İlköğretim Kitapları – 8 yaş üstüİlköğretim Kitapları – 8 yaş üstü


İlköğretim Kitapları – 8 yaş üstü 70 05.02.2019, 15:29

İlköğretim Kitapları – 8 yaş üstü

Fa Usta'nın Kemanları

Fa Usta karısının ölümünden sonra hayata küsmüş dünyanın en iyi keman yapım ustası. Mifa, onun oğlu. Lare, Solfasol Ülkesi’nin küçük prensesi; keman çalmayı çok istiyor ama geleneklere göre kız çocukları keman çalamaz. Refa ise onun ağabeyi, çok iyi keman çalması gerekiyor ama onun istediği tek şey kurbağaları incelemek. Tabii bir de Solfasol Ülkesi’ni çekemeyen komşu ülke Remido’nun kralı Kral Remi var… Olaylar 343. Solfej Şenlikleri’nde Kral Remi’nin Solfasol Ülkesi’ne yapacağı ziyaretle başlıyor…

Fa Usta’nın Kemanları cinsiyet ayrımcılığına, çalışmak ve başarmak kavramlarına, hayallerimizin peşinden koşmaya, dürüstlüğe ayna tutan duygusal bir metin olarak tanıtılıyor.

Yayınevi: Mavi Bulut Yayınları
Yaş Grubu: 9 yaş üzeri
Yazan: Fatih Erdoğan
Sayfa Sayısı: 103 sayfa roman, 77 sayfa tiyatro
Fiyatı: 12 TL

Lulu ve Brontozor – Lulu Köpek Gezdiriyor

Lulu, ele avuca sığmayan bir çocuk. İnsanı çok fena gıcık ediyor ama sevdiriyor da kendini. Gün geliyor bir brontozor bulmak için ormana gidiyor, gün geliyor istediğini elde etmek için para kazanmaya karar veriyor. Hayvanlarla mücadele ederken, kendisinin tam zıttı bir oğlanla uğraşırken bir de yazar araya giriyor, durmadan öyküyü kesip hınzırca yorum yapıyor, huysuzluklarıyla Lulu’yu aratmıyor.

Lulu ve Brontozor’da, Lulu doğum günü armağanı olarak bir brontozor istiyor.Ama anne babası bu kez “hayır” diyor ve Lulu brontozorunu bulmak için zorlu bir yolculuğa çıkıyor…

Lulu Köpek Gezdiriyor’da Lulu yine imkânsızı istiyor. Ama bu kez “armut piş ağzıma düş” yok. Çünkü amacına ulaşmak için para biriktirmek zorunda. Lulu bir işin ucundan tutmaya karar veriyor fakat mahallede yapabileceği bütün işleri, kusursuzluk timsali Fleischman üstlenmiş bile. Lulu’ya kala kala tek iş kalıyor: Komşuların köpeklerini gezdirmek. Lulu, insanı çileden çıkaran üç köpekle başa çıkmaya çalışıyor.

Yayınevi: Hayy Kitap
Yaş Grubu: 2. 3. 4. sınıflar için
Yazar: Judith Viorst
Resimleyen: Lane Smith
İngilizceden çeviren: Şiirsel Taş – Gökçe Ateş Aytuğ

Lulu ve Brontozor:
Sayfa sayısı: 120
Fiyatı: 10 TL

Lulu Köpek Gezdiriyor
Sayfa sayısı: 152
Fiyatı: 12,5 TL

Çocuklar için bilim kurgu: Dış Dünya Gezisi

Güneş Gezegeni Dizisi'nin ilk kitabı olan Dış Dünya Gezisi romanı, "Günümüz insanların kaynaklarını hızla tükettiği ve kirlettiği dünyamızı nasıl bir gelecek bekliyor? Bundan birkaç yüzyıl sonra yeryüzü şimdiki gibi mi olacak, yoksa çok daha farklı mı?" sorularının yanıtı arıyor.

Can ve arkadaşlarının yaşadığı dünya çölleşmiştir, insanlar sağlıklı nefes almak için fanusun içinde yaşamaktadır. Ve bir gün fanusun ardındaki Dış Dünya'ya bir okul gezisi düzenlenir. Ne var ki, aniden ortaya çıkan kasırga olayları içinden çıkılmaz hale getirecek, çocukların hayatını koruyabilmesi bile mucizelere kalacaktır.

