ve sizi kendi düşüncelerinize itecektir. Ne de olsa, şiir Bunin hiç kimseyi kayıtsız bırakmaz.

Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 2019

Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 2019

Related news

 • Örgü Kristal Tül Bebek Etek Yapılışı Videolu
 • Penaltılar Videoları Sayfa 2
 • İyi travmatik silah nasıl seçilir
 • Badana Lekesi ve İzi Nasıl Temizlenir
 • Örgü El Çantası Yapılışı Anlatımlı Türkçe Videolu

 • Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 24

  Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi


  Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 31

  Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 27

  Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 22

  Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 19

  Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 24

  Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 63

  Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 47

  Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 96

  Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 98

  Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 42

  Şiirin Yaprak düşmesi Bunina IA analizi 5