İnme Nasıl Anlaşılır: İnmenin Belirtileri 2019

İnme Nasıl Anlaşılır: İnmenin Belirtileri 2019
İnme Nasıl Anlaşılır: İnmenin Belirtileri


İnme Nasıl Anlaşılır: İnmenin Belirtileri

inmenin belirtileri

inmenin belirtileri

İnme ciddi ve ölümcül olabilen bir sağlık sorunudur. Başlıca inme belirtileri şunlardır:

İnme nasıl olur: İnme belirtileri

1. Yüksek tansiyon inme belirtisi (Hipertansiyon):

– İnme diğer adıyla felç birçok faktör nedeni ile oluşabilir. En yaygın nedenlerinden biri yüksek tansiyondur. Yüksek kan basıncı olarak da bilinen hipertansiyon; felç riskini artırır.

2. Ateroskleroz:

– Bu hastalık inme için en büyük risk faktörüdür. Arter duvarlarının içinde yağ plaklarının birikmesi ile oluşan damar daralması ateroskleroza neden olur. Bu hastalık vücudun herhangi bir bölgesinde kalıcı inme durumuna neden olabilir.

3. İnme ve kalp krizi ya da diğer kalp hastalıkları:

– Felce neden olan temel faktörlerden biri de kalp hastalıklarıdır. Kardiyovasküler hastalıklar beyin fonksiyonlarında hasara neden olur. Beyin tıkanıklığı (beyin enfarktüsü) veya rüptüre (beyin kanaması) yol açarak felce sebebiyet verir.

– Kalp hastalığı, dilate kardiyomiyopati (büyütülmüş kalp), kalp yetmezliği, koroner kalp hastalığı ve diğer kalp hastalıkları durumunda kişinin kontrol altında tutulması gerekir.

4. İnme kolesterol ilişkisi:

– Kolesterol düzeylerinin yüksek olması da inmeye neden olabilir. Ateroskleroz ve kalp hastalığı gibi felç riskini de artırır.

– Yüksek kolesterol seviyeleri damarlarda plak birikmesine neden olur. Bu da kan akışını olumsuz etkiler.

5. Sigara kullanımı:

– Sigara içilmesi genel sağlığı olumsuz etkilerken aynı zamanda felç riskini artırır. Aynı zamanda damar ve kalp sağlığını da olumsuz etkiler. Kan akışının azalmasına neden olur. Tüm bu etkileri ile sigaranın kesinlikle bırakılması gerekir. Eğer kişi tek başına bırakamıyorsa bir sağlık kuruluşundan yardım alabilir.

6. İnme diyabet ilişkisi:

– Diyabet durumunda kalp, böbrek, göz, bacak, damar gibi vücut alanları olumsuz etkilenir. Bu nedenle felç gibi ciddi sağlık sorunları da oluşabilir. Diyabet hastalarının sık sık kalp ve damar hastalıkları konusunda da muayene olması önerilir.

7. Obezite:

– İnme nedenlerinden biri de obezitedir. Obezite durumunda fazla kiloların varlığı kalp ve damar sağlığının olumsuz etkilenmesine neden olur. Ayrıca obezite durumunda diyabet ve yüksek tansiyon durumu da oluşabilir.

– Fiziksel hareketliliğin artırılması önerilir. İdeal kiloya düşmek için uygun bir diyet programı ile spor programı uygulanabilir. Beslenme programı için vücudun gereksinimleri göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle bir diyetisyen başvurulması daha etkili sonuçlar alınmasına yardımcı olacaktır.

8. Kan bozuklukları:

– Kan bozuklukları da inmeye neden olabilir. Anemi gibi hastalıkların mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Kanda lipid metabolizma bozuklukları, LDL-kolesterol ya da trigliserid artışı da kontrol altında tutulmalıdır.

9. Aşırı alkol:

– İnme gibi ciddi sağlık sorunlarının riskini azaltmak için alkolden uzak durulmalıdır. Alkol tüketimi de felç riskini artırır.

10. Kullanılan bazı ilaçlar:

– Bazı ilaçlar inme riskini artırabilir. Doğum kontrol hapları gibi haplar kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Özellikle kolesterol, diyabet veya yüksek tansiyon hastaları kullandıkları ilaçlara dikkat etmelidir.

11. Hava değişiklikleri:

– Düzensiz hava değişiklikleri, özellikle yaşlılar için felç riskini artırır. Sağlık uzmanlarına göre, hava kirliliğine ya da sıcak havalara dikkat edilmelidir. Ayrıca sigara dumanından da uzak durulmalıdır.

12. Kalıtsal faktörler:

– Ailede bir ebeveyn ya da aile büyüklerinde felç yaşanması durumunda diğer kişilerde de felç görülme riski artar. Kan akışında tıkanma, beyindeki kan damarlarının hasarına yol açan mutasyona uğramış genler de felce neden olabilir.

Felç ciddi bir sağlık sorunudur. Ölüme bile neden olabilir. Kalp ve damar sağlığının korunmasının yanı sıra felce neden olan etkenlere de dikkat edilmelidir. Yağ, kolesterol ve tuz tüketimi kontrol altına alınmalıdır. Baş dönmesi, mide bulantısı, baş ağrısı, ekstremitelerde uyuşukluk, konuşma veya anlamada zorluk gibi bazı işaretler olduğunda mutlaka en kısa zamanda bir doktora gidilmelidir.

İnme Nasıl Anlaşılır: İnmenin Belirtileri 2019

İnme Nasıl Anlaşılır: İnmenin Belirtileri 2019
İnme Nasıl Anlaşılır: İnmenin Belirtileri


İnme Nasıl Anlaşılır: İnmenin Belirtileri


İnme Nasıl Anlaşılır: İnmenin Belirtileri


İnme Nasıl Anlaşılır: İnmenin Belirtileri


İnme Nasıl Anlaşılır: İnmenin Belirtileri