Yayınevi: Bu Yayınevi
Yaş Grubu: 10 yaş üstü
Yazar: Meltem Erinçmen Kanoğlu
Kapak ve İç Resimler: Rıza Türker
Sayfa Sayısı: 152 sayfa
Fiyatı: 7 TL

Çalısüpürgesi'nin Maceraları: Nehir Böcüğü

Çalısüpürgesi, yüzen eviyle birlikte, bir aşağı bir yukarı, nehir boyunca yol alır. Anlayışlı tavuğu Çilli ile dünyada gülümsemeyi becerebilen tek keçi olan Vanilya da bu yolculukta ona eşlik eder ve hep birlikte, her kitapta yeni maceralara doğru yelken açarlar.

Çalısüpürgesi, Pikdori Nehri’nin kıyısında, iki iyi arkadaş olan Stella ve Luna ile karşılaştı. Kızlar ne yapacaklarını bilemez hâldeydi; çünkü Luna’nın ailesi Avustralya’ya göç edecekti. Sanki çok gerekliymiş gibi! Peki, aradaki büyük mesafeye rağmen bu iki kız hâlâ birbirlerinin en yakın arkadaşı olabilecekler miydi? Aslında Çalısüpürgesi’nin açısından bakılınca durum gayet açıktı: Stella ve Luna, Ruh Kardeşi olmak zorundaydı! Onları ancak bu bağ kurtarabilirdi. Ama bunun gerçekleşmesi için üstesinden gelmeleri gereken sınavlar onları bekliyordu.

Yayınevi: Kelime Yayınları
Yaş Grubu: 8 yaş üzeri
Yazarı: Sabine Bohlmann
Çevirenler: Ebru Erişken ve Deniz Tuna Dalyancı
Sayfa Sayısı: 168 sayfa
Fiyatı: 15 TL

Aydede Her YerdeHacer Kılcıoğlu küçük okurlarını ülkeler, kentler, kültürler arasında unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyor. Yaşamlarımız ne denli farklı olursa olsun aynı gezegenin, Dünya’nın canlısı olduğumuzu hatırlatıyor.
Yazar farklı kültürlerde yaşayan çocukların öykülerini anlatıyor. Kitapta yer alan 16 öykünün ortak özelliği, Aydede.
"O mama mia! Venedik… Işıl ışıl bir gece… Gökyüzünde Aydede gülümsüyor. Suyla dolu daracık sokaklarda gezinen gondollar… Yakışıklı mı yakışıklı gondolcular… Gondoldaki gezginler için söylenen neşeli mi neşeli şarkılar… Şarkılar mutlu. Gezginler mutlu. Gökyüzü mutlu. Aydede mutlu. Massimo da.
Gondolcu Pierre’in küçük oğlu Massimo, babasına gezi boyunca eşlik ediyor, her akşam. Babasının, o kocaman taşıtı daracık sokaklarda usta manevralarla adeta dans ettirerek, evlerin duvarlarına falan çarpmadan, şarkılar söyleyerek, güle oynaya kullanmasını hayranlıkla izliyor çocuk.
Hayattaki en büyük isteği sorulsa, der ki: Bir gün babam kadar güzel gondol kullanabilmek ve onun kadar güzel şarkı söyleyebilmek…”
Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Yaş Grubu: 8 – 12 yaş
Yazarı: Hacer Kılcıoğlu
Resimleyen: Reha Barış
Sayfa Sayısı: 144 sayfa
Fiyatı: 12 TL

Birden Çok Sonu Olan, Masal İçinde Masal

Masal İçinde Masal kitabında Gianni Rodari, masalların birden çok sonu olabileceğini kanıtlıyor. Her bir masal için üç ayrı son kaleme almış olan Rodari, hangisini daha çok beğendiğini açıklamayı da ihmal etmemiş.

Kitapta yer alan toplam yirmi bir masalda, örneğin; şehri istila eden araçlar kaval çalan bir gencin peşinden giderken, yalan söylediği için burnu uzayan Pinokyo bir kereste tüccarına dönüşüveriyor. Farklı sonlar, Rodari’nin okurunu masallarına dahil etmek istediğini ve masalların dönüşmesinde okurun katılımının ne denli önemli olduğunu vurgular nitelikte.

Yayınevi: Can Yayınları
Yaş Grubu: 8 – 11 yaş
Yazar: Gianni Rodari
Çeviren: Yelda Gürlek
Resimleyen: Anna Laura Cantone
Sayfa Sayısı: 224
Fiyatı: 20 TL

Sütkuş'un Çocukları

Hülya Kibaroğlu'nun kaleme aldığı ve Elif Balta'nın resimlediği "Sütkuş'un Çocukları", okurları tanımadıkları insanların dostluklarını, sevinçlerini, kaygılarını, hayatlarını paylaşmaya davet ediyor.

"Hiç kuş olup, pencereden pencereye konup tanımadığınız insanların sohbetlerini dinlemek, duygularını paylaşmak istediniz mi?

Kahramanımız Sütkuş, birbirinden değişik altı öyküde bilmediği diyarlara uçarak tanımadığı insanların hayatlarını izliyor; uzaktan da olsa onlara sessizce arkadaşlık ediyor. Hayallerini, ümitlerini, sevinçlerini dinliyor; anlamaya çalışıyor ve hayatı öğreniyor.

Haydi, siz de Sütkuş'la birlikte yeni diyarlara uçun… Güneş'le birlikte gökyüzünü boyayın; Çınar'la birlikte mendil satın; kına saçlı kızın, babasıyla yaptığı sohbeti dinleyin; Mustafa'yla tanışın; Kenan Dede'nin balkonuna misafir olun. "
Yayınevi: Elma Yayınevi
Yaş Grubu: 8 yaş üstü
Yazarı: Hülya Kibaroğlu
Resimleyen: Elif Balta
Sayfa Sayısı: 72 sayfa
Fiyatı: 12 TL

Bizim Okul Bi' Acayip

Tanınmış çocuk kitapları yazarı Dan Gutman'ın Bizim Okul Bi' Acayip Serisi'nin "Ah Şu Büyükler" kitabında, yine okulda acayip şeyler oluyor. Fransa’dan yeni gelen Bayan LaGrange çok komik konuşuyor ve patates püresiyle gizli mesajlar yazıyor. A.J. se okulun hemşiresi Bayan Cooney’den çok hoşlanıyor. Bayan Cooney uluslararası bir gizli ajan olabilir mi? A.J.’nin aşkı mı yoksa ülkesine olan sevgisi mi üstün gelecek? sorularını çocuklar bu resimli romanda bulacak.

Yayınevi: Epsilon Yayınevi
Yaş Grubu: 8 yaş üstü
Yazar: Dan Gutman
Çevirmen: Andaç Oral
Sayfa Sayısı: 165 Sayfa
Fiyatı: 16 TL

Burcu Aktaş'tan: Durmayalım Düşeriz

"Yağmurlu bir günün sabahında, Yokuşpaşalılar acı bir çığlıkla uyandılar. Asuman kaybolmuştu. Tüm mahalle toplandı. Kaybettiklerini geri getirebilecekler miydi? Bir tek ipucu vardı: Hayal etmeyi bilmeyenler her şeye inanmaya hazırdır."

Dışarıyı, korunaklı apartmanlarından gözetleyen çocukların hikayesini "Çarpık Ev" adlı ilk romanında anlatan Burcu Aktaş, Doğan Egmont Yayıncılık'tan çıkan ikinci romanı "Durmayalım Düşeriz"de, bu kez bir mahalle hikayesine odaklanıyor.

Yokuşpaşa'dan Tahsin, Özge, Bakkal Osman, Zemin Kat Kemal ve diğer mahalleli, yağmurlu bir günde kaybolan Asumanın peşine düşüyor.


İlköğretim Kitapları – 8 yaş üstüİlköğretim Kitapları – 8 yaş üstü

Related news

 • Elmalardan evde lezzetli ve tatlı makarna: nasıl pişirilir
 • Adapazarı Haberleri: Babayı öldürüp, oğlunu yaralayan sanığa çifte müebbet talebi
 • Yaşar Yakış: Türkiye, Suriyede ABDyle çatışabilir

 • İlköğretim Kitapları – 8 yaş üstü 6

  İlköğretim Kitapları – 8 yaş üstü


  İlköğretim Kitapları – 8 yaş üstü 50

  İlköğretim Kitapları – 8 yaş üstü 59

  İlköğretim Kitapları – 8 yaş üstü 61

  İlköğretim Kitapları – 8 yaş üstü 82

  İlköğretim Kitapları – 8 yaş üstü 4

  İlköğretim Kitapları – 8 yaş üstü 61

  İlköğretim Kitapları – 8 yaş üstü 14